Eskişehir Köfte Efsanesi – Köfteci İbrahim

0
941
views
Bizi Paylaş!

90’lı yılların başlarında Eskişehir’e ilk geldiğimde Tren Garının karşısında bulunan köfteciler Eskişehirlilerin lezzet mekanlarının başlarında gelmekteydi. Bunların içerisinde benim o dönem vazgeçilmez duraklarımdan bir tanesi de Eskişehir Köfte Efsanesi Köfteci İbrahim idi. Yaz-Kış, gece-gündüz fark etmez soluğu Köfteci İbrahim’de alırdık. Kışları, Eskişehir’in buz kesen ayazında ızgaranın üzerinde köftelerin pişmesini bekler, soğuğa aldırmadan götürürdük mideye.

Eskişehir Köfte - Köfteci İbrahim
Eskişehir Köfte – Köfteci İbrahim

Köfte her ne kadar Türk Mutfağı’nın vazgeçilmez ögelerinden birisi olmasına rağmen günümüzde franchising işletmelerin tekeli altına girmiş durumda. Ben geleneksel mutfakları tercih eden birisi olarak “sanayi tipi” köftelerden zevk alamıyorum açıkçası. Plastik yemişim gibi geliyor bana. İçinde maydanoz olacak, soğan, sarımsak, yanında da kızarmış ekmek…. İşte o zaman değmeyin lezzete… Zaten gezginlerin en çok rağbet gösterdiği lezzetler de sokak yemekleridir. Gittikleri her yerde lüks lokantaları, franchising işletmeleri tercih etmezler, sokak yemekleri baş tacıdır onlar için.

Eskişehir Köfte - Köfteci İbrahim
Eskişehir Köfte – Köfteci İbrahim

Eskişehir Köfte Efsanesi Köfteci İbrahim

İşte 80 ve 90 lı yıllara damga vurmuş, İstasyon köftecilerinin en önde gelen temsilcisi olarak gördüğüm İbrahim Abi bugün de aynı lezzetten ve kalitesinden şaşmadan mütevazi işletmesinde hizmet vermeye devam etmektedir.

Eskişehir Köfte - Köfteci İbrahim
Eskişehir Köfte – Köfteci İbrahim

Lokantacılığa daha 12 yaşında İstasyon Lokantalarının birisinde çırak olarak başlayan İbrahim Usta, ustasından bu işin inceliklerini öğrendikten sonra kendi seyyar tezgahını kurmuş. 1981 yılında kendi köfte işini kuran İbrahim Usta daha sonra çırak olarak çalıştığı işletmeyi de devralmış. Ben kendisinin 92 yılından beri müşterisiyim ve o yıldan bugüne kadar aynı lezzetin devam ettiğini gururla söyleyebilirim.

Eskişehir Köfte - Köfteci İbrahim
Eskişehir Köfte – Köfteci İbrahim

İbrahim Usta’nın en büyük destekçileri Eşi ve oğlu Murat. 2006 yılından beri Sakarya Caddesi ile Hat Boyu’nun birleştiği yerde misafirlerine hizmet veren İbrahim Abi ile güzel bir hoş sohbet ile geçmişi andık.  Kendisiyle sohbet ederken Murat da bir yandan servis yapıyor, takılmadan edemiyorum “Abi çorba enfes olmuş yoksa Yenge mi yaptı?” diye…  Esnaf lokantalarının en sevdiğim yanlarından bir tanesi de işte bu sevgili dostlar. Amaç sadece yemek yiyip karın doyurmak değil. Buralarda yemek yediğinizde kendinizden bir şeyler buluyorsunuz.

Eskişehir Köfte - Köfteci İbrahim
Eskişehir Köfte – Köfteci İbrahim

İbrahim Usta’nın köftelerinin lezzetini tadan bir daha bırakamıyor inanın. Öğrencilik hayatını Eskişehir’de geçiren TV programcısı Beyazıt Öztürk de bunlardan bir tanesi. Öğrenciliği boyunca İbrahim Abi’nin müdavimlerindenmiş. Ve yıllar sonra Eskişehir’e program yapmaya geldiğinde tüm ekibi alıp Köfteci İbrahim Usta’da almış soluğu. Beyaz’ın böyle de vefalı olduğundan bahsediyor İbrahim Abi.

Eskişehir Köfte - Köfteci İbrahim
Eskişehir Köfte – Köfteci İbrahim

Biz sohbet ederken yan masada oturan beyefendinin “Kardeşim ben de restoran işletiyorum, ama köfte yemeye özellikle buraya geliyorum” demesi de aslında çok da şaşırtmadı beni.

Köfteci İbrahim Usta, köftenin yanında her gün Tavuk Suyu, Mercimek ve İşkembe çorbası da çıkarıyor. İşkembe Çorbasını mutlaka denemelisiniz. Ben bayıldım.

Köfteci İbrahim Nerede? 

Güllük Mahallesi Hatboyu-1 Cad. No : 43 Tepebaşı/Eskişehir Adresinde faaliyet gösteren Köfteci İbrahim Usta’nın yerini bulmanız çok kolay. Sakarya Caddesi ile Hatboyu’nun birleştiği yerde Güllük tarafında hemen göreceksiniz kendisini.

Eskişehir Köfte - Köfteci İbrahim
Eskişehir Köfte – Köfteci İbrahim

Sabah 07.30 da dükkanı açan Köfteci İbrahim Usta gece 01.30 a kadar hizmet vermeye devam ediyor.

Yakın yerlere paket servisi de yapıyorlar.  0.222.3211171 Numaralı telefondan siparişlerinizi verebilirsiniz.

Uygun fiyatları, lezzetli köfteleri ve kaliteli hizmeti ile yıllardır Eskişehir’de hizmet veren İbrahim Usta’nın mekanını ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Afiyet Olsun.

“facebook sayfamızı aşağıdaki linkten beğenebilirsiniz !”

https://www.facebook.com/aylakgezgincom/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.