Varşova Gezilecek Yerler – Küllerinden Doğan Anka Kuşu

0
1868
views
Bizi Paylaş!

Polonya’nın şirin ve tarihi şehri Wroclaw’da kaldığımda, Avrupa’nın en ucuz havayolu RyanAir’de 3 dolara Varşova biletini görünce hadi bir de  Varşova yapayım dedim. Aslında Wroclaw’ı çok beğenmiştim ve bir müddet daha kalmak istiyordum. Ancak Polonya’da gerek karayolu gerekse havayolu ulaşımı o kadar ucuz ki programınız her an değişebiliyor. RyanAir taksi parasına uçabileceğiniz muhteşem bir havayolu. Özellikle benim gibi sırt çantası ile geziyor iseniz her daim değerlendirebilirsiniz. Ben de bu seferlik şansımı Varşova’dan yana kullandım. Varşova gezilecek yerler nereler? Varşova Gezi Rehberi yazımı sizler için hazırladım.

RyanAir Nedir? Buradan öğrenebilirsiniz.

Varşova Gezilecek Yerler - Varşova Gezi Rehberi
Varşova Gezilecek Yerler – Varşova Gezi Rehberi

Polonya’nın başkenti Varşova, her ne kadar bir Krakow ya da Wroclaw kadar renkli ve eğlenceli gözükmese de ülkenin en büyük şehri olduğunu söylememiz gerekir. Avrupa Birliği’ne üye ülkelerin şehirleri arasında Varşova nüfus bakımından en büyük 9 uncu şehirdir. Ne kadar sıkıcı ve kapalı bir havası olursa olsun içinden nehir geçen şehirlerin havası daha bir başka oluyor. Polonya’yı bir yay şeklinde kavrayan Vistül Nehri de Varşova’ya ayrı bir hava katmaktadır.

varşova gezilecek yerler 01
Varşova gezilecek yerler – Vistül Nehri
Vistül Nehri
Varşova Gezilecek Yerler – Varşova Gezi Rehberi –
Vistül Nehri

Varşova Gezilecek Yerler

Varşova Gezi Rehberi

Varşova Tarihi

Bir zamanlar Doğu Paris olarak tanımlanan Varşova, İkinci Dünya Savaşı’na kadar dünyanın en güzel şehirlerinden biri olduğu düşünülüyordu.

1939’daki Alman istilası, Yahudi nüfusun katliamı ve toplama kamplarına sürülme olayları, 1943’te Varşova gettosunda ayaklanmaya ve Ağustos ve Ekim 1944 arasında yıkıcı ve büyük Varşova Ayaklanması’na yol açtı.

varşova gezilecek yerler 01
Varşova Gezilecek Yerler – Varşova Gezi Rehberi

İkinci Dünya Savaşı sırasında Varşova’da bulunan binaların %85’inden fazlası yaşanan ciddi hasarın ardından tamamen yıkılmıştı. Mitoloji’deki küllerinden doğan anka kuşu efsanesini duymuşsunuzdur. Varşova da aynı anka kuşu gibi İkinci Dünya Savaşı’nda neredeyse tamamen harap olduktan sonra hem Polonyalıların hem de Sovyetler Birliği’nin yardımıyla yeniden inşa edilmiştir. Bu özelliğinden dolayı da şehre Phoenix Şehri (feniks:anka kuşu) denmektedir.

Varşova Gezilecek Yerler - Varşova Gezi Rehberi
Varşova Gezilecek Yerler – Varşova Gezi Rehberi

Modern mimarisinin yanında tarihi mekanları, kiliseleri, şehrin içerisindeki insanı dinlendiren parkları ile Varşova gezilecek yerler de kendinize ait mutlaka bir şey bulacaksınız.

Her yıl yaklaşık 9 milyon turistin ziyaret ettiği Varşova, Avrupa’nın hemen her ülkesine ve şehrine kolay bir şekilde ulaşım sağlayabileceğiniz bir konumda bulunuyor.

