Pantheon – Paris’e Tepeden Bakan Bir Anıt

0
1128
views
Bizi Paylaş!

Her attığınız adım da tarih ile karşılaşacağınız bir şehirdir Paris. Eyfel’den Versay’a, Notre Dame’dan Pantheon ’a kadar Paris’i gezerken tavsiyem kulaklığınızı takın ve Fransız Şansonları eşliğinde gezin, inanın çok keyifli oluyor… Paris gezilecek yerler içerisinde en görkemli yapılardan birisi olan Panthéon, Paris’te, Latin Mahallesi’nde (Quartier Latin) bulunmaktadır.

Pantheon
Pantheon

Panthéon dendiğinde akla ilk gelen Roma’daki Pantheon oluyor. Paris Panthéon ise Roma’dan esinlenilerek inşa edilmiş. Ön yüzünde bulunan sütunları ile neoklasik mimarinin en erken örneklerinden olarak kabul edilmektedir. Paris’in 5. Arondismanındaki (arrondissement) Sainte-Geneviève tepesi üzerinde Paris’i tepeden gören bir manzarası vardır.

“Eyfel Kulesi hakkında çok az bilinen gerçeklere buradan ulaşabilirsiniz” 

Pantheon - Paris'e Tepeden Bakan Bir Anıt
Pantheon – Paris’e Tepeden Bakan Bir Anıt

Pantheon Tarihi

Panthéon ilk inşa edildiğinde Paris’in koruyucu azizesi olan Geneviève‘e ithaf edilmiş. Azize Geneviève 451 yılında Hun İmparatoru Atilla’nın ordularını dualarıyla Paris’ten uzaklaştıran bir azize olarak biliniyor. Fransız Devrimi sonrasında ise kilise fonksiyonunu kaybederek önemli Fransız sanatçılarının ve bilim insanlarının gömüldüğü bir anıt mezar haline getirilmiş. Voltaire’den Marie Curie’ye kadar Parisli birçok entellektüelin mezarını burada görebilirsiniz.

1758’de Kral XV. Louis‘nin emriyle temel atma töreni yapılan Panthéon Fransa’nın o dönem içinde bulunduğu ekonomik krizden dolayı 1789’a kadar tamamlanamamış. Fransız Devrimi sonrasında başa gelen iktidar Panthéon’un kilise olarak kullanılmasına izin vermemiş, yapıyı Fransız entelektüellerinin gömüleceği bir anıt mezara dönüştürmüş. O zamandan bu yana Panthéon iki kez kiliseye dönüştürülse de sonrasında yeniden anıt mezar olarak kullanılmış.

Pantheon - Paris'e Tepeden Bakan Bir Anıt
Pantheon – Paris’e Tepeden Bakan Bir Anıt

Foucault Sarkacı

Panthéon’un içerisine girdiğinizde hemen karşınıza çıkacak olan Foucault sarkacı, 1851’de Fizikçi Léon Foucault, tarafından Dünya’nın kendi çevresinde döndüğünü ispatlayan 67 metrelik dev bir sarkaç.   Foucault, Panthéon’un kubbesinden aşağıya sarkıttığı bu dev sarkaç ile o dönem tüm dünyada büyük yankı uyandırmış.

Pantheon
Pantheon
Pantheon - Paris'e Tepeden Bakan Bir Anıt
Pantheon – Paris’e Tepeden Bakan Bir Anıt

Anıt Mezarlar

Panthéon’da ebedi istirahatgatında bulunan Parisli ünlü entelektüellerden bazıları;

