Berlin Katedrali – Berliner Dom – Berlin’in Simgesi

0
165
views
Bizi Paylaş!

Berlin’de etrafı kanallarla çevrili 5 adet müzeden oluşan “Museum Island”dan çıktıktan sonra hava güzelse insanların çimenlere uzandığı, fotoğraf çektiği, sokak müzisyenlerinin müzik icra ettiği, koskoca bir park ve muhteşem bir yapı karşınıza çıkacak. İşte bu büyük devasa yapı Berlin Katedrali – Berliner Dom olarak bilinir.

Berlin Katedrali - Berliner Dom
Berlin Katedrali – Berliner Dom – Berlin’in Simgesi

Berlin Katedrali

Berlin Katedral’i orjinal adıyla (Berliner Dom) görkemli kubbesi, Berlin kentinin en önemli yerlerinden biridir ve kentin en önemli Protestan kilisesi olarak bilinir. Almanların Berliner Dom olarak adlandırdıkları bu gösterişli yapı, Evangelist akımın en başarılı eserleri arasında olarak bilinir. Berlin Katedrali “Berlinlilerin dini” anlamda şehrin insanlarının kutsal değerlerini temsil eden en önemli figür ve en üst makamı olarak kabul edilir.

İkinci Dünya Savaşı’nın en karanlık günlerinin ve gecelerinin yaşandığı bu şehirde bu tür yapıların hala ayakta kalması ve korunması tarih adına bir şanstır.

Berlin Katedrali - Berliner Dom
Berlin Katedrali – Berliner Dom – Berlin’in Simgesi

Berliner Dom Tarihi

1905 yılında tamamlanan Berlin Katedrali, Prusyalı Hohenzollern hanedanının mezarı kadar Berlin’in en büyük ve en önemli Protestan kilisesidir. Bu olağanüstü yüksek rönesans barok anıtı, Hohenzoller’leri yüzyıllardır Alman Protestancılığına bağladı ve Orta Çağ’dan bu yana yenilenen mimari tadilat aşamalarından geçti.

İlk olarak 1465 yılında Spree Nehri’nde bir kilise kilisesi olarak inşa edildi, ancak son olarak 1905’te Alman Son Kaiser -Wilhelm II himayesinde tamamlandı. İkinci Dünya Savaşı sırasında hasar görmüş, GDR yıllarında kapalı kalmış ve 1993 yılında restorasyondan sonra yeniden açılmıştır.

Berlin Katedrali - Berliner Dom
Berlin Katedrali – Berliner Dom – Berlin’in Simgesi

Katedralin içerisine giriş tabii ki ücretli. Adamlar altın haç takmışlar öyle bedavadan gezmek olmaz değil mi? Avrupa’da gezdiğim tüm ülkelerde bu katedral, kilise giriş ücretlerini hem anlamakta zorluk çekiyorum hem de bu konuda imreniyorum adamlara gerçekten. Turizmi her şekilde paraya çeviriyorlar. Ahh bir de biz öğrenebilsek  şu turizmi pazarlama yöntemini. Neyse diyeceğim o ki Paris’in Notre Dame’ını görmüş birisi olarak iç kısmını çok da merak edip girmedim. 13 Euro benim bir öğlen yemeğim arkadaş! Aylak aylak çimenlere uzanıp bu muhteşem binayı seyredip dinlenmek daha cazip geldi bana…

Keyifli Aylak Geziler!

Ucuz Hatta Bedava Nasıl Geziyorum?

Aylak Gezgin facebook sayfasını beğenmeyi unutmayınız!

https://www.facebook.com/aylakgezgincom/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.