Lvive Nasıl Gidilir ? Lviv Nerede?

0
1643
views
Bizi Paylaş!

Lviv’e ilk gidişim tam bir maceraydı. Lviv hakkında az da olsa bilgim olmasına rağmen, Budapeşte’den Lvive nasıl gidilir hakkında hiçbir bilgim olmadan kendimi Budapeşte’den Lviv’de bulmuştum… Aslında bu benim ilk sırtçantalı yurtdışı seyahatimdi. Daha önce yurtdışında bulunmama rağmen bir ülkeden diğer bir ülkeye geçeceğim için birçok blog’da bilgi aradım. Tren saatleri, tren garları, ulaşım vs. Ancak tren garına geldiğimde bloglarda yazılanların birçoğunun güncel olmadığını anlamış oldum. Üstelik Budapeşte Keleti Tren Garında bilet kesen teyzelerin hiçbiri İngilizce bilmiyordu ve anlaşamadık. Tercihimi otobüsten yana kullanmaya karar verdim.

Lvive nasıl gidilir
Lvive nasıl gidilir – Budapeşte Keleti Tren İstasyonu

Budapeşte’den Lvive Nasıl Gidilir

Temmuz ayının bunaltıcı bir sıcağında Budapeşte gibi nemli bir şehre gelmeyi tercih etmiştim. Sabahın erken saatleri olmasına rağmen kavurucu ve nemli bir sıcaktı. Tuna Nehri’nin neminden dolayı Temmuz ayı Budapeşte için iyi bir seçenek değil onu belirtmeliyim!

Lvive nasıl gidilir
Lvive nasıl gidilir – Budin Kalesinden Tuna’ya bakış…

Budapeşte’de Bilet Çilesi!

Biletimi almak için metro istasyonunda bulunan otobüs yazıhanesine gittim. Uzun bir kuyruktu. Önümde valizleriyle bekleyen yaşlılar, çocuklu kadınlar ve birkaç tane de benim gibi sırtçantalılar vardı. Gişenin yaklaşık 2 m. önünde sarı bir çizgi ve çizgiyi geçmeyiniz uyarısı bulunuyordu. Sıradaki herkes esas duruşta sırasının gelmesini beklemesine rağmen gişe görevlisi kızıl saçları ve çilleriyle tipik bir Macar olan kadın görevli bozuk İngilizcesiyle öfke saçıp insanları çizgiyi geçmemesi konusunda uyarıyordu.  Hatta bir ara bilgisayarın klavyesini gişe önünde bulunan cama fırlatıp Macarca bir şeyler söyledi.

Sıra bana geldiğinde gülümseyerek yaklaştım ve Prag ya da Brativslava’ya nasıl giderim?” diye sordum. Benim için gideceğim şehir çok önemli değildi. Herhangi bir yer olabilirdi. Dik dik suratıma baktı ve bir şeyler söylendi. Niçin bu kadar gergin olduğunu sordum. Müdürünün aptal birisi olduğunu ve yaptığı işinin çekilmez olduğunu anladım sadece… Yine Macarca bir şeyler söylendi ancak anlamadım. Budapeşte’den Bratislava ya da Prag’a geçip oradan Polonya’ya devam etmeyi düşünüyordum.

Lvive nasıl gidilir
Lvive nasıl gidilir

Ancak kararsız olduğum için tüm alternatifleri sordum. Prag, Bratislava, Krakow Klavyeyi hızlıca kullanarak ve içerideki müdürüne söylenerek biletimi kesti. Parasını uzattım. 20 euro… ve oradan uzaklaştım. Biletimi cüzdanıma koymadan kontrol ettiğimde benim için en iyi yolun Lviv’e olduğuna karar vermiş olacak ki, Prag yerine Lviv biletini kesmişti…

Daha önce yaptığım rotada Lviv olmasına ve Budapeşte’den Lvive nasıl gidilir? diye düşünmeme rağmen sanırım aklımı okumuştu. Ben dolaşarak “aylak aylak” gitmek isterken biletçi abla beni doğrudan Lviv’e göndermişti. Geri dönüp “Ben Prag’a gidecektim, bileti yanlış kesmişsiniz” dediğimde “Sırt çantalı değil misin? Ha Prag Ha Lviv ne farkeder?” diye tersledi. Bileti yanlış kesmişti. Üstelik biletin üzerindeki tarih 2 gün sonrayı gösteriyordu. Muhtemelen bu adam Budapeşte’yi biraz daha gezsin diye düşündü…Fazla uzatmadan Budapeşte’de 2 gün daha kaldım.

