Kiev Bağımsızlık Meydanı – Tarihin Tanığı

0
222
views
Bizi Paylaş!

Kiev Bağımsızlık Meydanı, Kiev’in kalbi, ana merkezi meydanıdır. Ukrayna ve Dünya tarihinin birçok önemli olaylarının yaşandığı, gözyaşı ve kanın tarih boyunca durmadığı sayılı tarihi noktalardan birisi olan Maidan, Ukrayna Gezilecek Yerler içerisinde ve Kiev turu planlarında en başlarda yer almaktadır. Ukrayna’da en milliyetçi şehir Lviv olarak bilinse de en önemli toplumsal olaylar Kiev’de ve özellikle Bağımsızlık Meydanı’nda gerçekleşmiştir.

Kiev Bağımsızlık Meydanı
Kiev Bağımsızlık Meydanı

Kiev Bağımsızlık Meydanı

Ukraynaca “Maydan Nezalejnasti” (Майдан Незалежності) olarak telaffuz edilen Meydan’ın,  tarihte ormanlık bir alan olan olduğundan, “Yüksek Koru” olarak adlandırılıyormuş. Kiev 10. Yüzyılda ilk kez yerleşim yeri olarak kurulduğunda, bu ormandaki ağaçlar kullanılmış ve bu büyük meydan ortaya çıkmış. 18.yüzyıla kadar bu şekilde kullanıldıktan sonra  büyük surlar inşa edilerek eski tarihi şehre girişi sağlayan üç kapıdan biri olan Lyadskie Kapısı inşaa edilmiş. 1833 yılında meydandaki surlar ve giriş kapısı yıkılarak bugünkü halini almış. Günümüzde Maidan ve Khreshchatyk  Caddesi, Kiev’in ana caddesi olarak tanımlandırılmakta ve Kiev gezginlerinin ilgi odağı haline gelmiştir.

Kiev Bağımsızlık Meydanı
Kiev Bağımsızlık Meydanı

Kiev Bağımsızlık Meydanı Tarihi Olayları

Sovyetler Birliğinin Dağılması

Meydan tarihin her sahnesinde yerini almış, 1991 yıllında Ukrayna’nın Sovyetler birliğinden’den ayrılması için gösterilerin yapıldığı ve Ukrayna halkının iradesi ile Ukrayna, Rusya ve Beyaz Rusya’dan ayrılmıştır.

Turuncu Devrim

Yine, 2004 başkanlık oylamasından sonra Ukrayna halkının büyük çoğunluğu Maidan’da toplanarak seçim sonuçlarını günlerce  protesto etmişler ve tüm dünyada ses getirecek “Turuncu Devrimi” burada gerçekleştirmişlerdir.

Kiev Bağımsızlık Meydanı
Kiev Bağımsızlık Meydanı

Turuncu Devrim’den tam 10 yıl sonra, dönemin Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç’in Avrupa Birliği ile entegrasyon anlaşmasını askıya almış ve 21 Kasım 2013’te Bağımsızlık Meydanı’nda AB yanlısı gösteriler başlamıştı. Meydanda çadır kuran aktivistlerin düzenlediği gösteriler günlerce sürdü. Zamanla hükümet karşıtı protestolara dönüşen olaylarda hükümet, güvenlik güçlerine göstericileri dağıtma talimatı vermiş, meydanda toplanan kalabalığa sert müdahalelerde bulunulmuştu.

Maidan Olayları-2013

Olaylar sırasında çoğunluğu keskin nişancıların kurşunlarıyla toplam 111 kişi öldü. Göstericiler ile güvenlik güçleri arasında en sert çatışmalar 18 – 21 Şubat 2014 döneminde yaşandı. Bağımsızlık Meydanı’nda toplanan binlerce göstericinin üzerine güvenlik güçleri ve kimliği tespit edilemeyen keskin nişancıların ateş açması sonucu 84 kişi hayatını kaybetti. Hayatını kaybeden en genç aktivist Nazar Voytoviç 17, en yaşlısı İvan Nakoneçniy ise 83 yaşındaydı. Bu olaylarda hayatlarını kaybedenlerin fotoğraflarını Meydan’da görmeniz mümkündür.

Yanukoviç, protestoların şiddetlenmesi üzerine 21 Şubat’ta muhalefet liderleriyle, parlamentonun yetkilerinin artırılması ve erken seçime gidilmesi konusunda anlaşma imzalamasına rağmen iktidarını koruyamadı. Anlaşmaya rağmen Kiev’de protestolar devam ederken muhalifler hükümet ve parlamento binalarını ele geçirdi. Aynı gün Yanukoviç, Kiev’i terk ederek Rusya sınırı yakınındaki Harkiv kentine geçti. Ukrayna parlamentosunda yapılan oylamayla Yanukoviç’in görevden alındığı açıklandı. Milletvekilleri erken seçimin 25 Mayıs’ta yapılmasını kararlaştırdı.

Kiev Bağımsızlık Meydanı
Kiev Bağımsızlık Meydanı

Seçilmiş bir cumhurbaşkanı olarak görevinin başında olduğunu, yapılan darbeyi tanımayacağını açıklayan Yanukoviç hakkında geçici hükümet tarafından tutuklama kararı çıkartıldı. Rusya’ya sığınan Yanukoviç 28 Şubat’ta Rostov-na-Donu kentinde basın toplantısı düzenleyerek devrilmediğini, tehditler nedeniyle ülkeyi terk etmek zorunda kaldığını iddia etti.

Meydan olayları sırasında 100’den fazla kişinin öldürülmesinin sorumlularının birçoğu bulunamazken bazılarının Rusya’ya kaçtığı açıklandı. Günümüzde halen Rusya’nın işgali halinde bulunan Ukrayna’da o günden bu yana 10 binin üzerinde insan hayatını kaybetti. Ne acıdır ki, Dünya bütün bu olaylarda sessiz kalmayı sürdürmekte ve halen masum insanlar ölmektedir.

Özgürlük Heykeli, Maidan Çevresi

Dünya yakın tarihine bakıldığında birçok tarihi olaya sahne olan bu meydan bu bakımdan çok önem arzetmektedir. Meydanda bulunan Özgürlük Heykeli, Kiev’in kurucularının suretleri ve şehrin kapılarından biri sembolik olarak burada yer almaktadır.

Maidan, hafta sonları bulunduğu cadde olan Khreshchatyk caddesinin trafiğe kapanmasıyla bazı etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır. Meydandaki süs havuzlarında özellikle yaz aylarında yapılan su gösterileri turistlerin ilgi odağı olmaktadır.

Kiev Bağımsızlık Meydanı
Kiev Bağımsızlık Meydanı

Maidan’ın çevresinde birçok kafe ve restoran bulunmaktadır. Ukrayna’da 2012 yılında başlayan halen yaşanmakta olan iç savaşta zarar görse de yeniden onarılmış ve Kiev eğlence hayatının bir parçası haline gelmiştir.

Kiev Bağımsızlık Meydanı
Kiev Bağımsızlık Meydanı
Kiev Bağımsızlık Meydanı
Kiev Bağımsızlık Meydanı

Kiev Bağımsızlık Meydanı, benim her Kiev seyahatimde mutlaka ziyaret ettiğim, gözümün önünden burada yaşananların bir film şeridi gibi geçtiği bir mekandır. Özellikle yaz aylarında cıvıl cıvıl olan Maidan’ı görmenizi mutlaka tavsiye ederim.

Keyifli ve Aylak Geziler!

Aylak Gezgin facebook sayfasını beğenmeyi unutmayınız!

https://www.facebook.com/aylakgezgincom/

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.