Signoria Meydanı Floransa – Piazza della Signoria

0
1289
views
Bizi Paylaş!

Milano gezilecek yerler kısıtlı olduğundan ve açıkçası beni fazla tatmin etmediğinden soluğu Rönesans’ın doğduğu yer olan Dünyanın en güzel şehirlerinden Floransa’da aldım. Zaten İtalya’ya gelme amacım da aslında ilk olarak Floransa’yı görmekti. Milano Floransa tren hattında maceralı bir tren yolculuğu sonrası bu masalsı şehre ulaştım. Floransa gezilecek yerler listelerinin en başlarında gelen Signoria Meydanı bu şehre ruhu veren yerlerden bir tanesi.

“İtalya Tren Yolculuğu ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz”

Signoria Meydanı
Signoria Meydanı

Signoria Meydanı (Piazza della Signoria)

Bir açık hava müzesini andıran Floransa’yı gezerken insanın gerçekten başı dönüyor, nereye bakacağını şaşırıyor. Bir film seti gibi adeta!

Michelangelo Davut Heykeli

Floransa şehir merkezinde bulunan Piazza della Signoria, adını önünde bulunduğu eski şehir yönetim merkezinden almış. Bu binanın girişinde Michelangelo’nun ünlü Davut heykeli 400 yıl boyunca yer almaktadır. Tabii ki önceleri heykelin aslı varken şu anda güvenlik gerekçesiyle sadece kopyası burada bulunmaktadır. Heykelin aslı şu anda Floransa Güzel Sanatlar Akademisi’nde saklanmaktadır.

Signoria Meydanı
Signoria Meydanı

Piazza della Signoria, birçok ünlü heykeltıraşın eserleri ile Loggia dei Lanzi, Palazzo Vecchio ve Uffizi Galerisi gibi Floransa’nın en önemli yapılarının burada yer almasından dolayı Floransa gezilecek yerler içinde en başlarda yer almaktadır.

Signoria Meydanı
Signoria Meydanı

Michelangelo Davut Heykeli haricinde, Bandinelli’nin Herkül ve Cacus’u, Cellini’nin Perseus ve Medusa Başı, Medici’lerin Aslanları da  Piazza della Signoria da bulunan önemli sanat eserlerindendir.

Signoria Meydanı
Signoria Meydanı

Piazza della Signoria için Rönesans mimarisi ve eserlerinin sergilendiği bir açık hava galerisi de diyebiliriz.

Signoria Meydanı
Signoria Meydanı

Neptün Heykeli – Fontana del Nettuno

Yaklaşık 1 yıldır restorasyonda olan Ammanati’nin eseri olan Fontana del Nettuno (Neptün Çeşmesi) ise buraya ayrı bir anlam katan eserlerden bir tanesidir.

Mermerden yapılmış deniz tanrısı Neptün heykeli, mermer atlar ve etrafında deniz kızları ile erkek deniz tanrıları Neptün havuzunun ortasında bulunmaktadır.

Signoria Meydanı
Signoria Meydanı

Michelangelo’nun Neptün Çeşmesi’ni gördükten sonra Ammanati’yle epeyce dalga geçmiş. “Ammanati, Ammanati che bel marmo che hai rovinato” (Ammanati, Ammanati yazık ettin güzelim mermer parçasına) diye söylendiği bir efsane de mevcuttur.

Signoria Meydanı
Signoria Meydanı

Palazzo Vecchio

Palazzo Vecchio (Eski Saray) kentin belediye binasıdır. Bu devasa, Romanesk, mazgallı kale sarayı Toskana’nın en etkileyici kasaba konakları arasında yer almaktadır. Michelangelo’nun David heykelinin kopyasının yanı sıra karşı köşesinde Loggia dei Lanzi‘deki heykel galerisi ile birlikte meydana bakan bu müze, İtalya’nın en önemli yerlerinden biridir ve kültürel mekanlara, müzelere ev sahipliği yapmaktadır.

Signoria Meydanı
Signoria Meydanı

Floransa gezilecek yerler içinde en önemli bir yer tutan Signoria Meydanı’nda vakit geçirirken kendinizi tarihin derinliklerinde hissedeceksiniz. Toskana’nın bu önemli meydanında Michelangelo, Cellini ve daha bir çok sanatçıyla buluşacaksınız.

Keyifli ve Aylak Gezmeler!

“facebook sayfamızı aşağıdaki linkten beğenebilirsiniz !”

https://www.facebook.com/aylakgezgincom/

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.