Hızlı Yabancı Dil Öğrenme ‘nin 9 Yolu!

0
2550
views
Bizi Paylaş!

“Taklit edilemeyen tek şey cesarettir” demiş Napolyon Bonapart. Yabancı dil konuşmanın da büyük cesaret isteyen bir özellik olduğuna inanıyorum. Kesinlikle yetenek değil! Sadece cesaret, azim ve kararlılık. Bu üç özellik olduğunda hızlı yabancı dil öğrenmeniz hayal değil inanın buna. Kötü haber şu ki; bunu size kimse öğretemeyecek. Ancak kendi inancınız ile bunu başarabilirsiniz. Hızlı yabancı dil öğrenme ile ilgili kendimce bulduğum ancak kesinlikle bir sır olmayan, birçok yabancı dil bilen kişinin uyguladığı taktikleri sizler için paylaşmak istedim.

Krakow’da EVS, ABD’de Work and Travel ya da Avrupa’da interrail yapın yabancı dil her yerde karşınıza çıkacak. Belki bir gezgin gibi ucuz gezmek isteyecek ve Workaway yapacaksınız. Öncelikle şunu belirteyim hızlı yabancı dil öğrenmek mümkün ancak bir parmak şıklatmak kadar kısa değil. Bunun için zaman harcamalı ve sabırlı olmalısınız. Peki hızlı yabancı dil öğrenme yolları nelerdir?

Workaway nedir? Buradan Öğrenebilirsiniz…

Hızlı Yabancı Dil Öğrenme
Hızlı Yabancı Dil Öğrenme

 

Hızlı Yabancı Dil Öğrenme’nin 9 Yolu

1.Program Yapın ve Ona Sadık Kalın

Hızlı yabancı dil öğrenmek için öncelikle bir programınızın olması gerekli. Bunu yazılı hale getirip hergün görebileceğiniz bir yere asın ya da yerleştirin. Buzdolabının kapağı olabilir, mantar pano kullanabilirsiniz ya da yatağınızın başucunda durabilir. Programınızın yazılı olması, çalışmak istemediğiniz zamanlarda sizi zorlayacaktır. Haftalık olarak yapacağınız aktiviteleri programa yazdığınızda ise ona mecburen sadık kalacaksınız.

Pazartesi; Gramer konuları -1 saat – 100 test çöz

Salı; Dinleme aktivitesi, film izleme – 1 Saat

Çarşamba; Paragraf çözümü -1 saat gibi…

2.Öğrendiğiniz Kelimeleri Kullanın

Yeni bir dil öğrenmeye başlayanlar genellikle öğrendikleri yeni kelimeleri bir not defterine yazar ve orada da kalır. Yazdığınız kelimeler mutlaka hafızada daha iyi kalır ancak kalıcı olarak kalmasını istiyorsanız pekişene kadar onları bir cümle içerisinde kullanın.

Hatta oluşturduğunuz cümleleri yüksek sesle tekrar edin. En iyi öğrenme yöntemlerinden bir tanesi cümleleri sesli telaffuz etmektir. Öğrendiğiniz kelimeler ile ilgili sıfatları, pasif durumlarını da kenarına yazın. Böylece bir değil birden fazla kelime öğrenmiş olacaksınız. İngilizce’den örnek verecek olursak;

Örnek :     advice (noun) – tavsiye

advise (verb) – tavsiye etmek

adviser (noun) – danışman

Bunun için Quizlet uygulamasını kullanabilirsiniz. Gerçekten kullanışlı bir uygulama.

3.Konuşun

Hangi yabancı dili öğrenirseniz öğrenin biraz “geveze” olmalısınız. Kimse Michael Pelps’i izleyerek yüzme öğrenmemiştir eminim. Ya da Ronaldo’yu izleyerek futbolcu olamaz. Yabancı dil öğrenmek istiyorsanız mutlaka “eylem” içerisinde bulunmanız gerekir. Öğrenmenin eylemi de “konuşmak” tan geçer. Peki nasıl konuşacağım? Çevremde yabancı dil bilen kimse yok! Diye düşünebilirsiniz. Buna da gerek yok. İsterseniz ücra bir köyde yaşayın herşey elinizin altında artık.

Akıllı telefonlarda bulunan yüzlerce uygulama sayesinde hangi yabancı dilde isterseniz mutlaka birisini bulabilirsiniz. Bunun yanında internet siteleri de size yardımcı olabilir. İnterpals.net gibi web siteleri sizi yabancılarla tanıştıracak ve pratik imkanı sağlayacaktır. Üstelik konuşurken ya da yazışırken yeni öğrendiğiniz kelimeleri kullanmak için de bir fırsat olacaktır.

Belli bir düzeye geldiğinizde de mutlaka yurt dışına çıkın. Bu cesaretinizi sınamak için en iyi yoldur.