Varşova Ulaşım

Şehir içerisindeki ulaşım 25 tane tramway hattı 2 metro hattı ve toplam uzunluğu 446 km. bulan bisiklet yolları var. 15 Zloty karşılığında alacağınız 24 saatlik bilet ile şehrin her yerine istediğiniz kadar ulaşabilirsiniz. Ancak ben bu bileti alsam da daha çok uzun mesafelerde kullandım. Şehir düz bir alanda kurulduğundan rahatlıkla yürüyerek gezebiliyorsunuz.

Varşova Gezilecek Yerler - Varşova Gezi Rehberi
Varşova Gezilecek Yerler – Varşova Gezi Rehberi

Polonya’nın diğer şehirlerini özellikle Krakow’u gören kişilerin Varşova için sıkıcı demesine rağmen şehirde bulunan 63 tane müze ve 79 adet park gerçekten görülmeye değer.

Varşova Parkları, Doğal Alanları

Avrupa’nın birçok şehrinde gördüğümüz gibi Varşova da şehrin her tarafına yayılmış parklarıyla yemyeşil bir şehirdir. Kapladığı alanın neredeyse ¼’ü, parklar, yeşil meydanlar ve yemyeşil bahçelerden oluşuyor. Varşova, bu özelliği ile ziyaretçilerine taptaze bir hava sunarken nefes kesen bir Avrupa metropolü haline dönüşüyor. Aslında bu çok da garipsenecek bir durum değil, Avrupa’nın hangi şehrine giderseniz gidin, şehir merkezleri yemyeşil. Betonlaşma ve tarihi yok etme sadece bizim ülkemizde var!

Kentin içerisinde bulunan bazı parklar, Łazienki ve Wilanów parkları gibi, tarihi park olarak kabul ediliyor ve bir çok ev eski kraliyet konutlarından oluşmaktadır.  Tarihi bir havanın tadını çıkarabileceğiniz modern bahçeler, hem Varşova sakinleri hem de ziyaretçiler için dinlenme ve rahatlama alanları oluşturuyor.

Varşova Gezilecek Yerler - Varşova Gezi Rehberi
Varşova Gezilecek Yerler – Varşova Gezi Rehberi

Varşova aynı zamanda yeşil ve ağaçlık sınırlarının aslında dışa doğru büyüdüğü söylenen ender şehirlerden biridir. Şehrin kuzeyinde bulunan 1959 yılında yapılan devasa büyüklükteki Kampinoski Milli Parkı UNESCO Dünya Biyosfer Rezerv Alanı olarak tanınmakta ve korunmaktadır.

http://www.unesco.org/new/en/natural-sciences/environment/ecological-sciences/biosphere-reserves/

Varşova hali hazırda gelişmekte olan bir şehir merkezi olsa da aynı zamanda yeryüzünün en büyük hayvan grubunu oluşturan kuşlarla, birçok çeşit yaban hayatı için bir sığınaktır.

Vistula (Wisła) Nehri’nin yeşil kıyılarında çoğunlukla barınak ve güvenli alan bulmalarına rağmen onları Varşova Kültür ve Bilim Sarayı’nın üzerinde tünemiş ve kuş gözüyle şehir hayatını yukarıdan izliyor olarak görebilirsiniz.

Łazienki Park (Park Łazienkowski)

Bulunduğu yer: Śródmieście, Ulica Agrykoli 1

Varşova’nın en büyük ve en güzel parkı ve tüm Avrupa’daki en güzel saray ve parklarından biridir.

Varşova Gezilecek Yerler - Varşova Gezi Rehberi
Varşova Gezilecek Yerler – Varşova Gezi Rehberi

Polonya krallarının en çok tercih ettiği ikametgahı olan Łazienki Park, 1774-1784 yılları arasında Kral Stanisław August Poniatowski zamanında inşa edilmiş. 76 hektarın üzerinde bir alanı kaplar ve klasik İngiliz parkı peyzajı ile geleneksel Fransız bahçesinin unsurlarını birleştirir. Łazienki Park, sayısız doğal, kültürel ve bilimsel etkinlikleri ve eğlence merkezinin yanında Varşova sakinlerinin ve turistlerin gezip dolaşmak ve stres atmak için tercih ettikleri bir yerdir.

