İtalya da Tren Seyahati İle İlgili Öneriler

0
3331
views
Bizi Paylaş!

İtalya benim gördüğüm kadarıyla Avrupa’da en yaygın ve en iyi tren ağına sahip ülke. İtalya’da pizza yemek, Juventus, Napoli ya da Milan maçına gitmek kadar eğlenceli başka bir şey varsa o da  tren yolculuğu yapmaktır. İtalya da tren alternatifleri de o kadar çok ki, kesenize göre her çeşit tren ile seyahat etme imkanı bulabilirsiniz İtalya’da. İster Floransa’dan Roma’ya gidin, ister herhangi bir köyü’ne gidin, İtalya’da ulaşımın en kolay ve ucuz olduğu sistem tren ile seyahattir. Kompartımanlı nostaljik trenler olduğu gibi saatte 300 km. yi aşan hızlı trenler de var. Ben İtalya gezimde hemen hemen her çeşit treni denedim. Bu yazımda İtalya da tren ile seyahatin püf noktalarını sizlerle paylaşmak istedim.

İtalya da Tren
İtalya da Tren Seyahati

İtalya da Tren Seyahati

İtalya da tren istasyonları sanki bir havaalanı gibidir. İnsanlar sürekli bir yerden bir yere trenle seyahat ederler. İlk defa bir tren istasyonuna girdiğinizde bu İtalyanlar evinde oturmuyor mu hiç kardeşim! diyebilirsiniz. 7/24 açık olan istasyonlarda cafeler ve bekleme salonları mevcuttur. Tren saatinizi beklerken kahvenizi yudumlayabilir, bir köşede kitabınızı okuyabilirsiniz.

İtalya da tren seyahati
İtalya da Tren Seyahati – Bologna Tren Garı

İtalya da tren yolculuğunda en sevdiğim olay bazı biletlerin “esnek tarife” şeklinde olmasıydı. Ben bu tip bileti ilk kez aldığımda açıkçası nasıl bir şey olduğunun farkında değildim. Floransa’da, Bologna’dan Venedik’e gideceğim biletin saatini değiştirmek için tren istasyonuna gittiğimde, biletçi kadın, “your ticket is validated for 4 hours” şeklinde bir uyarıda bulundu. “Biletiniz 4 saat için geçerli” anlamına gelen bu uyarıyı anlamadım. Defalarca sordum niçin? diye. Çünkü o kadar trenle seyahat etmeme rağmen ilk defa biletimin saatini değiştirmiştim ve bir yaşıma daha girdim. İtalya’da tren ağı o kadar yaygın ki, bir şehirden diğer şehre belki yarım saatte bir tren var. Biletiniz “esnek tarife” ise hareket saatini kaçırsanız dahi bir diğerine binebiliyorsunuz. Biletçi abla da bunu anlatmaya çalışmış.

Şayet biletinizi internetten değil de tren garından alacak iseniz, gideceğiniz saatin bir sonraki seferine de bakınız. Çünkü daha ucuza bilet bulma ihtimaliniz bulunuyor. Özel bir tatil günü ya da hafta sonu değilse trenler genelde sakin olduğundan bilet bulmama gibi bir sıkıntınız olacağını sanmıyorum.

İtalya da tren istasyonları
İtalya da tren istasyonları – Venedik Tren Garı

Biletinizi internetten aldıysanız çıktısını mutlaka alınız. Eğer gardan aldıysanız, yeşil renkli validatörler bulunuyor her peronun önünde. Biletin barkodunu o validatörlere mutlaka okutunuz. Yoksa tren içerisinde yapılacak olan kontrolde yüklü bir ceza ödeyebilirsiniz.

İtalyanların TCDD’si olan devlete ait demiryolları markası Trenitalia İtalya’da en güvenilir seyahat aracı.

Trenitalia‘da 5 farklı tren çeşidi bulunmaktadır. İnternetten bilet aldığınızda bazı biletlerin ucuz bazı biletlerin pahalı olmasının nedeni de bu trenlerin kalitesine bağlıdır.

“Trenitalia web sitesine buradan ulaşabilirsiniz” 

İtalya da Tren Seyahati
İtalya da Tren Seyahati

İtalya da Tren Çeşitleri

1.Regionale Tren (Bölgesel Tren)

Genellikle Interrail yapanların kullandığı banliyö trenlerine benzeyen trenlerdir. Hemen hemen her durakta, köyde dahi dururlar. Biletlerini tren garında bulunan otomatlardan ve gişelerden almanız mümkündür.

Koltuk numarası bulunmayan bu sınıftaki trenlerin 1. ve 2.sınıf çeşitleri bulunmaktadır.

