Katowice Gezilecek Yerler – En Sıkıcı Polonya Şehri!

0
1919
views
Bizi Paylaş!

Polonya’nın güneyindeki Silezya bölgesinin sanayi kenti Katowice özellikle Ryanair ve Wizzair gibi low cost havayolları tarafından sıklıkla kullanılan bir nokta olduğundan ulaşım kolaylığı olan bir şehirdir. Polonya’nın Krakow, Wroclaw, Gdansk gibi şehirlerine hiç benzemeyen bir sanayi kenti olduğundan Katowice gezilecek yerler hakkında yazımı yazarken epey zorlandım. Buraya geliş amacım da zaten özellikle Katowice’yi görmekten ziyade aktarmalı uçuş ile ilgili kısa bir ziyaretti.

Katowice Gezilecek Yerler
Katowice Gezilecek Yerler

Tarihi olarak çok fazla çekici bulmadığım Rawa nehri kıyısındaki eyaletin ortasında yer alan Katowice’yi Polonya’nın ana sanayi merkezi olarak tanımlayabiliriz.

“Avrupa’nın en ucuz havayolu firması Ryanair’i nasıl kullanabiliriz?”

Katowice Gezilecek Yerler

Katowice Uluslararası Havaalanı

Yaklaşık 300.000 nüfusa sahip olan Katowice’ye italya üzerinden WizzAir firmasıyla ulaştım. Katowice Uluslararası Havaalanı şehir merkezine yaklaşık 35 km. uzaklıkta bulunuyor. Tren istasyonuna kadar giden otobüslerin ücreti 22 Zloty. Yaklaşık 25 Türk Lirası diyebiliriz.

Katowice Gezilecek Yerler
Katowice Gezilecek Yerler

Katowice Tren İstasyonu

Katowice, Polonya’yı kuzeyden güneye, doğudan batıya doğru Avrupa’ya bağlayan karayolu ve demiryollarının kesiştiği noktada bulunduğundan kente ulaşımı ve ülke içerisindeki geçişleri kolaylaştırmaktadır.

Katowice Dworzec (Tren İstasyonu) önemli bir demiryolu merkezidir ve aynı zamanda güney Polonya’nın tamamında demiryolu taşımacılığının merkezi haline gelmiştir. Katowice’in tren istasyonu, çok sayıda kafe, restoran, bekleme yerleri ile ve şehir merkezinde olmasından dolayı gezginler için son derece kullanışlıdır. Ayrıca, tren istasyonundan büyük ve modern Galerie Katowicka alışveriş merkezine geçiş bulunmaktadır.

Katowice Gezilecek Yerler
Katowice Gezilecek Yerler

Ülkenin her yerinden ve Avrupa’daki diğer şehirlerden gelen trenlerin Katowice’ye bağlantısı vardır. Varşova ve Katowice arasında günde on dört tren, gün boyunca Krakow ve Katowice arasında günde yirmi sekiz tren bulunmaktadır. Varşova’dan Katowice’ye yolculuk 180 dakika, Krakow’dan ise 80 dakika sürmektedir. Doğrudan Viyana, Budapeşte, Kiev, Berlin, Ostrava, Prag, Bratislava, Zilina, Český Těšín, Hamburg, Moskova ve Minsk’den trenle ulaşabilirsin. İstasyonda bagaj için emanet kasalarda sağlanmaktadır.

Katowice Gezilecek Yerler
Katowice Gezilecek Yerler

Katowice Dworzec’in tam karşısında bulunan caddenin sonunda otobüs firmalarının durak yerlerini bulacaksınız. Buradan Polonya’nın tüm şehirlerine giden otobüsleri bulabilirsiniz. Avrupa otobüs firmaları ve özellikle benim en sevdiğim otobüs firması olan Polonya’nın yerel firması Polski Bus firması da Krakow’a saatte 2 kez sefer düzenlenmektedir. Polski Bus ile 1 Zloty’e dahi seyahat ettiğimi daha önceki yazılarımda yazmıştım. Buradan kontrol edebilirsiniz. “Avrupa Otobüs Firmaları ile seyahat…”

Katowice Gezilecek Yerler
Katowice Gezilecek Yerler

Katowice Gezi Rehberi

Katowice’ye geldiğimde günlerden Cumartesi idi. Hafta sonu şehir adeta terkedilmiş bir şehir görüntüsünde. Zaten Avrupa’nın birçok şehrinde Pazar günleri şehir bomboş oluyor ancak bunu Katowice’de daha da belirgin olarak hissettim. İnsanlar ya kiliseye ya da alışveriş merkezlerine gidiyor ve orada vakit geçiriyorlar.

Katowice Gezilecek Yerler
Katowice Gezilecek Yerler

Mary’s Street

Yenilenmiş görüntüsüyle dikkat çeken St. Mary Caddesi, şehrin en kalabalık caddesi diyebiliriz. Trafiğe kapalı olan bölgede, birçok cafe, bar ve restoranlar halk tarafından popüler bir yer haline gelmiştir. Caddenin sonunda aynı zamanda Aziz Mary Kilisesi bulunmaktadır.

Katowice Gezilecek Yerler
Katowice Gezilecek Yerler

3 Mayıs Caddesi, Ulica 3 Maja

Her iki ucunda da 2 tane büyük AVM bulunan ve Katowice Tren istasyonu ile bağlantılı bulunan bu cadde şehrin alışveriş bölgelerinden bir tanesidir. Özellikle kışın gelecekseniz, alışveriş merkezlerinde vakit geçirmekten başka bir seçeneğiniz olmadığını belirtmek isterim. Dağ sporları ile ilgileniyor iseniz, Polonya’da ve özellikle güney Polonya’da bu tür sporlar çok yaygın olduğundan dolayı outdoor kıyafetlerinizi buradan çok uygun fiyatla alabilirsiniz.

Katowice Gezilecek Yerler
Katowice Gezilecek Yerler

Katowice’de gezip görülecek yerler açısından çok fazla bir seçenek bulamasam da sadece sakinliği açısından tipik bir Polonya şehri diyebilirim. Özellikle Katowice Erasmus programı yapmak isteyen öğrencilere bu tercihlerini yapmadan önce bunu değerlendirmelerini tavsiye ederim. Bunun yanında low cost havayollarını tercih ediyor iseniz, uygun bir geçiş güzergahı olabilir.

Katowice Gezilecek Yerler
Katowice Gezilecek Yerler

Keyifli ve Aylak Geziler!

Aylak Gezgin facebook sayfasını beğenmeyi unutmayınız!

https://www.facebook.com/aylakgezgincom/

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.