Varşova Old Town – Eski Şehrin Yenisi

0
1347
views
Bizi Paylaş!

Avrupa’da hemen hemen her şehirde bulunan “Eski Şehir” anlamına gelen Old Town’lar, şehrin havasını değiştiren, tarihi meydanlarının, tarihi kiliselerinin, pazarlarının bulunduğu turistik mekanlardır. Şehirlerin en eski yerleşim yerleri olan Old Town’lar aynı zamanda şehrin tarihi aynasıdır. Varşova Old Town diğer Eski Şehir’lerden niçin farklı? Bunun cevabını yazımızda bulacaksınız.

Varşova Old Town - Varşova Gezilecek Yerler
Varşova Old Town – Varşova Gezilecek Yerler

İkinci Dünya Savaşı’na kadar Doğu Paris olarak tanımlanan Varşova’nın Dünyanın en güzel şehirlerinden biri olduğu söyleniyordu. Nazi Almanyasının 1939’da başlayan istilası, Yahudilerin toplama kamplarında toplanarak katliamları, bu güzel şehir Varşova’da soğuk ve kanlı günlerin başlangıcıydı.

Varşova Old Town - Varşova Gezilecek Yerler
Varşova Old Town – Varşova Gezilecek Yerler

Ünlü yönetmen Roman Polanski’nin “Piyanist” filmini izlediyseniz, Nazilerin burada nasıl bir yıkım yaptığını biraz da olsa tahmin edebilirsiniz. Piyanist filminin bir bölümü Varşova’da geçmekteydi. Naziler, İkinci Dünya Savaşı sırasında Varşova’da bulunan binaların %85’inden fazlasını bombalayarak yıkmışlardı. Taş üstünde taş kalmayan Varşova’da tarihi binalar dahil şehir neredeyse tamamen yok edildi. Varşova Old Town da bu yıkımdan nasibini aldı.

Varşova Old Town - Varşova Gezilecek Yerler
Varşova Old Town – Varşova Gezilecek Yerler

Mitoloji’de ismini sıkça duyduğumuz Anka Kuşu gibi küllerinden doğan Varşova, hem Polonyalıların hem de Sovyetler Birliği’nin yardımlarıyla yeniden doğdu. Bu yüzden Varşova’ya “Anka Kuşu” anlamına gelen “Phoenix Şehri” denmektedir. Varşova’lılar ellerinde bulunan fotoğraflarla bu şehri yeniden yarattılar.

Varşova Old Town’da bulunan Deniz Kızı Heykeli şehrin sembollerinden bir tanesi. Nazilerin bombalarından sağ çıkan Deniz Kızı’nı Varşovalılar şehrin koruyucu meleği olarak görüyorlar.

Varşova Old Town - Varşova Gezilecek Yerler
Varşova Old Town – Varşova Gezilecek Yerler

Varşova Old Town

Chopin’in kalbini bıraktığı şehir, Varşova’da Eski Şehir’in sokaklarında yürürken bu kendi eski, “yeni şehir” de tarihi yaşayabilir, renkli ve şirin kafelerde kahvenizi yudumlayarak yorgunluğunuzu atabilirsiniz. Polonya’nın ve Baltık Denizi’nin meşhur kehribarlarının satıldığı hediyelik eşya ve takı dükkanlarında alışveriş yapabilir, müzelerde saatlerce vakit geçirebilirsiniz.

Varşova Old Town
Varşova Old Town

Neredeyse tamamı yenilense de her tarafı tarih kokan Varşova Old Town’da sokak müzisyenlerinin performansları da gerçekten ilgi çekicidir.

Kentin en eski tarihi merkezi olan Old Town, aynı zamanda günümüzde dahi yaşayan, canlı bir müze görüntüsünde. Orijinal adıyla Sitare Miesto olan Old Town’ı çevreleyen duvarlar, 13. yüzyılda prens kalesi olarak kurulmuş.

Old Town’un efsanelerinden bir tanesi de; burayı kuran iki aile ile ilgilidir.  O dönemde Varşova’nın zengin iki ailesi varmış. Birisinin oğlunun ismi Wars, diğerinin kızının ismi Sawa imiş. Ve bu iki genç birbirini sevip evlenmişler. Gençlerin isimlerinin birleşimi olan Warsawa (Varşova) ismi buraya verilmiş.

Varşova Old Town - Varşova Gezilecek Yerler
Varşova Old Town – Varşova Gezilecek Yerler

İkinci Dünya Savaşı sırasında % 85’i yok edilmesine rağmen yapılan mükemmel restorasyonlarla 1980 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne girmeye hak kazanmış.

