Tek Başına Seyahat Etmek – Özgürlüğün Yolu!

0
1553
views
Bizi Paylaş!

“Yalnız seyahat ederken sıkılmıyor musun?” Bu soru, seyahat etmek isteyen arkadaşlardan aldığım en sık sorulardan biridir. Benim cevabım ise genellikle soruyla olur. “Siz 50 kişiyle gezmekten sıkılmıyor musunuz?” Aslında soruyu soran kişilerin de merak ettiği yalnız gezmenin keyifli olup olmadığı canımın hiç sıkılıp sıkılmadığıdır. İnanın canımın sıkılmasına vakit dahi kalmıyor yalnız gezerken. Tek başına seyahat etmek aslında gezmenin tam kendisidir.

Tek Başına Seyahat Etmek
Tek Başına Seyahat Etmek

Tek Başına Seyahat Etmek

  • Kararları Sadece Kendiniz Alırsınız

Geçtiğin şehirleri, bölgeyi beğenmediniz mi? Al sırt çantanı başka bir yöne git. Size karışan olmayacak. Hostel de mi kalmak istiyorsunuz yoksa otelde mi, trenle mi gitmek istiyorsunuz, uçakla mı? Bütün bunları planlarken kendi başına planlayacaksınız. Size serbest zaman verecek bir rehber de olmayacak çünkü tüm zamanınız sizin elinizde olacak. Kararları tek başınıza almak kadar insana özgüven veren başka bir yol yoktur diye düşünüyorum.

  • Konfor Alanının Dışına Çıkarsınız

Tek başına seyahat ettiğinizde, günlük hayatta yaptığınız aktivitelerin mutlaka dışına çıkacaksınız. Çamaşırlarınızı kendiniz yıkayacak, çantanızı kendiniz toplayacaksınız. Yattığınız yatağı belki de beğenmeyeceksiniz. Belki kaldığınız hosteldeki oda arkadaşlarınız sabaha kadar horlayacak. Prag’da kaldığım hostelde 11 tane kafayı bulmuş Almanla aynı odayı paylaşmak zorunda kalmıştım. Sanki hayatlarında hiç alkolle tanışmamış gibilerdi. Sabaha kadar içtiler ve şarkı söylediler. Odamı değiştirmek zorunda kaldım. Ancak bu bile fayda etmedi. Çünkü hosteli neredeyse yıkıyorlardı. Bu gibi durumlar size sabırlı olmayı öğretecektir.

“Prag Gezilecek Yerler ile ilgili yazıma buradan ulaşabilirsiniz”

  • Kendinizi Daha İyi Tanırsınız

Belki de yalnızlıktan hoşlanmıyorsunuzdur. Ya da yalnız kalmak sizin normal hayatta verdiğiniz kararlarda daha sağlıklı karar vermeniz için rahat bir düşünme ortamı yaratacak. Bütün bunları yalnız kaldığınızda değerlendirebiliyorsunuz. Tek başınıza gezmek zayıf ve güçlü yönlerinizi daha iyi tanımanızı sağlayacaktır. Belki soğukta ya da sıcakta gezmekten hoşlanmıyorsunuz bunu ancak yalnız başınıza seyahat ettiğinizde anlayacaksınız.

Tek Başına Seyahat Etmek
Tek Başına Seyahat Etmek
  • Farklı Kültürleri Daha İyi Tanırsınız

Bir yol arkadaşı ile gezdiğinizde onunla konuşacak, yemek yiyecek, yola koyulacaksınız. Tek başınıza seyahat ettiğinizde ise farklı kültürleri tanımaya daha çok gayret edeceksiniz. Her ne kadar yalnız gezseniz de kültürleri keşfetmek için bir yerlerde konaklayacak ve yeni insanlarla tanışacaksınız. Böylece önyargılarınızdan da kurtulmuş daha önce bildiğiniz birçok şeyin aslında yanlış olduğunuzu anlayacaksınız. Tek başına seyahat etmek size daha açık fikirli olma imkanı verecektir.

