Tiergarten Park – Berlin’in Yeşil Cenneti

0
99
views
Bizi Paylaş!

Tiergarten Park

Almanya’da yaşayan Türk dostlarımla konuştuğumda, Berlin’in “en pis” Alman şehri olduğunu söyler dururlar… Ancak Şehir merkezinin gürültüsünden sizi alıp koparan yemyeşil doğası, tertemiz havası ve nefis ağaç kokularıyla size bulunduğunuz yerden alıp götüren, bambaşka bir doğa burası… Park desem olmaz, orman desek daha uygun olur aslında. Tiergarten Park ziyaretimde, Almanları kıskanmamak için kendimi zor tuttum inanın!… Dünya şehri olmak sanırım böyle bir şey…

Nasıl ki New Yorklular Central Park ile gurur duyuyorsa, Almanlar da Berlin’in popüler Parkı Tiergarten ile gerçekten gurur duyuyor olmalılar!

Tiergarten Park
Tiergarten Park

Berlinliler için Tiergarten, şehirdeki yeşil akciğerdir; tıpkı New York Central Park veya Londra Hyde Park gibi. Şehir merkezine yakın ve Brandenburg Kapısı veya Potsdamer Platz gibi önemli turistik yerleri çevreleyen ormanlık araziler, yaklaşık 519 dönümlük bir yayılma alanı kaplamaktadır.

Tiergarten Park
Tiergarten Park

Park, Berlin hayatının merkezinde yer almaktadır. Yürüyüş ya da koşu yapanları, patencileri, bisikletlileri ve aynı zamanda güneşte rahatlamak isteyenler için bulunmaz bir adres!

Tiergarten Park
Tiergarten Park

Tarihten Gelen Yeşil Aşkı!

Almanya için yeşil aşkı bir başka! Sanırım tarihten gelen bir alışkanlık bu ve bu kültürü günümüze kadar koruyup yaşatmalarının karşılığını gelecek kuşaklar için alıyorlar..

Tiergarten Park
Tiergarten Park

On yedinci yüzyılın sonlarında, Prusya Dükü Friedrich III, kentin hemen dışındaki eski kraliyet avlanma alanlarını “halkın keyfi için park” haline getirdi. O zamandan beri, büyük ölçüde 1833 ve 1838 arasında, birçok kez yeniden tasarlandı. Bu büyük peysaj ile birlikte, Prusya’nın önde gelen peyzaj bahçıvanı olan Peter Joseph Lenné, toprakları dönüştürmek ve parka dönüştürmek için İngiliz modellerinden ilham aldı. Ve bugün şimdiki sahip olduğu şekli aldı. Bugüne kadar burasının hiçbir müteahhite peşkeş çekilmemesi de gerçekten şaşırtıcı bir durum olsa gerek! Pekala otel ya da AVM için ideal bir yer olabilirdi aslında!

İkinci Dünya Savaşı sırasında, özellikle savaşın son yılında Berlin’deki şiddetli çatışmalarda, ağır hasar gördü. Ancak savaşın ardından çarpıcı biçimde acı çekti. 1945-1946 kışında ciddi bir kömür eksikliği ile karşı karşıya olan Berlinliler, parkın ağaçlarından kalanları yakıt olarak kesti ve neredeyse tüm bölgeyi ormansızlaştırdı.

Tiergarten Park
Tiergarten Park

Park, Almanya’nın dört bir yanındaki ağaç bağışı sayesinde 1949’daki ağaçlarla doldu.

Yeşilin 50 Tonu!

Yalnızca sarmal ağaçlarla kaplı yollar ve açık yeşil alanlar ile halkın ferahladığı bir alan değil, aynı zamanda kültürel ve politik mekanların yanı sıra birçok ilginç anıtlara da ev sahipliği yapmaktadır. Brandenburg Kapısı yakınında, Sovyet savaş anıtı ve Global Stone barış projesini bulabilirsiniz. Parkın ilerisinde, sanat ve sergi merkezi Haus der Kulturen der Welt, Spree Nehri‘nin kıyısında çekici bir şekilde kuruludur. Almanya Devlet Başkanının resmi ikametgahı olan Bellevue Sarayı‘nın bitişiğindeki Federal Başkanlık Bürosu, batıda. Burada da panoramik şehir manzarasına sahip Zafer Sütunu’nu (Siegessäule) bulabilirsiniz.

Tiergarten Park
Berlin Gezilecek Yerler Tiergarten Park

Çekici terası ve peyzajlı park alanı manzarasına sahip Çay Evi de parkın yakınlardadır.

Park için yaklaşık bir saat ayırabileceğimi düşünmüştüm. Ancak yeşilin her türlü tonları ile büyülendiğim bu parkta tam 4 saat geçirdiğimi, zamanın su gibi akıp gittiğini farketmemişim.

Avrupa’nın birçok şehrinde şehrin kalbinde gördüğüm ve hayran kaldığım parklardan bir tanesi burası… Aynı Kiev’de, Varşova’da, Lviv’de olduğu gibi… Ve bir parkta oturup düşünceye daldım neden İstanbul’da, Ankara’da, İzmir’de yok bu yeşil cennetler?

Keyifli ve Aylak Geziler!

https://www.facebook.com/aylakgezgincom/

https://www.facebook.com/aylakgezgincom/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.