Samsun Gazi Müzesi – Mıntıka Palas Oteli

0
820
views
Bizi Paylaş!

Karadeniz’in en gelişmiş ve en büyük şehri olan Samsun, Milli Mücadele ve Kurtuluş Savaşı’nın da en önemli noktasıdır aynı zamanda. Günümüzde Samsun Gazi Müzesi olarak hizmet veren o dönemin Mıntıka Palas Oteli, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıktığı gün kaldığı oteldir.

Ulu Önder’in her ziyaretinde kaldığı Mıntıka Palas Oteli 1902 yılında Jean İonnis Mantika tarafından 509 metre kare alan üzerine altında dört mağazası bulanan bir otel olarak inşa edilmiş. O zaman Şüküroğlu Caddesi olarak adlandırılan, günümüzdeki ismiyle Mecidiye’nin girişinde bulunmaktadır. Samsun gezilecek yerler içerisinde olan Mecidiye için her türlü alışverişi yapabileceğiniz, iğneden ipliğe aradığınız her şeyi bulabileceğiniz Samsun’un Kemeraltı’sı diyebiliriz.

Samsun Gazi Müzesi
Samsun Gazi Müzesi

Samsun Gazi Müzesi

Mustafa Kemal Paşa İstanbul’dan Samsun’a “teftiş görevi” ile çıkmış, daha sonra Amasya’dan başlayarak Kurtuluş Mücadelesini tüm Anadolu’ya yaymıştı. Samsun’a ilk ayak bastığında kaldığı otel olan Mıntıka Palas Oteli de Türk Milletinin Kurtuluş Mücadelesi’nde önemli bir yer tutmaktadır.

Samsun Gazi Müzesi
Samsun Gazi Müzesi

Cumhuriyetin ilanından sonra 12 Haziran 1926 tarihinde bugünkü Samsun Gazi Müzesi olarak ziyaret ettiğimiz bu bina Samsun halkı adına Mustafa Kemal Paşa’ya armağan edilmiş. Ulu Önder’in vefatından sonra kız kardeşi Makbule Atadan’a kalan bina, sonrasında 1939 yılında 19 Mayıs Halk Müzesi yapılmak üzere Samsun Belediyesinin sorumluluğuna devredilmiş. Samsun Gazi Müzesi, 1985-1995 yılları arasında alt katı “Oda Tiyatrosu” olarak hizmet vermiş, üst katı ise müzeye dönüştürülmüş.

Samsun Gazi Müzesi
Samsun Gazi Müzesi

1997 yılından sonra Kültür ve Turizm Bakanlığına devredilen  “Samsun Gazi Müzesi” günümüzde Samsun’a yolu düşenlerin ziyaret ettiği en önemli yerlerden bir tanesidir.

Müzenin giriş katından üst katına kadar, Milli Mücadele yıllarından kalan birçok değerli eşyaları görebilirsiniz. Aynı zamanda Mustafa Kemal Atatürk’ün kullandığı özel eşyalar ve kendisine verilen hediyeler de yer almaktadır.

Bu eşyalardan beni en çok etkileyen ise Cumhuriyet tarihinin uluslararası alanda Lozan’dan sonra kazandığı ikinci hukuk zaferi olan “Bozkurt-Lotus Davası” sonucunda Mustafa Kemal’e hediye edilen “Bozkurt Heykeli” dir.

Samsun Gazi Müzesi
Samsun Gazi Müzesi

Bozkurt-Lotus Davası

1926 yılının Ağustos ayında, Midilli Adası açıklarında Lotus adındaki bir Fransız yolcu gemisi, kömür taşıyan Türk şilebi Bozkurt’a çarparak batırmıştı. Bunun sonucunda kazada sekiz Türk denizci can verdi.

Fransız Lotus gemisi Bozkurt’un sağ kalan mürettebatını denizden toplayarak İstanbul limanına demir attı. Kazayı soruşturan polis, Lotus’un kaptanı Demons’u tutuklamış ve mahkeme haklarında 80 gün hapis cezası vermişti. Bu olay o dönemde büyük bir uluslararası hukuk savaşına dönüştü.

Fransızlar Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulduğunu, başımızda tüm dünyaya meydan okuyan Dünyanın en büyük lideri olduğunu unutmuş bir düşünce ile, Türkiye’nin bir Fransızı yargılayamayacağını ileri sürmüş, mahkûmiyeti protesto etmişti. Gerginliğin giderek artmış dava Lahey’deki Adalet Divanı’na taşınmıştı. Davada Türkiye’yi, zamanın Adliye Vekili olan Mahmut Esat Bey temsil etmişti.

Samsun Gazi Müzesi
Samsun Gazi Müzesi

Mahmut Esat Bey, Atatürk’e Lahey Adalet Divanına gidilme önerisini sunmuş, davayı kaybettiği takdirde memlekete bir daha dönmem diyerek büyük bir kararlılıkla olayın üzerine gitmişti. Bunun üzerine Atatürk, kendisine, “Güle güle git. Kazanacaksın. Kazanmasan da memleket seni bağrına basacaktır” diyerek büyük bir cesaret vermiştir.

Türkiye Cumhuriyeti lehine sonuçlanan dava büyük bir yankı uyandırmıştı. Henüz 35 yaşında olan Mahmut Esat Bey, bu dava sonucunda Atatürk tarafından “Bozkurt” soyadını almış.  Lahey’deki duruşmalara katılan Türk heyeti tarafından batan geminin adından esinlenerek tunçtan bir bozkurt heykeli yaptırılarak Mustafa Kemal Paşa’ya hediye edilmişti.

Samsun Gazi Müzesi
Samsun Gazi Müzesi

Samsun Gazi Müzesi Nerede?

Samsun Gazi Müzesi, Samsun’un en kalabalık caddesi olan Mecidiye Caddesi’nin girişinde yer almaktadır. Gazi Müzesi, Samsun Atatürk Anıtı’na yürüyerek yaklaşık 10 dk. mesafede bulunmaktadır. Müzeye giriş ücretsizdir.

 

Samsun Gazi Müzesi
Samsun Gazi Müzesi

facebook sayfamızı beğenmeyi unutmayınız!

https://www.facebook.com/aylakgezgincom/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here