Bükreş Gezilecek Yerler – Doğu’nun Paris’i

0
1620
views
Bizi Paylaş!

Romanya’nın başkenti olan Bükreş’e Avrupa Birliği Eğitim Programı vasıtasıyla gitmiştim. 2007 Yılında Avrupa Birliğine katılan Romanya’nın aynı zamanda en büyük şehri olan Bükreş hakkında gözlemlediklerimi Bükreş gezilecek noktalar, Bükreş gezilecek yerler ve Bükreş geceleri ile ilgili notlarımı bu yazımda bulabileceksiniz.

 Bükreş Gezilecek Yerler
Bükreş Gezilecek Yerler

Tarih kitaplarında Eflak-Boğdan Beyliği, Kazıklı Voyvoda’yı bol bol okuduğumuzdan Romanya ve Bükreş hakkında epey bilgim vardı. Aynı zamanda bizim jenerasyon televizyonlarda o dönem ne abuk subuk yarışma programları ne de hangi amaca hizmet ettiği belli olmayan diziler olmadığından bol bol belgesel ve haber izlemiştir.

 Bükreş Gezilecek Yerler
Bükreş Gezilecek Yerler

80 yıllarda Romanya Komünist Partisi Genel Sekreteri olan ve 89 yılında karısı ile birlikte kurşuna dizilerek idam edilen devrik komünizm lideri Çavuşesku ve eşinin idam sahneleri ve belgeselleri de televizyonlarda sık sık yer alırdı. Özellikle 80’li yıllarda Mehmet Ali Brand’ın 32.Gün programında “Demir Perde Ülkeleri” ile ilgili belgesellerini izlerken gerçekten demirden yapılmış perdelerin olduğunu düşünürdüm.

Bükreş’i ziyaret ettiğimde o günlerdeki belgeseller gözümde canlanıverdi birden. Bükreş artık demir perdeleri üzerinden atmış ve bir AB ülkesi olmasına rağmen, caddelerinde, sokaklarında komünizmin yaşattığı yorgunluğu hissedilen bir şehir.

 Bükreş Gezilecek Yerler
Bükreş Gezilecek Yerler

Her ne kadar Çavuşesku’dan kalan büyük enkazı son 25 yılda kaldırmaya çalışsalar da, Romanya, yanlış politikalar ve yolsuzlukların devam ettiği, 100 Milyon Doları aşan borç ile ekonomik krizin içerisinde bulunan bir ülke.

Komünizmin baskıcı ortamlarının yaşandığı 80’li yıllarda Romanya’nın asker takımı Steau Bükreş Dünya futboluna damga vurmuş, efsane Karpatların Maradonası Hagi’yi, daha sonra Lucescu ve onunla birlikte Türkiye Futboluna renk katan Rumen futbolcuları sıkça izlemiştik. Futbol sayesinde de Romanya ve Bükreş hakkında belli bir bilgi birikimimiz  olmuştu.

Bükreş Gezilecek Yerler

Doğu’nun Paris’i

Romanya’nın en büyük kenti ve ticaret merkezi olan Bükreş’in nüfusu 2 milyon civarında. Tuna Nehri’nin bir kolu olan Dâmbovița nehrinin kıyısında kurulan Bükreş, günümüzde son derece planlı ve konut sorununun yaşanmadığı bir şehirdir. Klasik komünizm şehirlerinin geniş caddelerini burada da görüyoruz. Uçak inse rahatlıkla iner yani o derece.

Paris’i görmeyenler için genelde “Doğunun Parisi” olarak adlandırılan Bükreş ile Paris arasında bir bağ kuramayanlardanım ben. Aslında “Doğunun Parisi” denmesinin nedeni, 1862 yılında Romanya’nın başkenti olan Bükreş’i Fransız mimarların tasarlayıp yeni bir kent olarak yaratmasıymış. Bugün dahi görebileceğimiz, büyük devasa kamu binaları her iki tarafında dizilmiş ağaçların yer aldığı geniş caddelerde inşa edilmiş.

 Bükreş Gezilecek Yerler
Bükreş Gezilecek Yerler

Şehir merkezinde oluşturulan park, bahçe ve geniş meydanlar Bükreş’e “bahçe kenti” denmesine sebep olmuş. Bugün sokaklarının birçoğu karanlık olsa da Bükreş gazlı sokak lambalarıyla aydınlatılan ilk kentler arasında imiş.

