Slavske Kasabası : Karpatların Yemyeşil Örtüsü

0
1361
views
Bizi Paylaş!

Lviv’e geldiğim gün Booking.com’dan hemen rezervasyon yapıp kendimi Avrupa’nın oksijen deposu Karpat Dağları’na atmak istedim. Karpat Dağları’nda bulunan kasabalarda birçok alternatif kalacak yer var. Bunlardan bir tanesi de Lviv’e 130 km. mesafede bulunan Slavske Kasabası. Bukovel ve Yaremche kadar popüler olan Slavske, Lviv’e çok yakın olmasına rağmen Türk gezginler tarafından çok az bilinen bir bölge.
Lviv’e nasıl gidilir, ben nasıl gitmiştim buradan okuyabilirsiniz…

Slavske Kasabası
Slavske Kasabası : Karpatların Yemyeşil Örtüsü

Slavske Kasabası : Karpatların Yemyeşil Örtüsü

Slavske Kasabası Hakkında Bilgi

Slavske, Ukraynaca; Славське, Ukrayna’nın Skole Rayon bölgesinde bulunan bir yerleşim yeridir. Deniz seviyesinden 600 metre yükseklikte bulunan Slavske, Lviv’in 130 kilometre güneybatısında bulunuyor. Slavske, batı Ukrayna’daki Karpat Dağlarında popüler bir kayak merkezi olan bir kasaba ve Ukrayna’nın en büyük kış spor merkezlerinden biridir. Kasabada küçüklü büyüklü 12 tane kayak pisti bulunmaktadır.

Slavske Kasabası
Slavske Kasabası

Slavske Kasabası adını, 1015 yılında Ukrayna kralının 2 oğlu olan Boris ve Gleb’in tahtı ele geçirmek isteyen üvey kardeşleri tarafından öldürülerek Opir Nehrine atmasından almaktadır. Opir Nehri’nin anlamı da tarihteki bu kanlı hesaplaşmadan dolayı “direniş” anlamına gelmektedir.

Slavske Kasabası
Slavske Kasabası

Slavske, güneydoğu Polonya ve kuzeydoğu Slovakia’nın bitişiğinde bulunan Opir ve Slavka nehirlerinin vadisinde yer alır. Burada yaşayan dağ köylülerine “Boyko” ismi veriliyor. Boyko’lar, Ukrayna, Slovakya, Macaristan ve Polonya’daki Karpat Dağları’nda bulunan bir Ukraynalı etnografik gruptur. Ukraynaca dilinin lehçesini konuşan Boyko’lar, aynı zamanda, giyimlerinde, halk mimarisinde ve geleneklerinde diğer Ukraynalı ve Polonyalı komşularından farklı özellikler gösterir. Beşiktaş’ın kalecisi Denis Boyko’nun ismi de buradan gelmektedir.

Slavske Kasabası
Slavske Kasabası

Slavske’yı çevreleyen dağlar orman örtüsüyle kaplı volkanik kökenlidir ve yaklaşık 1,200 m ila 1,400 m arasında bir yüksekliğe sahiptir.

Kasaba, Ukrayna şehirlerini ülkenin güneybatısında bulunan Uzhorod’a, Slovakya’ya ve Macaristan’a bağlayan önemli bir demiryolu hattında elverişli bir konumda bulunmaktadır.

Slavske Kasabası
Slavske Kasabası – Bira değil (!) Kominist kolası diye adlandırılan alkolsüz “Kvas”

Otostopla Slavske Kasabasına Varış

Lviv’den Slavske’ye her gün düzenli olarak tren ve otobüs seferleri bulunmaktadır. Ben ise bu yolu otostop ile aradaki köyleri de keşfederek gitmeyi tercih ettim. Yol kenarlarında her biri farklı güzellikte ahşap evleri seyrederek, meyve ve bal satan köylülerden alışveriş yaparak, doğa ve miss gibi havayı soluyarak yoluma devam ettim.

Slavske Kasabası
Slavske Kasabası

“Otostop Çekmek ile ilgili yazıma buradan ulaşabilirsiniz”

Ukrayna’da her şehrin bulunduğu bir bölge bulunuyor. Bu bölgelere Rayon ismi verilmektedir. Slavske de Skole Rayonunda yer alan bir kasaba. Ancak Skole isminde bir de kasaba var ve Slavske ile arası yaklaşık 10 km. Slavske de rezervasyonunu yaptığım otelin görevlileri ile telefonda konuştuğumda, “Seni kasabanın merkezinde bulunan parktan alacağız. Parkın içerisinde ünlü yazar Shevchenko Heykeli bulunuyor. Kolaylıkla bulursun” demişlerdi. Slavske küçük kasaba ancak muhteşem Karpat Dağları’nın arasında konumlandığından çok geniş bir alana yayılmış. Oteller kasabaya dağınık mesafede olmasına rağmen mesajla ya da telefonla ulaştığınızda size yardımcı oluyorlar ve gelip alıyorlar.

