Safranbolu Gezilecek Yerler – Safranbolu Evleri

0
1447
views
Bizi Paylaş!

Amasra’ya gelmişken Safranbolu’ya uğramamak olmazdı. Bir turizm katliamı olarak düşündüğüm Amasra’dan sonra Safranbolu’ya büyük umutlarla gitmiştim. Her ne kadar Türkiye’nin en otantik ilçelerinden olarak duyduğumuz Safranbolu’da turizmin olumsuz etkileri ve kültürel bozulmayı gözlemlemedim desem yanılmış olurum. Buna rağmen sıcakkanlı insanıyla Safranbolu hala birtakım değerlerini korumaktadır.  Amasra’dan Safranbolu’ya geçmek için öncelikle sabah 07.00’da başlayan dolmuşlarla önce Bartın’a oradan Safranbolu’ya geldim. Safranbolu gezilecek yerler nereler? bu yazımda bulacaksınız.

Fatih Sultan Mehmed’in “Çeşmi Cihan Bura mı Ola!” dediği Amasra ile ilgili bilgilere buradan ulaşabilirsiniz…

Safranbolu Gezilecek Yerler _1139
Safranbolu Gezilecek Yerler

Safranbolu’da çantalarımızı bırakacak bir yer ararken çarşı esnafından Kar-Tat Şekerleme sahibi Lokumcu Ahmet Abi ve Beşiktaş Çarşı Mağazasından Emre bize yardımcı oldu. Hem lokum yedik hem de çaylarını içtik. Safranbolu esnafı ve insanı sıcakkanlılığı ve misafirperverliği ile diğer turizm şehirlerinden çok farklı bir şehir. Sokaklarında gezerken size ikram edilen lokumlarına doyacaksınız.

Safranbolu Gezilecek Yerler
Safranbolu Gezilecek Yerler

Çantalardan kurtulduktan sonra Temmuz ayının 40 derece sıcağında Safranbolu sokaklarında dolaşmaya başladık. Temmuz ayında Safranbolu çok sıcak bunu belirtmek isterim.

Safranbolu Gezilecek Yerler
Safranbolu Gezilecek Yerler

Safranbolu’ya geldiğinizde aslında yapmanız gereken ilk iş karakolun yanında bulunan Tourism Information bürosuna uğramanız. Buradan Safranbolu ile ilgili her türlü broşürü alabilir, çok bilgili rehberlerden Safranbolu’yu tanıyabilirsiniz. Yurtdışında hemen hemen her şehirde gördüğüm ve özendiğim, ancak ülkemizde hiçbir örneğine rastlayamadığım Tourism information bürosunu nihayet Safranbolu’da buldum. Kendilerinin verdiği bilgiler sayesinde Safranbolu’yu daha yakından tanıma fırsatı bulduğum için buradan tekrar teşekkür ediyorum.

Gelin hep birlikte Safranbolu gezilecek yerler’i birlikte adımlayalım…

Safranbolu Gezilecek Yerler
Safranbolu Gezilecek Yerler

Safranbolu Gezilecek Yerler

Batı Karadeniz bölgesinde Karabük’e bağlı olan Safranbolu; birbirinden etkileyici ahşap evleri, ve çevresindeki cami, han, hamam, çeşme, türbe, lonca çarşıları gibi günümüze kadar korunmuş tarihi eserleri ile ünlenmiş tarihi bir şehirdir.

Tarihi Safranbolu Şehri

Anadolu’nun kuzey batısında yer alan Safranbolu, Antik Devirde tarihçi Homeros’un İlyada destanında Paplagonya olarak anılmaktadır. Safranbolu’yu Hititler, Frigler mesken tutmuş, Lidyalılar, Perslerin yanında Helenistik Krallıklar (Pondlar), Romalılar, Selçuklular, Çobanoğulları, Candaroğulları ve Osmanlılar da burada egemenlik kurmuşlardır.