Kiseleff Bulvarında bulunan Zafer Takı, Paris’te Champs-Élysées Bulvarındaki Zafer Takı (Arc de Triomphe)’da ilham alınarak 1935 yılında yapılmış. Bu sebeple burada yaşayan Fransızlar kendilerini evlerinde gibi hissediyorlarmış ve “Doğunun Paris’i” ismi buradan kalmış. Türkiye’de bile birçok ilimize bu yakıştırma yapılsa da ben Dünyada başka bir Paris olduğuna inanmıyorum.

Bükreş Tarihi

Rumence’de adı Bucureşti olan Bükreş’in çok eski yerleşim yeri olduğuna dair arkeolojik kalıntılar bulunmaktadır. Bununla birlikte yazılı kaynaklarda ilk kez 1459’dan kalan belgelerde rastlanmış.

Bükreş Gezilecek Yerler
Bükreş Gezilecek Yerler

Tarihte Kazıklı Voyvoda olarak bildiğimiz Vlad Tepeş, Eflak Devletini ve özellikle o dönemde başkent olan Tirgovişte’yi Türklere karşı korumak için Bükreş Kalesi’ni yaptırmış. Kazıklı Voyvoda bu tip kaleleri ülkenin hemen her yerine yaptırmış. Bir diğerine de Hunedora Şehrinde bulunan Kalede de rastlamıştım.

“Romanya’nın tarihi şehri Hunedora ile ilgili yazıma buradan ulaşabilirsiniz” 

Kazıklı Voyvoda’nın bu katliamlarının üzerine Fatih Sultan Mehmet, 1462’de Eflak üzerine büyük bir sefer düzenleyerek bir ay gibi bir sürede Eflak’ı yani Bükreş’i Osmanlı topraklarına kattı.

18. yüzyıldan itibaren Bükreş’e İstanbul’daki Fener Rumlarından seçilen idareciler yollanmış. 1821’de Tudor Vladimirescu önderliğinde başlayan ayaklanma sonucunda, Fener yönetimine son verildi 1859’daki ayaklanmadan sonra da Eflak ve Boğdan birleşerek 1862’de de Bükreş Romanya’nın başkenti ilan edildi.

1877-1878 yıllarındaki Osmanlı-Rus Savaşı sonunda Romanya Osmanlı’dan tamamen ayrıldı.

Romanya’da komünizmin kurulmasının ardından, Nikolay Çavuşesku döneminde (1965-1989) şehrin tarihi mekanlarının çoğu yıkılarak yerlerine kule şeklinde bloklar inşa edildi. Komünizmden kalma bu blok şeklindeki binaları Bükreş’in her adımında görmeniz mümkündür.

Bükreş Gezilecek Yerler
Bükreş Gezilecek Yerler

Bükreş Gezilecek Yerler

Bükreş Tren İstasyonu

Bükreş’e tarihi bir şehir olan Hunedora’dan trenle gelmiştik. Tren istasyonuna indiğimizde kaldığımız hostel yakın olduğu için Google map’ten hostele doğru yol aldık. Ancak şunu farkettik ki tren istasyonunun etrafında dönüp duruyoruz. Daha sonra yol sorduğumuz bir taksici Google map’te adreslerin tam ve doğru olmadığını söyledi.

Tekrar istasyona geldiğimizde turist information’a başvurduk. Ancak burada İngilizce bilen birisini bulmanız mümkün değil. Neyse ki orada bulunan bir arkadaş bize yardımcı oldu. İstasyondan çıkıp bize kestirme yolu tarif etti. Tam teşekkür edip ayrılacakken, “Bahşişim nerede?” diye sormaz mı? O kadar yer gezdim, ilk defa parayla yol gösteren birisiyle karşılaştım. Türk olduğumuzu anlayınca da ısrar etmekten vazgeçti. Siz Türkler zaten cimrisiniz gibisinden bir bakış atarak “bir sigara bari ver” diyerek, sigarasını yaktıktan sonra uzaklaştı.

