Paris Büyük Camii – Paris İslam Enstitüsü

0
1029
views
Bizi Paylaş!

Paris gezilecek yerler içerisinde birçok katedral, kilise ve Hristiyanlığa ait dini merkezleri birçoğunuz duymuşsunuzdur ya da ziyaret etmişsinizdir. Paris’e gidip de Notre Dame Katedrali’ni görmeyen var mıdır acaba? Paris’teki bütün bu sayısız görkemli eserlerin yanında görülmesi gereken önemli yerlerden bir tanesi de Latin Mahallesi’nde bulunan Paris Büyük Camii.

1922-1926 yılları arasında inşa edilen Paris Büyük Camii Müslüman Enstitüsü, Franco-Müslüman dostluğun laik simgesi olarak görülmektedir.

Paris Büyük Camii
Paris Büyük Camii

Paris Büyük Camii

Fransa’da inşa edilmiş ilk cami olan Paris Büyük Cami, I.Dünya Savaşı sırasında Fransız kolonilerinde Alman’lara karşı savaşan Müslümanların anısına inşa edilmiş. Fransız hükümeti tarafından 1926’da hizmete açılan Cami, tarihi anıt olarak derecelendirilmiş olup, Avrupa’nın en büyük camilerinden birisidir.

Paris Büyük Camii
Paris Büyük Camii

Paris Büyük Camii’nin bünyesinde Paris Camii İslam Enstitüsü adlı bir yan kuruluş da bulunmaktadır.

Paris Camii ve Müslüman Enstitüsü fikri, ilk olarak 1849’dan itibaren ortaya çıkmış. Cami, Almanlarla Fransızlar arasında yapılan Verdun Savaşı’nda Fransa adına savaşırken şehit düşen 28.000 Müslüman ile I. Dünya Savaşı boyunca yaşamını yitiren toplamda 70.000 Müslüman Fransız şehitleri anmak için inşa edilmiş.

Paris Büyük Camii
Paris Büyük Camii

Çoğunluğu Cezayirli Müslümanlardan oluşan askerlere minnet ifadesi olarak inşa edilen caminin yapımına 1922’de başlanmış.

Paris Büyük Cami’nin inşaatına başlandığında Mustafa Kemal Atatürk, “Bizim de bir katkımız olsun” diyerek Camii’nin inşaatı için her yıl 10.000 Frank yardım yapmıştır. Bu yardım, Atatürk’ün ölüm tarihi olan 1938 yılına kadar devam etmiştir.

Paris Büyük Camii
Paris Büyük Camii

15 Temmuz 1926 tarihinde o zamanki Fransa Devlet Başkanı Gaston Doumergue tarafından açılışı yapıldığında, Türkiye, Azerbaycan, Afganistan, İran gibi birçok Müslüman ülkeden katılımlar olmuş.

Paris’te sürgünde bulunduğu sırada ölen son halife II. Abdülmecit’in naaşı 1944’ten 1954 yılına kadar 10 yıl boyunca burada kalmış.  Daha sonra 1954 yılında Medine’ye nakledilmiş.

Paris Büyük Camii
Paris Büyük Camii

Yemyeşil bahçesi bir botanik bahçesini andıran Cami’nin ahşap oyma işlemeleri de dikkat çekmektedir. Fransız mimarisinin yanı sıra Fas islami eserlerinden de etkilenerek yapılan Paris Büyük Camii’nin minaresi Tunus’un Kayravan şehrinin Ulu Cami’nin minaresinden esinlenmiştir. Caminin külliyesi içerisinde bir ibadethane, kütüphane, medrese, lokanta, çay salonu, konferans salonu, hamam ve bazı ofisler bulunmaktadır.

Paris Büyük Camii
Paris Büyük Camii

Sadece Paris’de değil Avrupa’da Müslümanlar için önemli ibadethanelerinden olan Paris Büyük Cami’nin yapımı ile tarihimizle de bağlantısı olması gerçekten ilginç gelmişti bana.

Paris’te Latin Mahallesi’nde bulunan Cami aynı zamanda Pantheon’a da çok yakın bir mesafede bulunmaktadır.

Keyifli ve Aylak Geziler!

“facebook sayfamızı aşağıdaki linkten beğenebilirsiniz !”

https://www.facebook.com/aylakgezgincom/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here