Kaunos Antik Kenti – Karya Krallığı

0
702
views
Bizi Paylaş!

Batısından doğusuna, kuzeyinden güneyine kadar Anadolu Dünya’da antik kentlerin cenneti olarak biliniyor. Anadolu’da nereye adımınızı atarsanız atın, farklı bir medeniyet, farklı bir kültür ile karşılaşacaksınız. Anadolu’da bulunan yaklaşık 150 tane antik kentlerden bir tanesi de tarihte Karya Krallığının bir şehri olan Kaunos Antik Kenti dir. Gelin hep birlikte Dalyan’ın görülecek yerlerinden bir tanesi olan bu antik kenti keşfedelim…

“Dalyan Gezi Rehberi’ne buradan ulaşabilirsiniz” 

Dalyan Gezilecek Yerler
Kaunos Antik Kenti

İztuzu, Mavi Yengeç, Caretta Caretta’lari ile ünlenen Dalyan’ın güzellikleri insanı gerçekten büyülüyor. Dalyan gezilecek yerler içerisinde mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye edeceğim Kaunos Antik Kenti, Dalyan’a ayrı bir hava katmaktadır. Antik çağlarda Karya ile Likya arasında sınır görevi gören antik Karya kenti Kaunos, Dalyan’ın birkaç km batısında bulunmaktadır.

“İztuzu Plajı ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz” 

Kaunos Antik Kenti
Kaunos Antik Kenti

Kaunos Antik Kenti

Başlangıçta ayrı bir devlet olan Kaunos Antik Kenti, zaman geçtikçe Karya ve Likya’nın bir parçası olmuş.

Tarihi M.Ö. 10. Yüzyıla kadar uzanan Kaunos Antik Kenti, dönemin önemli bir deniz limanı olarak görev yapıyormuş. M.Ö. 200’den itibaren İztuzu Plajı’nın oluşması ve eski Dalyan Körfezinin şekillenmesinden dolayı, günümüzde Kaunos sahilden yaklaşık 8 km uzaklıkta bulunmaktadır.

Şehrin iki limanı bulunmaktaydı. Bunlar, Küçük Kale’nin güneydoğusundaki güney limanı ve kuzeybatıdaki iç limanı (günümüzde Sülüklü Göl, Sülükler Gölü olarak adlandırılmıştır) idi.

Dalyan Gezilecek Yerler2
Kaunos Antik Kenti

Güney limanı kentin kuruluşundan kabaca Helenistik çağın sonuna kadar kullanılmış ve kurutulması nedeniyle kullanılamaz hale gelmiş. Diğer liman ise Kaunos Antik Kenti’nin yok olmasına kadar kullanılmış. Ancak delta ve limanların kaybolması nedeniyle Kaunos daha sonra bir ticaret limanı olarak önemini kaybetti.

Karya Krallığı, Türklerin istilası ve MS 15. Yüzyılda meydana gelen ciddi sıtma salgınından dolayı, Kaunos Antik Kentini tamamen terk etmiş.

Kaunos Antik Kenti
Kaunos Antik Kenti

Kaunos Mitolojisi

Mitolojiye göre Kaunos, Karya Kralı Miletus’dan olma Kyane doğma ve Apollo’nun torunu olan Kral Kaunos tarafından kurulmuş.

Kral Kaunos’un, Byblis adında onu derinden bir aşkla seven bir ikiz kızkardeşi vardı. Byblis, kardeşine bir aşk mektubu yazarak ona duygularını anlattığında, Kaunos bulunduğu yerden kaçıp yeni bir yerleşim bulmaya karar verdi.

Bunun üzerine Byblis üzüntüden kafayı yemiş, onu aramaya başlamış ve intihar etmiş. Mitoloji’de böyle anlatıyor. Bilmiyorum mitolojiye inanıyormusunuz ama bana çok magazinsel geliyor. Mitoloji, Calbys Nehri‘nin Byblis’in gözyaşlarından çıkmış olduğunu anlatmaktadır.