Parlamento Sarayı

Romanya Parlamentosu’nun iki Meclisi’nin de bulunduğu çok amaçlı bina olan Parlamento Sarayı, Guinness Rekorlar Kitabı’na göre, dünyanın en büyük sivil yönetim, en pahalı yönetim ve en ağır binası olarak tarihe geçmiştir.

 Bükreş Gezilecek Yerler
Bükreş Gezilecek Yerler

Çavuşesku döneminde planlanarak bitirilen saray, Çavuşesku tarafından Cumhuriyet Evi (Casa Republicii) olarak konulsa da Rumenler günümüzde burayı Halkın Evi (Casa Poporului) olarak adlandırmaktadır. 1,100 odası bulunan saray 12 katlıdır.

Bükreş Gezilecek Yerler
Bükreş Gezilecek Yerler

Pentagon’dan sonra dünyanın ikinci büyük binası olması kimi Rumenlerin gurur duyacağı bir şey olsa da büyük çoğunluğu Çavuşesku döneminde Bükreş’in yerle bir edilmesinin sembolü olduğundan burayı çirkin bulmaktadır. Öyle ki bu binanın yapılması için eski kentin neredeyse tamamı yıkılıp, büyük bir bulvar yapılmış.

Revolution Square (Piața Revoluției)

Revolution Square, Devrim Meydanı ya da Rumence adı ile Piaţa Revoluţiei, Bükreş merkezinde, Calea Victoriei’de bulunan bir meydan. 1989’a kadar Piaţa Palatului (Saray Meydanı) olarak adlandırılmış, daha sonra Bükreş’te birçok şeyin değiştiği tarih olan 1989 Romanya Devrimi’nden sonra yeniden adlandırılmıştır.

Bükreş Gezilecek Yerler
Bükreş Gezilecek Yerler

Şu anda Romanya Ulusal Sanat Müzesi olan, Eski Kraliyet Sarayı Athenaeum, Athénée Sarayı Oteli, Bükreş Üniversitesi Kütüphanesi ve Rebirth Anıtı burada bulunmaktadır.
Aynı zamanda Romanya Komünist Partisi’nin eski Merkez Komitesi Başkanı Nikolay Çavuşesku ve eşinin 22 Aralık 1989’da halka seslendiği ve daha sonra yapılan protestolar nedeniyle, helikopter ile kaçtığı bina da burada yer almaktadır.

Bükreş Gezilecek Yerler
Bükreş Gezilecek Yerler

Meydanda yer alan “buranın kralı benim!” edasıyla duran, Romanya Kralı I. Carol’ın atlı heykeli ilk olarak 1930 yılında 1930’da Hırvat heykeltıraş Ivan Meštrović tarafından yapılmış. 1948 yılında Komünistler tarafından yok edilen heykel, 2005 yılında, aslına uygun olarak tekrar yapılmış.

Romen Ateneum

Bükreş gezilecek yerler içerisinde bulunan Romen Ateneum, Victoriei Caddesi üzerindeki George Enescu Meydanı’nda bulunan bir konser salonu ve Filarmoni Orkestrası’nın merkezidir.

 Bükreş Gezilecek Yerler
Bükreş Gezilecek Yerler

“Ateneum için bir Leu bağışlayın!” Sloganı ile 1897 yılında kurulan Ateneum’un inşası için gerekli olan fon tam 28 yılda toplanabilmiş. Ateneum’un önünde küçük bir park bulunmaktadır ve Romen Şair Mihai Eminescu’nun heykeli yer almaktadır.

Ateneum, Romen Kültürü’nun bir sembolü olarak görülmekte ve 2007 yılında Avrupa Miras Listesine dahil edilmiştir.

Lipscani Bölgesi (Old Town)

Ortaçağ’dan 19.yüzyıla kadar Bükreş’in en önemli yerleşim birimi olan Lipscani, bugün de birçok kafe, restoran ve gece kulübünün bulunduğu bir eğlence merkezi.

Lipscani bölgesi Bükreş’in gerçek kalbi olarak tanımlanabilir. Bir zamanlar Bükreş’in siyasi ve ekonomik merkezi olan Lipscani, şehrin en canlı ve büyüleyici bölgesi. Bükreş’te herhangi bir alan potansiyel bir turist merkezi olma potansiyeline sahipse, burası Lipscani’dir.