“Avrupa Karayolu Ulaşımı ile ilgili yazıma buradan ulaşabilirsiniz” 

Lvive Nasıl Gidilir – Lviv Nerede?

Népliget Bus Station, Budapeşte Uluslararası Otobüs Terminaline geldiğimde otobüsün gelmesine yaklaşık 30 dk. vardı. Uluslararası olduğuna aldanmayın saat 21.00 olmasına rağmen açık bir tane ofis yok. Otobüs yaklaşık 30 dk. geç geldi. 30 dk. nasıl geçti ben de bilmiyorum. Her gelen otobüsün üzerindeki tabelaya bakıyorum. Lviv yok! Ne soracak kimse var ne de benden başka Lviv’e gidecek birisi! Neyse ki otobüs geldi ve otobüse bindim. En ön koltuk boştu, Otobüsün kalanı ise tamamen rahibeydi!

Lvive nasıl gidilir
Lvive nasıl gidilir

Rahibelerle dolu bir otobüste yaklaşık 12 süren yolculuğun büyük bir kısmı sınırda bekleyerek geçti. Bu otobüs doğrudan manastıra mı gidecek diye kendime sorduğum da oldu. Sınırdaki polis otobüse geldi şöyle bir baktı, hepsi rahibe bir tane de adam 🙂 ama papaz değil, rahibelerin hiçbirine tek soru dahi sormadı.

Doğrudan bana dönerek “sen?” diye sordu. Ben birşey diyemedim kaldım orada… ne desem bilemedim “abi ben de papazım” diyecektim ki tam o arada şoför espriyi patlattı “bu da papazımız” diye… sonra komiseri çağırdılar… komiser yeşil pasaportu görünce daha da işkillendi kısa bir sorgu yaptı “senin ne işin var bir otobüs dolusu rahibeyle / Nereden geliyorsun? Niye karayoluyla geldin? Binbir soru…

Ukrayna’ya karayoluyla geçişlerde sıkıntı oluyor. Uzun kuyruklar ve pasaport kontrolü saatlerce sürebiliyor. Neyse ki Rahibelerin hatırına fazla beklemedik ve Ukrayna’ya giriş yaptık. Macaristan’ın düzgün asfaltlı yollarından sonra Ukrayna sınırını geçince çok farklı bir ülkeye girdiğinizi anlıyorsunuz.

Lvive nasıl gidilir
Lvive nasıl gidilir

Ukrayna müziği eşliğinde virajlı ve köy yolunu andıran yollardan ilerlerken Karpat Dağlarının muhteşem yeşili Karadeniz yollarını andırıyordu.

Lviv City Center Nerede

Sabahın ilk ışıklarıyla birlikte dışından terkedilmiş bir bina görüntüsünü andıran otogara varmıştım. Burada şehir merkezine gitmek için Ukraynaca ya da Rusça bilmenize gerek yok. Lviv City Center’a gitmek için “Sentır” demeniz yeterli. Size el işaretiyle gel diyecekler ya da kafalarını sallayacaklar. Bazı arkadaşlarım Lviv’de İngilizce konuşulmadığından yakınsalar da halkın büyük kısmı İngilizce biliyor, özellikle gençler. Zaten bilmelerine de gerek yok. Gideceğiniz yerin ismini bilin, el-kol hareketleriyle size yardımcı oluyorlar. Aynı Türkiye gibi!

Lvive nasıl gidilir
Lvive nasıl gidilir

Lviv Şehir Rehberi

Lviv Restoranlar

Önce sıkı bir kahvaltı yapmak için otogardan şehir merkezine hareket eden dolmuşlara bindim ve açık bulduğum ilk kafeye girdim. Eski Kilisenin yanındaki kafe idi… Kafeyi çok beğendiğimden tekrar gelmek için kendime böyle bir nirengi bulmuştum. Ancak daha sonra anladım ki Lviv’de her sokakta her cadde kilise var hepsi de eski! Binaların da hepsi neredeyse birbirinin kopyası.