Tek Başına Seyahat Etmek
Tek Başına Seyahat Etmek
  • Bütçenizi Daha Kontrollü Yaparsınız

Tek başınıza seyahat ettiğinizde; ne kadar harcayacaksınız, nerede konaklayacaksınız, nasıl yolculuk edeceksiniz, bu seçenekler tamamen sizin tercihiniz olacak. Bir yol arkadaşı ile birlikte gezdiğinizde belki onun tercihleri size uymayacak. Siz ucuz ve yerel yemekler yemek isteyeceksiniz, arkadaşınız ise daha lüks restoranlarda yemek tarafında olacak. Siz hostelde kalmak isteyeceksiniz o otelde kalmak isteyecek. En iyi arkadaşınız dahi olsa yoldayken insanların tercihleri değişebiliyor. Bu yüzden istemeseniz dahi yol arkadaşınıza uymak durumunda kalacaksınız. Yalnız çıkın ve bütçenizi kendiniz yapın!

  • Korkularınızdan Uzaklaşırsınız

Birçoğumuzun yalnız kalmak konusunda korkuları vardır; yalnız yatmaktan, yemek yemekten, yalnız seyahat etmekten, dolaşmaktan. Yalnız yola çıktığınızda bütün bu korkularınızı da yenmiş olacaksınız. Yalnız seyahat ettiğinizde rutinlerden uzaklaşmış ve yeni heyecanları keşfetmiş olacaksınız. Bazen sokaklarda kaybolup tanımadığınız insanlarla selamlaşacaksınız. Yolunuzu kaybettiğinizde yoldan geçen birisine gideceğiniz yeri soracaksınız. Bu aynı zamanda özgüveninizi daha da artıracaktır.

Tek Başına Seyahat Etmek
Tek Başına Seyahat Etmek
  • Yeni İnsanlarla Tanışmanız İçin Bir Fırsattır

Tek başınıza seyahat ettiğinizde, hostellerde kalabilir ve gönüllü aktivitelere katılabilirsiniz. Hosteller genellikle yalnız gezginlerin tercih ettiği konaklama seçeneği olduğundan mutlaka birileriyle tanışıp birlikte yol arkadaşlığı da edebilirsiniz. Bu size kalmış. Ya da Workaway gibi gönüllü organizasyonlara katılıp diğer gönüllülerle ya da hostlarla tanışma fırsatınız olur. Yalnız gezdiğinizde hostel ve gönüllü aktiviteleri planlamanız daha kolay olur.

“Hostel Nedir? buradan ulaşabilirsiniz” 

  • Merakınızı Artırır

Yalnız seyahat ederken daha meraklı olursunuz. Gördüğünüz her müzeye, sokağa dalarsınız. Elinizdeki haritadan önemli yerleri kendiniz keşfetmek zorunda olduğunuzdan bu da sizin merakınızı artıracaktır. Bazen şehrin arka sokaklarında kaybolursunuz. Bir bakmışısınız sizi hiç bilinmeyen bir güzelliğe çıkarır bu arka sokaklar. Rotanızı yalnız yapacağınız için daha çok okur ve bilgi sahibi olursunuz. Gideceğiniz yönü kendiniz araştırdığınız için bu sizi daha çok okumaya ve meraklanmaya yönlendirecektir.

“Uluslararası Gönüllü Organizasyonu Workaway Nedir?”

  • Özgürlüğün Ta Kendisidir!

Yalnız gezmek özgürlüğün tadını almak isteyenler için birebirdir. Bunu bir kez tattığınızda bir sonrakiler daha da keyifli olacaktır. Daha çok sorumluluk alacaksınız, daha düzenli ve tertipli olacaksınız. Belki bundan önce ailenizin ya da arkadaşlarınızın size söyledikleri ancak yapmadığınız şeyleri tek başına seyahat ettiğinizde daha iyi kavrayacaksınız. Çünkü özgür olduğunuzda aldığınız kararlar her zaman sizi doğru yola götürecektir.

Tek Başına Seyahat Etmek
Tek Başına Seyahat Etmek

Tek başına seyahat etmek, her zaman keyiflidir. Benim gezi düşüncem olan, “Aylak Gezmek Özgürlüktür” kavramının doğuşu da buradan gelmektedir. Ancak insan bazen de bir arkadaşıyla gezme fikrine de her zaman açık olmalıdır. Kafa dengi, fikirlerinizin uyuştuğu, amaçlarınızın birleştiği bir arkadaşınızla gezmek de mutlaka keyifli olacaktır.

Yalnız seyahat eden gezginlerin bazılarında gördüğüm “Diyojen Sendromu” na fazla kapılmadan tek başına seyahat etmenin tadını almanız ve tadında bırakmanız kaydıyla şiddetle tavsiye edeceğim bir deneyimdir.

Keyifli Aylak Geziler!

“facebook sayfamızı beğenmeyi unutmayınız!”

https://www.facebook.com/aylakgezgincom/

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.