Bükreş Gezilecek Yerler
Bükreş Gezilecek Yerler

Komünist dönem boyunca bütün bu bölge yıkılmak üzere planlansa da bir şekilde unutulmuş. Daha sonraları ihmal edilen Lipscani bölgesindeki binaların çoğu 2013’ten itibaren birçoğu restore edilmiş.

Bükreş Gezilecek Yerler
Bükreş Gezilecek Yerler

Bugün Bükreş’in en renkli bölgesi olan Lipscani, Avrupa’nın belki de en renkli ve canlı Old Town’larından bir tanesi.

Kretzulescu Kilisesi

Kretzulescu Kilisesi 1720-1722 yılları arasında inşa edilmiştir. Bükreş’te yaşayan en iyi korunmuş ortodoks kilisesidir. Komünist rejim sırasında, yeniden yapılaşmaya gidilen Bükreş’teki yapılar içerisinde belki de en şanslı olanı Kretzulescu Kilisesi’dir. Burası da yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya kaldıysa da, tarihsel değeri göz önüne alınmış ve mimarlardan oluşan bir heyetin lütfuyla bu talihsiz yıkımdan kurtulmuş.

 

Muzeul National de Arta – National Art Museum

Romanya Ulusal Sanat Müzesi (Muzeul Artemia României), Bükreş’in merkezinde Devrim Meydanı’ndaki Kraliyet Sarayı’nda bulunmaktadır. Ortaçağ ve modern Romen sanatının koleksiyonlarının yanı sıra Rumen kraliyet ailesinin oluşturduğu uluslararası koleksiyona da sahiptir.

 Bükreş Gezilecek Yerler
Bükreş Gezilecek Yerler

Müze, 1812’de Krallık Sarayı olarak inşaa edilmiş. Yaklaşık 70 binin üzerinde eseri barındırıyor.

1989 Romanya Devrimi sırasında, Nikolay Çavuşesku’nun devrilmesinden sonra hasar gören Müze, 2000 yılında, modern Romen koleksiyonunu ve uluslararası koleksiyonunu barındıracak şekilde halka açıldı. Çavuşesku döneminde tahrip olan manastırlardan kurtarılmış eserlerin yer aldığı kapsamlı Ortaçağ sanatı koleksiyonu, 2002 yılının ilkbaharında yeniden açıldı.

 Bükreş Gezilecek Yerler

Bükreş Gezilecek Yerler

Caru’Cu Bere

Caru’Cu Bere ismi, Rumence’de “bira arabası” anlamına geliyor. İlk olarak 1879’da açılan bu tarihi bir restoran Bükreş’in turistleri büyüleyen mekanlarının başında geliyor. Farklı mimarisi ve döner kapıdan girer girmez bunu fark edeceksiniz.

Bükreş Gezilecek Yerler
Bükreş Gezilecek Yerler

Romanya geleneksel yemeklerini tadabilececeğiniz, girer girmez sizi geçmişe, 19.yüzyıla doğru götürecek bir restoran. Caru’Cu Bere’nin giriş kısmında hemen hemen her gün dans gösterileri yapılıyor. Rezervasyonsuz gittiğinizde yer bulmakta zorluk çekebilirsiniz. Sürekli kalabalık olduğu için müşterilere yemeklerini yemeleri için 2 saat süre veriliyor.

Bükreş Ulaşım

Bükreş şehir merkezi ile havaalanı arası taksi ile yaklaşık yarım saat sürmektedir. Taksilerin Bükreş’te çok standardı olmadığını söylemek isterim. Benim başıma çok gelmese de bazı taksilerin özellikle yabancıları daha uzun yoldan götürdükleri söylenmekte. Bunun için önceden pazarlık yapmanızda fayda var. Şehir merkezinden havaalanına yaklaşık 10 dolar karşılığında götürüyorlar.

Şehir merkezinde toplu taşımaya çok ihtiyacım olmadı. Her yere yürüyerek ulaştım. Bükreş’i yürüyerek ve her sokağının, mimarinin tadını çıkararak gezmenizi tavsiye ederim.

Keyifli Aylak Gezmeler!

“facebook sayfamızı beğenmeyi unutmayınız!”

https://www.facebook.com/aylakgezgincom/

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here