Bologna Gezilecek Yerler – Kızıl Şehir Bologna

0
1790
views
Bizi Paylaş!

Bugüne kadar gezdiğim şehirler içerisinde gördükten sonra daha da bir etkilendiğim şehirlerden biri, İtalya’nın kuzeyinde “Emilia-Romagna” bölgesinde yer alan bir şehir olan Bologna’dır. Bologna’ya gelmeden önce Bologna gezilecek yerler ile ilgili birçok araştırma yaptım.  Ancak geldiğimde şunu gördüm ki mimari, hareketliliği, düzenli bir şehir olması ile gerçekten görülesi bir şehir

Bologna Gezilecek Yerler
Bologna Gezilecek Yerler

.Diğer yandan Floransa’dan Tren Italia ile Bologna’ya geçtiğimde sanki farklı bir şehre gelmemişim de yine o Toskana’nın Rönesans kokan sokaklarında dolaşıyormuşum hissine kapıldım. Dar sokaklar ve her biri birer antikacıyı anımsatan eski dükkanlar…

“İtalya’da tren seyahati ile ilgili yazıma buradan göz atabilirsiniz.”

Bologna Gezilecek Yerler
Bologna Gezilecek Yerler

Bologna Gezilecek Yerler

Bologna Seyahat Rehberi

Bologna Hakkında Bilgi

Orta Çağ mimarisinin birçok örnekleriyle dolu olan Bologna, “Kızıl Şehir” olarak da anılmaktadır. Bu ismi binaların çoğunluğunun kırmızı tuğlalı olmasından almıştır. Mimarisinde yer alan bu kırmızı renklere “Bologna kırmızısı” adı da verilmektedir. “Pişmiş kırmızı, yanmış portakal ve ılık sarılardan oluşan paletiyle Bologna la rossa bir ressamın fırçasından çıkmış sanat eseri gibidir.

Bologna Gezilecek Yerler
Bologna Gezilecek Yerler

Aynı zamanda Kızıl şehir lakabından dolayı solcu bir şehir olarak da bilinen Bologna gerçekten ilerici ve iyi yönetilen bir şehir olarak görülmektedir. Bologna, İtalya’daki yaşam kalitesi koşullarında en üst şehirlerden biri olarak tanımlanır. Sanayi ve üniversite kenti olması, İtalya’daki demir yollarının bağlantı noktasında bulunması ve sosyal yaşamı ile bu özelliği birçok gezgini kendi çekmektedir.

Bologna Gezilecek Yerler
Bologna Gezilecek Yerler

“La cucina Bolognese” olarak adlandırılan Bologna mutfağı sadece İtalya’da değil Avrupa’da ün kazanmıştır. Aynı zamanda makarnalarda çok sevdiğim bir sos olan “Bolonez sos” a da adını vermiştir bu şehir.

Birçok İtalyan tarafından güzelliği ile İtalya’da Venedik’ten sonra ikinci güzel şehri olarak kabul edilir. “Porticos” olarak bilinen, cazibeli kapalı yürüyüş yolları ile karakterize edilen geniş şehir merkezi, Avrupa’da en iyi korunan yerlerinden biridir.

Birçok yönden İtalyanları bize benzetirler. Ben çok benzetemesem de, yüksek sesle konuşmaları ve her biri futbol fanatiği olmaları konusunda tamamen bizimle aynı diyebilirim İtalyanlar için. Kentin futbol takımı İtalya Seri A’da yıllardır mücadele etmektedir. Aynı zamanda Basketbol takımları da Euroleage’de sürekli yer alan takımlardır.

Piazza Maggiore – Maggiore Meydanı  

Piazza Maggiore, Bologna’nın kalbinde bulunan merkezi bir meydan. 15. yüzyıl havasını hissedebileceğiniz bir meydan. Neptün Heykeli, Fontana del Nettuno, San Petronio Basilica ile Palazzo d’Accursio bu meydanda yer almaktadır.

Bologna Gezilecek Yerler
Bologna Gezilecek Yerler

San Petronio Basilica

San Petronio Bazilikası, Bologna’nın ana kilisesi olarak görülmektedir. Piazza Maggiore’da bulunan kilise,  45 metre uzunluğunda ve 51 metre cephesi ile hacim olarak dünyadaki en büyük 10. Kilisesidir.

Bologna Gezilecek Yerler
Bologna Gezilecek Yerler

Piazza di Porta Ravegnana

Piazza di Porta Ravegnana, Bologna’nın sembolü olan iki kulenin bulunduğu meydandır. Buraya Ravenna Kapısı demelerinin sebebi, muhtemelen Ravenna şehrine giden yolun buradan geçmesidir.