Tarihe tanıklık eden Cinci Hanı ve Hamamı, Köprülü Mehmet Paşa Cami, İzzet Mehmet Paşa Cami, İncekeya Su Kemeri, Eski Hükümet Konağı ve Saat Kulesi, tarihi çeşmeler ve Arastaları (Loncalar) ile ünlüdür.

Safranbolu Gezilecek Yerler
Safranbolu Gezilecek Yerler

Bu dönemde Safranbolu’da yetişen Kazasker Cinci Hoca, Sadrazam İzzet Mehmet Paşa, Kaptan-ı Derya Salih Paşa Osmanlı Sarayı ile yakın ilişkiler kurmuşlar, ünlü Sadrazam Köprülü Mehmet Paşa‘nın da bir dönem Safranbolu’da ikamet ettiği bilinmektedir. Cinci Han’ın yapılması ile İpek Yolu’nun Safranbolu’dan geçmesi yörenin ticaretine katkı sağlamış, üretim, geleneksel el sanatları bakımından ekonomisini geliştirmiştir. Bunun sonucunda da sosyal hayatı zenginleşmiştir.

Safranbolu Gezilecek Yerler
Safranbolu Gezilecek Yerler

Safranbolu Kentsel Yaşamı

Tarihi Safranbolu Evleri

Bu gelişim ile birlikte Safranbolu’nun yerleşimi aynı kentte biri kışlık, diğeri yazlık olmak üzere ayrı kesimde biçimlenmiştir. Kışlık evlerin bulunduğu ve iki derenin oluşturduğu vadi, diğer bir tanımla çarşı; dericilik, yemenicilik (ayakkabı), demircilik, bakırcılık, semercilik, saraçlık, nalbantlık, keçecilik ve kereste ticaretinin yapıldığı kesimdir. İş alanları “Lonca” düzeni şeklinde ayrı sokaklar üzerinde yerleşmiştir. Yazlık evler ise bağ ve bahçeler arasında sayfiye yeri konumundaki Bağlar’dadır. İki bölge arası yaklaşık 4 km uzaklıkta ve rakım farkı 350 metredir.

Safranbolu Gezilecek Yerler
Safranbolu Gezilecek Yerler

90’lı yıllar Safranbolu’nun turizm anlamında gelişmeye başladığı dönemdir. Bu dönemde küçük ve orta ölçekli turistik tesislerin oluşmaya başlayarak turizmin ilçe ekonomisindeki önemi artmıştır. Eski ve kullanılmayan konaklar, otel ve lokanta gibi işlevlerle yaşama dönüştürülmüş, bozulan Arnavut kaldırımları yenilenmiş, anıtsal eserler restore edilmiştir. Kaybolmaya yüz tutmuş el sanatları turistik amaçla yeniden canlılık kazanmıştır. Ancak bütün bunlar yapılırken Safranbolu’nun o sakin havası da sanki kaybolmuş gibi geldi bana. Neden diyeceksiniz?

Safranbolu Gezilecek Yerler
Safranbolu Gezilecek Yerler

Yıllar öncesinde burada ev pansiyonculuğu hakimdi. Konaklama seçeneğinin yanında kültürü tanıma ve bu yörenin insanı ile birlikte yaşama şansı açısından büyük bir fırsattı pansiyonculuk. Turizm geliştikçe bu kültür kayboldu. Eski evler otellere dönüştü. Öyle ki Safranbolu’da geleneksel yemek yapan bir esnaf lokantası bulamadım. Benim gibi hem gezmeyi hem yemeyi seven birisi için en büyük kayıp budur. Bunun nedenini de Safranboluların genelde şehrin dışından evlenmelerine bağlıyor halk. Gelinler öğrenmiyormuş geleneksel yemekleri.

Safranbolu Gezilecek Yerler
Safranbolu Gezilecek Yerler

Safranbolu’da her yıl Eylül ayında Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali kutlanmaktadır. Hem sonbaharın hem de festivalin renklerini yakalamak istiyorsanız bu dönem Safranbolu’yu gezmek için en uygun dönem diyebilirim.

