Lviv High Castle – Високий замок

0
1194
views
Bizi Paylaş!

Lviv’liler parklarını gerçekten çok seviyor. Tarihte birçok efsaneye sahip, romantik bir yer olan Lviv High Castle (Orijinal ismi Високий замок / Vysokyi zamok)  ise beğenilerin en çoğunu kaptığını söyleyebiliriz. Dümdüz bir ovada ormanın içerisinde bir şehir olan Lviv’in her yerinden görebilirsiniz High Castle’ı.

Lviv High Castle
Lviv High Castle

Lviv High Castle – Zamok

Şehri en tepeden görebileceğiniz bir tepe olan High Castle’ın tarihi 1256 yılına dayanıyor. Avrupa’nın en güzel şehirlerinden olan Lviv yüzyıllar boyunca birçok kralın ilgisini çeken bir yermiş ve Lviv’i kuşatmayı istemişler. Lviv Kralı Leo I tarafından özellikle Polonya saldırılarından kurtulmak için bu tepeye bir kale inşa ettirmiş. İlk yapıldığı zaman ahşam bir kale olarak yapılan High Castle, 1340 yılında Polonya işgali sırasında yanarak kül olmuş ve yeniden tuğla ile inşa edilmiş.

Sadece Polonyalılar değil, Litvanyalılar, İsveçliler, Almanlar, Tatarlar hatta Lviv tarih kitaplarından okuduğuma göre Osmanlılar bile burayı kuşatmışlar.

Lviv High Castle
Lviv High Castle

413 metre yüksekliğindeki kale şu an harabe bir şekilde bulunmakta. Buna rağmen Kale yüz yıllar boyunca kentin ana savunma kalesi olarak birçok kuşatmaya göğüs germiş.

High Castle her defasında yeniden inşa edilmiş ve birçok kez tamir edilmiş. Lviv’in 1704’te İsveçliler tarafından işgal edildiğinde kale ağır hasar görmüş yeniden onarılmış. 1777’de ise Avusturyalılar kale çevresindeki surları yıkıp talan etmişler.

Lviv High Castle
Lviv High Castle

Yazımın başında, High Castle ile ilgili birçok efsane olduğunu söylemiştim. Bu efsanelerden bir tanesi de bu tepe Lviv halkı tarafından taşınan toprak, taş ve kayalarla inşa edilmiş. Tüm Halk şehirlerini düşman saldırısına karşı savunmak için ellerine ne geçerse taşımışlar buraya. Aslında tepeye uzaktan bakıldığında da insan tarafından yapıldığı anlaşılır bir görüntüsü var.

Lviv High Castle
Lviv High Castle

Avrupa’da eşi ve benzeri olmayan benzersiz bir panoramik seyir tepesi olan High Castle, Lviv’i 360 derece görebileceğiniz inanılmaz ve bir manzaraya sahiptir.

High Castle Park’a girdiğinizde, ortaçağın benzersiz atmosferinin ve gizeminin bulunduğu muhteşem kestane ağaçlarının arasından yapacağınız gezintiyle burada Polonyalılar ile Türklerin yaptığı savaşı hissedecek ve savaştan sonra Polonyalıların zaferi anısına dikilen taş seti göreceksiniz.

Lviv High Castle
Lviv High Castle

Lviv High Castle Nerede?

Tepesinde bulunan TV anteniyle, Lviv’in hemen hemen her noktasından görebileceğiniz High Castle, Rynok Meydanından yürüyüş mesafesiyle yaklaşık 30 dk.lık bir mesafede yer alıyor. Lviv gezilecek yerler içerisinde aynı Shevchenko Park gibi eşsiz bir görüntüye sahip olan High Castle, Lviv turu’nda mutlaka görülmesi gereken yerlerden bir tanesi.

Lviv High Castle
Lviv High Castle

facebook sayfamızı beğenmeyi unutmayınız!

https://www.facebook.com/aylakgezgincom/

Keyifli Geziler!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.