Ayder Yaylası – Karadeniz’in Kaçak Yapı Cenneti!

0
1570
views
Bizi Paylaş!

Karadeniz’e yapılan “toplu turizm” in en gözde yeri olan Ayder Yaylası, Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde yer almaktadır. Bakanlar Kurulu kararı ile 1987 yılında “Turizm Merkezi” ilan edilerek güzelim doğayı, yeşili katlederek, betonlaştırdığımız, kitle turizmi ile otobüslerce insanları taşıyarak güya turizm adını verdiğimiz, ne olduğu bilinmeyen bir para hırsı ile katledilen adı Milli Park, Doğal SİT Alanı ve Kültür ve Turizm Koruma Gelişim Bölgesi’dir.

Ayder Yaylası
Ayder Yaylası

Karadeniz Yaylaları – Ayder Yaylası

Karadeniz’in her santimetre karesi gibi şelaleleri, ormanları, gürül gürül akan dereleri ile ön plana çıkan Ayder Yaylası, turizm merkezi olarak ilan edildikten sonra burada yapılaşma artarak gelişigüzel binalar yapılmaya başlandı.

90’lı yıllarda çok az kişinin bildiği Ayder 1994 yılında Milli Park ilan edildi. 1998’de ise Doğal SİT Alanı edilerek koruma altına alındı. Keşke hiç alınmasaydı (!) Turizmin negatif etkilerinden bihaber yapılan projeler Ayder’in katledilmesini hızlandırdı. Ayder, Uzungöl gibi Karadeniz’in katledilen ikinci bir cenneti oldu…

Ayder Yaylası
Ayder Yaylası

Ayder’de bulunan 290 yapının 158’inin kaçak ve ruhsatsız olduğu tespit edilmiş. Üstelik burasının turizm merkezi olmasına ve 5 ayrı koruma kararı bulunmasına rağmen. Şimdi bu binaların yıkılıp yerine TOKİ tarafından yeni bir model uygulanması düşünülüyor. Yani rahat bırakmak yok! Madem yıkıyoruz niçin yerine tekrar bina yapıyoruz? Burası Doğal SİT Alanı ilan edildikten sonra yasaya göre 2 yıl içerisinde koruma amaçlı imar planı oluşturulması gerekiyormuş. Ancak sanırım birileri bunu yapmayı unutmuş. 20 sene geçmiş kimsenin de aklına gelmemiş ve olan biteni seyretmiş.

Ayder Yaylası
Ayder Yaylası

Ayder Yaylası Hakkında Bilgi

Ayder Yaylası Rize’ye yaklaşık 69 km uzaklıkta bulunmaktadır. Çamlıhemşin ilçesinin 17 km. güneydoğusunda bulunan Ayder, 1350 metre rakımda yer almaktadır.

Bol oksijeni, tertemiz havası ve harika doğasıyla astım hastalarının tedavi sürecinde önerilen bir bölgedir. Ladin ve kayın ormanları ile insanı büyüleyen, dağcıların Kaçkar Dağı’na çıkarken uğradıkları ilk durak yeridir.

Ayder Yaylası
Ayder Yaylası

Ayder Yaylasında; insanı kendine hayran bırakacak güzelliğe sahip muhteşem doğasıyla Karadeniz’in hırçın çocuğu, Fırtına Vadisini, vadinin içerisinden akan dereleri ve su kaynaklarını, Gelin Tülü Şelalesini, rengarenk çiçeklerle uyum içerisinde olan bin bir çeşit ağaçtan oluşan sık ormanları gördüğünüzde kendinizden geçeceksiniz.

Yol üzerindeki Karadeniz’e özgü kemer köprüleri ile gürül gürül akan dereler ve yamaçlardan dökülen küçük şelalelerin hepsinde durmak ve fotoğraf çekerek bu anları ölümsüzleştirmek isteyeceksiniz.

Ülkemizin sayılı kaplıcalarından olan Ayder Kaplıcası da buraya geldiğinizde mutlaka uğramanız gereken yerlerden bir tanesidir. 50 derecelik kaplıca suları ile başta romatizma, kireçlenme olmak üzere pek çok hastalığa iyi geldiği söylenen Ayder Kaplıcası, 260 metre derinlikten çıkmaktadır.

Ayder Yaylasına gelmişken, yine Çamlıhemşin ilçesi sınırları içerisinde bulunan Palovit Şelalesi ve Zilkale de görülmeye değer.

Ayder Yaylası
Ayder Yaylası

Aydere Nasıl Gidilir – Ayder Yaylası Nerede

Ayder Yaylasına Rize’nin Pazar ilçesinden düzenli olarak servislerle ulaşmak mümkündür. Kendi aracınızla geliyorsanız Rize’nin Pazar ilçesini geçtikten sonra Çamlıhemşin’e, oradan 17 km. devam ettiğinizde Ayder Yaylasına ulaşabilirsiniz.

Avrupa’da ve dünyada hızla gelişmekte olan turizmden tarihi ve doğal kaynakları ile zengin bir ülke olarak pastadan payımızı almamız için öncelikle bu alanları korumak ve sahip çıkmak zorundayız.

Ayder Yaylası
Ayder Yaylası

Turizmin sağladığı faydalarının yanında negatif etkilerini de en aza indirecek projeler geliştirilmelidir. Geçmişten emanet aldığımız tarih ve doğayı gelecek nesillere en iyi şekilde bırakacak şekilde keyifli geziler…

facebook sayfamızı beğenmeyi unutmayınız!

https://www.facebook.com/aylakgezgincom/

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.