Bir tarafta kare, ikiz kuleye görürken diğer tarafında S. Bartolomeo kilisesini görebilirsiniz.

Bologna Üniversitesi

1088’de kurulan Bologna Üniversitesi, Avrupa’nın en eski üniversitesi olarak bilinmektedir. Dante, Erasmus ve Kopernik Bologna Üniversitesi’nin ünlü öğrencilerindendir. Üniversitenin avlusundan içeriye girdiğiniz andan itibaren hayranlığım bir kat daha arttı. Yalnızca bir üniversite değil görülmesi gereken bir müze de diyebilirim burası için.

Bologna Gezilecek Yerler
Bologna Gezilecek Yerler
Bologna Gezilecek Yerler
Bologna Gezilecek Yerler

Torre degli Asinelli – Torre Garisenda

Bologna’nın iki eğik kulesi kentin ana sembolüdür. Yan yana inşa edilmiş bu kulelerin uzun olanın boyu 97.2 m.dir ve orijinal ismi de Torre degli Asinelli, olarak söylenir. Kısa boyu ikiz olan 47 metre yüksekliğindeki Torre Garisenda ise neredeyse yıkılacakmış gibi eğimli dursa da bin yıldır Bologna’nın sembolü olmuş durumdadır.

Bologna Gezilecek Yerler
Bologna Gezilecek Yerler

Kuleye tırmanmak için tam tamına 498 basamağı göze almalısınız. Diz probleminiz varsa hiç tavsiye etmem çünkü basamaklar çok dengesiz ve dar bir alandan çıkıyorsunuz. Aynı zamanda batıl inançları olan öğrenciyseniz yine çıkmanızı tavsiye etmiyorum. Çünkü Bologna halkının söylentilerine göre bu kuleye çıkan öğrenciler hiçbir zaman mezun olamıyorlarmış.

Kuleye çıkmak için öncelikle rezervasyon yapmanız gerekiyor. Turist information dan rezervasyon yapabileceğiniz kulenin çıkış ücreti 10 Euro.  Kule Asinelli ailesi tarafından 1109 ve 1119 yılları arasında inşa edilmiş.

Bologna Gezilecek Yerler
Bologna Gezilecek Yerler

Bologna Kanalları

İtalya’da kanallar dendiğinde Venedik akla gelir. Ancak Bologna da 60 km’lik bir kanal ağına sahiptir. 12.yüzyıla kadar Kentin su ihtiyacı yeraltı kanalları ile kurulmuş olan sistemlerle karşılanmış. Aynı zamanda bu kanallar esnaflar için bir enerji kaynağı olarak da kullanılmıştır. Eski su sistemlerinin birçoğu yeraltına gömülse de bir kısmını şehir merkezinde rahatlıkla görebilmeniz mümkündür.

Bologna Gezilecek Yerler
Bologna Gezilecek Yerler

San Martino Kilisesinin solundaki Marsala Sokağına (Via Marsala) döndüğünüzde  ardından da şehrin eski kanallarından biri olan Via delle Moline’ye varmak için Via Mentana’ya oradan Via Capo di Lucca sokağına geçip Canale delle Moline’yi görebilirsiniz.

Salaborsa Kütüphanesi – Biblioteca Salaborsa

Bologna Belediyesi tarafından finanse edilen merkezi halk kütüphanesi Biblioteca Salaborsa, şehrin antik ve tarihi mekanı olan Palazzo d’Accursio’da 2001 yılında açıldıktan sonra buraya zengin ve büyüleyici bir kültürel alan katılmıştır.

Bologna Gezilecek Yerler
Bologna Gezilecek Yerler

Bologna Çikolatası

Çikolata dendiğinde de İtalya’da akla ilk gelen şehir Bologna’dır. Benim bulunduğum sırada şansıma çikolata festivali vardı ve bu kadar çikolatayı bir arada hiç görmemiştim. Bologna Tren İstasyonu’nun hemen karşısında kurulan fuar alanı insanlarla dolup taşıyordu. Sanki buradaki insanlar hayatlarında hiç çikolata görmemiş gibiydiler. Bologna’ya yolunuz düşerse çikolatalarını mutlaka tadınız. Gerçekten enfestiler!

