Han Yeraltı Şehri – Hititlerden Günümüze Kalan Miras

0
1273
views
Bizi Paylaş!

İç Anadolu’nun iç turizmde parlayan yıldızı Eskişehir’e ilk gelenler, Eskişehir’in son 15 senede yenilenen yüzüyle “eski” değil aslında “yeni” bir şehir olduğundan bahsederler hep. Aslında merkezde tam anlaşılmasa da çevresini gezdiğimizde Eskişehir’in gerçekten çok eski bir şehir olduğunu, birçok medeniyete ev sahipliği yaptığına şahit oluyoruz. Frig Vadisinde yer alan Han Yeraltı Şehri de bu medeniyetlerden günümüze kadar ulaşan kanıtlardan bir tanesi.

Han Yeraltı Şehri
Han Yeraltı Şehri

Eskişehir gezilecek yerler içerisinde yer alan Han ilçesi, Eskişehir-Afyon Karayoluna 80 km. uzaklıkta bulunmaktadır.

Han Yeraltı Şehri

Tarihi Hititler’e kadar dayanan Han Şehri, doğuyu batıya ve güneye bağlayan antik Kral yolu üzerindeki en önemli kavşaklardan biri olmuş.

Hıristiyanlığın ilk barınağı olmasının yanında Selçuklu ve Osmanlının da mola kenti olan Antik Han Şehri’nin, bağlantı yolarında Roma ve Bizans kaya yerleşimlerine rastlamak mümkündür.

Han Yeraltı Şehri
Han Yeraltı Şehri

Yazılıkaya’daki Midas Şehri’nin doğuya bakan yamaçlarındaki kayalara işlenmiş Hitit Rölyeflerine ve bölgede bulunan Erten Höyük, Karaağaç Höyük, Kulapa Höyük incelendiğinde Han Şehri’nin MÖ 2000 yıllarında, Hititler döneminde yerleşim yeri olarak kullanıldığı söylenmektedir.

Yazılıkaya – Midas Anıtı ile ilgili bilgiye buradan ulaşabilirsiniz….

Han Yeraltı Şehri
Han Yeraltı Şehri

Hitit egemenliği MÖ 1200’lü yıllarda Anadolu’da zayıflayınca, Balkanlardan gelen Frigler bu bölgeye yerleşmişlerdir. Fransız Gabriel’in yaptığı kazılardan sonra yapılan araştırmalar Frigler’in bölgedeki varlığını ortaya koymuştur.

Kimmerler Friglerin egemenliğine son verdikten sonra merkezleri Manisa da bulunan Sard kasabası olan Lydialılar’ın bu bölgeye egemen oldukları bilinmektedir. Sard’dan Dorylaion’a uzanan “Kral Yolu” Han Şehri’nden geçmekte olup kalıntıları halen görülmektedir.

Han Yeraltı Şehri
Han Yeraltı Şehri

M.Ö. 500’lü yıllarda Persler, Anadolu’da Lydialılar’ın egemenliğine vermiş ve Makedon Kralı Büyük İskender M.Ö. 300’lü yıllarda Anadolu’ya ayak basarak burada Hellenizm İmparatorluğu egemen olmuştu. Milattan Önce II. yy’da ise Roma İmparatorluğu tüm Hellenizm İmparatorluğuna ait toprakları ele geçirdi. Akabinde İstanbul’u başkent yapan Doğu Roma İmparatorluğu diğer adıyla Bizans tüm Anadolu’ya hakim olmuştu.

Bütün bu medeniyetlerin kesiştiği noktalardan bir tanesi olan Han Şehri, sadece Kral Yolunun bir kavşağı olarak değil, batından doğuya giden ticaret yolları sayesinde bu dönemlerde önemi daha da artmıştı.

Aynı zamanda Seyitgazi ilçesinde bulunan Seyit Battal Gazi Türbesinin buraya çok yakın olması da o dönemde Emeviler’in buraya seferler yaptığını göstermektedir.

Han ve çevresinde Roma ve Bizans dönemlerinden kalma bir çok yerleşim yeri ve tarihi kültür varlığı kalıntılarını görebiliriz. Bunlardan bir tanesi de Han Yeraltı Şehri’dir.

Han Yeraltı Şehri
Han Yeraltı Şehri

Antik Han Şehri

3 bin yıldır sağlam bir şekilde korunmuş olan Han Yeraltı Şehri ile ilgili Anadolu Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü tarafından 2004 yılında, koruma önlemleri alınmış olsa da yetersizdir.

Han Yeraltı Şehri’nin girişine bulunan Hıristiyanlık dönemine ait mezar odaları ve tavanlarında bir takım hasarlar oluşmuş. Özellikle son 10 yılda tarihi dokusunun özelliği kaybolmuş. Hatta birkaç yıl öncesinde kayalara oyulan haç ve kabartmaların şu an kaybolduğu söylenmektedir.

Han Yeraltı Şehri
Han Yeraltı Şehri

Eskişehir Gezilecek Yerler

Han İlçesi

Frig Vadisi’nin önemli bir bölümü olan Han Yeraltı Şehri’nin turizme kazandırılması için bir an önce projeler yapılıp hayata geçirilmesi gereklidir. Tarihi zenginliğinin yanında kültürel faaliyetlerle de birçok etkinliğin düzenlendiği Han İlçesi’ne bu konuda daha fazla desteğin verilmesi gereklidir.

facebook sayfamızı beğenmeyi unutmayınız!

https://www.facebook.com/aylakgezgincom/

Keyifli Geziler!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here