Parkta en popüler yerlerden biri Fryderyk Chopin Anıtıdır. Mayıs ve Eylül ayları arasında Chopin’in heykelinin yanıbaşında, hafta sonları dünyanın en iyi bestecilerinin eserlerini sunan ücretsiz konserler verilir.

Park in Wilanów (Park w Wilanowie)

Bulunduğu yer: Wilanów, ulica Stanisława Kostki Potockiego 10/16

Avrupa’daki antik Barok’un en güzel örneklerini bu Wilanów Park’ta bulabilirsiniz. Güllerle kaplı bu Park, 17. yüzyılın ikinci yarısında Wilanów Sarayı’nın önemli bir parçası olarak dizayn edilmiş ve Gerard Ciołek tarafından 1950’lerde tamamen yeniden inşa edilmiş. Parkın içerisinde bulunan göl buraya ayrı bir hava vermektedir.

Varşova Gezilecek Yerler - Varşova Gezi Rehberi
Varşova Gezilecek Yerler – Varşova Gezi Rehberi
Saski Garden (Ogród Saski)

Bulunduğu Yer : Śródmieście, ulica Marszałkowska, Królewska

Polonya’daki en eski parklarından biri olan Saski Garden (Saski Bahçesi)  Kral II. Agustos döneminde 1713-1745 yılları arasında mevcut bir saray temeline inşa edilmiştir. Eski saraydan sağ kurtulan sütunlardan biri şu anda park çıkışında bulunan, Polonya Silahlı Kuvvetleri askerleri tarafından sürekli nöbet tutulan Meçhul Asker Anıtı’dır.

Varşova Gezilecek Yerler - Varşova Gezi Rehberi
Varşova Gezilecek Yerler – Varşova Gezi Rehberi

Sakson Bahçesi’nin her tarafını süsleyen mitolojik figürlerin heykelleri, mevsim, bilim, sanat ve adalet gibi birçok soyut kavramları ve mitolojideki tanrı ve tanrıçalarını sembolize ediyor. Parkın ortasında yer alan çeşme 1852’de kurulmuş. 1800 lü yıllardan bu yana kimsenin bu şehrin kalbinde yer alan devasa parka AVM, otel vs. yapmak aklına gelmemiş!

Varşova Gezilecek Yerler - Varşova Gezi Rehberi
Varşova Gezilecek Yerler – Varşova Gezi Rehberi

Old Town ve Çevresi

Bizim şehirlerimizin Avrupa şehirlerinden en büyük eksikliklerinden bir tanesi şehir merkezlerinde parkların olmaması diğeri ise Old Town denilen yani Eski Şehir dediğimiz, tarihi meydanlarının bulunmaması.

Varşova’da Eski Şehir’in sokaklarında yürümek, müzeleri dolaşmak, şirin kafelerde bir kahve yudumlamak, yorgunluğunuzu tamamıyla alacaktır. Her Avrupa şehrinde olduğu gibi sokak müzisyenlerine rastlamanız burada da mümkündür.

Old Town – Sitare Miesto

Kentin tarihi merkezi olan Old Town, aynı zamanda günümüzde dahi yaşayan, nefes alan, nefes veren, sizi konuk eden bir kültürel salon. Old Town diğer adıyla Sitare Miesto, 13. yüzyılda prens kalesi olarak kurulan duvarlarla çevrilidir. İkinci Dünya Savaşı sırasında% 90’ı yok edilmesine rağmen yapılan mükemmel restorasyon ve iyileşme sayesinde 1980’de UNESCO Dünya Miras Listesi statüsü kazanmış. Turistleri ağırlayan ve yerli halklarla dolup taşan, sanat galerileri, kafeler ve restoranlar dolu bir meydan burası.