1976 yılında “Kentsel Sit” olarak koruma altına alınan Safranbolu; 1994 yılında UNESCO tarafından istisnai ve evrensel kültürel varlıkları bakımından DÜNYA MİRAS LİSTESİNE alınmıştır. Koruma altına alınmış yaklaşık eser sayısı 1500’dür.

Safranbolu Gezilecek Yerler
Safranbolu Gezilecek Yerler

Safranbolu Gezilecek Yerler

Köprülü Mehmet Paşa Camii

Köprülü Mehmet Paşa sadrazam olmadan önce bir dönem Safranbolu’da yaşamış, sonrasında kendi adıyla bir cami yaptırmış ve bu cami 1661 yılında ibadete açılmıştır. Köprülü Mehmet Paşa Cami, Safranbolu’nun en görkemli ve en büyük camisidir. Kubbesi miğfer şeklinde olup iç süslemeleri ve mimarisi dikkat çekicidir. Avlusunda muvakkithane, şadırvan ve güneş saati bulunmaktadır.

Safranbolu Gezilecek Yerler
Safranbolu Gezilecek Yerler

İzzet Mehmet Paşa Camii

İzzet Mehmet Paşa Camii’ni adından da anlaşılacağı üzere Sadrazam İzzet Mehmet Paşa yaptırmıştır. 1796 yılında yaptıran cami, zarif mimarisi, çinko kaplı kubbesi ve iç süslemeleri ile İstanbul’da bulunan Nuruosmaniye Camii’ne benzetilmektedir. Avlusu, minaresi ve altından geçen Akçasu deresinin üstüne kemerler ile oturtulmuştur.

Kent Tarihi Müzesi (Eski Hükümet Konağı)

Kent Tarihi Müzesi ya da diğer adıyla Eski Hükümet Konağı, Safranbolu’da “Kale” olarak tabir edilen hakim bir tepede yer almaktadır. Kent Tarihi Müzesi, 1904 yılında Kastamonu Valisi Enis Paşa tarafından yaptırılan, iki katlı görkemli bir taş yapıdır. 1976 yılında yanmış ve Kültür ve Turizm Bakanlığınca restorasyonu yaptırılmıştır. 2007 yılından bu yana Safranbolu Kaymakamlığı bünyesinde “Kent Tarihi Müzesi” olarak yerli ve yabancı ziyaretçilerin hizmetinde bulunmaktadır.

Safranbolu Gezilecek Yerler
Safranbolu Gezilecek Yerler

Müzenin hemen arka tarafında yer alan Tayfun Talipoğlu müzesini de mutlaka ziyaret etmelisiniz. Geçtiğimiz yıl yitirdiğimiz Anadoluyu karış karış gezen, duayen gazeteci ve gezgine Anadolu’dan verilen hediyeleri ve kendisine ait fotoğrafları burada görebilirsiniz.

Saat Kulesi

Kent Tarihi Müzesinden çıktıktan sonra, karşınıza çıkacak olan Kale üzerinde bulunan saat kulesi, Padişah III.Selim’in Safranbolu’lu olan Sadrazamı İzzet Mehmet Paşa tarafından 1797 yılında yaptırılmıştır. Kare planlı olan Saat Kulesi zembereksizdir. Saat kulesi 1990’lı yıllarda restore edilerek Kent Tarihi Müzesi bünyesinde gezilebilmektedir.

Safranbolu Gezilecek Yerler
Safranbolu Gezilecek Yerler

Anadolu Saat Kuleleri Minyatürleri

Osmanlı döneminin kültürel izlerini taşıyan saat kulelerinin 2.Abdülhamid’in tahta çıkışının 25.yıl dönümü şerefiyle Anadolu’nun dört bir yanında yapılması talimatı verilmişti.

