Pylypets Kayak Merkezi – Karpat Dağları

0
1125
views
Bizi Paylaş!

Kayak severler için Karpat Dağları tam bir cennet. Bu bölgede o kadar çok alternatif var ki! Sadece kayak için değil, yazları da ister trekking yapın ister bisiklet ile doğada dolaşın ya da doğayla baş başa kalın, Karpatların, Zakarpatya bölgesinde bulunan Pylypets Kayak Merkezi tam size göre.

Pylypets Kayak Merkezi
Pylypets Kayak Merkezi

Pylypets Kayak Merkezi

Pylypets, Kiev-Uzhhorod tren hattında bulunan Volovets tren istasyonuna 12 km uzaklıkta bulunan, Karpatların Slavske, Bukovel gibi bir başka kayak merkezi.

Pylypets’in civarında ahşaptan yapılmış birçok konaklama yeri bulunmaktadır. Bunun yanında Mizhhirya ‘ya da sadece 2 km uzaklıkta bulunan Podobovets kasabalarında da konaklayabilirsiniz. Ben ilk olarak Mizhhirya’da konakladığım için bu yolu kullanarak gelmiştim. Uzun ve hafif dolambaçlı bir yol olduğu için bu yolu “Kaynana Dili” diye adlandırıyor yöre insanı.

Pylypets Kayak Merkezi
Pylypets Kayak Merkezi

Pylypets’e çıkan teleferik tarifesi; yetişkinler için 80 UAH (Grivny) 6-12 yaş arasındaki çocuklar için ise 55 UAH (Grivny)’dir. Aynı zamanda bisikletler için özel yol ve teleferikler de bulunmaktadır. Teleferikler saat 09.00-17.00 arasında çalışmaktadır.

Pylypets Kayak Merkezi
Pylypets Kayak Merkezi

Pylypets’ten doğanın içerisinden yaklaşık 3 km’lik bir yürüyüş ile Shipit Şelalesini görmenizi mutlaka tavsiye ederim.  Tabii ki buraya kadar gelmişken Synevir National Park’ı da ziyaret etmeden ve ormanın içerisinde bulunan muhteşem doğa harikası Synevir Gölü’nü görmeden gitmek de olmaz. Bu gölü gördüğümde sanki Artvin Borçka Karagöl’e geldiğimi hissettim bir an. Bu kadar mı benzerlik olur!

Pylypets Kayak Merkezi
Pylypets Kayak Merkezi

Pylypets Ulaşım

Ukrayna’nın, Polonya, Slovakya, Romanya sınırlarına çok yakın bir yerde bulunan Pylypets’e Mizhhirya’dan ulaşmıştım. Buradan dolmuşlarla çok kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.  En kolay yol ise nereden gelecek olursanız olun Kiev-Uzhhorod tren hattında bulunan Volovets tren istasyonunda indiğinizde Pylypets yaklaşık 12 km. uzaklıkta bulunmaktadır. Buradan dolmuşlar vasıtasıyla ulaşabilirsiniz.

Pylypets Kayak Merkezi
Pylypets Kayak Merkezi

Aynı zamanda Slavske’ye de 25 km. uzaklıkta bulunduğundan Slavske’den de dolmuşlarla ulaşmanız mümkündür. Otostopla gitmeyi düşünürseniz, sınıra yakın olduğu için özellikle Mizhhirya’dan sonra, bazı yerlerde polis kontrol noktaları bulunuyor.  Burada polisler yabancı olduğunuzu anladığında sizi durdurup mutlaka pasaport kontrolü yapacaktır. Sakın paniğe kapılmayın. Sadece rusça konuşmamaya özen gösterin.

Pylypets Kayak Merkezi
Pylypets Kayak Merkezi

Muhteşem doğasıyla Karpatların bir başka güzelliği Pylypets, Ukrayna tatil yerleri içerisinde en popüler şehir olan Lviv şehrine çok yakın mesafede bulunduğundan, mutlaka görmenizi tavsiye edeceğim yerlerden bir tanesi.

Pylypets Kayak Merkezi
Pylypets Kayak Merkezi

Keyifli ve Aylak Gezmeler!

“facebook sayfamızı aşağıdaki linkten beğenebilirsiniz !”

https://www.facebook.com/aylakgezgincom/

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.