“Varşova” ile ilgili detaylı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz…

Varşova Old Town - Varşova Gezilecek Yerler
Varşova Old Town – Varşova Gezilecek Yerler

Old Town ve Çevresi

Varşova Old Town’un çevresinde birçok görülecek yer vardır. Bunlardan bir tanesi Varşova’nın hareketli caddelerinden, Nowy Świat Caddesinden girdiğinizde karşınıza çıkacak olan Royal Castle (Zamek Królewski) – Kral Kalesi’dir. İlk olarak 15. yüzyılda inşa edilen bu kale II.Dünya Savaşı’nda tamamen yok olan binalardan bir tanesi. Savaştan sonra hemen restore edilen kale, 1971-1988 yıllırandı yeniden inşa edilmiş.

Varşova Gezilecek Yerler - Varşova Gezi Rehberi
Varşova Old Town – Varşova Gezilecek Yerler

Old Town Market Square (Rynek Starego Miasta) diğer adıyla Pazar Meydanı Varşova’nın en renkli yerlerinden bir tanesidir. Tarihte Varşova’da kutlamaların yapıldığı ve köylülerin ürünlerini satmak için geldiği meydan birçok önemli tarihi olaya da tanıklık etmiş.

King Zygmunt III Waza, Varşova’daki en eski ve en uzun anıt. 22 metre yüksekliğinde, ve tepesinde 275 cm ölçülerindeki kralın gerçek figürü bulunan anıt, 1596 yılında Polonya Başkentini Kraków’dan Varşova’ya taşıyan babası Zygmunt III Waza’nın onuruna Kral IV. Władysław IV tarafından 1644 yılında yetiştirilmiş.

Old Town’ı çevreleyen Barbican Kapısı ve Duvarları, 1548’de Giovanni Batista Venetian tarafından yapılmış. Gece ışıklandırmasıyla harika bir görüntüsü olan Barbican Kapısı ve Duvarları, UNESCO Tarih Mirası Listesi’nde bulunmaktadır.

Varşova Old Town - Varşova Gezilecek Yerler
Varşova Old Town – Varşova Gezilecek Yerler

Marie Curie’nin doğduğu ve gençlik yıllarını geçirdiği, Maria Skłodowska-Curie Museum 1967’de kurulmuş. Old Town’da 18. yüzyıldan kalma bir ev olan Curie Museum’da, bilim için ölen bu büyük bilim insanının hayatı ile ilgili kesitler bulacaksınız.

Madem Curie’nin Hayatı ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

 Geniş bir meydanda bulunan Church of St. Casimir – Aziz Casimir Kilisesi ünlü mimar Tamman Gameren tarafından tasarlanmıştır. Polonya Kralı John III Sobieski ve eşi Maria Kazimiera tarafından yaptırılan Kilise 1944’deki Varşova Ayaklanması sırasında, hastane ve sığınak olarak kullanılmış. II.Dünya Savaşı sırasında Naziler tarafından bombalanarak yüzlerce kişiye mezar olmuş. 1950 yıllarında kendi yıkıntıları ve molozlarından yeniden inşa edilmiştir.

Varşova Gezilecek Yerler
Varşova Old Town – Varşova Gezilecek Yerler

Church of the Visitation of the Virgin Mary – Meryem Ana Kilisesi Varşova’nın en eski kiliselerinden biridir. 15. yüzyılın başında inşa edilen kilise önceleri “balıkçılar tapınağı” olarak da kullanılmış.

Varşova Gezilecek Yerler

Varşova Old Town – Sitare Miesto

Her yıl yaklaşık 9 milyon turisti ağırlayan Avrupa’nın yeni yıldızı Varşova’da modern mimarisinin yanında tarihi mekanları, kiliseleri, şehrin içerisindeki insanı dinlendiren parkları ile kendinize ait mutlaka bir şey bulacaksınız.

Her ne kadar hava hep yağmurlu olsa da, küllerinden doğan Anka Kuşu gibi Polonyalıların el birliğiyle yeniden inşa ettiği bu şehri gördüğümde hem Varşova’ya hem de Polonyalıların bu azmi ve çalışkanlığına bir kez daha hayran kaldım. Umarım siz de Varşova’yı beğeneceksiniz, Keyifli Geziler!

facebook sayfamızı beğenmeyi unutmayınız!

https://www.facebook.com/aylakgezgincom/

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.