Anadolu Saat Kuleleri Minyatürleri, Safranbolu’da yer alan Tarihi Saat Kulesi ve Kent Tarihi Müzesi’nin yanında bulunan alanda sergilenmektedir. UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası Listesi’nde olan eserler, en iyi korunan 20 kentten biri olan ve her yıl binlerce yerli yabancı turiste ev sahipliği yapan Safranbolu’da Saat Kulesi’nin yanındaki 1 dönümlük alanda yer almaktadır. Saat Kuleleri Minyatürleri arasında Balıkesir’den Bosna Hersek’e kadar 15 saat kulesinden oluşan minyatür saat kuleleri yer almaktadır.

Safranbolu Gezilecek Yerler
Safranbolu Gezilecek Yerler

Kaymakamlar Evi

Kaymakamlar Evi, 19.ve 20.yy. Türk toplumunun tarihini, kültürünü ve yaşama biçimini yansıtan Safranbolu Evleri içerisinde en önemli bir örneklerden bir tanesidir.

Sahibi Safranbolu kışlası kumandanı Hacı Mehmet Efendi’dir. Hacı Mehmet Efendi’ye yarbay karşılığı olan “Kaim-Makam” denilmesi nedeniyle burası halk arasında bu isimle anılmaktadır.

Safranbolu Cinci Hanı

Cinci Hanı, Sultan İbrahim’in döneminde Cinci Hoca lakaplı Hüseyin Efendi (Kazasker Hüseyin Efendi) tarafından yaptırılmıştır. Kesin yapım tarihi bilinmemektedir. 1640-1648 tarihleri arasında yaptırıldığı tahmin edilen Han, kesme ve moloz taştan yapılmıştır. İki katlı Hanın ortasında büyük bir avlusu bulunmaktadır. Avlunun ortasında bulunan havuz genel görünümünü bugün de korumaktadır. Restore edilerek konaklama tesisi ve restoran olarak hizmet veren Cinci Hanın 62 odası bulunmaktadır. Han’ın giriş kapısı, kilit ve anahtarı, Türk demir işçiliğinin güzel bir örneğidir.

Safranbolu Gezilecek Yerler
Safranbolu Gezilecek Yerler

Cinci Hamamı

Hüseyin Efendi tarafından yaptırılan Cinci Hamamı, Cinci Hanı ile aynı dönemde inşa edilmiştir. Kadın ve erkekler olmak üzere iki bölümden oluşan hamamın giriş kısmı  çarşının içindendir.

Safranbolu Gezilecek Yerler
Safranbolu Gezilecek Yerler

Hıdırlık Tepesi

İlk gittiğim şehirlerde yaptığım ilk iş şehrin yüksek tepesine çıkıp oradan panoramik izlemek oluyor. Safranbolu’yu da en güzel görebileceğiniz yer Hıdırlık Tepesi. Gerçi Safranbolu’luların “Hangi tepeden bakarsan bak farklı bir Safranbolu görürsün” sözlerine de fazlasıyla katılıyorum. Hıdırlık Tepesi, Türklerin Safranbolu’ya geldikleri vakit konuşlandığı yerdir ve açık namazgah şeklindedir.

Safranbolu Gezilecek Yerler
Safranbolu Gezilecek Yerler

Yağmur duası ile Hıdrellez kutlamaları burada yapılır. Üzerinde Köstendil Kaymakamı Hasan Paşa’ın Türbesi (1845), iki namazgah, Hızır Paşa’nın mezarı ve Dr. Ali Yaver Ataman’ın anıt mezarı bulunmaktadır. Tepeye iki noktadan giriş ve çıkış vardır. Hıdırlık tepesinde fiyatları bana göre aşırı pahalı gelse de bir kafeterya bulunmaktadır.

