Milano Gezilecek Yerler – Da Vinci’nin Şehri

0
1331
views
Bizi Paylaş!

Pegasus’un yaptığı güzel bir kampanya ile İstanbul’dan Milano’ya 85 Tl.ye aldığım biletle İtalya’nın yolunu tutmuştum. Yanlış duymadınız! 85 Tl. konusunda ciddiyim. Pegasus’un dönem dönem yapmış olduğu kampanyaları mutlaka takip etmenizi tavsiye ederim. Pegasus’a üye olup mobil uygulamasını indirdiğinizde inanılmaz indirimler mail ve SMS yoluyla size gelecektir. Milano Bergamo Havalimanında indikten sonra yaklaşık 1 saat süren bir otobüs yolculuğu ile Milano şehir merkezine 5 euro ile ulaşmanız mümkün. Milano gezilecek yerler ve Milano hakkında edindiğim izlenimlerimi bu yazımda sizlerle paylaşmak istedim.

Milano Gezilecek Yerler
Milano Gezilecek Yerler

“Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır? buradan ulaşabilirsiniz…”

Milano Gezilecek Yerler

Milan Nerede ?

Milan, Kuzey İtalya’nın Po Havzası’nın kalbinde, Ticino ve Adda nehirleri arasındaki geniş düzlüklerin arasında yer almaktadır. Bir yanda, Alpler’in çizdiği yarım daire ile Po nehrinin güneye doğru izlediği yol arasında kurulan Milano, kuzeyinde bulunan Como Gölü ile bir sanayi kenti olmanın yanında doğal güzelliklere de sahip bir şehirdir.

Milano Gezilecek Yerler
Milano Gezilecek Yerler

Milano Tarihi

Milattan Önce 600’lü yıllarda bir Kelt kabilesinin prensi Bellovaso tarafından kurulan Milano, ismini Latincede “kutsal alan” anlamına gelen Mediolanum’dan almaktadır. Roma İmparatorluğunun kuzeyindeki kritik ve stratejik konumunda yer almasından dolayı Sezar’ın orduları tarafından işgal edildikten sonra ticari anlamda da büyük bir öneme sahip olan Milano, çok önemli bir kavşak haline gelmiştir.

Bu özelliğinin getirdiği avantajla günümüzde, otomotivin, sanatın, gastronominin, tarihin ve en önemlisi modanın bir merkezi haline gelmiştir Milano. Tabii ki futbolu da unutmayalım. İtalya’nın en büyük takımlarından olan İnter ve Milan her ne kadar eski güçlerinden uzak olsalar da ülkenin ve Avrupa’nın önemli kulüplerindendir.

Milano Gezilecek Yerler
Milano Gezilecek Yerler

Nüfus bakımından Milano metropolü yaklaşık 7 milyon nüfusu ile Avrupa’nın en büyük metropollerinden ve İtalya’nın ikinci büyük nüfuslu şehridir.

Otomotiv ve moda sektörü şehrin en önemli gelir kaynağı olup İtalya’nın ve Avrupa’nın en gelişmiş ve en zengin şehirlerinden biridir. Bu özelliği ile başkent Roma ile de kıyasıya bir rekabet halindedir. Ancak şu bir gerçek ki her ne kadar Roma turizmde İtalyan ekonomisi için önemli bir yer olsa da Milano sanayisi ve moda merkezi olmasından dolayı İtalya’nın lokomotifidir.

Milanoda Gezilecek Yerler

Duomo di Milano

Şehrin merkezinde dünyanın en büyük Gotik tarzdaki katedrali olan Duomo di Milano, Duomo Katedrali, şehrin sembolü olarak bilinir. Roma’daki Aziz Petrus Bazilikası, Londra’daki Aziz Paulus ve Sevilla katedrallerinden sonra Duomo Katedrali, Avrupa’nın dördüncü büyük katedralidir. 11.700 metrekare kapladığı alanla, Duomo aynı zamanda İtalya’nın en yüksek ikinci kilisesidir.

Yapımına 1386’da başlanan Duomo di Milano 519 yılda tamamlansa da her daim inşaat görüntüsünü katedralin önünde görmeniz mümkündür.

