Sacre Coeur Bazilikası Paris – Kutsal Kalp

0
897
views
Bizi Paylaş!

Sacre Coeur Bazilikası, Paris’in belki de en şirin mahallesi olan Montmartre mahallesinde bulunan ve Paris’te gezilecek yerler içinde görülmesi gereken önemli bir Hıristiyan ibadetgâhı ve yerleşim yeridir. Paris’i kuşbakışı görebileceğiniz en güzel mekânlardan birisidir aynı zamanda.

Türkçe anlamı “Kutsal Kalp” olan Sacré-Cœur Bazilikası (Orjinali, Basilique du Sacré-Cœur)’nı 2006 yılında yaklaşık on milyon kişi ziyaret etmiş. Bu sayıyla Paris’in en çok ziyaret edilen anıtı olan Notre Dame Katedralinden sonra gelmektedir.

Sacre Coeur Bazilikası
Sacre Coeur Bazilikası

Paris’te her zaman tarihi bir dini yerleşimi olarak görülen Montmartre’da aynı zamanda Paris’in en eski kilisesi olan Saint-Pierre de Montmartre Kilisesi bulunmaktadır. Basilique du Sacré-Cœur Paris’in en yüksek tepesinde bulunmaktadır.

Sacre Coeur Bazilikası

1870’de Fransa ve Almanya arasında savaş patlak verdiğinde Vatikan’da bulunan Papa Fransız birliklerinin himayesine girmiş ve kendini Vatikan’da tutsak olarak görmüştü.

Fransa savaşta yenildi ve kısmen Alman birlikleri tarafından işgal edildi. Alexandre Legentil ve Hubert Rohault de Fleury isminde iki katolik girişimci Fransa’nın yaklaşmakta olan Prusya saldırısından kurtulması halinde İsa’nın Kutsal Yüreği’ne adanmış bir kilise yaptırmaya ant içmiş.

Sacre Coeur Bazilikası
Sacre Coeur Bazilikası

Legentil ve de Fleury Fransa’nın talihsizliklerinin siyasi nedenlerden ziyade manevi olduğunu savunduklarından, Kutsal Kaleye bir nevi günahların affı için “tazminat” olarak adanmış bir kilise inşa etmeyi taahhüt ettiler.

1875 yılında inşaatı başlayan Basilique du Sacré-Cœur 1914’te tamamlanmış. 23 Temmuz 1874 tarihinde, Fransa-Prusya Savaşı sırasında hayatlarını kaybeden Fransızlar anısına inşaatına başlanan Sacre Coeur inşaatına Fransız Mimar Paul Abadie tarafından başlanmış. Ancak 1884 yılında hayatını kaybeden Abadie’den sonra 4 mimar daha görev yapmış ve son olarak Lucien Magne inşaatı bitirebilmiş.

Sacre Coeur Bazilikası
Sacre Coeur Bazilikası

Yapımı tamamıyla Fransız halkının destekleri ile tamamlanan Sacre Coeur Bazilikası,        I.Dünya Savaşından sonra hizmete açılmıştır.

Monmarte Mahallesinin daracık ara sokaklarında, birbirinden şirin cafe ve restoranların arasında birden karşınıza çıkacak olan Sacre Coeur Bazilikası, Haç şeklinde inşa edilmiş ve dört kubbeye sahiptir. 83 metre yükseklikte olan orta kubbesi, mimaride Lanterno anlamında olan küçük bir fenere sahiptir.

Sacre Coeur Bazilikası
Sacre Coeur Bazilikası

20.Yüzyılda inşa edilen birçok kilise ve katedrallere örnek olarak inşa edilen Basilique du Sacré-Cœur, Roma ve Bizans mimarlığının en güzel örneklerinden olan Saint-Front de Périgueux Katedralinden ve Ayasofya’dan esinlenerek inşa edilmiş. Sacre Coeur Bazilikası’nın yılda 11 milyondan fazla ziyaretçisi olmasına rağmen, Ayasofya’nın yalnızca 1,5 milyon civarında olması da düşündürücüdür. Bu rakamlar kültür turizmini ne denli kötü uyguladığımızı ve Türkiye’nin kültür turizmi için bir master planı olmadığını gözler önüne sermektedir. Açıkçası şunu belirtmek istiyorum. Ayasofya’daki havayı ne burada ne de başka bir yerde görebileceğinizi sanmıyorum.

Sacre Coeur Bazilikası
Sacre Coeur Bazilikası

Basilique du Sacré-Cœur – La Savoyarde Çanı

Sacré Coeur Kilisesinin tavanında 475 metrekare ölçüsünde Fransa’nın en büyük Mozaiği bulunmaktadır. Mozaiğin alt kısmında “Au Cœur très saint de Jésus, la France fervente, pénitente et reconnaissante.” Türkçe anlamı “İsanın çok aziz kalbi için, şevkli, affeti arayan ve minnettar Fransa” olan Fransızca bir cümle bulunmaktadır.

Sacre Coeur Bazilikası
Sacre Coeur Bazilikası

1900 ile 1922 yılların arasında yapılan mozaik Fransız artist Luc-Olivier Merson tarafından tasarlanmıştır. Aynı zamanda Fransa’nın en büyük ve en ağır çanı olan La Savoyarde adındaki çan ise, kare şeklinde büyük kulenin içinde bulunmaktadır.  1895 yılında Annecy kentinde imâl edilerek Paris’e getirilmiştir. Çapı üç metre olan çanın ağırlığı ise 18.835 kilogramdır.

Basilique du Sacré-Cœur Hristiyanların hac yeri olduğu için, dünyanın dört bir yanından hacılar buraya gelir. Girişi ücretsiz olan Basilique du Sacré-Cœur her gün saat 06.00’dan 23.30’a kadar açıktır.

Sacre Coeur Bazilikası
Sacre Coeur Bazilikası

Basilique du Sacré-Cœur

Sacre Coeur Nasıl Gidilir

Metro-12 ve  Metro-2 hatlarının Anvers durağında inerek Sacré-Cœur Bazilikası’na ulaşılabilirsiniz. Aynı zamanda Funiculaire de Montmartre – Monmartre Fünikileri veya Montmartrbus ile de çok kısa sürede Basilique du Sacré-Cœur ulaşılabilirsiniz. Benim tavsiyem öncelikle Montmartre Tepesi’ni ziyaret etmeniz ardından Sacre Core Bazilikası’na geçmeniz olacaktır.

Sacre Coeur Bazilikası
Sacre Coeur Bazilikası ndan Paris Manzarası

Paris gezinizi planlamadan önce Türkçe olarak en faydalı Paris Rehberi olan www.pariste.net web sayfasını ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Keyifli ve Aylak Geziler!

“facebook sayfamızı aşağıdaki linkten beğenebilirsiniz !”

https://www.facebook.com/aylakgezgincom/

CEVAP VER

Specify Facebook App ID and Secret in Super Socializer > Social Login section in admin panel for Facebook Login to work

Specify GooglePlus Client ID and Secret in Super Socializer > Social Login section in admin panel for GooglePlus Login to work

Please enter your comment!
Please enter your name here