Safranbolu Gezilecek Yerler
Safranbolu Gezilecek Yerler

Safran

Rengi kokusu ve ekonomik değeri ile hepimizin tanıdığı Safran ilçeye de adını veren şifalı bir bitkidir. Kendi ağırlığının 100 bin katı oranında bir sıvıyı sarıya boyayabilen Safran bitkisinin botanik ismi “Crocussativa” dır. Safran bitkisi, İlçede birkaç köyde yetiştirilmektedir. Safran bir çok çiçek gibi ilkbaharda değil sonbaharın son aylarında Ekim ve Kasım aylarında çiçek açıp ürün vermektedir. Çoğunlukla gıda, ilaç ve kozmetik sanayinde kullanılan Safran’dan yapılmış sabun ve lokumlara mutlaka çantanıza yer ayırmanızı tavsiye ederim.

Safranbolu Gezilecek Yerler
Safranbolu Gezilecek Yerler

Kristal Teras

Tokatlı Kanyonu üzerinde yerden 80 metre yükseklikte ve 11 metre genişliğinde yapılan Kristal Teras (Cam seyir terası) Safranbolu turizmine canlılık getirmiştir. Kristal Teral 75 ton ağırlığı taşıyabilir. Her biri 750 kg. taşıyabilecek kapasiteye sahip gözenekler ve  3 cm. kalındığında 3 parça camdan oluşmaktadır.

Yaklaşık 400 kişiyi taşıma kapasitesine sahip olan ve 100 metrekareden oluşan terasta bir seferde sadece 30 kişi bulunabiliyor.

Demirciler Çarşısı

Sıcak ve soğuk demircilik el sanatlarının üretildiği yaşayan tek lonca olan Demirciler Çarşısı İzzet Mehmet Paşa Camisi altından geçen Akçasu deresinin iki yakasına kurulmuştur. Safranbolu’nun geleneksel bakırcı ve kalaycı esnafları bu çarşı içerisinde yer almaktadır.

Safranbolu Gezilecek Yerler
Safranbolu Gezilecek Yerler

Tabakhane Kahve Evi

Safranbolu’nun ara sokaklarında şirin mi şirin bir mekan Tabakhane Kahve evi… İşletmecisi Hasan Abi de bir o kadar sıcakkanlı ve misafirperver. Yaklaşık 40 derece bir sıcaklıkta dolaşırken, dinlenip nefes aldığımız nefis bir mekan… Ben burayı tesadüfen bulsam da dünyanın birçok yerinden misafirleri olmuş ve cafenin anı defterine herbiri kendi dillerinde ayrı ayrı teşekkür etmiş.

Safranbolu Gezilecek Yerler
Safranbolu Gezilecek Yerler

Tabakhane

Safranbolu’da her adımınızda bir tarihe rastlamanız mümkün. 1800 lü yıllardan kalma bir metruk bina olan Osmanlı’ya deri üreten Tabakhane binası, restorasyon bekleyen tarihi yerlerden bir tanesi. Gerçi bu hali bile etkileyici.

Safranbolu Gezilecek Yerler
Safranbolu Gezilecek Yerler
Safranbolu Gezilecek Yerler
Safranbolu Gezilecek Yerler

Safranbolu’ya Nasıl Gidilir 

Safranbolu Nerede

Her ne kadar ben Amasra’dan geçtiysem de, Safranbolu’ya Ankara-İstanbul karayolunun Gerede kavşağından Karabük’e gelen 82 km’lik asfalt yol üzerinden ulaşılabilirsiniz. Karabük’e 8 km, Bartın’a 80 km, Kastamonu’ya 105 km. uzaklıktadır.

Tanıştığım sıcakkanlı ve misafirperver insanıyla, leziz safranlı lokumları, tarihi sokakları ve her biri ayrı bir tarih kokan evleriyle Safranbolu gezilecek yerler’i sizlere tanıtmaya çalıştım. Henüz gitmediyseniz, görmeniz gereken şehirler listesinin başına alabilirsiniz.

facebook sayfamızı beğenmeyi unutmayınız!

https://www.facebook.com/aylakgezgincom/

Keyifli Geziler!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here