Milano Gezilecek Yerler
Milano Gezilecek Yerler

Bunun nedeninin de katedralin bittiğinde tüm dünyaya ait olacağı söylencesidir. İtalyanların böyle bir şeye yanaşmadığından ufak bir Ali-Cengiz oyunu ile sürekli inşaat görüntüsü verdiği söylenmektedir. Turizm gelirlerinden inanılmaz gelirler elde eden İtalya’nın bu inşaat sayesinde çektiği turistleri kaybetmeyi düşünmeyeceğinden dolayı, bu manzaranın daha uzun yıllar görülebileceğini düşünüyorum. Milanolular bir türlü bitmeyen işler için “lungo come la fabbrica del duomo” yani “duomo inşaatı gibi” deyimini de sıkça kullanırlar. Haksız da sayılmazlar!

“Duomo di Milano ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz….”

Galleria Vittorio Emanuele II

Dünyanın en eski alışveriş merkezlerinden biri olan Galleria Vittorio Emanuele II Milano’nun ne denli büyük bir ticaret merkezi olduğunun bir göstergesidir.

Galleria, İtalya Krallığı’nın ilk kralı olan Victor Emmanuel II‘nin adını almıştır. 1861 yılında tasarlanmış ve 1865 ve 1877 yılları arasında mimar Giuseppe Mengoni tarafından yaptırılmıştır. Gucci’den Louis Vitton’a kadar birçok ünlü markanın mağazasını burada bulmak mümkündür. Sadece moda mağazaları değil, Milano’nun en eski kafe ve restoranlarını da burada bulabilirsiniz.

Milano Gezilecek Yerler
Milano Gezilecek Yerler

Tam anlamıyla İtalyan mimari geleneklerine uygun olarak tasarlanmış ve gayet iyi bir şekilde korunmuş olan Galleria’da bu geleneklere uygun olmadığı için McDonalds’ın anlaşması feshedilerek kapı dışarı edilmiş…

Milano Gezilecek Yerler
Milano Gezilecek Yerler

Palazzo di Brera

Milan gezilecek yerler de bulunan birçok sarayın içerisinde en dikkat çekeni, 1651’den kalma bir bina olan Palazzo di Brera‘dır. Mimarı Francesco Maria Ricchino, Milano’nun meşhur barok tarzını eşsiz bir şekilde harmanlamıştır. Napoleon tarafından 1809 yılında kurulan Pinacoteca di Brera, İtalya’nın en büyük sanat galerilerinden biridir ve Kuzey İtalya sanatının güzel bir koleksiyonunu içerir. Palazzo di Brera ayrıca Braidense Ulusal Kütüphanesi’ni de içerisinde barındırmaktadır. Göz kamaştıran avlusu içerisinde Antonio Canova’nın Napoleon heykeli bulunmaktadır.

Milano Gezilecek Yerler
Milano Gezilecek Yerler

Corso di Porta Ticinese

Corso di Porta Ticinese Milano Duomo Katedraline yaklaşık 1 km. uzaklıkta bulunan uzun bir cadde. Aynı Galleria Vittorio Emanuele II gibi birçok tanınmış markaların yanısıra cafe ve restoranların, AVM’lerin bulunduğu, biraz daha uygun fiyatlı alışveriş yapabileceğiniz bir bölgedir burası.

Milano Gezilecek Yerler
Milano Gezilecek Yerler

La Scala

Dünyanın en büyük tiyatro binalarından biri olan Teatro alla Scala, 26 Şubat 1776’da yangınla tahrip edilen ve o zamana kadar Milano’daki opera evine ev sahipliği yapan Kraliyet Ducal Tiyatrosu’nun yerine, Avusturya İmparatoriçesi Maria Theresa’nın himayesinde kurulmuş.

La Scala aynı zamanda müzisyen, teknik personel ve dansçı yetiştirmek üzere hizmet yapan Accademia d’Arti e Mestieri dello Spettacolo (Gösteri Sanatları Akademisi)’ya ev sahipliği yapar. Klasik balenin en önemli okullarından olan Scuola di Ballo del Teatro alla Scala (La Scala Bale Okulu)’da bu kurumun bünyesinde yer alır.

Milano Gezilecek Yerler
Milano Gezilecek Yerler

Leonardo da Vinci

Milano denilince akla gelen ilk isim şüphesiz Leonardo da Vinci’dir. Leonardo da Vinci’nin Son Akşam Yemeği (Cenacolo Vinciano), dünyadaki en ünlü tablolardan biri olarak kabul edilmektedir. Bu eser, Da Vinci 1494 ve 1498 arasında yapılmış ve İsa ile havarileri arasındaki “son akşam yemeğini” temsil etmektedir.

Bu eşsiz eseri yapabilmek için Leonardo, kapsamlı bir araştırma yürüterek fresk boyamanın geleneksel yöntemini terk etmiş.

