Romeo ve Juillet Hikayesi – Juillet Balcony Verona

0
1166
views
Bizi Paylaş!

Dünya’da turizm pazarlaması o kadar ileri seviyede ki büyük balonların, yalanların, abartılmış hikayelerin her zaman insanların ilgisini çektiğini ve bu pazarlamanın birer parçası olduğunu hep söylerim. İnsanoğlu efsaneleri, hikaye dinlemeyi seviyor… Belki de insanoğlunun ihtiyacı olan bu hikayenin bir parçası olabilmek, kim bilir? Shakespeare’in ünlü hikayesi Romeo ve Juillet hikayesi de edebi yönünü bir kenara bırakırsak turizm açısından büyük bir pazarlama başarısı sağlamış bir hikaye. Her ne kadar Shakespeare bu hikayeyi yazarken ileride büyük bir turizm malzemesi olacağını düşünmese de…

Romeo ve Juillet Hikayesi
Romeo ve Juillet Hikayesi – Juillet Balcony

Romeo ve Juillet 

Romeo ve Juillet hikayesi yazarı Shakespeare‘in gerçek yaşamında Verona’ya ayak dahi basmadığı, ancak yazdığı hikaye ile bu küçük İtalyan kasabası için yüzyıllar boyu sürecek bir turizm reklamına sahip olmasını sağlamış.

William Shakespeare’in Verona’ya hiç uğramadığı bir yana aslında dünyaca ün yapmış, 1590’lı yıllarda yazdığı varsayılan Romeo ve Juliet’i şimdiye kadar yazılmış en büyük aşk hikâyelerinden biri olarak hepimiz tarafından kabul edilen bir gerçektir.

William Shakespeare’in yazdığı varsayılan dedim bunun sebebi ise Romeo ve Juliet’i aslında onun yaratmadığı, kendisinden yaklaşık on dört yüzyıl önce anlatılan bir hikâyenin versiyonu olmasıdır. Açıkçası benim ilgilendiğim ne hikayenin edebi değeri ne de bu hikayenin gerçek olup olmadığı. Ben hikayeyi bir turizm pazarlaması yönünden ele alacağım. Öncelikle hikayeyi kısaca bir hatırlayalım….

Romeo ve Juillet Hikayesi - Juillet Balcony
Romeo ve Juillet Hikayesi – Juillet Balcony

Romeo ve Juillet Hikayesi

17.Yüzyılda Verona’da, Adige Nehri boyunca sıralanan, daracık sokaklarda, tarihi tuğlalı evlerde soylu aileler yaşıyormuş. Bu soylu ailelerden olan Montague ve Capulet aileleri birbirlerine rakip olan ve aralarında sürekli geçimsizliklerin olduğu iki aile idi.

Bu ailelerin gençleri arasında başlayan sokak kavgasının birisinde olaya şehir muhafızları müdahale eder, tesadüf bu ya oradan geçen Verona hükümdarı Prens Escalus “adam gibi geçinecekseniz geçinin, kavga dövüş istemiyorum, yoksa bedelini fena ödersiniz” şeklinde gözdağı verir.

Tam bu günlerde Capulet ailesinin evinin bahçesinde bir maskeli balo düzenlenir. Lord Capulet, baloya kız Juliet’e talip olan Kont Paris’i de davet eder. Montegue ailesinin romantik yakışıklısı Romeo da maskeli baloya kankası Benvolio ile birlikte kimliğini gizleyerek katılır. Aslında Romeo, Capuletlerin yeğenlerinden Rosaline adlı bir kıza ilgi duymaktadır ve baloya katılma sebebi budur. Ancak Romeo baloda Capuletlerin kızı Juliet’i görünce ona aşık olur. Birlikte dans ederler, Juliet de Romeo’nun duygularına karşılık verince, Romeo işi abartır ve balkonlara tırmanmaya başlar. Romeo&Juillet filmlerinin en önemli sahnelerinden olan balkon sahnesi birçok başka filme de esin kaynağı olmuştur. Bu arada Juillet’in dadısı arabuluculuk yapar sevgililerin arasında ve haberleşmeyi sağlar. Bu kısmı da özellikle Yeşilçam filmlerinde çokça izlemişizdir. Bu arada çift gizlice evlenir. Rahip Laurance, iki gencin nikahını gizlice kıyar.

Bu arada Juliet’in kıskanç amcaoğlu Tybalt, Romoeo ve Juillet’in aşkını öğrenir ve onu düelloya davet eder. Romeo artık akrabası olarak gördüğü Tybalt ile kavga etmek istemez. Ancak Romeo’nun arkadaşı Mercutio, düelloyu kabul eder. Romeo Tybalt ve arkadaşı arasındaki kavgayı ayırmaya çalışırken Merceuito ağır bir şekilde yaralanır. Arkadaşının bu durumunu gören Romeo, Tybalt’ı öldürür. Bunun üzerine Verona prensi Escalus, Romeo’yu Mantua’ya sürgüne yollar.