Lvive nasıl gidilir
Lvive nasıl gidilir

Lviv’deki kafelerdeki kahvaltı Türkler için uygun olmadığını söylemek isterim. Biz alışmışız bol ekmek olacak, sucuklu yumurta, bal, tereyağı…  Hele tereyağı isteyince çok şaşırmışlardı. Anladım ki kahvaltıda tereyağı burada çok popüler değil. Ancak müşteri memnuniyeti üst seviyedeydi. Çaya koymak için limon istediğimde garson dışarı çıktı. İlk önce anlamadım içeriye mutfağa yönelmesi gerekiyordu. Birkaç dakika sonra elinde limon dolu bir poşet ile geri geldi. Cafe’de limon olmadığı için marketten alıvermişti.

Lvive nasıl gidilir
Lvive nasıl gidilir

Lviv Otel Rezervasyon

Güzel bir kahvaltıdan sonra Booking’ten rezervasyon yaptığım adrese doğru yola koyuldum. Küçük, eski bir evdi. Fiyatı otelden uygun olduğu için burayı ayarlamıştım. Birkaç gün kalıp Karpatlara doğru yola çıkacaktım. Ancak Booking’ten yaptığım rezervasyondaki adrese gittiğimde adresin yanlış olduğumu öğrendim. İkinci şoku kalacak yerde yaşadım. Ancak daha sonra telefon açtığımda başka bir eve yönlendirdiler ve nihayet kendimi eve attım.

Lvive nasıl gidilir
Lvive nasıl gidilir

Lviv’de ev kiralama sistemi çok farklı. Evi size kiralayan genelde evin gerçek sahibi olmayabiliyor. Ev Sahibi, Emlakçılar ve Aracılar arada 4-5 tane kanal olabiliyor o yüzden Booking’de görmüş olduğunuz evin dışında başka bir eve yönlendirilmeniz muhtemel.

Dinlendikten sonra akşamüstü kendimi dışarı attım. Lviv’in meşhur caddesi Rynok Meydanı’na geldiğimde bir yanda tango yapan insanları diğer yanda sokak gösterisi yapan gençleri gördüm. Lviv gerçekten huzurlu rahatça gezebileceğiniz bir şehir.

Lvive nasıl gidilir
Lvive nasıl gidilir

Kervansaray Restoran

Akşam yemeği için dolaşırken Kervansaray yazan bir restoran gördüm. Dışarıdan otantik bir mekan olduğu belli oluyordu. İlk önce Türk Lokantası olduğunu düşündüm. İçeriye girince duvarlarda farklı çeşitlerde şapkaların ve tabakların asılı olduğunu gördüm. Burası bir Özbek Lokantasıydı. Kervansaray’ın sahibi Mita ile tanışmamız çok sıcak oldu. Türk olduğumu öğrenince sıkıca kucaklaştık. Niçin Kervansaray ismini koymuştu? Bunu ayrı bir yazıda yazma gereği duydum.

Lviv Gezilecek Yerler
Lvive nasıl gidilir

“Kervansaray Restoran ile ilgili yazıma buradan ulaşabilirsiniz!”

Nefis Özbek pilavı, Lahman çorbası ve Deruni (Patatesten yapılmış bir köfte) yedikten sonra tekrar görüşmek üzere vedalaşıp ayrıldık.

Lviv’de Gezilecek Yerler

Lviv’de gezilecek görülecek o kadar çok yer var ki, müzeleri, parkları, restoranları hepsi ayrı bir hikaye o yüzden hepsine ayrı bir başlık açtım. Potocki Palace, Opera Binası, Shevchenko Hay (Park), Zamok (Kale), Art Museum, Pravda Beer Theatre, Bilim Adamları Müzesi, Ecza Müzesi, Mezarlık bunlardan sadece birkaçı.

Lvive nasıl gidilir
Lvive nasıl gidilir

“Pravda Beer Theatre ile ilgili yazıma buradan ulaşabilirsiniz”

Rusya Sorunu

Ukrayna, Sovyetler Birliği’nden 1991’de ayrılıp bağımsızlığını kazansa da şu an bazı toprakları Rusya’nın işgali altında. Doğu bölgesinde özellikle Donetsk ve Luhansk’ta Rus yanlıları çoğunlukta ve burada Ukrayna kısaca ATO denilen terörle mücadele ediyorlar. Umarım çok yakında bu zengin kültürü olan ülke tam bağımsızlığına kavuşur.

