Duomo Katedrali – Duomo di Milano

0
2214
views
Bizi Paylaş!

İtalya’nın en büyük metropolü olan Milano’nun sembolü hiç kuşku yok ki Duomo di Milano Katedralidir. Duomo Katedrali, Roma’daki Aziz Petrus Bazilikası, Londra’daki Aziz Paulus ve Sevilla katedrallerinden sonra Avrupa’nın dördüncü büyük katedrali olarak bilinir. Duomo’nun kapladığı alan 11.700 metrekaredir. Heybetli görüntüsüyle Piazza Del Duomo meydanında bulunan Duomo di Milano, aynı zamanda İtalya’nın en yüksek ikinci kilisesidir.

Duomo Katedrali
Duomo Katedrali

Duomo Katedrali

Duomo di Milano

Yapımına 1386’da başlanan Duomo di Milano 519 yılda tamamlanabilmiştir.

Yapımına başlanmasından bir süre sonra büyük bir yangınla kül olan Katedral, 1386 yılında Başpiskopos Antonio da Saluzzo’nun emri üzerine Romanesk Mimari tarzında yeniden yapılmaya başlanmış.

Ancak, o dönemde Milano’nun güçlü ailelerinden ve aynı zamanda Başpiskopos’un da yeğeni olan Gian Galeazzo Visconti’nin müdahaleleriyle Fransa’nın moda mimari tarzı olan gotik mimariye dönüşmüş. Tabi aradan 300 yıl geçtikten sonra gotik mimarinin modası geçmiş ve katedral ancak tamamlanabilmiş.

Duomo Katedrali
Duomo Katedrali

Duomo Katedrali’nde her daim inşaat görüntüsü olduğu söylenmektedir. Bunun nedeni de katedralin bittiğinde tüm dünyaya ait olacağı söylencesidir. İtalyanların böyle bir şeye yanaşmadığından ufak bir Ali-Cengiz oyunu ile sürekli inşaat görüntüsü verdiği söylenmektedir.

İçi seni dışı beni yakar dedikleri gibi Duomo’nun dışı içinden daha çok etkileyici geldi bana. Birçok yorumda da buna katılanlar olmuş. Duomo Katedrali’nin üzerinde yaklaşık 3500 den fazla sayıda heykel bulunduğu söylenmektedir.

Duomo Katedrali
Duomo Katedrali

Madonnina Heykeli

Katedralin en tepesinde bulunan som altından yapılmış Madonnina heykeli de en değerli ve meşhur olanı. Bunun sebebi hava sisli ve kapalı olsa bile katedralin görülmesi imiş. İtalyanlar, 1774 yılından bu yana Duomo’nun tepesinde bulunan Madonnina’nın herkesin koruyucusu olduğuna inanıyorlar. Heykeli defalarca helikopterle çalmaya çalışılmışlar ama bugüne kadar başaran olmamış.

 Duomo Katedrali
Duomo Katedrali – Madonnina Heykeli

“Madonnina, Ona bakarken sevincini bulanın, ona bakan ve düşünmek için biraz zaman harcayan herkesi korur” gibi bir inanç da var aynı zamanda Milanolularda. Bu yüzden de ona daha yakın olmak için 2015 yılında bir replikası yapılarak katedralin içine yerleştirilmiş.

2000’li yıllarda Avrupa’yı kasıp kavuran krizlerin sonucunda Duomo’nun inşaatına ara verilmiş. Aslında burası İtalyanlar için tam bir para makinası diyebiliriz. Önünde uzun kuyruklar görebileceğiniz, Katedral girişinin 2 Euro ve özel bölümlerinin girişi 7 ile 16 Euro arasında değişen farklı tarifelerle ücrete tabi olan bir Tanrı’nın Evi! Tanrı’nın Evi’nin herkese açık olması gerekmez mi? Ama İtalyanlar bu konuda böyle düşünmüyor maalesef.

Duomo Katedrali
Duomo Katedrali

Duomo Katedrali’ne Ulaşım

Duomo Katedrali’ni Milano Metrosunda Duomo İstasyonunda indiğinizde tam karşınızda göreceksiniz.

Keyifli ve Aylak Geziler!

“İtalya Tren Yolculuğu ile ilgili önerilere buradan ulaşabilirsiniz”

“facebook sayfamızı aşağıdaki linkten beğenebilirsiniz !”

https://www.facebook.com/aylakgezgincom/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.