Milano da Alışveriş Caddeleri, Milano Outlet Mağazaları

0
3503
views
Bizi Paylaş!

Tüm dünyada tanınmış olan ünleri her bir kıtaya yayılmış İtalyan moda markalarını bilmeyen yoktur sanırım. Tomy’sinden Hilfiger’ına, Alfa’sından Romeo’suna kadar birçok ünlü moda markası hayatımıza girmiş durumda. Her ne kadar marka takıntısı olan birisi olmasam ve alışveriş merkezleri bana göre olmasa da sizler için Milano da Alışveriş mekanları hakkında kısa bir bilgi vermek istedim.

Milano da Alışveriş Merkezleri
Milano da Alışveriş Merkezleri

Aslında gezdiğim yerlerde minimum alışveriş yapmaya özen gösteririm. Çoğu yerden magnet dahi almam çünkü çektiğim fotoğraflar herkesin elinde olan aynı özellikteki magnetlerden daha değerlidir benim için. Ancak bu benim görüşüm, alışveriş yapmayı sevenlere, alışveriş için gezmek isteyenlere de saygım sonsuz. Bu yazıyı yazmamın sebebi de gezerken alışveriş yapmak veya alışveriş yapmak için gezmek isteyenleri birazcık bilgilendirmek için. Buyrun Milano’da alışverişe…

Milano da Alışveriş Merkezleri
Milano da Alışveriş Merkezleri

Milano da Alışveriş Caddeleri

Alışveriş ve moda dendiğinde Dünyanın en önde gelen şehirlerinden biri olan Milano, sadece alışveriş tutkunlarının değil, birçok yatırımcı ve girişimcinin en son moda eğilimlerini araştırmak için ziyaret ettiği şehir diyebiliriz. Moda ve marka takıntısı olanlar için özellikle sezon sonu indirimleri ve outlet mağazaları sayesinde aradığınız ve sevdiğiniz markaları Türkiye’de bulamayacağınız fiyatlarla Milano’da uygun ve ucuz bir şekilde temin edebilirsiniz.

Milano Duomo Katedral Nerede? Buradan ulaşabilirsiniz….

Milano da Alışveriş Merkezleri
Milano da Alışveriş Merkezleri

Milano’da Alışveriş Tüyoları

  • Milano’ya yalnızca alışveriş için gidecekseniz Ağustos ayında Ferragosto Ulusal Bayramı olduğundan birçok butik ve mağaza kapalı olmaktadır. Bu yüzden gezinizi planlarken Ağustos ayının dışında bir ayda gitmenizi tavsiye ederim.
  • İtalya’da en ucuz alışveriş yapabileceğiniz dönem, Ocak ve Şubat ayları. Ocak-Şubat aylarında Milano’da International Fashion Weeks “Uluslararası Moda Haftası” düzenlendiğinden, gezinizi bu dönemde yapmanız sizin avantajınıza olacaktır. Bu haftada ünlü markaların outlet mağazalarından % 70’e kadar indirimleri yakalayabilirsiniz..
  • Milano’dan yapacağınız alışverişlerin sonunda, vergi iadesi yani Tax Refund almanız mümkün. Havalimanlarının Level 1 ve Level 2 bölümlerinde bulunan Tax Refund, Global Refund, Tax Free merkezlerine giderek yiyecek ürünlerinden %10, kitaplardan %4, diğer ürünlerden %22 vergi iadesi alabilirsiniz. Tabi bunu elde etmek için de özellikle mağazalardaki “Tax Free Shopping” etiketlerinin bulunmasına dikkat ediniz. Vergi iadesini alabilmek için ayrıca; AB Vatandaşı olmamanız, alışverişlerinizin 155 Euro’yu geçmiş olması, Alışveriş yaptığınız yerden Tax Free formunu doldurup alışveriş yaptığınız mağaza yetkililerini imzalatmanız gerekiyor.
Milano da Alışveriş Merkezleri
Milano da Alışveriş Merkezleri
  • Sadece İtalya değil Avrupa’nın hatta Dünyanın moda merkezlerinden olan Milano’yu moda sektörü içerisinde bulunanlar sürekli ziyaret ediyorlar. Bu da Milano’ya ticari hacmin yanında turizm anlamında da büyük fayda sağlıyor. Milano’da alışveriş konusunda ilk bilinmesi gereken şeylerden bir tanesi, Milano gezilecek yerler ile alışveriş yapılacak yerlerin farklı yerlerde olması. Corso Venezia üst tabaka markalarının bulunduğu ve Corso Vittoria Emanuele II gibi şehir merkezine konumlanmış alışveriş bölgelerinde en son moda ürünler bulunsa da fiyatlar yüksek; Milano’da ucuz alışveriş yapmak istiyorsanız Milano outlet turuna çıkmanız gerekiyor. Milano’da outlet mağazaları şehrin daha çok kenar bölgelerine kurulmuşlar.

