San Marco Meydanı Venedik – Avrupa’nın Resim Odası

0
1187
views
Bizi Paylaş!

Daracık sokaklar, küçüklü büyüklü kanallar ve köprülerden oluşan Venedik’te Dünyanın en güzel meydanlarından biri olarak kabul edilen San Marco Meydanı … Napolyon’u dahi kendine hayran bıraktıran ve “Avrupa’nın resim odası” olarak adlandırdığı San Marco Meydanını gördüğümde açıkçası ben de hayranlığımı gizleyemedim.

San Marco Meydanı
San Marco Meydanı

San Marco Meydanı

San Marco Meydanı Venedik’in ilk koruyucu azizi olarak görülen Yunanlı bir savaşçı aziz olan Aziz Theodore’a ithaf edilerek şimdiki San Marco Kilisesinin bulunduğu yerde 819 dolaylarında inşa edilmiştir.

İskenderiye’den getirilen kalıntılarla inşa edilen Kilise, 976 yılındaki isyandan sonra ateşe verilmiş. Kilise tamamen yok olmasa da tamamen yeniden inşa edilmiş. Günümüzdeki kilisenin orijinal hali 1096 yılında bitirilmiş ancak sonraları eklemeler ve yenileştirmelerle değiştirilmiş.

San Marco Meydanı
San Marco Meydanı

Ortaçağ ile birlikte büyüyen ve giderek zenginleşen Venedik aynı zamanda önemli bir dini mekan haline gelmiş. Ve Venedikli haçlılar, Konstantinopolis’in düşüşünden sonra Bizansın cazibe dolu sanat hazinelerini buraya getirince, San Marcos hayal gücünün ötesinde zenginleşmiş.  Yüzyıllar boyu bazilika üzerinde sergilenen bu hazineler ve olağanüstü sanat eserleri, sadece Venedik ve İtalya’nın değil, tüm Avrupa’nın hayranlık duyduğu bir simge haline gelmiş.

San Marco Meydanı
San Marco Meydanı

San Marco Bazilikası‘nın önünde Meydanda duran 3 adet bayrak direği vardır. Bu bayrak direklerinde Venedik, İtalyan ve Avrupa bayrakları dalgalanmaktadır. Aslında, bayrak direkleri, tarihte Venedik Hanedanlığının egemenliğinde bulunan Kıbrıs, Girit ve Mora yarımadasını simgelemektedir. Bu bayrak direklerinin Napolyon’un Venedik’i hakimiyetine almasından sonra yıkılması düşünülmüş ancak daha sonra Özgürlük, Erdem ve Eşitlik simgelerine dönüştürme kararı alınmış.

San Marco Meydanı
San Marco Meydanı

Venedik gezilecek yerler içerisinde en başlarda gelen, etrafı Procuratie Nuove, Procuratie Vecchie ve Ala Napoleonica ile çevrili olan bu meydanda, Venedik’in en görkemli yapıları da yer almaktadır. Bunlardan en önemlileri San Marco Bazilikası ve Torre dell’orologio isimli saat kulesidir.

Piazza San Marco

San Marco Bazilikası

Venedik’in en önemli yapılarından biri olan San Marco Bazilikası, 9.yüzyılda Ayasofya’dan esinlenerek inşa edilmiş. Paris’te bulunan Sacre Coeur Bazilikası’ndan sonra burasının da Ayasofya’dan esinlenerek yapıldığını duyunca aklıma acaba hangi yapılar daha çok ziyaret ediliyor? sorusu geldi. Gerçeği, bir mimarlık şaheseri olan Ayasofya mı? yoksa Ayasofya’dan esinlenerek yapılan bu eserler mi?

San Marco Meydanı
San Marco Meydanı

Bu gerçeği öğrenince yaptığım araştırmadan sonra Paris’te bulunan Sacre Coeur Bazilikası‘nın yılda 11 milyondan fazla ziyaretçi kabul ettiğini, Ayasofya’nın ise ancak 1,5 milyon civarında ziyaretçisinin olduğunu görmek haylice üzdü beni. San Marco’nun da yılda en az 10 milyon civarında ziyaretçisinin olduğu düşünüldüğünde kültür turizminde ne kadar geride olduğumuzu rahatlıkla görebiliriz.

http://www.kulturvarliklari.gov.tr/TR,180800/2016-yili-muze-istatistikleri.html

San Marco Meydanı
San Marco Meydanı

San Marco Meydanın’da yer alan aynı adlı San Marco Bazilikasının yapımında Venedik’in zenginlik ve gücünün bir sembolü olarak Bizans mozaikleri kullanılarak yaldızlanmış. Bundan dolayı 11. yüzyıldan bu yana yapıya Chiesa d’Oro “Altın Kilise” adı verilmektedir.

San Marco Çan Kulesi

San Marco Meydanının tam ortasında bulunan San Marco Çan Kulesi, 99 metre yükseklikteki meydanın en önemli yapılarından biridir. San Marco Çan Kulesinin tepesine çıkarak muhteşem Venedik manzarasını ve meydanın tüm ihtişamını seyretmenizi tavsiye ederim.

San Marco Meydanı
San Marco Meydanı

Correr ve Arkeoloji Müzeleri

San Marco Meydanı’nda şehrin ünlü müzelerinden olan Venedik’in binlerce yıllık tarihi ve sanatını temsil eden Correr Müzesi ve bünyesindeki Arkeoloji Müzesi bulunmaktadır.

Venedik asillerinden Teodoro Correr’a ait koleksiyonlardan oluşan müzede Yunan, Roma, Babil medeniyetlerine ait birbirinden değerli eserleri görebilirsiniz.

San Marco Meydanı
San Marco Meydanı

Torre dell’Orologio

Piazza San Marco’daki bir başka Venedik simgesi olan, Torre dell’Orologio saat kulesi, 1496-1499 yılları arasında Mauro Codussi tarafından tasarlanmış ve inşa edilmiştir. Prag’da bulunan Astronomik Saat ile ilgili efsanenin aynısını burada duyduğumda önce bir tesadüf olduğunu düşündüm. Yapımı 3 yıl süren saat kulesinin inşaatında çalışan işçilerin gözleri bir daha böyle güzel bir yapı yapamasınlar diye oyulmuş.

San Marco Meydanı
San Marco Meydanı

Bugün hayranlıkla seyrettiğimiz bu yapılar için kim bilir kimler nasıl bir bedel ödedi acaba?

San Marco Meydanı
San Marco Meydanı

Venedik’in binlerce yıllık tarihine tanıklık etmiş bu meydanda özellikle yaz aylarında konserler, festivaller düzenlenmekte birçok uluslararası organizasyonlara ev sahipliği yapmaktadır. Venedik gezilecek yerler içinde en önemli yer olan Meydanı çevreleyen alanda Venedik yemekleri ve lezzetlerini tadabileceğiniz birçok kaliteli restoran ve cafeleri bulmak mümkündür.

Keyifli ve Aylak Geziler!

“facebook sayfamızı aşağıdaki linkten beğenebilirsiniz !”

https://www.facebook.com/aylakgezgincom/

CEVAP VER

Specify Facebook App ID and Secret in Super Socializer > Social Login section in admin panel for Facebook Login to work

Specify GooglePlus Client ID and Secret in Super Socializer > Social Login section in admin panel for GooglePlus Login to work

Please enter your comment!
Please enter your name here