  • Fransız devrimine çok büyük katkısı olan ünlü Fransız yazar ve filozof Voltaire, 19. yüzyılın ortalarında, dinci fanatiklerin Voltaire’in naaşını Panthéon’dan çalıp bir çöp yığınına attıklarına dair bir dedikodu yayılmış. Daha sonra 1897’de Voltaire’in tabutu açıldığında ise bunun sadece bir söylenti olduğu anlaşılmış. Defin tarihi: 1791
  • Siyasi fikirleri ile Fransız Devrimini etkileyen ve düşünceleri ile devrimden sonra Fransa’nın kalkınmasında büyük rol oynayan Cenevreli düşünür, Jean-Jacques Rousseau, Defin Tarihi : 1794,
  • Torino, İtalya’da doğmuş ama Paris’te ölen, İtalyan Aydınlanma Dönemi matematikçisi ve astronomu, Joseph-Louis Lagrange, Defin Tarihi : 1813,
  • Panthéon’un mimarı olan, Fransız mimar, Jacques-Germain Soufflot, Defin Tarihi : 1829,
  • Sefiller ve Notre Damın Kamburu eserlerini okumayan yoktur sanırım.   Dünyanın en çok eserleri içerisinde yer alan bu eserlerin sahibi olan Victor Hugo, Fransa’nın en büyük ve ünlü yazarları olarak kabul edilir.  Fransız şair, romancı ve oyun yazarı Victor Hugo’nun mezarı da Panthéon’da bulunmaktadır. Defin Tarihi : 1885,
  • Sadece Fransız değil, Dünya edebiyatının en ünlü yazarlarından, Émile Zola, Defin Tarihi : 1908,
  • Kimyager eşi Marie Curie ile birlikte radyum elementini bulan ünlü fizikçi, Pierre Curie, Defin Tarihi : 1995,
  • Radyoaktivite üzerine yaptığı çalışmalarla 2 farklı alanda Nobel ödülü kazanan, kendini bilime adayan ve bilim için ölen bilim insanı Marie Curie, Defin Tarihi : 1995
  • Eserleri 100 dile çevrilerek dünyanın en çok okunan yazarlarından olan Alexandre Dumas, Defin Tarihi : 2002.
Pantheon - Alexandr Dumas'nın Kabri
Pantheon – Alexandr Dumas’nın Kabri

Son 15 yıldır Panthéon’da çok ciddi derecede hasarlar meydana geldiği tespit edilmiş ve ciddi şekilde restorasyonlar yapılmaya başlanmış. 2005 ten bu yana yapılan ve yapılacak restorasyonlara yaklaşık 100 milyon avro bütçe ayrılmış. Sanırım bu rakam Fransızların tarihe ve kültüre verdiği önemi ve Paris’in neden Dünyanın en çok ziyaret edilen şehri olduğunu anlatmaya yetiyor.

Pantheon - Paris'e Tepeden Bakan Bir Anıt
Pantheon – Paris’e Tepeden Bakan Bir Anıt

Panthéon’a Nasıl Gidilir?

Panthéon’a RER-B’nin Luxembourg durağında indikten sonra yaklaşık 5 dk. yürüme ile çok kolay ulaşabilirsiniz.

Panthéon Giriş Ücretleri

Panthéon haftanın her günü saat 10:00’da açılıp 18.00’da kapanmaktadır. Salı günleri ise kapalıdır. Bunun dışında Fransa’da resmi tatil günleri olan 1 Ocak, 1 Mayıs ve 25 Aralık günleri de tamamen kapalıdır.

Panthéon’a giriş ücretleri 18 yaş üstü yetişkinler için 9 avrodur. Grup olarak girmek isterseniz fiyatlar 7 avro’ya düşüyor ancak grup olabilmesi için en az 20 kişinin olması gereklidir.

Panthéon’a girdiğimizde bizim grubumuz 12 kişilik bir öğrenci grubuydu. Grup indirimi istediğimde en az 20 kişinin olması gerektiğini söylemişti görevli. Ufak bir Türk pazarlığı ile 7 avro’ya indirmiştim giriş ücretini. Böylece tarihe pazarlıkla Paris’teki bir müzeye giren ilk kişiler olarak adımızı da yazdırmış olduk.

Pantheon - Paris'e Tepeden Bakan Bir Anıt
Pantheon – Paris’e Tepeden Bakan Bir Anıt

Panthéon’u Kasım ayından Mart ayına kadarki süre içerisinde her ayın ilk Pazar günü ücretsiz olarak gezebilirsiniz.

Panthéon, Eyfel Kulesi, Notre Dame, Monmarte gibi Paris’te gezmeye doyamayacağınız yerlerden bir tanesi. Her gezdiğinizden ayrı bir keyif almanız dileğiyle Aylak Gezmeler!

facebook sayfamızı beğenmeyi unutmayınız!

https://www.facebook.com/aylakgezgincom/

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.