Milano’da alışveriş nerede yapılır? Milano Outlet Mağazaları

Milano uygun alışveriş seçenekleri

Galleria Vittoria Emanuela II

Milano gezilecek yerler içerisinde en önemli tarihi mekan olan Duomo Katedrali’nin hemen yan tarafında yer alan Galleria Vittorio Emanuele II dünyanın en eski alışveriş merkezlerinden biri olarak bilinmektedir.

Milano alışveriş merkezlerinin en ünlüsü olan Galleria Vittoria Emanuela benim alışveriş anlayışıma uymasa da mimarisi olarak görülmesi gereken yerlerden bir tanesi. Louis Vuitton’dan Armani’ye, Gucci’den Stefanel’e kadar birçok ünlü markanın mağazalarını burada bulabilirsiniz. Ben sadece aylak aylak gezmekten, hoş mimarisini izlemekten başka bir şey yapmadım.

Milano da Alışveriş Merkezleri
Milano da Alışveriş Merkezleri

Galleria Vittoria Emanuela 1 numaralı metro’nun Duomo durağında indiğinizde kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Via Montenapoleone

Via Montenapoleone bölgesi, alışveriş tutkunları için Milano’da gezilecek yerler içerisinde en favori bölgelerden bir tanesi diyebiliriz. Armani, Prada, Gucci gibi moda devlerinin mağazalarını burada bulabilir, alışveriş çılgınlığını doyasıya yaşayabilirsiniz.

Milano da Alışveriş Merkezleri
Milano da Alışveriş Merkezleri
Corso Buenos Aires

Corso Buenos Aires, Avrupa’nın en uzun alışveriş caddesi olarak ün yapmış. Dünyanın önde gelen markaları olan Benetton, H&M, Boggi, Swatch, Desigual ve daha birçok markanın yanı sıra 350’den fazla markanın mağazalarını gezebileceğiniz, alışveriş yapabileceğiniz bir bölge.

Yaklaşık 1 km. uzunluğunda bulunan Corso Buenos Aires’e 1 numaralı metro hattına binerek Lima durağında inerek ulaşabilirsiniz.

Corso di Porta Ticinese

Corso di Porta Ticinese Milano Duomo Katedraline yaklaşık 1 km. uzaklıkta bulunan uzun bir cadde. Diesel, Gas, Carhatt gibi birçok tanınmış markaların yanısıra cafe ve restoranların, AVM’lerin bulunduğu, biraz daha uygun fiyatlı alışveriş yapabileceğiniz bir bölge.

Milano da Alışveriş Merkezleri
Milano da Alışveriş Merkezleri

3 numaralı tramway’ın Colonne Di S. Lorenzo durağında indiğinizde Corso di Porta Ticinese’ye kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Il Salvagente

Her ne kadar Milano’da alışveriş dendiğinde öncelikle lüks mağazalar ve markalar akla gelse de outletlerden çok uygun fiyatlara alışveriş yapmanız mümkün. Bu outlet mağazalarında fiyatları astronomik gelen lüks markalara ulaşabilirsiniz. Bunlardan en ünlüsü 1978 yılında kurulan Il Salvagente.

Üstelik Milano’nun merkezi olan Duomo Katedrali’ne sadece 2 km. uzaklıkta bulunan Il Salvagente’ye 73, 54 ve 60 numaralı otobüsler ile de ulaşabilirsiniz.

Via Fratelli Bronzetti, 16, Adresinde bulunan Il Salvagente, pazartesi günleri 09.00-19.30, salıdan cumartesiye 10.00-19.30, pazar günleri ise 11.00-14.00 ila 15.00-19.00 saatleri arasında açıktır.

Milano da Alışveriş Merkezleri
Milano da Alışveriş Merkezleri
Serravalle Scrivia (Serravalle Designer Outlet)

Avrupa’nın ilk outlet mağazalarından biri olan Serravalle Scrivia ucuz alışveriş meraklıları için biçilmiş kaftan! İtalya’nın ünlü mağazalarının yanı sıra Brooks Brothers, Blumarine, Calvin Klein, Gues ve Swarovski gibi dünyanın elit markalarını da bulabileceğiniz Serravalle Scrivia, Milano outlet alışverişi dendiğinde ilk görülmesi gereken yerlerden bir tanesi.

Her gün 10.00-20.00 arasında açık olan outlet bölgesi Milan’a yaklaşık 1 saat uzaklıkta bulunmaktadır. Serravalle Scrivia’ya Milan Tren İstasyonundan Regional Trenler ile kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Adres: Serravalle Designer Outlet, Via della Moda, 1, 15069 Serravalle Scrivia (AL)

Milano da Alışveriş Merkezleri
Milano da Alışveriş Merkezleri

Bu yazımda biraz farklı olarak alışveriş üzerine durdum. Milano gezilecek yerler dendiğinde akla ilk gelen moda ve alışveriş olduğundan Milano uygun alışveriş, Milano alışveriş caddeleri, Milanoda nereye gidilir, Milanoda outlet mağazaları ile ilgili bilgiler işinize yarar.

Keyifli Alışverişler, Keyifli Geziler!

Aylak Gezgin facebook sayfasını beğenmeyi unutmayınız!

https://www.facebook.com/aylakgezgincom/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.