Olympos Antik Kenti – Olimpos Ağaç Evler

0
1540
views
Bizi Paylaş!

Çok değil yaklaşık 30 yıl önce Kadir’in Ağaç Evleri ile tanınan ve bugün Antalya civarının en popüler tatil beldelerinden bir tanesi olan Olimpos Antalya’nın Kemer ilçesine yaklaşık 28 km. mesafede bulunmaktadır. 30 yıl öncesinde kimsenin bilmediği ve bakir olan Olympos Antik Kenti günümüzde özellikle genç tatilcilerin en çok tercih ettiği mantar gibi çoğalan ağaç ev ve pansiyonların üst üste bindiği bir tatil yöresi durumundadır.

Olympos Antik Kenti
Olympos Antik Kenti

Olympos Antik Kenti

Çıralı tatil beldesinden yürüme mesafesiyle yaklaşık 10-15 dakikada ulaşabileceğiniz eski bir Likya antik kenti olan Olimpos, inanılmaz doğası, antik kenti, ve plajı ile Antalya’da görülmesi gereken önemli tatil ve ören yerlerinden birisidir.

Olimpos Dağı

Adını hemen yanı başındaki 2375 metre yüksekliğindeki Tahtalı Dağı’ndan alan Olympos Antik Kenti, Helenistik dönemde Akçay deresinin her iki yanına kurulmuş Likya bölgesinin en büyük kentlerinden birisidir.

Olympos Antik Kenti
Olympos Antik Kenti

Antik çağda 19 dağ “Olimpos” olarak adlandırılmış. Bunlardan bazıları; Yunanistan’ın en yüksek zirvesini oluşturan Teselya bölgesindeki 2919 m. yükseklikteki Olimpos Dağı, bir diğeri ise Bursa Uludağ’dır.

Diğer adı Tahtalı olan Olimpos Dağı ise, Batı Toroslar’da bulunan Bey Dağları gurubunun içerisinde, Teke Yarımadası’nda Beydağları Milli Parkı sınırları içinde yer alan dağdır.

Olympos Antik Kenti
Olympos Antik Kenti

Olimpos isminin tarihte bu kadar yaygın olarak kullanılmasının yanında ABD’de iki dağa ve Mars’ta da bir dağa aynı isim verilmiştir. “Tanrıların Dağı” olarak adlandırılan Olimpos (Olympos)’un kimi kaynaklarda Yunanca bir kelime olmadığı, Eski Anadolu dillerinde “yüksek dağ” anlamına geldiği söylenmektedir. Sümerlerden Antik Yunan kültürüne de gökyüzündeki bulutlara kadar ulaştığı için tanrıların yerleşim yeri olarak yerleşmiştir.

Olympos Antik Kenti
Olympos Antik Kenti

Anadolu ve Ege’deki dağ zirvelerinin ortak adıdır. Olimpos (Olympos), M.Ö. 1.yüzyılda Phaselis ile birlikte korsanların kontrolünde kalmış ve korsan saldırıları nedeniyle fakirleşmeye başlamış. Roma döneminde korsanlardan kurtarılarak toparlanmış. Roma döneminde zenginleşen kent, M.S. 3.yüzyıldan sonra bu sefer Ceneviz ve Venedikli korsanlar tarafından kullanılmıştır. Daha sonra Osmanlı hakimiyetine giren bu bölge, 15.yy.da terk edilmiştir.

Olympos Antik Kenti
Olympos Antik Kenti

Olimpos Konaklama – Olimpos’ta Nerede Kalınır?

Sit alanında bulunmasından dolayı, Olimpos çevresinde betonlaşma ve yapılaşma yoktur. Bu yüzden Olimpos’ta konaklama seçenekleri içinde sadece ağaç evler ve bungalowlar bulunmaktadır. Bu ağaç evler son yıllarda burasının popülerliği arttığından mantar gibi çoğalmış ve yaz aylarında Olimpos’ta adım atacak yer bırakmamıştır.

Olympos Antik Kenti
Olympos Antik Kenti

Bunun yanında özellikle genç tatilciler tarafından çadırda kalanları da görebilirsiniz. Buradaki aşırı kalabalıklık özellikle caretta carettaların üreme bölgesi olduğundan doğal dengesini de bozmuş durumdadır.

Olympos Antik Kenti
Olympos Antik Kenti

Daha sakin bir yer arayanlardansanız, Olimpos’a çok yakın mesafede bulunan gürültüden uzak ve doğayla daha içiçe olan Çıralı ya da Adrasan bölgesini tavsiye ederim.

“Adrasan ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz!”

Olimpos’a Nasıl Gidilir? – Olimpos’a Ulaşım

Antalya üzerinden Olimpos’a gelecek iseniz, öncelikle Kemer’den Ulupınar yönüne doğru ilerleyiniz. Ulupınar’ı geçtikten Olympos yoluna döneceksiniz. Sonrasında yaklaşık 10 km.lik bir yoldan ilerlediğinizde Çavuş köyüne giden yoldan ilerleyerek Olimpos’a ulaşabilirsiniz.

Antalya’dan Olimpos’a doğrudan dolmuş olmadığından Olimpos kavşağına kadar gelebilir buradan dan Olympos Antik Kenti’ne hareket eden dolmuşlara binebilirsiniz. Ancak sezon dışında Olimpos dolmuşları çalışmamaktadır.

Olympos Antik Kenti
Olympos Antik Kenti

Olympos Antik Kenti’ne Giriş

Olimpos pansiyon ya da ağaç evlerinde konakladığınızda, Olimpos Plajına gitmek için Olimpos Antik Kenti’nden geçmek durumundasınız. İster plaja gidin isterseniz antik kente giriş yapın giriş ücretini ödemelisiniz. Olympos Antik Kenti Giriş ücreti bundan birkaç yıl önce ücretsiz olmasına rağmen 2017 fiyatlarıyla 20 TL.dır. Tabi ki tatiliniz boyunca her defasında 20 TL. biraz tuzluya geleceğinden size tavsiyem 7,5 TL’ye toplu kart alıp 10 kez giriş yapabilirsiniz. 20 Lira da neyin nesidir arkadaş! Hadi bu parayı alıyorsunuz bari biraz bakım yapın, koruyun! Buradan seslenmek istiyorum. Olympos bu şekilde bilinçsiz bir şekilde tatilcilerin akınına uğrarsa, yakında ne doğasından ne de tarihinden bir şey kalır.

Olympos Antik Kenti
Olympos Antik Kenti

Olimpos’ta denizin tadını çıkarmanın yanında dalış ya da tekne gezintisi yapabilir, doğa yürüyüşlerine katılabilirsiniz. Antik Kent’in içerisinde tarihin derinliklerine dalabilir, Tahtalı Dağı’na çıkıp inanılmaz atmosferi soluyabilirsiniz. Çıralı’da Yanartaş’a çıkıp, binlerce yıldır sönmeyen ateşin etrafında koyu sohbetlere dalabilirsiniz. Burada yapacak o kadar çok şey var ki! Tatiliniz boyunca bir an bile sıkılmazsınız. Ancak şunu hiçbir zaman unutmayalım: Doğaya, carettaların yaşam alanlarına saygı duyalım…

Keyifli ve Aylak Geziler!

“facebook sayfamızı aşağıdaki linkten beğenebilirsiniz !”

https://www.facebook.com/aylakgezgincom/

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.