Adrasan Koyu – Antalya’nın İncisi

0
2214
views
Bizi Paylaş!

Antalya’nın güzelliklerini yazmakla bitmez. Bunlardan bir tanesi de Adrasan Koyu ’dur.

Antalya’nın Kumluca ilçesine bağlı olan ve Kemer’den yaklaşık 50 km. mesafede bulunan Adrasan Koyu, sizi hayran bırakacak ve terk etmek istemeyeceğiniz harika doğası ve 2 km. uzunluğundaki plajı ile Antalya’da mutlaka görülmesi gereken Yurdumuzun cennetten bir köşesidir.

Adrasan Koyu
Adrasan Koyu

Adrasan Koyu

2 km.lik muhteşem bir plaja sahip olan Adrasan Koyu’nun, çevresi çam ağaçları ile örtülüdür. Bu özelliğinden dolayı bunaltıcı Antalya havasının aksine tatlı bir havası vardır. Sabahları öğleye kadar denizden esen, öğleden sonra ise karadan esen rüzgarların etkisiyle yazın kavurucu etkisinden uzak kalırsınız. Antalya civarında bulunan koylar içerisinde böyle huzurlu ve bunaltmayan havayı çok az yerde bulabilirsiniz.

Adrasan Koyu
Adrasan Koyu

Adrasan Koyu, açık deniz ve rüzgarlara karşı korunaklı doğal bir limandır. Bu özelliğinden dolayı balıkçı ve mavi yolculuk teknelerinin en çok tercih ettiği noktalardan bir tanesidir.

Adrasan’da tatilinizi geçirmeyi düşünüyor iseniz buradan çevre koylara, günübirlik tekne turları yapılmaktadır. Bu turlara katılmanızı tavsiye ederim. Özellikle “Türkiye’nin Maldivleri” olarak adlandırılan Sulu Ada’yı görmeden gelmeyin. 2017 Yaz ayı tarifesi öğle yemeği dahil kişi başı 50 TL. idi. Tekne turları sabah saat 10.00’da başlar ve akşamları 17.00-18.00 da biter.

Adrasan Koyu
Adrasan Koyu

Adrasan Koyu’na yaklaşık 1 saat mesafede bulunan Sazak, Ceneviz ve Suluada koyları, günübirlik tekne turlarının uğradığı ve her koyda birkaç saat konakladığı muhteşem kumsallara sahip koylardır.

Türkiye’nin Maldivleri Suluada

Suluada’ya niçin “Türkiye’nin Maldivleri” ismi verilmiş, bunu ancak gördüğünüzde ve bu eşsiz kumsallarda güneşlendiğinizde anlayacaksınız. Turkuaz renkteki denizde yüzdüğünüzde gün bitmesin burada daha fazla kalmak isteyeceksiniz.

Adrasan Koyu
Adrasan Koyu

Doğa yürüyüşlerini seviyor iseniz, Adrasan Koyu’nu sağ taraftan takip ettiğinizde yaklaşık 45 dk. yürüme mesafesinde bulunan Adrasan Deniz Feneri‘ne ulaşırsınız.

Adrasan’ın berrak, turkuaz suları ile de dalışseverler için mükemmel bir seçenektir. Bu bölgede tüplü dalış yasak olmasına rağmen tekneler ile Üçadalar kıyılarında tüplü dalış yapabilir, Gelidonya Burnu’nda bulunan 3500 yıllık bir tarihi geçmişe sahip olan Fenike batığını görebilirsiniz.

Adrasan Koyu
Adrasan Koyu

Adrasan Koyu’na Nasıl Gidilir?

Kemer’den batı istikametine doğru yöneldiğinizde Olympos-Adrasan yol ayrımını ile karşılaşacaksınız. Buradan yaklaşık 18 km. ilerledikten sonra Adrasan Köyü’ne ulaşırsınız. Adrasan Köyü ile Adrasan Koyu’nun arası  4 km. mesafede bulunmaktadır.

Adrasan Koyu
Adrasan Koyu

Adrasanda Konaklama – Adrasanda Nerede Kalınır?

Çoğunlukla sakin ve huzurlu bir tatil arayanların tercih ettiği Adrasan, muhteşem bir doğa içerisinde ideal bir tatil beldesidir. Adrasan’da konaklama için çok farklı seçenekler bulunmaktadır Adrasan sahilinde bulunan otel, pansiyon, bungalow ve motellerde konaklayacağınız gibi, tercihiniz çadır ve karavan gibi alternatif konaklama ise bunlar için de uygun alanlar bulunmaktadır.

Adrasan Koyu
Adrasan Koyu – Mutlu Pansiyon

Adrasan’da konaklama için, bungolow evlerden oluşan Mutlu Pansiyon’u tercih etmiştim. Bir otelden ya da motelden ziyade ev havasında olan Mutlu Pansiyon Adrasan Köyü’nde, Olympos yol ayrımına yaklaşık 3 km. mesafede bulunmaktadır. Nefis ev yemekleri ve kahvaltısıyla, ağaçların içerisinde, yüzme havuzu bulunan tertemiz bir aile işletmesi Mutlu Pansiyon.

Adrasan Koyu
Adrasan Koyu

Eğer 5 yıldızlı otel arıyor iseniz Adrasan’da bulamazsınız bunu peşinen söylemek durumundayım. İnşallah bundan sonra da olmaz ve bu güzelim doğa beton yığınlarının arasında bir tatil beldesi olmaz. Belek, Alanya, Side ve Kemer gibi burası da eğer inşaatçı patronlarının istilasına uğrarsa, gelecekte ne Adrasan’ın sahilini ne de bu cennetten bir köşe olan koyları bulabiliriz.

Keyifli ve Aylak Geziler!

“facebook sayfamızı beğenmeyi unutmayınız!”

https://www.facebook.com/aylakgezgincom/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.