4.Meraklı Olun

İlginizi çeken konuları internetten araştırın. Google için artık dünyanın en iyi öğretmeni ya da ansiklopedisi diyebiliriz. Milyarlarca bilginin toplandığı inanılmaz bir hazine. Elinizdeki kaynaklar yetersiz geliyor ise mutlaka google’da cevabı vardır. Üstelik bunun için sizden para da istemiyor.

Örneğin gramer ile ilgili bir konuyu anlamadınız. Google’a sorun. O size yüzlerce seçenek sunacaktır. Online yabancı dil öğreten sitelerdeki native’ler de sizin için birer öğretmen olabilir. Onlardan da mutlaka yararlanın.

5.Kolaydan Zora Doğru Öğrenin

Yabancı dil öğrenenlerin en çok yaptığı yanlışlardan bir tanesi gramer kitaplarının arasında boğularak belki hiç kullanmayacakları zorluktaki yapıları öğrenmek olur. Özellikle konuşmaya başladığınızda doğrudan CNN i izlerseniz hiçbir şey anlamayacaksınız ve bu sizin motivasyonunuzu düşürecektir. Onun yerine daha basit olan VOA (Voice of America) gibi haber sitelerini ya da Duolingo, English Central gibi uygulamaları kullanabilirsiniz. Bu uygulamalar sizi basitten zora doğru öğrenme mantığıyla yönlendirecektir.

https://learningenglish.voanews.com/

Fransa’da çevre ile ilgili bir konferansta konuşmacı olmayacaksanız, sürdürülebilir enerji ya da ekoloji ile ilgili terimleri öğrenmekten başlamayın. Amacınız sadece Fransızlarla iletişim kurmak, Fransa turunda yol sormak için öğrenmek ise, ilk etapta basit cümleleri ezberleyin.

Hızlı Yabancı Dil Öğrenme
Hızlı Yabancı Dil Öğrenme

6.Kelime Değil Cümle Ezberleyin

Yabancı dil öğrenen arkadaşlardan en çok işittiğim soru şu “Kelime nasıl ezberleriz?” Yabancı dil öğrenmede kelime ezberleme diye bir şey yoktur. Eğer ezber yöntemini benimsiyor iseniz cümle ezberleyin. Çünkü tek başına ezberlediğiniz kelimeler hiçbir işe yaramayacaktır. Bunun yerine cümle olarak ezberlediğiniz zaman bir süre sonra konuşmaya da başladığınızı fark edeceksiniz.

7.En İyi Çalışma Yöntemi Kendi Yönteminizdir

Bütün yöntemleri okuyun, dinleyin, izleyin. İnternette yabancı dil öğrenme ile ilgili inanılmaz yöntemler var. You tube, open learning, Edx, TED gibi kaynaklar her türlü yabancı dil de hem de ücretsiz olarak avucunuza kadar geliyor. Bunları incelediğinizde bir süre sonra kendi yönteminizi bulacaksınız. Kimisi dinleyerek ya da film izleyerek daha kolay öğrenirken kimisi test çözerek öğrenebilir.

Öğrenmeyi eğlenceli hale getirmek için en çok hoşunuza giden yöntemi çalışarak bulacaksınız ve öğrenme süreciniz daha da kısalacak.

8.Öğrendiklerinizi Uygulamak İçin Yurtdışına Çıkın

Yurtdışında gezmek için ve gezerken tadını çıkarmak, yerel insanlarla iletişim kurmak için gittiğiniz ülkenin dilini bilmek çok önemli. Öğrendiğiniz yabancı dili konuşmak ve pratik yapmak için de mutlaka yurtdışına çıkın. Hemen hemen her ülkede çok rahat konuşulan İngilizcenizi geliştirmek istiyor iseniz Avrupa’nın herhangi bir ülkesine gidebilirsiniz. Birçok alternatifiniz var. Gittiğiniz ülkelerdeki Couchsurfing aktivitelerine katılabilir ve İngilizce bilen insanlar ile buluşabilirsiniz.

Birçok kişi İngilizceyi ilerletmek için İngiltere ya da Amerika’ya gitmek şart diye düşünedursun, Macarların, Çeklerin,  Polonyalıların ve Kuzey Ülkelerinin nasıl İngilizce konuştuğunu gördüğünüzde hayretler içinde kalacaksınız. Yeter ki gittiğiniz yerlerdeki doğru insanlarla buluşun.

9.Asla Vazgeçme!

Bugüne kadar sabırlı ve programlı bir şekilde çalışıp ta bir yabancı dil öğrenemeyen hiç kimseyle karşılaşmadım. Vazgeçmeyip çalışmaya devam ettiğinizde çabalarınızın karşılığını alacaksınız. Planlı ve programlı bir şekilde günde sadece 30 dk. yabancı dil çalışmanız bile sizi başarıya götürecektir.

Kararınızı Verin, Planınızı Yapın, Uygulayın ve Asla Vazgeçmeyin!

Aylak Geziler!

facebook sayfamızı beğenmeyi unutmayınız!

https://www.facebook.com/aylakgezgincom/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.