Slavske Kasabası
Slavske Kasabası

Taras Shevchenko Heykeli

Parkta yaklaşık 45 dakika bekledim ancak ne gelen var ne giden. Çimlere uzanıp kitabımı okurken vaktin nasıl geçtiğini anlamamışım. O arada telefonla aradılar. Otel görevlileri “Seni 1 saattir burada bekliyoruz, kayboldun mu yoksa?” dediler. Park küçücük bir park ve benden başka kimse yok. “Hayır Parktayım. Shevchenko Heykelinin yanında, ben de sizi 1 saattir bekliyorum” dedim. “Hangi parktasın? Karşısında eski bir kilise var mı?” “Evet var” 🙂  diye cevap verdim.

Küçücük kasabada kaybolmak da imkansız değil mi? Lviv’e geliş hikayem burada da devam ediyordu. Yanlış kasabaya geldiğimi anlamam çok uzun sürmemişti! J Neyse ki arada sadece 10 km. gibi bir mesafe vardı. Slavske yerine Skole kasabasına gelmiştim. İsimleri birbirine çok benzediği için telaffuz ederken şaşırmıştım. Ve burada da aynı park ve Shevchenko Heykeli vardı.

Buraya gelmeden önce Shevchenko’yı birçoğumuzun bildiği gibi ünlü Ukraynalı futbolcu Andry Shevchenko sanıyordum. Ancak bahsi geçen Shevchenko, Ukrayna edebiyatına büyük katkısı olmuş yazar ve şair Taras Shevchenko’dan başkası değildi. Ukrayna’nın hangi kasabasına, şehrine, köyüne giderseniz gidin Shevchenko ile mutlaka karşılaşacaksınız. 

“Lviv Gezilecek Yerler içerisinde yer alan Shevchenko Park ile ilgili yazıma buradan ulaşabilirsiniz” 

Kalina Otel

Burada birkaç gün kalmayı düşünüyordum ancak hayatımda yıldızları hiç bu kadar yakın ve muhteşem görmedim ve 1 hafta burada kaldım. Kaldığım otel bir dağ oteliydi ve ismini Karpatların sembolik bitkisi olan “Kalina” dan almaktaydı.

Slavske Kasabası
Slavske Kasabası – Kalina Bitkisi

Orijinal ismi Viburnum opulus (kalyna), olan Kalina, Ukrayna’nın ulusal sembollerinden biridir aynı zamanda. Bu bitkiye Ukrayna folklorundaki şarkılarda, el sanatlarında, giysilerde kullanılan nakışlarda ve daha birçok yerde rastlayabilirsiniz.

Arıların nefis Karpat ballarını yaparken çok talep ettiği çiçeklerden olan Kalina çiçeklerinden yapılan bitki çayını Slavske’de kaldığınız yerde ya da kafelerde mutlaka tatmanızı tavsiye ederim.

Slavske Kasabası
Slavske Kasabası – Kalinaların arasında

Chervona Kalyna,  şarkısı Ukrayna İsyan Ordusu’nun marşı olarak yazılmış. Bir Ukrayna efsanesine göre, Kalina, evrenin doğuşuyla da bağlantılıydı: Güneş, Ay ve Yıldız’ın doğuşunu temsil etmekteydi.

Kalina Otel, Kasabanın tepesinde, mükemmel bir manzarası olan şirin bir oteldi. Slavske küçük bir kasaba ancak tesisleşme o kadar da yaygınlaşmış. İster ekonomik konaklamanın yolunu arıyor olun ister 5 yıldız konforunda otel arayın Slavske Kasabası’nda hepsini bulabilirsiniz. Pansiyon’dan havuzlu, jakuzili otellere de kadar seçenek çok fazla. Doğayı katletmeden nasıl turizm yapılır bunu en güzel gördüğüm yerlerden bir tanesidir Slavske Kasabası.

Burayı gördükten sonra, Ülkemizde Karadeniz turizmine yön verenlerin Uzungöl’ü, Ayder’i, Artvin’i nasıl katlettiklerine bir kez daha isyan ettim.