Romeo ve Juillet Hikayesi - Juillet Balcony
Romeo ve Juillet Hikayesi – Juillet Balcony

Romeo ve Juillet Efsanesi

Bu arada, Capulet Ailesi, Juillet ile Kont Paris’i evlendirme hazırlıklarına başlamıştır bile. Juliet, Laurence’in yanına giderek istemediği bu evlilikten kurtulmak için yardım ister. Rahip Juillet’e kendisini geçici bir süre ölü gibi gösterecek bir iksir verir. Bu sayede ailesi onu öldü sanacak ve Juillet’te Romeo’suna kavuşacaktır.

Rahip, Romeo’ya bir mektup yazarak durumu anlatmaya çalışır ancak, mektup Romeo’ya ulaşmaz. Juliet ise numaradan iksiri içer ve ailesi onu öldü zannederek defnederler. Bu arada Romeo, Juliet’in öldüğünü uşağından haber alır almaz soluğu Verona’da alır. Juliet’in mezarının başında kendisini öldürmeyi düşünür.

Juliet’in mezarı başına gelen Romeo, burada Juillet’in amcaoğlu Kont Paris ile karşılaşır. Birbirleriyle kavgaya tutuşurlar ve Kont Paris ölür. Ardından Romeo, Juliet’in yanına yatarak zehri içer ve ölür. Rahip Laurence, mezarlığa gelerek Juliet’i uyandırır ancak Romeo’nun öldüğünü gören Juliet, Romeo’nun hançerini alarak kendini kıyar.

Rahip Laurence, bütün bu olan olayların tek şahidi olarak her iki aileye de  olanları anlatır ve iki aile arasındaki düşmanlık sona erer.

İşte hikaye böyle dostlar… Ne yazık ki bu büyük aşk hikayesi mutlu sonla eremiyor. Ancak şu bir gerçek ki dünyanın birçok yerinden Romeo ve Juillet hikayesini burada yaşamak için gelen binlerce belki milyonlarca turist Verona’yı ihya eder. Ve bu durumdan Verona halkı çok mutludur.

Romeo ve Juillet Hikayesi - Juillet Balcony
Romeo ve Juillet Hikayesi – Juillet Balcony

Romeo ve Juillet

Juillet Balcony

Kasaba adeta Romeo ve Juillet kartpostalları, kupaları ve bunun gibi birçok hediyelik eşya pazarlaması ile hiçbir zahmete girmeden adeta para basıyor. Juillet’in Balkonu’na gelen ziyaretçiler, duvarlara isimlerini yazıp Juillet’in heykeline dokunarak şans getirmesini diliyorlar. Hatta Juillet’e mektup yazanlar mı ararsınız, mail atan mı (!) aklınıza ne gelirse…

Romeo ve Juillet Hikayesi - Juillet Balcony
Romeo ve Juillet Hikayesi – Juillet Balcony

İtalyanlar gerçekten turizm işini iyi biliyorlar. Bizim onlardan öğreneceğimiz çok şey var. Turizmin sadece deniz, kum, güneşten ibaret olmadığını (gerçi onu da beceremiyoruz ya!) kültürel, doğal, tarihi zenginliklerin yanında mutlu sonla bitmese de efsaneleri yaşatmak ve turizm balonlarını uçurmak gerekir diye düşünüyorum. Benzer hikayeler bizde yok mu? Ne dersiniz? Alâ sı var! Ferhat Şirin’e kavuşmak için dağları delmiş ama kim biliyor? Bu topraklarda, bu coğrafyada o kadar çok efsane var ki! Ancak bunu kendi vatandaşımıza bile tanıtamamış, pazarlamasını yapamamışız bırakın uluslararası düzeyde bunu başarabilelim.

Romeo ve Juillet Hikayesi - Juillet Balcony
Romeo ve Juillet Hikayesi – Juillet Balcony

Medeniyetler beşiği ülkemizin zenginliklerini kültür turizmi politikaları ile tanıtıp, bacasız ve sermayesiz fabrikaların kapılarını tüm dünyaya açabilmemiz umuduyla… Sevgiyle kalın…

“İtalya’da Tren Seyahati ile ilgili yazıma buradan ulaşabilirsiniz”

Aylak Gezgin facebook sayfasını beğenmeyi unutmayınız!

https://www.facebook.com/aylakgezgincom/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.