Dünyanın En Büyük Atatürk Heykeli Artvin’de!

0
1081
views
Bizi Paylaş!

Yurtdışında gezdiğim ülkelerde, şehirlerde “Nereden geliyorsun?” diye sorduklarında, “Türkiye” dediğimde, karşı taraftan çoğunlukla aldığım karşılık, “Atatürk’ün Ülkesi!” oluyor. Özellikle son yıllarda Atatürk’ün ülkesinde, Atatürk’e karşı yapılan saldırılar artsa da “Dünya’nın en Büyük Lideri” tartışmasız Yüce Önderimiz Atatürk! Artvin Atatepe’de yapılan Dünyanın En Büyük Atatürk Heykeli de Atamızın şanına yakışan bir yerde konuşlandırılarak onun büyüklüğünü bir kez daha gözler önüne sermiş.

Dünyanın En Büyük Atatürk Heykeli

Sıtkı Kahvecioğlu Vakfı tarafından yaptırılan Dünyanın en büyük Atatürk Heykeli,  tam tamına 22 metre yüksekliğinde ve 60 ton ağırlığında.

Atatürk’ün Dumlupınar’da kayaların üzerinde yürüdüğü anı canlandıran heykel, Dünyanın en büyük Atatürk heykeli ünvanını taşıyor. Heykelin yanında dalgalanan anlı şanlı Türk bayrağımız ise 60 metre direk uzunluğuna ve 216 metrekarelik bir ölçüye sahip.

Heykeli yaptıran “Sıtkı Kahvecioğlu Vakfı Başkanı” Sıtkı Kahvecioğlu, Eşiyle birlikte yurtdışı gezilerinde diğer ülke liderlerinin heykellerini gördüğünde bunlardan esinlenmiş ve Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün heykelini yapma kararı almış. Kendisine buradan şükranlarımızı iletiyoruz.

Dünyanın En Büyük Atatürk Heykeli
Dünyanın En Büyük Atatürk Heykeli – Artvin Gezilecek Yerler

Artvin gezilecek yerler içerisinde yer alan Artvin Atatürk heykeli, Ata Tepe’ye konuşlandırılmış. Tasarımı ve imalatı Gürcistan Tiflis Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Jumber Jikia tarafından gerçekleştirilen heykel 4 milyon Tl’ye mal olmuş.

Yapımı yaklaşık 1 yıl süren Dünyanın en büyük Atatürk Heykeli, Artvin’in düşman işgalinden kurtuluşu olan 7 Mart 2012 günü tamamlanmış. Bu anlamlı günün belki de en güzel hediyesi olmuş Artvinlilere.

Artvindeki Atatürk Heykeli Maliyeti

Dünyanın en büyük Atatürk Heykeli’nin toplam maliyeti 4 milyon TL’yi bulmuş ve tamamı Kahvecioğlu Vakfı Başkanı Avukat Sıtkı Kahvecioğlu tarafından karşılanmış. Heykel Artvin’in her tarafını görebilen bir tepe olan Atatepe’de inşa edilmiş.

Heykelin bulunduğu Atatepe’de aynı zamanda bir seyir tarası ve kafeterya da oluşturulmuş. Ancak gerekli izinlerin alınamadığını duydum. Umarım Sıtkı Kahvecioğlu’nun Artvin Halkına bu hediyesine halk sahip çıkar ve Artvin’in Kafkasör yaylası, Mençuna Şelalesi, Karagöl gibi turizmde farklı bir yüzü olur burası.

Artvin Atatürk Heykeli Nerede?

Arvin’in merkez köylerinden Şehitlik Köyü’ne yer alan heykele, Artvin merkezden taksi veya dolmuşlar ile ulaşabilirsiniz. Özel aracınız ile gidecek iseniz,  Yurttaş Saraç caddesi’ni takip ettikten sonra Yusufeli Caddesini takiben Atatepe’ye ulaşabilirsiniz.

facebook sayfamızı beğenmeyi unutmayınız!

https://www.facebook.com/aylakgezgincom/

Keyifli Geziler!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here