Lublin Gezilecek Yerler – Lublin Gezi Rehberi

0
1458
views
Bizi Paylaş!

Temmuz ayı olmasına rağmen, Varşova’da o kadar kasvetli ve yağmurlu bir hava vardı ki sıkılıp kendimi Lublin’e attım. Polski Bus sağolsun. Polski Bus Polonya’da faaliyet gösteren bir otobüs firması. Reklamları ise çok ilginç “Sadece 1 Zloty” . Polonya para birimi Zloty, Türk Lirası ile yaklaşık aynı seviyede gidiyor. Dolar ve Euro’nun yükselmesiyle Lira’nın birazcık üzerine çıktı. Buna rağmen, Polski Bus ile Polonya’nın bir şehrinden diğerine 5-10 Zloty’e gitmek mümkün. Bu sefer 1 Zloty’e yakalayamadım ama 3 Zloty olan Varşova-Lublin biletimi aldıktan sonra havanın daha güzel olduğu Lublin Şehrine doğru yola koyuldum. Küçük bir şehir olan Lublin gezilecek yerler ile ilgili bilgileri bu yazımda bulacaksınız. Şimdiden keyifli okumalar.

“Avrupa Otobüs Firmaları ile ilgili bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.”

Lublin Gezilecek Yerler
Lublin Gezilecek Yerler

Lublin Gezilecek Yerler

Lublin Gezi Rehberi

Lublin 300 bin nüfusu ile Polonya’nın şirin şehirlerinden bir tanesi. Buraya gelmeden önce birçok Türk öğrencinin Erasmus Programı ile burada bulunduğunu duymuştum. 300 bin nüfusun 3’te birinin öğrenci olduğu söyleniyor.

Lublin Gezilecek Yerler
Lublin Gezilecek Yerler

Lublin şehrindeki yerleşim bir kale yerleşimi olarak 9.yüzyılın sonlarında kurulmuş. Kalenin etrafında büyüyerek 1317 yılında kasaba haklarını almış. Lublin’e vardığımda 2 tane genç kibarca yaklaşarak şehir hakkında bilgi vermek istediklerini söyledi. Her tarafta şehrin kendi bayrakları asılıydı. Bugün bizim şehrimizin doğum günü, tam 700 üncü yaşını kutluyor, Kilisede doğum günü etkinlikleri olacak katılmak ister misiniz? diye sordular. Doğum günlerini sevmem ve de kutlamam dedim. Lublin’in Avrupa’nın en eski şehirlerinden birisi olduğunu gururla anlattılar. Onlara Türkiye hakkında ne bildiklerini sorduğumda ise deniz-kum-güneş haricinde hiçbir fikirleri olmadığını söylediler. Anadolu’da 3500, 5000 yıllık şehirlerin bulunduğundan, Frig Vadisinden, Hattuşaş’dan bahsedince şaşkınlıkları tavan yaptı! Hatta Dünyanın en eski tapınağı olan 12 bin yıllık Göbeklitepe’den bahsedince neredeyse küçük dillerini yutacaklardı. Yine de kendilerini böyle bir tanıtım yaptıklarından dolayı kutlayarak yanlarından ayrıldım. Ayrılırken de çantamda bulunan “Frig Vadisi” broşüründen hediye ettim. Umarım bir gün onların yolu da Frig Vadisi’ne düşer.

Lublin Gezilecek Yerler
Lublin Gezilecek Yerler

Polonya ve Litvanya arasında 1569 yılında Lublin Birliği Anlaşması imzalanmış. 16.yüzyılın sonlarında ekonomik olarak epey zenginleşen şehir 1795 yılında Avusturya, 1815’te Rusya’ya topraklarına katılmış. 1941’de Naziler, Güneydoğu Lublin banliyösündeki Majdanek toplama ve imha kampını kurmuşlar. Aynı Auswitch gibi 2.Dünya Savaşının en kanlı sahneleri burada geçmiş.

“Auschwitz, Yahudilerin Ölüm Kampı…ile ilgili bilgilere buradan ulaşabilirsiniz”

Lublin Gezilecek Yerler
Lublin Gezilecek Yerler

Polonya’nın Başkenti Varşova ve en önemli kentlerinden Krakov’u, Ukrayna ve Belarus’a bağlayan bir sınır şehri olan Lublin, Güneydoğu Polonya’nın sanayi ve kültür merkezi. Küçük bir şehir olmasına rağmen tarım makineleri, kimyasallar, otomobil ve kamyonlar, gıda maddeleri (özellikle şeker) ve bira üretilmektedir. Kent, Katolik Üniversitesi ve Marie Curie-Skłodowska Üniversitesi’nin yanı sıra ilaç, tarım ve mühendislik okullarına sahip ve birçok müze, tiyatro ve müzik merkezlerini barındırmaktadır.

“Marie Curie-Skłodowska Kimdir?”