Kaunos Antik Kenti
Kaunos Antik Kenti

Kaunos Antik Kenti Tarihi Gelişimi

Kaunos Antik Kenti’ndeki ilk kazılar 1966 yılında Prof. Baki Öğün tarafından başlatılmış. Yapılan arkeolojik araştırmalardan Kaunos’ta bulunan en eski bulgunun, M.Ö. 9. yüzyıla kadar uzandığı tespit edilmiştir.

Kaunos ile ilgili olarak ilk kez Histories adlı eserinde Herodot tarafından değinilmiştir. Heredot bu eserinde, Pers generali Harpagus’un, İ.Ö 546 yılında Likya, Karyalılar ve Kaunians’a baskın gerçekleştirerek burayı istila ettiğini anlatmaktadır.

Kaunos Antik Kenti
Kaunos Antik Kenti

Herodot, Kaunos’ın, Harpagus’un saldırılarına sertçe karşı koyduğunu ancak sonuçta yenildiğini yazıyor eserinde. Her ne kadar Kaunosluların kendilerinin Girit’ten geldiğini söylemelerine rağmen, Herodot’un bu konuda şüpheleri bulunmaktadır. Kaunosluların yaşam biçimleri arasındaki farklılıklardan dolayı ne Karyalı ne de Likyalı olduğunu belirtmektedir. Bunu da orada yaşayanların kadın-erkek-çoluk-çocuk hep birlikte şarap içmelerine bağlamaktadır. Aynı zamanda sıklıkla Litvanya’nın çikolataları ile meşhur ikinci büyük şehri olan “Kaunas” şehri ile de hiçbir alakası bulunmamaktadır.

Perslerin, Büyük İskender’in imparatorluğu olan Makedon İmparatorluğunu devirmesinden sonra, Romalıların hakimiyeti altına giren Kaunos, Bizanslılar döneminde hristiyanlaştırılmış ve adı da Kaunos-Hegia olarak değiştirilmiş.

Kaunos Antik Kenti
Kaunos Antik Kenti

MS 625’den itibaren Kaunos, Müslüman Araplar ve korsanlar tarafından gerçekleştirilen saldırılara maruz kalmış. 13. yüzyılda, Türk boylarının istilasına uğramış. 14. yüzyılda Türk boyları Karya’nın bir kısmını fethettikten sonra deniz ticaretinde dramatik bir düşüşe neden olmuş.

14.yüzyıldan sonra ortaya çıkan ekonomik çöküş, bir çok Kaunos’luları başka yerlere taşınmamaya zorladı. 15. yüzyılda Türkler Karya’nın kuzeyindeki tüm bölgeyi ele geçirmişler ve Kaunos’u bir sıtma salgını kaplamıştı. Bu şehrin terk edilmesine neden oldu. Antik kent bir depremde yıkıldı ve yavaş yavaş kum ve yoğun bir bitki örtüsü ile kaplandı.

Kaunos Antik Kenti
Kaunos Antik Kenti

Kent tamamen unutulmuştu ancak 1842’de harabelerde araştırma yapan İngiliz arkeolog Hoskyn, Kaunos Konseyine ve bu şehrin sakinlerine yönelik hazırlanmış bir hukuk tableti buldu. Bu bulunan tabletler sayesinde Kaunos Antik Kenti’nin yeniden dikkatleri çekmesi sağlandı.

Knidos’tan Aizonaiye kadar medeniyetler beşiği olan Anadolu’nun bu zenginliklerini korumak ve tanıtmak her Türk vatandaşının üzerine düşen en büyük görevdir. Şu an hakettiği değeri göremeyen antik kentlerimizin gelecekte bir gün gerçek değerini bulacağı inancıyla keyifli ve aylak geziler!

facebook sayfamızı beğenmeyi unutmayınız!

https://www.facebook.com/aylakgezgincom/

Keyifli ve Aylak Geziler!

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here