Karl Köprüsü Prag – Avrupa’nın En Güzel Köprüsü

0
1231
views
Bizi Paylaş!

Prag gezilecek yerler içerisinden en popüler olan mekan kuşkusuz Prag’ın en eski köprüsü olan Charles Bridge ya da Karl Köprüsü’dür. Dünyanın dört bir yanından Prag şehri’ni gezmeye gelenlerin ilk aradıkları yerdir aynı zamanda. Charles Köprüsü’nün üzerinde sabahın erken saatlerinden başlayarak gecenin ilerleyen saatlerine kadar insanları burada görmeniz mümkündür. Köprünün keyfini çıkarmak istiyor ve kalabalıkta dolaşmaktan hoşlanmıyorsanız en güzel zamanın sabah gün doğumunda olduğunu söylemeliyim. Charles Bridge, Prag’da Tyn kilisesi, Astronomik Saat Kulesi, Dans Eden Ev gibi Prag’ın bir sembolü haline gelmiş. Karl Köprüsü için Avrupa’nın en güzel köprüsü desek sanırım abartmış olmayız.

Karl Köprüsü - Prag Gezilecek Yerler
Karl Köprüsü – Prag Gezilecek Yerler

“Prag Gezilecek Yerler ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz….”

Karl Köprüsü

Karl Köprüsü Tarihi

Karl Köprüsü, 1342’de taşkınlarla büyük hasar gören Judith Köprüsü’nün yerine inşa edilmiş Vltava Nehri‘nden geçen tarihi bir köprüdür. 1870’den beri Charles Bridge olarak adlandırılan Stone Bridge (Taş Köprü) veya Prag Köprüsü’nün inşaatı 1357 yılında IV. Charles tarafından başlatılmış ve 1402’de tamamlanmıştır. Köprü her köşede güçlendirilmiş kulelerle çevrili kumtaşı bloklardan oluşur (Lesser Town Bridge Towers, Eski Şehir Köprüsü Kulesi).

Karl Köprüsü
Karl Köprüsü

1841 yılına kadar Charles Köprüsü, Vltava nehrini Prag Kalesi ile kentin Eski Kenti ile birleştiren en önemli bağlantıydı. Bu bağlantı aynı zamanda Prag’ı Doğu ve Batı Avrupa’yı birbirine bağlayan ticaret yolu olarak önemli bir işlev gördü.

Karl Köprüsü - Prag Gezilecek Yerler
Karl Köprüsü – Prag Gezilecek Yerler

Tarih boyunca Charles Köprüsü birkaç felaket yaşamış ve birçok tarihi olaya tanık olmuş. Çek efsanelerine göre köprünün yapımında kullanılan ilk taş Kral IV.Charles tarafından, 9 Temmuz 1357’de saat 5.31 de konulmuş. Köprünün yapımının bu kadar kesin tarihe dayanmasının sebebi ise, Roma İmparatorluğu döneminde numeroloji çok önemli bir inanıştı. Köprünün güçlü temellere dayanması ve sağlam olması için de ilk başlandığı tarihteki rakamların büyük önemi vardı.

……. 9
……7… 7
….5 …… 5
…3 ………. 3
1 ……………….. 1

45 yılda tamamlanan köprü her ne kadar numerolojiye göre inşa edilse de, daha yapılır yapılmaz meydana gelen selde hasar görmüş daha sonra kemerleri yıkılarak suyun altında kalmış.

Karl Köprüsü - Prag Gezilecek Yerler
Karl Köprüsü – Prag Gezilecek Yerler

Habsburg ayaklanmasını başlatan Çeklerin 27 lideri, 21 Haziran 1621’de, burada idam edilmiş. İdam edilen liderlerin kopmuş kafaları, Çeklerin daha da direnmesini engellemek için Charles Köprüsü’nün Old Town tarafında bulunan kulesine asılmış.

Karl Köprüsü
Karl Köprüsü

Karl Köprüsü Heykelleri

Charles Köprüsü’nün üzerinde bulunan heykeller 1683’ten 1928 yılları arasında ünlü heykeltraşlar tarafından yapılmış ve köprü üzerine konulmuştur. Köprü üzerinde bulunan 30 heykelden en ünlüsü heykeltıraş Jan Brokoff tarafından yapılan St. John Nepomuk‘un heykelidir.

Karl Köprüsü
Karl Köprüsü – Prag Gezilecek Yerler

Kral Vaclav IV tarafından önce işkence edilerek öldürülen ve cesedi nehire atılan Aziz Nepomuk, fakir halk tarafından bir kahraman olarak görülüyordu. Hatta Köprünün koruyucusu olduğuna inanılıyordu. Bu yüzden onun anısını yaşatmak için bu heykeli yapmışlar. Karl Köprüsü’nü ziyaret eden turistler heykele dokunmak için sıraya girerler. Çünkü halk tarafından heykelin tepesinde bulunan yıldızlara dokunulduğunda dileklerin gerçekleşeceği inancı hakimdir.

Bir diğer ünlü heykel ise, aynı Astronomik Saatte olduğu gibi burada da Çeklerin “Osmanlı Hayranlığı” nı gösterdiği, belinde devasa kılıcıyla göbekli Osmanlı ağası heykelidir.

Karl Köprüsü
Karl Köprüsü – Osmanlı Heykeli

1965 yılından sonra tüm heykellerin kopyaları yapılarak değiştirilmiş. Yani gördüğünüz heykeller orijinal değil tamamen kopya. Orjinalleri ise The Lapidarium National Museum, Ladipadirum Ulusal Müzesi’nde sergilenmektedir.

Karl Köprüsü - Prag Gezilecek Yerler
Karl Köprüsü – Prag Gezilecek Yerler

Tarihte birçok kez yıkılan, selden dolayı tahrip olan, kanlı savaşlara tanık olan Karl Köprüsü, günümüzde Prag’da gezilecek yerler içerisinde en popüler olan bir anıt adeta. Aynı zamanda bir festival mekanı. Prag turu esnasında en güzel Prag fotoğraflarını da buradan çekeceğinizi unutmadan hatırlatmak isterim.

facebook sayfamızı beğenmeyi unutmayınız! 

https://www.facebook.com/aylakgezgincom/

Keyifli Geziler!

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here