Varşova Gezilecek Yerler - Varşova Gezi Rehberi
Varşova Gezilecek Yerler – Varşova Gezi Rehberi

Viyana ve Prag’da en çok gördüğüm uzak doğulu turistlerle burada da karşılaşmıştım. Fotoğraf çekmeyi çok seven insanlar. Hava çok güzel ve bulutluydu. Fotoğraf çeken bir çiftin yanına yaklaştım. Fotoğrafımı çekebilir misiniz? diye sordum. Adam tam makineyi alıp çekecekken! Eşi “Sen ne yapıyorsun? niye tanımadığın heriflerin fotoğrafını çekiyorsun!” dercesine öyle bir azarladı ki adam özür dileyerek makinamı geri verdi… O kadar korktum ki Japon Teyze bir uçan tekme atacak diye nasıl kaçtığımı ben bilirim… Niye böyle bir şey yaptı hiç anlam veremedim.

Royal Castle (Zamek Królewski) 

13.yüzyılda inşa edilen bu kale Mazovya prenslerinin ikametgahı olarak hizmet vermekteydi. Mazovya o yıllarda Polonya’nın orta-doğu bölgesinde yer alan prensliğe verilen addı. Polonya başkenti, Kraków‘dan Varşova’ya taşındıktan sonra, kale kralın ve hükümetin merkezi olarak kaldı.

Varşova Gezilecek Yerler - Varşova Gezi Rehberi
Varşova Gezilecek Yerler – Varşova Gezi Rehberi

İkinci Dünya Savaşı sırasında neredeyse tamamen yok olan kale savaş bittikten sonra yeniden restore edilmiş. 1971-1988 yılları arasında ise kalenin tamamı yeniden inşa edilmiştir.

Old Town Market Square (Rynek Starego Miasta) Pazar Meydanı

13.yüzyılın sonları ile 14. yüzyılın başlarında kurulan Pazar Meydanı (Rynek Starego Miasta), şehrin en güzel köşelerinden biri. Bir zamanlar Varşova’nın ana meydanıymış: burada kutlamalar ve pazarlar düzenlenirken aynı zamanda yasal kararlar alındığı mahkemeler burada kuruluyormuş.

Varşova Gezilecek Yerler
Varşova Gezilecek Yerler – Varşova Gezi Rehberi

Market Square’in Varşova’daki diğer tarihi yerler ile kaderi paylaşmış. II.Dünya Savaşı sırasında tamamen yok edilen bu meydan savaştan sonra yeniden inşa edilerek görünümü 17. ve 18.yüzyıllardaki orijinal görünümüne dönüştürülmüş.

King Zygmunt III Waza Column – King Zygmunt III Sütunu

Varşova’daki en eski ve en uzun anıtı olan King Zygmunt III Waza, 1644 yılında, 1596 yılında Başkenti Kraków’dan Varşova’ya taşıyan babası Zygmunt III Waza’nın onuruna Kral IV. Władysław IV tarafından yetiştirilmiş.

Varşova Gezilecek Yerler
Varşova Gezilecek Yerler – Varşova Gezi Rehberi

Anıt, 22 metre yüksekliğinde, ve en tepede 275 cm ölçülerindeki kralın gerçek figürüyle birlikte Tarihi Meydan’ın ortasında duruyor. Sağ elinde tuttuğu kılıç cesareti sembolize ederken sol elinde tuttuğu haç, kötülükle savaşmaya hazır olduğunu simgeliyormuş. Efsaneye göre, kralın kılıcı aşağıya düşerse felaketler birbirini takip edecektir. Bugün Kraliyet Kalesinin yanında bulunan heykel İkinci Dünya Savaşı sırasında yere düşmüş ve tahrip edilmiş.

Barbican Kapısı ve Duvarları

1548’de Giovanni Batista Venetian tarafından kurulan Varşova savunma duvarlarının kalıntıları Old Town’ı çevrelemektedir. Barbican’da, kent surlarının tarihini, kule ve duvar modellerini gösteren bir sergi bulunmaktadır. Burası Varşova Eski Kenti’nin neden UNESCO Kültürel Miras Listesi’nde olduğunu kanıtlıyor.