1726’dan itibaren düzenli olarak restore edilen, II.Dünya Savaşı sırasında 1943 bombardımanında iki yıl açık havada kalan eser, bozulmaya devam etmiştir. Defalarca restorasyona maruz kalan tablo günümüzde orjinalinden çok şey kaybetmiş…

Milano Gezilecek Yerler
Milano Gezilecek Yerler

Leonardo di ser Piero da Vinci olan. Rönesans döneminde yaşamış İtalyan filozof, astronom, mimar, mühendis, mucit, matematikçi, anatomist, müzisyen, heykeltıraş, botanist, jeolog, kartograf, yazar ve ressam, kısacası bu dahi insan Leonardo da Vinci 15 Nisan 1452 tarihinde Floransa’da dünyaya gelmiş. Avrupa’da modern isim ve soyisimler olmadığından, bu ismin manası, “Vinci’li üstad Piero’nun oğlu Leonardo” dur.

Milano Gezilecek Yerler
Milano Gezilecek Yerler

Dönemin ünlü heykeltıraşı Andrea del Verrocchio, küçük yaşta çok beğenilen eserler yapan Leonardo’nun resimlerinden etkilenip onu çırak olarak yanına almış. Burada sadece Verrocchio ile değil, Lorenzo di Credi ve Pietro Perugino gibi önemli sanatçılarla da çalışma fırsatı bulmuş Leonardo.

1482 tarihinde Floransa’yı terk eden Da Vinci, Dünyaca ünlü, dünya tarihinin en olağanüstü iş başvurusu olarak kabul edilen mektubunu bu dönemde Milano Dükü Sforza için yazmış. Bu olağanüstü mektup sonucunda 17 sene boyunca Milano Dükü için çalışmış. Da Vinci, Dük için sadece resim veya heykel değil, aynı zamanda bina, makine ve silah tasarımları da yapmış. İlgi alanı oldukça geniş olan Da Vinci, bu yüzden başladığı işleri zamanında bitiremiyormuş.

1485-1490 yılları arasında doğa, mekanik, geometri, uçan makineler, kilise, kale ve kanal yapımı gibi birçok alanda eserleri bulunan Da Vinci, bunların yanı sıra anatomi çalışmaları yaparak birçok öğrenci yetiştirmiş.

Da Vinci, 1499 senesinde Milano’yu terk ederek, 16 yıl boyunca İtalya’da seyahat etmiş. Da Vinci’nin imzasını bugün yalnızca Milano ya da İtalya’da değil, tüm Dünya çapında önemli müzelerde görmemiz mümkündür.

Milano’ya Ne Zaman Gidilir?

Ben Kasım ayının sonunda gittiğimde hava gayet yumuşak idi. Ancak gün içerisinde sürekli değişti. Sonradan anladım ki Kasım ayı en çok yağışlı olduğu aymış. Yağmurlu ve kapalı hava sizi rahatsız etmiyorsa sonbaharda gitmenizi öneririm.

Milano Gezilecek Yerler
Milano Gezilecek Yerler

Milano’nun 15 km kuzeyinde bulunan Monza şehri otomobil sporları pistine sahiptir. Ülkenin en büyük spor kulüplerinden olan AC Milan ve FC Internazionale Milano bu şehrin takımlarıdır. Ayrıca Expo 2015’e de ev sahipliği yapmıştır.

Milano Gezilecek Yerler
Milano Gezilecek Yerler

Milano Ulaşım

Milano’ya gelen ilk demiryolu 4 Ağustos 1840’da sefere açılan Milano-Monza hattı idi. Bugün Milano’dan İtalya’nın birçok şehrine Trenitalia tarafından işletilen Eurostar (hızlı tren) bulunmaktadır. Milano İtalya’nın demiryolları ağının merkezlerinden biridir. Şehirde 5 tane ana tren garı bulunmaktadır. Bunlardan en çok yolcu çekeni “Milano Santral İstasyonu”dur ve gelen-giden yolcu sayısı bakımından bu gar İtalya’nın en büyük istasyonlarından biridir.

“İtalya Tren Seyahati ile ilgili önerilerime buradan ulaşabilirsiniz.”

Milano Şehir Merkezi’nde 3 metro hattı bulunmaktadır. Bu yönüyle şehir içi ulaşımı gayet kolay bir metropoldür. Biletinizi aldığınızda taşıtların içerisindeki makinelerde onaylatmayı unutmayınız. Yoksa yüksek meblağda cezalar ödeyebilirsiniz.