Slavske Kasabası
Slavske Kasabası

Slavske’de Balık Tutma

Slavske’de yapılacak en güzel aktivitelerden bir tanesi de Opir Nehri’nde balık tutmaktır. Kasaba merkezine çok yakın bir mesafede bulunan nehrin oluşturduğu gölde güzel bir tesis kurulmuş. 60 grivny’e olta alıyorsunuz size yem de veriyorlar. Ve tuttuğunuz balıkları da pişirip size getiriyorlar. Balık tutarsanız ekstra ücret ödemiyorsunuz. İstediğiniz kadar balık tutabilirsiniz. Eğer balık tutma konusunda benim gibi şanssız ve acemi iseniz, üzülmeyin oraya gelenler size acıyıp ikram edeceklerdir!

İlk gittiğimde yaklaşık 3 saat beklememe rağmen balıklar beni heralde sevmediğinden oltaya gelmediler. Sonra orada tecrübeli bir balıkçı arkadaş “sana yardımcı olayım” diyerek oltayı o attı. Yarım saat de o bekledi en son “bugün senin günün değil” diyerek kendi tuttuğu balıktan ikram etmişti. Küçücük çocuklar bile 4-5 tane balık tutup ben tutamayınca inat ettim. Sabaha kadar burada kalsam da tutacağım o balığı dedim. Herkes gelip gidip tuttun mu? Tuttun diye sordukça daha da deli oluyordum.

Slavske Kasabası
Slavske Kasabası

Ve en sonunda bir balık tuttum ki oltayı çeker çekmez hepsi birden oooooo demeye başladılar. Ne oldu dedim? Alt tarafı bir balık tuttum. Meğerse tuttuğum balık Opir Nehri’nde nadir bulunan bir balıkmış. Onu yiyemezsin, o balık nadir bulunuyor ve üremesi gerek deyip balığı tekrar nehre atmamı istediler. “Ben de zaten yemeyecektim. Ben bu balığı arıyordum” diye espri yaptım. Tabii aç kalmadım. Slavske halkı o kadar cana yakın ve misafirperver ki, her biri tuttuğu balıktan bana ikram etti.

Bu arada orada bulunan yaşlılardan bir tanesi balık tutma konusunda sadece benim şanssız olmadığımı söyledi.

Slavske Kasabası
Slavske Kasabası

1964-1982 yılları arasında Sovyetler Birliği Komünist Partisi Genel Sekreteri olarak SSCB’yi yöneten Rus devlet adamı Leonid İlyiç Brejnev ile ilgili sayısız hikaye ve fıkralar var. Bu bölgeye yakın bir yerde balık tutmaya gelirmiş Brejnev. Ancak benim gibi şanssızmış (!). Brejnev’in beceriksizliğini bilen balık adamlar gölün diğer tarafından dalarak, kendisi farketmeden oltasına balıkları takarlarmış.

Zahar Berkut

Zahar Berkut, Slavske’ye yaklaşık 8 km. uzaklıkta bulunan bir yayla turizm merkezi. Kışın kayak merkezi yazın ise trekking, atla gezinti gibi aktiviteler yapabileceğiniz muhteşem bir yer.

Slavske Kasabası
Slavske Kasabası

Zahar Berkut’a giden yol engebeli olduğundan Slavske’den özel taksi jeeplerle ulaşılıyor. Yol o kadar engebeli ki giderken böbrek taşınız var ise mutlaka dökeceksiniz! Teleferikle çam ağaçlarının içerisinden tepeye çıkarak ulaşıyorsunuz. Teleferiklerin biniş yerinde Zahar Berkut isimli bir otel var. Bölgenin en güzel oteli diyebilirim.

Slavske Kasabası
Slavske Kasabası – Zahar Berkut

Slavske’de otellerin yanısıra kamp yapacağınız alanlar da bulunmaktadır. Hemen her gün köylülerin kendi bahçelerinde yetiştirdikleri ürünleri sattığı pazardan dilediğiniz sebze-meyveyi bulabilirsiniz. Özellikle frambuaz ve Karpat Dağları’nın enfes çiçek ballarını tatmanızı tavsiye ederim.

Slavske yaz-kış ziyaret edilecek, Karpat Dağları’nın nadide kasabalarından bir tanesi. Burada yazın at binebilir, balık tutabilir, doğanın keyfini çıkarabilirsiniz. Kışın ise kayak yapmayı biliyor iseniz, kayak yapabilirsiniz. Üstelik Türkiye’den en çok ziyaret edilen şehirlerin başlarında gelen Lviv’e çok yakın bir mesafede bulunduğundan Lviv’i ziyaret edenlere kesinlikle önereceğim yerlerden bir tanesidir.

Slavske Kasabası
Slavske Kasabası

Keyifli Geziler!

facebook sayfamızı beğenmeyi unutmayınız!

https://www.facebook.com/aylakgezgincom/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.