Marie Curie Kimdir? Hayatı, Buluşları
Varşova Gezilecek Yerler – Varşova Gezi Rehberi
Maria Skłodowska-Curie Museum – Marie Curie Müzesi

1967’de kurulan Maria Skłodowska-Curie Museum, Marie Curie’nin doğduğu ve gençlik yıllarını geçirdiği, Old Town’da 18. yüzyıldan kalma bir evde bulunmaktadır. Hayatını bilime adayan bu büyük bilim insanının hayatı ve etkinliklerine adanmış olan müzede, Marie Curie’ye ait  dönemin orijinal alet ve objeler yer almaktadır.

Varşova Gezilecek Yerler
Varşova Gezilecek Yerler -Marie Curie Kimdir? Hayatı, Buluşları

Nobel Ödülü’nü fizik ve kimya olmak üzere iki ayrı dalda alan tek kadın bilim insanı olan Madam Curie’nin Hayatı’na buradan ulaşabilirsiniz…

Church of St. Casimir – Aziz Casimir Kilisesi

Geniş bir meydanda bulunan bu barok kilise, ünlü mimar Tamman Gameren tarafından tasarlanmış ve 1688-1692 yılları arasında John III Sobieski ve eşi Maria Kazimiera tarafından yaptırılmıştır. Miodowa Caddesi’ndeki Transfiguration Kilisesi gibi, Viyana Muharebesi’nde kazanılan zaferi anmak için kurulmuş.

Varşova Gezilecek Yerler
Varşova Gezilecek Yerler – Varşova Gezi Rehberi

1944’deki Varşova Ayaklanması sırasında, hastane ve sivil halkın sığınağı olarak kullanılmış. II.Dünya Savaşı sırasında bombalanması sonucunda yüzlerce kişi moloz yığınlarının altında kalarak ölmüş.  Kilise 1950’lerde kendi yıkıntıları ve molozlarından yeniden inşa edilmiş.

Church of the Visitation of the Virgin Mary – Meryem Ana Kilisesi

Varşova’nın en eski kiliselerinden biri olan Church of the Visitation of the Virgin Mary – Meryem Ana Kilisesi, 15. yüzyılın başında inşa edilmiştir. Çok önce “balıkçılar tapınağı” olarak kullanılan kilise tarihte 2 kez tahrip edilerek yıkılmış. İlk kez Büyük İsveç Tufanı sırasında (1655) neredeyse yok olan Kilise daha sonra tekrar inşa edilmiş. Polonya’nın Nazi işgali sırasında (Eylül 1939 ve Ağustos 1944’te Varşova Ayaklanması) iki kez tahrip edilerek yıkılmış. II. Dünya Savaşı’ndan sonra kilise orijinal görünümünü geri getirmek için yeniden inşa edilmiş.

Varşova Gezilecek Yerler - Varşova Gezi Rehberi
Varşova Gezilecek Yerler – Varşova Gezi Rehberi

Warsaw Uprising Monument (Pomnik Powstania Warszawskiego)

Varşova Ayaklanma Anıtı

II.Dünya Savaşı sırasında, 1944 Varşova İsyan Gününü temsil için yapılan bu anıt, 63 gün boyunca emperyalizme karşı savaşarak, hayatlarını topraklarını kurtarmak için feda eden binlerce kahraman için yapılmış.

Varşova Gezilecek Yerler - Varşova Gezi Rehberi
Varşova Gezilecek Yerler – Varşova Gezi Rehberi

İki parçadan oluşan anıtın ilk bölümü, savaşçıları köprünün altından sürünürken gösterirken, ikinci bölüm de Almanlardan kaçmak için kullandıkları kanala girerken göstermektedir.

Tomb of the Unknown Soldier – Meçhul Asker Anıtı

Tomb of the Unknown Soldier – Meçhul Asker Anıtı Polonya’nın özgürlüğü için savaşırken ölen isimsiz askerleri anmak üzere yapılmış sembolik bir mezardır.

Mezar, II. Dünya Savaşı sırasında tahrip olan Saski Sarayı‘nın girişinde kemer şeklinde inşa edilmiştir. Meçhul Askerleri anmak için Polonya askerleri tarafından burada saygı duruşunda bulunulur.

