Haller Gençlik Merkezi – Eskişehir

0
2080
views
Bizi Paylaş!

90’lı yılların başında Eskişehir’e ilk geldiğimde burada yıllarca sebze hali olarak işlev gören izbe bir bina vardı… Sayın Başkan Prof.Dr. Yılmaz Büyükerşen, Eskişehir’e dokundurduğu sihirli değneği ile burayı da Paris‘in meşhur pasajları gibi bir Hal’e çevirdi…. İsmini de Haller Gençlik Merkezi koydu. Aslında aynı Yüce Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk gibi Prof.Dr. Yılmaz Büyükerşen’in de gençliğe verdiği değerin açıkça bir göstergesiydi.

Haller Gençlik Merkezi
Haller Gençlik Merkezi

Gençler için yapılan bu Eskişehir’de benzeri olmayan mekanın hakeettiği değeri görmediğini düşünüyorum. Açıkçası gençlerin üstüste sıkış tepiş kafeleri, AVM’leri tıklım tıklım doldurup burasını boş görünce içim yanıyor…. Üstelik burada Mcdonalds’ın tek rakibi Fellas Hamburgerde Hamburgerinizi ya da Satı Anne’nin nefis ev yemekleri ve böreklerini yedikten sonra üstüne Çikolata&Sanat Cafe’de Fransız şansonları eşliğinde nefis bir kahve içebilir ve ardından da olmazsa olmaz Mazlumlar Muhallebicisi’nde tatlınızı tadabilirsiniz…

“Mazlumlar Muhallebicisi’nin Hikayesi’ni buradan okuyabilirsiniz” 

Haller Gençlik Merkezi
Haller Gençlik Merkezi – Mazlumlar Muhallebicisi

Bu isimleri ilk defa duymuş olabilirsiniz. Bu kadar emek verilip böyle otantik bir ortan ortaya çıkartılmasına rağmen Haller Gençlik Merkezinde yer alan bu işletmelerin de aynı mekan gibi hakettiği değeri görmediğini düşünüyorum. Eskişehir’de kaliteleri ve verdikleri hizmetler ile ilk sıralarda yer alan bu gibi işletmelerin de yaşatılması ve çoğaltılması düşüncesindeyim.  Hallerin bu halleri değişmeli!

Haller Gençlik Merkezi
Haller Gençlik Merkezi – Çikolata&Sanat Cafe

Eskişehir Haller Gençlik Merkezi

Haller Gençlik Merkezi, Eskişehir’in merkezinde bulunan, hat boyu ile üniversite caddesinin kesiştiği noktada yer almaktadır. 1930’lu yıllarda yaş meyve sebze hali olarak açılan bu bina uzun yıllar boş kaldığından metruk bir görüntüsü vardı. Eskişehir’in yüzünü tamamen değiştiren Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’in projelerinden bir tanesi olarak hayata geçirilen Haller Gençlik Merkezi, restore edilerek bir gençlik merkezine dönüştürülmüştür.

Haller Gençlik Merkezi
Haller Gençlik Merkezi – Mazlumlar Muhallebicisi

Adı Gençlik Merkezi olmasına rağmen, Haller Gençlik Merkezi’ne gençlerin pek uğradığını söylemem. İlk yapıldığı yıllarda daha bir cıvıl cıvıldı Haller Gençlik Merkezi. Canlı müziklerin yapıldığı, eğlenceli bir mekandı. Özellikle hafta içi gündüz saatlerinde bomboş olan mekan, hafta sonları Eskişehir’e gelen turlar buraya uğrarsa biraz hareketleniyor. Kimi günlerde nikah ya da tiyatro olduğunda bir yoğunluk yaşanıyor.