Ukrayna’nın en milliyetçi şehri olan Lviv’de, Halk şehri ve kültürü ile gurur duyuyor. Ukrayna’nın kültür ve aristokrat şehri diyebiliriz Lviv’e. Aynı zamanda geleneklerine de çok sahip çıkıyorlar. İkinci anadilleri rusça olmasına rağmen özellikle Ukraynaca konuşmaya özen gösteriyorlar.

Sabah erken saatlerde yola düşen insanları görüyorsunuz, çalışkan ve üretken bir halk. Ancak özellikle Rusya’nın işgalinden sonra bozulan ekonomiyle birlikte fakirlik tekrar başgöstermiş Lviv’de. Yine de bir elinde bastonu ile topladığı çiçekleri satmaya çalışan, yaşama direnen insanlar var bu güzel şehirde.

Lvive nasıl gidilir
Lvive nasıl gidilir

Futbolka adını verdikleri genellikle beyaz üzerine kırmızı ya da Ukrayna renkleri olan mavi-sarı renkli geometrik desenli işlemeli geleneksel kıyafetlerini günlük hayatta dahi giyiyorlar. Düğünlerde, okul mezuniyetlerinde, bayramlarda ise bu giysi vazgeçilmez. Hatta herkesin o günde sadece bu giysiyi giydiği milli bir bayramları dahi var.

Lvive nasıl gidilir
Lvive nasıl gidilir – Schevchenko Park’ta Okul mezuniyeti

Okuma oranı da çok yüksek Lviv’de. Hangi cafe-restorana giderseniz gidin, bir köşesinde kitaplık var. Kitap satın alabiliyorsunuz restorandan.

Lviv bir yandan Sovyet etkisini taşırken diğer yandan tam bir Orta Avrupa şehri görüntüsüne sahip. Bir zamanlar Avusturya ve Polonya’nın hakimiyetinde olmasından dolayı da mimari yapısı bu ülkelerden çok etkilenmiş. İtalyan Müzesi ve Potocki Palace’da bu izleri çokça görebiliyoruz.

“Potocki Palace ile ilgili izlenimlerime buradan ulaşabilirsiniz” 

Küçük Paris Lviv

Vize sorununuz var ise ve bir Avrupa şehri görmek istiyorsanız, birçok kişinin “Küçük Viyana” “Küçük Paris” diye adlandırdıkları Lviv’i görmeniz yeterli. Ancak burası ne Viyana ne de Paris. Lviv kendi ruhunu taşıyan bir şehir. Burası Lviv, parkların ve doğanın içerisinde başka hiçbir şehre benzemeyen bir kültür ve sanat şehri. Parkların içerisinde ressamlar, sokaklarda müzisyenler şehrin adeta simgesi olmuş durumda.

Lvive nasıl gidilir
Lvive nasıl gidilir

Her bir cafe ve restoranı farklı konseptte olan, zengin yeme içme kültürüyle apayrı bir şehir Lviv.

“En Sevdiğim Lviv Restoranlar’na buradan ulaşabilirsiniz” 

Lviv’e nasıl gidilir bu gezimde çok iyi öğrenmiştim. Lviv’e ilk gidişimde, amacım Karpat Dağlarında bir süre kalıp oradan Polonya ve Baltık ülkelerine geçmekti. Ancak Lviv’i gördükten sonra buraya daha uzun bir süre gezmek için gelmeli diye karar verdim. İlk başta biraz sancılı bir yolculuk olsa da “aylak aylak gezmenin” keyfini ve heyecanını daha ilk başlarda yaşamıştım. Bloğun ismini bulmamda da çok etkisi olmuştu bu gezimin.

Lvive nasıl gidilir
Lvive nasıl gidilir – Slavske

Bu ilk gelişimde kısa bir süre kaldıktan sonra tekrar dönmek üzere ertesi gün Karpatların kayak ve doğa sporları merkezi olan şirin Slavske Kasabasına doğru yol aldım.

Slavske’de görüşmek üzere…

facebook sayfamızı beğenmeyi unutmayınız!

https://www.facebook.com/aylakgezgincom/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.