Emirgan Korusu – Laleler Diyarında

0
1406
views
Bizi Paylaş!

İstanbul’da Sarıyer ilçesinde yer alan Emirgan Korusu, İstanbul Boğazı kıyılarında, Emirgân-İstinye semtleri arasında yer almaktadır. Boğaza nazır, bize Münir Nureddin Selçuk’un sesinden dinlediğimiz Yahya Kemal Beyatlı’nın “Sana dün bir tepeden baktım aziz İstanbul” dizelerini hatırlatan belki de İstanbul’un yegane kalmış yerlerinden olan Koru, 47 hektarlık bir alanda sırtlar ve yamaçlar üstüne yayılmıştır. Son yıllarda AVM yapılması gündeme gelen Koru’da umarım böyle bir yanlışlık yapılmaz. Beton yığınına döndürdüğümüz büyük bir köy olan İstanbul’da bugüne kadar Koru’nun rant vampirleri tarafından nasıl göz ardı edildiği de ayrı bir soru işaretidir.

Emirgan Korusu
Emirgan Korusu

Emirgan Korusu

Emirgan Korusu, Bizans döneminde bu bölge büyük servi ormanlarıyla kaplı olduğundan servilik anlamına gelen “Kyparades” adıyla anılmakta imiş. 17. yüzyılda Osmanlı Padişahı IV. Murad tarafından çok sevdiği arkadaşı İranlı Emir Güne Han’a armağan edilen Koru’nun ismi bundan önce Feridun Bahçeleri olarak anılıyormuş. Bunun sebebi de XVI. yy’da Nişancı Feridun Bey’e tahsis edilmesiymiş.

Emirgan Korusu
Emirgan Korusu

19.yüzyılda Osmanlı Padişahı Abdülaziz tarafından Mısır Hıdivi İsmail Paşa’ya verilen Koru’nun içerisine 1871-1878 yılları arasında 3 adet köşk yaptırılmıştır. Büyük bir şans eseri (!) günümüze kadar ulaşan bu köşkler Sarı Köşk, Pembe Köşk ve Beyaz Köşk olarak adlandırılmaktadır. 1940 yılında dönemin İstanbul belediye başkanı Lütfi Kırdar’ın girişimiyle kamulaştırılıp park olarak düzenlenerek halka açılmıştır. Korunun tepelerinde, iki gölet, iki de su aynası bulunmaktadır.

Emirgan Korusu
Emirgan Korusu

2006 yılından itibaren her yıl nisan ayında Lâle Festivali düzenlenen Emirgan Korusu İstanbul’da Nisan ayında mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir.

Fıstık çamı, kızılçam, Halep çamı, ağlayan çam gibi yaklaşık olarak 120’den fazla ağaç türünü barındıran Emirgan Korusunda İstanbul park ve bahçeleri ile korularında rastlanmayan nadide ağaçlardan kolorado gümüşi köknarı, Çin mabet ağacı, kaymakağacı, Kaliforniya su sediri, sahil sekoyası ve kâfur ağacı da bulunmaktadır.

Emirgan Korusu
Emirgan Korusu

Emirgan Korusu Nerede, Nasıl Gidilir?

Emirgân Korusu, Sarıyer semtinde aynı adı taşıyan Emirgan semtinde yer almaktadır.

Emirgân Korusuna İ.E.T.T. ‘nin sahil yolundan Sarıyer’e giden bütün otobüslerini kullanarak gidebilirsiniz. Emirgan durağında indikten sonra yaklaşık 5 dakikalık bir yürüyüşle Koru’ya ulaşabilirsiniz.

İstinye, Bahçeköy, Sarıyer yönünden gelecek iseniz, 25E, 42T, 40T numaralı otobüsleri kullanabilirsiniz.

Kabataş yönünden ise; 25E, 40T, 22RE numaralı otobüsler ile ulaşabilirsiniz.

Mecidiyeköy yönünden; 29Ş numaralı otobüsler, Zincirlikuyu yönünden; 40B numaralı otobüsler, Taksim’den 40, 42T, 40T numaralı otobüslerinden birine binerek yaklaşık 10-15 dakika içinde Emirgan Korusu’na ulaşabilirsiniz.

Emirgan Korusu
Emirgan Korusu

Ancak benim en sevdiğim güzergah, İstanbul’a geldiğimde Beşiktaş İskelesinden Boğaz turu yapan vapurlarla ulaşmaktadır. Bu turlarla Emirgan Korusunda vakit geçirdikten sonra, Rumeli Hisarı, Küçüksu Kasrı gibi diğer yerleri de görme imkanınız olabilir.

Emirgan Korusu
Emirgan Korusu

Özel Aracınız ile Emirgan Korusuna gelecek iseniz, Beşiktaş yönünden sahil yolu ile Emirgan’a gelip, Sakıp Sabancı Caddesi’nde soldan tabelaları takip ederek Emirgan Korusu’na ulaşabilirsiniz.

Emirgan Korusu
Emirgan Korusu

Özellikle Nisan ayında açan lalelerle bir cennet bahçesine dönüşen Emirgân Korusu, İstanbul’da nefes alınabilecek nadide yerlerden bir tanesidir. Bu güzelim doğayı rant vampirlerinin eline geçmeden, otel vs. yapılmadan mutlaka görmenizi tavsiye ederim.

Emirgan Korusu
Emirgan Korusu
BİR BAŞKA TEPEDEN

  Sana dün bir tepeden baktım aziz İstanbul!

  Görmedim gezmediğim, sevmediğim hiçbir yer.

  Ömrüm oldukça, gönül tahtıma keyfince kurul!

  Sade bir semtini sevmek bile bir ömre değer.

   Nice revnaklı şehirler görülür dünyada,

  Lakin efsunlu güzellikleri sensin yaratan.

  Yaşamıştır derim, en hoş ve uzun rü’yada

  Sende çok yıl yaşayan, sende ölen, sende yatan.

                        Yahya Kemal BEYATLI

Keyifli ve Aylak Geziler!

Aylak Gezgin facebook sayfasını beğenmeyi unutmayınız!

https://www.facebook.com/aylakgezgincom/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.