Bologna Gezilecek Yerler
Bologna Gezilecek Yerler

Bologna Müzeleri

Demir çağında Keltler tarafından kurulan ve Romalılar tarafından bir şehir haline getirilen Bologna, Hunlar, Gotlar, Lombardlar, Franksler, Avusturyalılar ve Fransızların yüzyıllar boyunca burada hüküm sürmesiyle birçok medeniyetten izler bırakmıştır. Ve bu bırakılan miraslar gerçekten çok iyi korunarak günümüze kadar ulaşmıştır. Binlerce yıldan bu yana kalan arkeolojik mirasların ve sanat eserlerinin sergilendiği birçok müzesiyle Bologna’ya tam bir müze şehir diyebiliriz. Arkeoloji Müzesi, Antrolopoloji Müzesi, Giorgio Morandi Müzesi, Sala Borsa gerçekten görülmeye değer.

Bologna Gezilecek Yerler
Bologna Gezilecek Yerler

Bologna’da müze ziyaretlerinizde alacağınız Müze Kartı (Carta Bologna dei Musei), ile müzeleri indirimli ziyaret edebilirsiniz. Bu kart müzelere ücretsiz geçiş sağlamıyor yalnızca müzelerde belli bir indirim hakkı kazanıyorsunuz. Müze kartın bir gün için ücreti 6 €, üç gün 8 €’dur.  Müze ve turizm ofislerinden elde edebilirsiniz.

Bologna Havaalanından Şehir Merkezine Ulaşım

Bologna Havaaalanı

Bologna’nın en yakın havaalanı Guglielmo Marconi (Bologna) Uluslararası Havaalanı’dır. Şehir merkezine çok yakın olan havaalanına taksi ve Aerobus adlı özel bir otobüs hattı çalışmaktadır. Havaalanından şehir merkezine taksi ücretleri yaklaşık 15 € ‘dur. Ancak benim gibi ekonomik geziyi tercih ediyorsanız, Bologna Tren İstasyonundan kalkan Aerobus otobüsleri ile 6 €’ya havaalanına ulaşabilir, havaalanından yine şehir merkezine aynı ücretle geçebilirsiniz.

Bologna Otelleri

Bologna gezisi sırasında Dopa Hostel’de konakladım. Dopa Hostel, Bologna Tren İstasyonu’na yaklaşık 500 m. uzaklıkta bulunan cadde üzerinde, kapsül şeklinde ranzaları ile dizayn edilmiş, gayet temiz ve ucuz bir hosteldi. Dopa Hostelin çalışanları ise inanılmaz arkadaşça ve yardımseverdi. Kendileri için yaptıkları yemeği paylaşmayı teklif ettiler. Açıkçası karnım tok olmasına rağmen, nefis Bolonez Soslu İtalyan makarnasını görünce dayanamayıp katıldım onlara. Bologna’ya bir kez daha gidecek olsam kesinlikle aynı yerde kalırım.

Bologna Gezilecek Yerler
Bologna Gezilecek Yerler

Bologna’dan o kadar etkilendim ki Bologna’dan Venedik’e gittiğimde tekrar geri dönüp 2 gün daha kalmaya karar verdim.

Siz de Bologna’yı ziyaret edin ve bu sakin ancak bir o kadar da hareketli ve renkli kenti keşfedin. Dar sokaklarına dalıp kentin cazibeli çarşıları, parkları, meydanları ve pazar tezgahları arasında kaybolun. Ünlü ve rakipsiz geleneksel yemeklerini mutlaka tatmadan dönmeyin.

Bologna Gezilecek Yerler
Bologna Gezilecek Yerler

Basilica di San Petronio‘nun ihtişamıyla çevrelenen Piazza Maggiore‘den başlayarak, gezinizi Bologna’nın ikiz kuleleri olan “Garisenda ve Asinelli kız kardeşleri keşfederek devam edin; Asinelli kulesinin tepesinden, kırmızı çatıları ve kent çevresindeki tepeleri hayranlıkla izleyebilirsiniz.

Bologna Gezilecek Yerler
Bologna Gezilecek Yerler

Yere indiğinizde, Avrupa’nın en eski üniversitesine katılan birçok İtalyan ve yabancı öğrencinin sesleriyle coşan, dünyanın en uzun sokaklarında dolaşacaksınız. Müzeleri ziyaret ederken, Etrüsk ve Roma kökenli olan Bologna’nın tüm geçmişi ile çağdaş sanatçıların resim ve yazılarını keşfedeceksiniz.

Keyifli ve Aylak Geziler!

Aylak Gezgin facebook sayfasını beğenmeyi unutmayınız!

https://www.facebook.com/aylakgezgincom/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.