Lublin Gezilecek Yerler
Lublin Gezilecek Yerler
Lublin Gezilecek Yerler
Lublin Gezilecek Yerler

Lublin Müzesi

Dikkat çeken yerleri arasında 1954’te restore edilen ortaçağ kalesi; 14. yüzyılda inşa edilmiş, 19. yüzyılda neo-gotik bir tarzda yeniden düzenlenmiş ve daha sonra bir süre hapishane olarak kullanılmış. Kutsal Üçlü (Holy Trinity) Şapeli içerisinde bulunan Lublin Müzesi 1400’lü yıllardan kalma bazı önemli Bizans freskleri içermektedir. Toplama kampının bulunduğu yerde bir müze ve anıt parkı bulunmaktadır.

Lublin Gezilecek Yerler
Lublin Gezilecek Yerler

İkinci Dünya Savaşı sırasında inanılmaz derecede tahrip edilen Lublin ardından komünist dönemin zorunlu sanayileşmesine maruz kalmış. Ancak bugün, kentin tarihi merkezi olan Rynek (Old Town) eski şehir görüntüsünü korumuş ve bir sınır şehri olmasından dolayı birçok turisti çekmeyi başarmış.

Lublin Gezilecek Yerler
Lublin Gezilecek Yerler

20.yüzyılın en önemli toplumsal hareketlerinden biri olan “Solidarność” (Dayanışma), Lublinli işçilerin Komünist Parti’ye karşı sergiledikleri Gdańsk ve Szczecin’deki grevlerden bir ay önce Lublin’de başlamış.

Lublin yüzyıllar boyu asil bir hoşgörü örneği vermiş. Kasabada, Polonyalıların yanı sıra Belaruslar,  Ukraynalılar, Litvanyalılar, Rusyalar, Protestanlar, Yahudiler Katolikler ve diğer milletler bir arada yüzyıllarca barış içinde yaşamışlar. Avrupa’yı kasıp kavuran din savaşları Lublin’e uğramamış bile.

Bu hoşgörü İkinci Dünya Savaşı dönemlerine kadar sürmüş. Eski bir kraliyet kalesinin kalıntıları üzerine inşa edilen Lublin Kalesi, 2. Dünya Savaşı sırasında binlerce Polonya halkının öldürüldüğü bir toplama alanı haline dönüştürülmüş. 1948-54 yıllarında ise Stalin terörüne sahne olmuş. 1954 yılına kadar bir cezaevi olarak kullanılan Kale Lublin Müzesi olarak kullanılmaktadır.

Lublin Gezilecek Yerler
Lublin Gezilecek Yerler

Lublin Old Town

Lublin Old Town, Polonya’nın en iyi korunmuş Ortaçağ kentidir. Her biri cephesinde, kapılarında, pencerelerinde, avlu ve bodrumlarında yazılı ayrı bir tarih kitabı olan yaklaşık 100 tane tarihi konut ve bina bulunmaktadır. Burada diğer şehirlerin Old Town’larından farklı olarak dikkatimi çeken şey binaların dış cephelerinin resimlerle süslenmesiydi. Küçük ve daha az kalabalık bir şehir olmasından dolayı tarihi doku daha çok hissedilebilir düzeyde.

Lublin Gezilecek Yerler
Lublin Gezilecek Yerler

Lublin, Polonya’nın önemli kültür ve turizm şehirlerinden birisi olmasına rağmen Avrupa şehirleri içerisinde hiç bu kadar çok dilenciyi bir arada görmemiştim. Dilencilerin yanı sıra adım başı karşıma çıkan Yehova Şahitleri de her köşe başında bekleyerek kiliseye davet ediyorlardı. Belki de gittiğim dönemde Lublin’in önemli tarihi bir gün olması ve turist sayısının çok olmasındandı.

Lublin Gezilecek Yerler
Lublin Gezilecek Yerler

Birçok Avrupa şehrinde olduğu gibi Şehrin kalbi olan Old Town’da nezih ve şirin cafe, restoranlar bulunmakta. Ancak bir tane bile markete rastlayamazsınız. Bu da bana en çok ilginç gelen noktalardan bir tanesiydi Lublin’de. Otobüs terminalinin karşısında bulunan büyük bir alışveriş merkezi var.

Lublin Gezilecek Yerler
Lublin Gezilecek Yerler

Küçük bir şehir olan Lublin yarım günde dahi tamamen gezilecek bir şehir. Bir öğrenci kenti olmasına rağmen, Otobüs terminalinde karşılaştığım, burada okuyan Türk öğrenciler, sosyal aktivitelerin çok sınırlı olmasından ve yapacak fazla bir şeyin olmadığından bahsettiler. Türkiye’den Lublin Erasmus Programı ile buraya okumaya gelecekler için bu konuya da dikkat etmelerini öneririm.

Keyifli ve Aylak Geziler!

facebook sayfamızı beğenmeyi unutmayınız!

https://www.facebook.com/aylakgezgincom/

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.