Bir Gönüllünün Gözünden Aalborg Gezi Rehberi

2
2667
views
Bizi Paylaş!

Workaway Uluslararası Kültürel Değişim ve Gönüllülük Programı ile Vikinglerin ülkesi Danimarka’nın Aalborg Şehri’ndeki Solbjerg kasabasında bir çiftlikte çalışmaya karar verdim. Workaway sayesinde çok ekonomik bir şekilde gezebilir, farklı kültürleri daha yakından tanıyabilirsiniz. Benim de buraya gelme amacım hem Aalborg, Kopenhag gibi Danimarka’nın doğal zenginlikleriyle ünlü şehirlerini görmek hem de Danimarkalıları yakından tanımaktı. Aalborg Gezi Rehberi ve Workaway deneyimimi sizler için paylaştım.

“Workaway Nedir? buradan ulaşabilirsiniz” 

Aalborg Gezi Rehberi
Aalborg Gezi Rehberi

Aalborg Gezi Rehberi

Aalborg Nerede? Workaway Nedir?

Danimarka’nın Kuzeyinde yer alan Aalborg, Danimarka’nın 4.büyük şehri ve aynı zamanda önemli bir liman ve endüstri kentidir. Bunun yanında tiyatroları, operaları ve Aalbog Museum of Modern Art gibi müzeleriyle Aalborg kültür ve sanat dolu bir kenttir. Yazları ılıman bir iklime sahip olduğu için ben yazın gitmeyi tercih ettim. Yaklaşık 2 aya yakın kaldığım Aalborg’da Danimarka”nın yerlileri yaşamaktadır.

Aalborg Gezi Rehberi
Aalborg Gezi Rehberi

Yaşam standardı yüksek ve evlerin çoğu villa tarzında inşa edilmiş. Hemen herkesin bir hobi çiftliği var. Aalborg’da kaldığım süre içerisinde misafir olduğum Synnøve ve ailesinin de Solbserg kasabasındaki çiftliği dünyanın dört bir ucundan workaway gönüllüleri ile çalışma imkanı oluşturulmuş bir proje idi. Burada sadece çiftlikte çalışmadım. Synnøve ressam olduğu için birlikte resim ve seramik yaptık. Çocuklarla ilgilendim, oyunlar oynadık, bisikletle ormanda gezinti yaptık. Aslında workaway gönüllüsü olmayı tam anlamıyla çalışma olarak nitelendiremeyiz. Dünyanın çok farklı yerlerinden gelen gönüllüler ile birlikte hem tatil hem gezmece hem de birçok etkinliğe katıldık burada.

Aalborg Gezi Rehberi
Aalborg Gezi Rehberi

Synnøve ve ailesi gerçekten çok cana yakın insanlar. Kültürlü, bilgili ve 5 çocuklu bir aile. Workaway sayesinde bu aile ile tanıştığıma gerçekten çok memnun oldum. Umarım ileride yollarımız tekrar kesişir.

Aalborg’da her yıl Temmuz ayının ortalarında yediden yetmişe herkesin katıldığı dans gösterileri yapılmaktadır. Halk sokaklara dökülüp geleneksel halk danslarıyla eğlenir. Burada tanıştığım insanların hemen hepsi pozitif düşünce yapısına sahip ve stresi hayatlarından çıkarmış insanlar. Belki de ekonomilerinin iyi olması ya da uğraştıkları hobilerden kaynaklanıyor olabilir. Hobilerinin yanı sıra herkes en az 2 dil konuşuyor. Kutlamalara çok önem veriyorlar.

Aalborg Gezi Rehberi
Aalborg Gezi Rehberi

Sokakta, markette, yolda yürürken bile  insanlar birbirine selam veriyorlar. Sizi tanıyıp tanımamaları hiç önemli değil.

Bisiklet Danimarka’lıların vazgeçilmez aracı ve spor aleti. Mersedeslerini garajda bırakıp haftada en az 2 kez bisikletle işe giderler ya da gezerler. Danimarka, mutlu ve özgür insanların yaşadığı çok medeni bir ülke. Şehirde çöp görmek neredeyse imkansız. Her yer pırıl pırıl.

Genelde her ailenin bir karavanı vardı. Çocukları 18 yaşına bastığında karavanı alıp Avrupa turuna çıkar. Danimarkalıların yaşam tarzlarını tamamen anlatmaya kalksam satırlar yetmez herhalde.

Aalborg Gezi Rehberi
Aalborg Gezi Rehberi

Aalborg’un Doğası Nasıl?

Beni en çok etkileyen ise kaldığım yer Aalborg’un Solbjerg kasabasındaki muhteşem doğa ve özgürce dolaşan hayvanlar. Özellikle küçük geyikler sevimlilikleriyle etrafta dolaşıyor. Bugüne kadar bu kadar duyarlı insanlarla ilk defa karşılaştım. Gece 23.00 dan sonra tavşanlar, geyikler ve diğer hayvanlar rahat uyusunlar diye kimse ormandaki bisiklet yolunu kullanmıyordu.

Aalborg Gezi Rehberi
Aalborg Gezi Rehberi

Buradaki yaşam, bizim gibi yabancılar için çok pahalı. Bir ekmek ve bir su bile 10 tl.den başlıyor. Yine de harika mimarisi, medeni kültürü, cana yakın insanları ve muhteşem doğasıyla görülmeye değer.

Aalborg Gezi Rehberi
Aalborg Gezi Rehberi – Diğer Gönüllü Arkadaşlarımın Ayrılırken Benim için yaptıkları pasta.

Doğayla başbaşa bir gezi düşünüyor iseniz Workaway deneyimini mutlaka denemenizi ve Danimarka’nın muhteşem doğasıyla tanışmanızı tavsiye ederim.

Aylak Gezgin facebook sayfasını beğenmeyi unutmayınız!

https://www.facebook.com/aylakgezgincom/

Keyifli Geziler!

 

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.