Haller Gençlik Merkezi
Haller Gençlik Merkezi

Yurt dışında pek çok şehirde gördüğüm şehirlerin sembolü olan tarihi ve estetik binalarına benzetirim burayı. Ancak burasının biraz daha hareketlendirilmesi için bir takım çalışmalar yapılması gerekir. Yıllar öncesinde Eskişehir’de kaliteli canlı müzik yapılan pek çok yer vardı. Şu an bunlara rastlayamıyoruz. Burası bu amaçla kullanılabilir ve eski canlılığına kavuşturulabilir.

Haller Gençlik Merkezi
Haller Gençlik Merkezi – Çikolata&Sanat Cafe

Tarihi bir mekan görüntüsü verilerek restore edilen Haller Gençlik Merkezi, şu an bulunduğu kasvetli havasından sıyrılarak eğlenceli bir mekan haline getirilerek, kültür sanat etkinliklerine de ev sahipliği yapmalı. Ancak bu gibi faaliyetlerin de en az haftada bir kez yapılacak şekilde organizasyonunun yapılması gerekir. Söyleşiler, imza günleri, klasik müzik dinletileri, yapacak o kadar çok şey var ki Eskişehir’de!

Eskişehir’de yaşayan birisi olarak Haller Gençlik Merkezinin tanıtımının yeterince yapılamadığı düşüncesindeyim. Turizm artık masa başında yürümüyor. Bir takım organizasyon ve pazarlama teknikleriyle bölgeleri, kentleri ya da mekanları renklendirip hareketlendirmeniz şart. Biraz da hayal kurmasını bilmek ve vizyon sahibi olmak gerekiyor. Sayın Başkan’ın hayalleri olmasa böyle bir yer ortaya çıkar mıydı?

Haller Gençlik Merkezi
Haller Gençlik Merkezi

Eskişehir’de Turizm

Bir turizm şehri olarak lanse edilmesine rağmen Eskişehir’in en büyük eksikliklerinden bir tanesi de şehir merkezinde, gözönünde hiçbir yerde turizm bilgi ofislerinin (Tourism information) bulunmayışı. Oysa ki Avrupa’nın hangi şehrine giderseniz gidin şehrin kalbinde mutlaka bir turizm bilgi ofislerini görürsünüz. Hatta Budapeşte’de, Prag‘da, Viyana‘da hemen hemen her sokakta! O şehirde hangi faaliyet varsa görülecek, gezilecek neresi varsa mutlaka size bir broşür verirler. Bir turizm ülkesi olarak Dünya’da ilk 10 da yer alan (bir zamanlar!) ülkemizin turizm konusunda daha yiyeceği çok fırın ekmek var. Turizm mezunu gençlerimiz işsizlikten başka sektörlere yönelirken, bu tip projelere niçin destek verilmez anlamış değilim.

Ehhh 20 bin çalışanı bulunan ve adı “turizm” ile başlayan bir bakanlıkta bu çalışanların sadece 760 tanesi yabancı dil biliyor ve bu ülkede 3 dil bilen turizm mezunları boşta geziyorsa bu terslikte bir iş var ! 

Haller Gençlik Merkezi
Haller Gençlik Merkezi

Haller Gençlik Merkezi Nerede?

Eskişehir’in merkezinde bulunan, Haller Gençlik Merkezini Üniversite Caddesinin giriş kısmından girdiğinizde sol tarafta göreceksiniz. Tramvay ile gelecekseniz, Espark durağında indiğinizde çok kolay ulaşabilirsiniz.

Haller Gençlik Merkezi
Haller Gençlik Merkezi

Eskişehir’de gezilecek yerler içerisinde benim ilk sıraya koyacağım Haller Gençlik Merkezi hakettiği değeri göremese de sadece gençlere değil, tüm yaş gruplarına hitap eden, aradığınız her şeyi bulabileceğiniz nostaljik bir mekan. Eskişehir’e yolunuz düştüğünde buraya uğramayı ihmal etmeyin sonra pişman olursunuz.

facebook sayfamızı beğenmeyi unutmayınız!

https://www.facebook.com/aylakgezgincom/

Keyifli Geziler!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here