İtalya da Tren
İtalya da Tren Seyahati
2.Intercity Trenleri

Intercity trenleri şehirlerarası seferlerde kullanılan trenlerdir. Trenitalia’nın ekspress şeklindeki bazı şehirlerdeki istasyonlarda duran, 2 ya da tek katlı klasik vagonlardan oluşan ve uzun yolculuk için kullanılan tren çeşididir. 1. ve 2. sınıf çeşitleri olan Intercity Trenleri’nin koltukları mavi-gri ya da mavi renkli döşemelidir.

3.Frecciabianca Trenleri

Her istasyonda durmayan Frecciabianca Trenleri, Intercity Trenleri’nden bir tık daha lükstür.

Frecciabianca Trenleri’nin güzergahları;

 • Turin-Milan-Reggio Emilia AV-Bologna-Florence-Rome-Naples- Salerno,
 • Venice-Padua-Bologna-Florence-Rome-Naples-Salerno,
 • Milan-Reggio Emilia AV-Bologna-Rimini-Ancona-Pescara-Foggia-Bari

Arasındadır.

İtalya da Tren
İtalya da Tren İstasyonları
4.Frecciarossa Trenleri

Frecciarossa Trenleri’nde 1. ve 2.sınıf ve yemekli vagon seçenekleri bulunmaktadır. Saatte 400 km hıza ulaşabilen Freccirossa Trenleri Frecciarossa 1000 ve Frecciarossa ETR 500 olmak üzere 2 çeşittir.   Frecciarossa trenlerinde 5 farklı çeşit vagon mevcuttur.

Executive (kahverengi koltuklu), Business (mavi koltuklu), Bistro (lunch vagonu), Premium (kırmızı koltuklu), Standard (turuncu koltuklu)

5.Frecciargento Trenleri

Yalnızca Roma çıkışlı çalışan Frecciargento Trenleri, Roma’nın güneyden kuzeye bağlantısını sağlamaktadır.

Roma-Verona, Roma-Venedik, Roma-Bolzano ve Roma-Reggio di Calibria güzergahlarında faaliyet gösteren Frecciargento Trenlerinde, 1. – 2.sınıf ve yemekli vagon seçenekleri bulunmaktadır.

İtalya da Tren İstasyonları
İtalya da Tren İstasyonları

İtalya da Tren Bileti Nasıl Alınır?

1.İnternetten Satın Alma

Eğer gideceğiniz güzergah önceden belli ise kesinlikle internetten almanızı tavsiye ederim. Bunun için Trenitalia web sitesini ya da Go Euro sitesini kullanabilirsiniz.

İnternetten aldığınız biletin kağıt çıktısını mutlaka alınız. Aldığınız çıktıyı validatörde onaylatmanıza gerek yoktur.

2.Bilet Otomatları

Her istasyonda bulunan bilet otomatlarından tren biletlerinizi alabilirsiniz. Bunun için nakit ya da kredi kartınızı kullanabilirsiniz. Otomattan aldığınız biletleri validatörde okutmanız gerekmektedir.

İtalya da tren seyahati
İtalya da Tren Seyahati – Bilet Validatörü

Regionale Trenlerin dışındaki trenler için bilet almak istiyorsanız, otomatlarda fiyatlar internetten almaya göre daha pahalı olacaktır. Bu yüzden otomattan almayı ben hiç denemedim. Bunun yerine internetten esnek bilet aldığınızda sonradan programınız değişse bile herhangi bir tren istasyonundan biletinizin tarihini veya saatini değiştirme imkanınız bulunmaktadır.

3.Gişeler

Bu kadar kolaylık varken İtalya da tren biletinizi gişelerden almak pek mantıklı gelmeyebilir ilk başta. Ancak yaşadığım deneyimlerden şunu öğrendim; bazen soru sormak ve tavsiye almak da gerekiyor. İtalya tren istasyonları Avrupa’da gördüğüm en sistemli ve düzenli istasyonlar. Çalışanların hepsi İngilizce biliyor ve yönlendirmeleri çok faydalı. Bu yüzden biletinizi gişelerden aldığınızda size faydalı olabilir.

İtalya da Tren Bileti Kategorileri

Base Ticket

Base ticket, tüm trenlerin kalkışından 1 saat öncesine kadar size ücretsiz ve sınırsız hakkı vermektedir. Bu hakka sahip olmak için biletinizin en az 10 Euro olması ve tren kalkış saatinden 1 saat öncesinde değiştirmeniz gerekmektedir.

Biletinizi değiştirmeye karar verdiyseniz %20 civarında bir kesinti yaparak biletinizi değiştirebilirsiniz.

