Frig Vadisi Turu – Yazılıkaya – Han – Seyitgazi

0
1060
views
Bizi Paylaş!

Frig Vadisi Turu

” Her adımdaki gizleri ile gezginleri mıknatıs gibi kendine çeken Anadolu bir büyüdür. Gezginlerin düş gücünü uyandırır, harekete geçirir. Batılı gezginler de bu düşlerin peşinden giderken ayak basarlar Anadolu’ya. Kimilerini bu toprakların her adımına sinmiş olan düşsel baharat kokuları ve doğunun o bitmek tükenmek bilmeyen zenginliği, mistisizmi çeker, kimi düşsel bir hazine peşindedir. Kiminin düşü gerçek olur, kimi bir yazıtın peşinde arar geçmişini. Ama çoğunun bilinçaltında köklerini aramak yatar.”

Midas Anıtı - Yazılıkaya
Frig Vadisi Turu

1800’lü yıllardan bu yana gezginlerin düşlerini süsleyerek, yola çıkıp keşfettikleri Frig Vadisi günümüzde hala gizemini ve bilinmezliğini korumaktadır. İlk olarak Ortadoğu’ya ulaşabilmek için Anadolu güzergahını takip eden Yüzbaşı William Martin Leake ve arkadaşlarının keşfettiği Yazılıkaya ve Frig Vadisi daha sonraları birçok gezginin düşlerini süslemiş.

Gezginlerin ayak izlerini takip eden Hollandalı Arkeolog Emily Haspels ise Frigya hakkında en kapsamlı araştırmaları yapıp gün ışığına kavuşturan bilim insanlarından bir tanesi.

Biz de Aylak Gezgin Grubu olarak gezginlerin ayak izlerini takip ederek Frig Vadisi’nin gizemini keşfetmek için yola koyuluyoruz… Siz de bize katılmak isterseniz, aşağıdaki açıklamalardan ve facebook grubumuzdan detaylı bilgileri alabilirsiniz…

https://www.facebook.com/groups/217247151999787/

Frig Vadisi Turu
Frig Vadisi Turu

Frig Vadisi Turu

  • Frig Vadisi Turu Eskişehir’in en köklü ve deneyimli turizm firması olan, A Sınıfı Turizm Acentesi, ÖZTEZCAN Turizm‘in deneyimli rehberleri ve konforlu araçları ile 21 Ekim Cumartesi günü yapılacaktır.
  • Eskişehir’den hareket edecek turumuz sabah 09.00’da başlayacak ve yaklaşık olarak 80 km. uzaklıkta bulunan Frig Vadisi‘ne doğru yol alacağız.
  • İlk olarak ziyaret edeceğimiz Seyitgazi ilçesinde bulunan I. Alaaddin Keykubat’ın annesi Ümmühan Hatun tarafından yaptırılan Seyit Battal Gazi Türbesi ve Camisini ziyaret edeceğiz.
  • Daha sonra Hitit’lerden kalma bir şehir olan Han İlçesi ve Han Yer altı Şehri‘ni ziyaret edeceğiz.
  • Han Yer Altı Şehri’nden sonraki durağımız Eşek Kulaklı Midas’ın Şehri Yazılıkaya. Burada Yazılıkaya, Midas Anıtı’nı, Küçük Yazılıkaya ve Frig’lerden günümüze kadar gelen diğer anıtları keşfedeceğiz.
  • Tur ücreti kişi başı 45 TL. dir.
  • Ücrete Ulaşım+sigorta+rehberlik ve Öğle Yemeği dahildir.

Katılmak isteyenler; 

Facebook Grubumuzdan ; https://www.facebook.com/groups/217247151999787/

Aylak Gezgin Facebook Sayfasından; https://www.facebook.com/aylakgezgincom/

ya da 0544.726 50 26 Numaralı Telefondan ulaşabilirler.

Keyifli Geziler!

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here