Milano Gezilecek Yerler
Milano Gezilecek Yerler

Milano’da  Malpensa ve Linate olmak üzere iki uluslararası havaalanı bulunmaktadır. Bergamo ve Brescia‘da bulunan havaalanları ise kente çok yakın mesafede bulunduğundan bazı havayolu firmaları tarafından tercih edilmektedir.

Avrupa Ticaret Merkezi Milano

İtalya’nın Lombardiya bölgesinin başkenti ve aynı zamanda ulaşım merkezidir. Şehrin prestij sahibi kültürel geleneklerini, sayısı dörtten fazla olan üniversiteleri, Müzik Konservatuvarı, Sanat Akademisi, dünyanın en meşhur opera binalarından birisi olan La Scala, meşhur sanat galerileri ve kütüphanelerine emanet edilmiştir.

Milano ayrıca, İtalyan basın yayınının başkentidir. İtalya’nın en modern kenti olan Milano’da hayatın yoğun olarak yaşandığı iki bulvar bulunmaktadır: Bu bulvarlardan daha kısa olanı, bugün kuzeyde Porta Ticinese ve güneyde Porta Nuova olmak üzere bazı kalıntılarına rastlanan 14. yüzyıl rampalarının yerini almıştır. Kale, şehrin savunma sistemlerinin bir parçası durumundaydı.

Milano Gezilecek Yerler
Milano Gezilecek Yerler

Geçmişin artistik gerçeğinin yanı sıra Milano, modern kent planı ile övünç duymaktadır. Modern binalar, özellikle Piazza Cavour, Via Turati, 30’dan fazla katı bulunan Piazza della Repubblica ve çevresinde yeni iş merkezleri kurulmakta olan 36 katlı Pirelli Gökdeleni‘nin bulunduğu Piazza Duca d’Aosta gibi caddelerde görülebilir. 1964 yılından beri hizmet veren yeraltı metrosu bugün 3 hatlıdır.

Milano Gezilecek Yerler
Milano Gezilecek Yerler

Bir Avrupa ticaret merkezi olan Milano, ev sahipliği yaptığı uluslararası fuarlarına her yıl on binlerce işadamını konuk etmektedir. İpek ticaretinde Lyon’u gerilerde bırakan Milano’da Ortaçağ Avrupası’nın meşhur Lombardia’lı sarraf ve faizcileri, yerlerini bugün sayısı 465’i bulan çeşitli bankalar ile onların şubelerine bırakmıştır.

Milano’da bulunan Dominiken Santa Maria della Gracia Manastırı ve Kilisesi ve manastır yemekhane duvarı üzerindeki Leonardo da Vinci’nin Son Aksam Yemeği tablosu UNESCO Dünya Mirasları listesinde bulunmaktadır.

Moda Merkezi Milano

Alışveriş tutkunları için de Milano tam bir cennettir. Moda ve marka meraklıları için sezon sonu indirimler ve outlet mağazaları inanılmaz seçenekler sunmaktadır.

Milano Gezilecek Yerler
Milano Gezilecek Yerler

“Milano’da Alışveriş Merkezleri ile ilgili detaylı yazıma buradan ulaşabilirsiniz…”

Milano seyahatlerinizde dikkat etmenizi istediğim en önemli hususlardan bir tanesi de özellikle tren istasyonunun etrafında dolaşıp duran Afrikalı ot satıcılarından uzak durmanızdır. Yabancı olduğunuzu anladığınızda sakız gibi yapışıp ot ve benzeri uyuşturucu madde satmaya çalışacaklardır. Hiç selam bile vermeyip yolunuza devam ederseniz başınız derde girmez.

Milano gezilecek yerler denilince çoğumuzun aklına ilk olarak Duomo ya da alışveriş merkezleri gelse de, bir futbol tutkunu olarak Gullit’li, Van Basten’li, Rejkard’lı, Donadonili, Ancelotti’li, bir zamanların fırtına takımı, Real Madrid’in korkulu rüyası o rüya takım gelir benim aklıma. Milano sokaklarında gezerken de hep o üç silahşörlerin maçları gözlerimde canlanmıştır. Özellikle bir Şampiyonlar Ligi maçında Real Madrid’i darmadağın etmişler, o dönemlerde sıkça karşı karşıya gelen iki takım arasındaki maçlarda Milan’ın ezici üstünlüğü sebebiyle, Real’de Milanfobi ortaya çıkmıştı…

Keyifli ve Aylak Geziler!

Aylak Gezgin facebook sayfasını beğenmeyi unutmayınız!

https://www.facebook.com/aylakgezgincom/

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.