Economy Ticket

Frecciarossa ve Frecciargento kategorilerinin, 1 inci, 2 nci, Business Class, Premium ve Standard Servisleri ile yataklı vagonlarında geçerli olan Economy Ticket ile bir defaya mahsus olmak üzere değişiklik yapabilirsiniz.

Değişiklik yapmak istiyorsanız tren kalkmadan 1 saat öncesinde internetten, 1 saatten az varsa gişelerden ücretsiz olarak değişikliklik yapabilirsiniz.

Yolculuğunuzu iptal ederseniz veya doğrudan rezervasyonu yaptığınız trenden başka bir trenle seyahat ederseniz geri ödeme alamazsınız.

Super Economy

Tüm tren kategorilerinde 9 euro‘dan başlayan ve sınırlı koltuk sayısına göre belirlenen Super Economy biletlerinin kontenjanı bittikten sonra fiyatları 19 Euro’ya çıkmaktadır. Super Economy biletlerinde iptal ve değişiklik hakkı bulunmamaktadır.

Special Offers

İtalya da tren seferlerinde hafta sonlarına, aile ile yolculuğa ya da birden fazla seyahate özel olarak tasarlanmış özel kampanyalar bulunmaktadır.

Bu kampanyalardan haberdar olmak için Trenitalia web sitesine üye olduğunuzda size düzenli olarak haberler gelecektir.

İtalya da Tren Seyahatinde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

İtalya da tren seyahati gerçekten inanılmaz keyifli ve sistemli. Ara sıra rötarlar olsa da rahatlığı ve hızlarıyla gezinize keyif katacaktır. Gideceğim yerde Ryanair’de uygun bir uçuş yoksa tercihim kesinlikle tren seyahati oluyor İtalya’da. Sizler için aklıma gelen diğer hususları da burada paylaşmak istiyorum.

İtalya da Tren Seyahati
İtalya da Tren Seyahati
 • Gezi planınız belli ise biletinizi internetten almanızı tavsiye ederim. Bunun için Trenitalia ya da Go Euro web sitelerini kullanabilirsiniz.
 • Ne kadar önce alırsan o kadar az ödersin mantığı burada da geçerli. Biletinizi 3 ay önceden alın ve fazla para ödemeyin. Super Economy tarifesiyle 9 euro ya istediğiniz yere gidin.
 • Biletlerinizi otomattan aldıysanız mutlaka yeşil renkli validatörlerde okutmayı unutmayın.
 • Esnek tarifeli biletleri seçerseniz, bilet saatinizden 4 saat sonraki herhangi bir trene binebilirsiniz. Belki gördüğünüz şehri çok seveceksiniz ve daha çok kalmak isteyeceksiniz. Bu seçenekle zamanınızı daha rahat ayarlayabilirsiniz.
 • Treniniz rötar yaptıysa panik yapmayın, Bologna’daki trenim 120 dk. rötar yapmıştı. Doğru gişeye gittim ve biletimi 10 dk. sonra hareket edecek tren ile değiştirdiler.

“Bologna Gezilecek Yerler ile ilgili yazıma buradan ulaşabilirsiniz”

 • Biletinizi otomattan aldıysanız trene binmeden önce peronların girişinde bulunan yeşil validatörlerde okutunuz.
 • Bazı bloglarda ve forumlarda üzülerek okuduğum, kısa mesafelerde bilet almanıza gerek yok, tuvalette saklanın, uyumuş numarası yapın gibi anlamsız uyarılara sakın kulak asmayın. Biletsiz bindiğinizde ve yapılacak kontrolde bu anlaşıldığında gerçekten çok büyük bir ceza ödemek durumunda kalabilirsiniz.
 • İtalya da tren istasyonlarına girdiğinizde büyük tabelalar göreceksiniz. Bu tabelalardan treninizin sefer numarasına göre hangi perondan kalkacağı, rötar yapıp yapmadığı yazmaktadır.
 • Aynı zamanda her peronun önünde bulunan renkli tabelalarda da eğer gecikme olacaksa gecikme dakikasını buradan takip edebilirsiniz.

İtalya da tren seyahati ile ilgili anlatacaklarım bu kadar. İtalyada gezilecek şehirler, İtalyada nereye gidilir ile ilgili yazılarımı en kısa zamanda hazırlayarak size sunmaya çalışacağım. Sizin de İtalya turu önerileri veya İtalyanın tarihi yerleri ile ilgili önerileriniz varsa yorum kısmına yazmanız bizleri mutlu edecektir.

Keyifli ve Aylak Geziler!

“facebook sayfamızı beğenmeyi unutmayınız!”

https://www.facebook.com/aylakgezgincom/

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.