Varşova Gezilecek Yerler - Varşova Gezi Rehberi
Varşova Gezilecek Yerler – Varşova Gezi Rehberi

The Palace of Culture and Science – Kültür ve Bilim Sarayı

Her ne kadar Polonyalılar buraya “Stalin’in Kazığı” deseler de The Palace of Culture and Science – Varşova Kültür ve Bilim Sarayı, Varşova gezilecek yerler içerisinde en önemli yapılardan bir tanesidir.  Stalin Sarayı olarak da adlandırılan, Kültür ve Bilim sarayının orjinal ismi ise Pałac Kultury i Nauki dir.

Varşova Gezilecek Yerler - Varşova Gezi Rehberi
Varşova Gezilecek Yerler – Varşova Gezi Rehberi

Kaldığım hostele çok yakın olan ve Şehrin kalbinde yer alan bu ihtişamlı saray 1952-1955 yılları arasında inşa edilmiş. Tarihin en zalim diktatörlerinden olan Sovyet Joseph Stalin burayı “Polonya ulusuna Sovyet halkının armağanı” olarak hediye etmiş. Halk burasının yapılmasına inanılmaz tepki göstermiş o dönemde. Hatta dinamitlemeyi bile düşünmüşler. İktidarda bulunan Gomulka’ya niçin bunu kabul ettiğini sorduklarında “Hediye atın dişine bakılmaz” şeklinde söylemiş. Bu bina Stalin ve Moskova için Polonya’nın ne kadar önemli bir stratejik bölge olduğunun sembolüdür aynı zamanda.

“The Palace of Culture and Science – Kültür ve Bilim Sarayı ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz…”

Varşova Gezilecek Yerler - Varşova Gezi Rehberi
Varşova Gezilecek Yerler – Varşova Gezi Rehberi

Varşova’dan Lublin’e…

Varşova’da bulunduğum süre içerisinde sanki yağmur bulutları beni takip etmiş ve buradan çabuk ayrıl der gibiydi. Havaya bir bakıyorsunuz günlük güneşlik, birden karabulutlar sarıyor şehrin üzerini. Aynı tarihte başlarından eksik olmayan savaşlar, yoksulluklar, yokluklar gibi Polonyalı halkın. Buna rağmen Polonyalılar defalarca paramparça olmuş bu şehri Küllerinden doğan Anka Kuşu gibi el birliğiyle yeniden inşa etmişler. Ne Stalin’in zalimliği, ne Hitler’in bombaları, ne de yöneticilerinin yaptıkları hatalar bu asil halkı bu azminden yıldırmamış. Varşova’yı gördüğümde Polonyalıların bu azmine ve çalışkanlığına bir kez daha hayran kaldım.

Varşova Gezilecek Yerler - Varşova Gezi Rehberi
Varşova Gezilecek Yerler – Varşova Gezi Rehberi

Varşova’da daha uzun süre kalmak istiyordum. Ancak son gün o kadar yoğun bir yağış vardı ki, Kültür ve Bilim Sarayının karşısında konakladığım, Warsaw Center Hostel LUX’de son günümü geçireceğim düşüncesine kapılıp, aniden Lublin’e doğru yola çıkmaya karar verdim. Polonya’nın hatta Avrupa’nın en ucuz otobüs firmalarından olan Polski Bus’ta gördüğüm 1 Zloty’lik (1 Liradan az) bilet fiyatı da bu kararımda etkili oldu. Ve 1 Zloty’e (Bedavadan biraz pahalı) Polonya’nın şirin sınır şehri olan Lublin’e doğru yola koyuldum.

“Avrupa Otobüs Firmaları ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz”

Varşova gezilecek yerler ve Varşova ile ilgili yazılacaklar, bu kadar sınırlı değil aslında. Siz de Varşova’yı gördüğünüzde bana hak vereceksiniz.

Bu güzel şehri bir gün keşfetmeniz dileğiyle keyifli, bulutsuz geziler!

facebook sayfamızı beğenmeyi unutmayınız! 

https://www.facebook.com/aylakgezgincom/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.