Budapeşte Szechenyi Termal Hamamı

0
1474
views
Bizi Paylaş!

Hamam deyince aklımıza ne gelir? Peştamal, tellak, takunya, kese, göbek taşı. Budapeşte Hamamlarında bunların hiçbirisi olmasa da Avrupa’da ve dünyada Kaplıcalar Şehri olarak biliniyor. Dünyada termal ve şifalı su kaynakları zenginliği ile ünlenen Budapeşte, 1934 yılında bu ünvanı almış.  En ünlü kaplıcası ya da spa’sı ise Szechenyi Termal Hamamı diyebiliriz.

“Diğer Budapeşte Kaplıcaları ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz”

Szechenyi Termal Hamamı

Budapeşte Gezilecek Yerler, Budapeştede Nereler Gezilir?

Szechenyi Termal Hamamı - Budapeşte Gezilecek Yerler
Szechenyi Termal Hamamı – Budapeşte Gezilecek Yerler

Avrupa’daki en büyük spa komplekslerinden biri olan Budapeşte Szechenyi Termal Hamamı Pest bölgesinin ilk termal banyosudur.

Bir maden mühendisi olan Vilmos Zsigmondy’nin 1881’e kadar City Park’ta “Artezyen banyosu” olarak işletilen Széchenyi Termal Hamamı daha sonra, bu banyo türü çağın taleplerini yerine getiremediği için, 1913’te Gyozo Çigli tarafından yeniden inşa edilmiş.

Hamam, 1927’de kadın ve erkekler için halka açık bir banyo bölümü ve bir plaj alanı ile genişletilmiş. 1960’lı yılların ortalarında, bir grup termal bölümün yanı sıra gündüz polikliniği (fizyoterapi bölümü) dahil olmak üzere başka geliştirmeler yapılmış.

1999 yılında yüzme bölümündeki havuzları yeniden yapılandırılmış, tüm ekipmanları, su filtreleme ve sirkülasyon cihazları modernize edilerek günümüzdeki kullanım haline getirilmiş.

Bu yüz yıllık kaplıcanın iç kısmında 13, dış kısmında ise bir tanesi 50 m. uzunluğunda, küçüklü büyüklü 5 tane havuz bulunuyor. Bunun yanında iç kısmında ayrıca tedavi amaçlı kullanılan 3 tane ayrı havuzu bulunmaktadır.

széchenyi termal hamamı
Szechenyi termal hamamı

Havuzların dışında, restoran ve cafe, buhar odaları, masaj salonları ile tam bir sağlık kompleksidir.

Széchenyi Termal Hamamı Fiyatları

Szechenyi Termal Hamamı fiyatları kullanım şekline göre değişiklik gösteriyor. 1 Günlük kullanım 5000 HUF ile 5600 HUF arasında değişiyor. 1 Dolar yaklaşık olarak 265 Macar Fronti olduğunu düşünürsek günlük kullanım 20 Dolar civarında. Bu fiyatlar 2017 fiyatları olsa da son 2 yılda dolar kurunda ve giriş fiyatlarında bir artış olmadığından fiyatlar neredeyse sabit diyebiliriz.

széchenyi termal hamamı
Szechenyi termal hamamı

Széchenyi Termal Hamamı Ulaşım 

1146 Budapest, Állatkerti körút 11. Adresinde bulunan Szechenyi Termal Hamamı City Park içerisinde bulunmaktadır ve 72 numaralı trolleybus ile ve Millenyum Metro durağında indiğinizde çok kolayca ulaşabilirsiniz.

Sahip olduğu doğal ve tarihi mekanları en iyi şekilde kullanarak gerçek bir turizm politikası izleyen Budapeşte, Spa ve kaplıcaları ile de beni hayran bıraktı. Budapeşte gezilecek yerler içinde görülmesi gereken Szechenyi Termal Hamamı, Budapeşte kaplıcaları içerisinde sadece bir tanesi. Aslında sadece bir kaplıca değil tarihi dokusu, atmosferi ile bir müze diyebiliriz. Yeraltı kaynakları açısından çok zengin olan ülkemizin de böyle tesislere bir gün kavuşması dileğiyle keyifli geziler.

“facebook sayfamızı beğenmeyi unutmayınız!”

https://www.facebook.com/aylakgezgincom/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.