Fas Hakkında Genel Bilgi – Fas Turu

0
46
views
Bizi Paylaş!

Fas Hakkında Genel Bilgi

Fas gezilecek yerler hakkında bir yazı yazmadan önce Fas hakkında genel bilgi ve yapılması gerekenler nelerdir bunlardan bahsetmek istedim. Kuzeybatı Afrika’da, doğu ve güneyinde Cezayir, güneyde İspanya Batı Afrikası, kuzeyde Akdeniz, batıda ise Atlas Okyanusu ile çevrili Fas, krallıkla yönetilen bir ülkedir.

Fas Hakkında Genel Bilgi
Fas Hakkında Genel Bilgi

Fas Tarihi

M.Ö. 2000 yıllarından itibaren Berberiler ülkeye gelerek yerleşmişler, sonraları M.Ö. 2. yüzyıldan itibaren de Akdeniz’in denizci ve deniz ticaretinin önde gelenlerinden Fenikeliler, Fas’a gelerek burada ticari koloniler kurmuşlardır. İlerleyen tarih çağlarında gelişen devletlerden Kartacalılar Fenikelileri, Romalılar ise Kartacalıları yapılan savaşlar sonucunda yenerek, ülkeye hakim olmuşlardır.

İslamiyeti bütün dünyaya yaymaya çalışan Müslüman Araplar, 7. yüzyıldan itibaren geldikleri bu ülkede İslamiyeti yaymışlar ve bu ülkeye yerleşmişlerdir. Böylece Fas’ın araplaşma süreci başlamıştır.

Fransa, İngiltere, İspanya ve Almanya’nın sömürge haline getirmek istediği Fas, İkinci Dünya Savaşında müttefik ordularının önemli bir askeri üssü olarak kullanıldı.

İkinci Dünya Savaşı sonunda Cezayir, Tunur gibi diğer sömürge ülkelerinde olduğu gibi Fas’ta da bağımsızlık için sömürgecilere karşı mücadele cephesi meydana geldi. Fransızlara karşı 2 yıl süreyle sürdürülen kanlı iç savaşın sonunda 1956 yılında Fas bağımsızlığını ilan etti.

Fas’da Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Fas gezilecek yerler hakkında bilgi verirken Fas’da dikkat edilmesi gereken farklı kültürden kaynaklanan konulara da değinmek istiyorum. Bir yeri gezmek sadece o şehrin, ülkenin gezilecek yerlerini görmek, fotoğraflamaktan ibaret değildir kanısındayım. Kültürünü, yaşayışını, insanlarını, yeme-içme ve konaklama seçeneklerini de tanımak gerekir. Türk vatandaşları için vizesiz ülkelerden birisi olan Fas son yıllarda bizim için önemli bir destinasyon olmuştur. Ancak Fas’a gitmeden bazı kültürel farkılıkları da önceden bilmek gereklidir.

“Vizesiz ülkeler için bu linke tıklayabilirsiniz…”

Fas’a Ucuz Uçak Bileti Nasıl Bulunur?

Öncelikle Fas’a nasıl gittiğimden, uçak biletimi nasıl aldığımdan bahsetmek istiyorum. Her ne kadar Fas popüler bir destinasyon olsa da Türkiye’den uçuşlar bir o kadar daha pahalı. Bu yüzden ben Marsilya üzerinden Ryanair ile uçmayı tercih ettim. Türkiye’den yaklaşık gidiş/dönüş 2000-3000 tl civarında olan uçak biletleri Avrupa’nın birçok şehrinden Ryanair ile 10-30 Euro civarında olmaktadır. Ben de bu şekilde hem farklı bir şehir daha görmüş hem de uçak biletimi daha da ucuza getirmiş oldum.

“Ucuz Uçak bileti nasıl buluruz?”  

Rabat Havaalanı Pasaport Kontrolü

Marsilya’dan Rabat Havaalanına indiğimde havaalanının fotoğrafını çekmeye yeltendiğimde iki tane polis tarafından “Hoop hemşerim yassah!” uyarısıyla karşılaştım. Sonuçta Kral ülkesi… Tabii ki kraldan çok kralcılar da var burada… Neyse ki bir problem olmadı ancak daha bismillah farklı uygulamalarla karşılaşmış oldum. Pasaport kontrolünden önce küçük bir kağıt parçası verdiler, Fas’a niçin geldiğimi, ne iş yaptığımı öğrenmek amaçlı. Benim gibi yeşil pasaport sahibi iseniz yandınız! Binbir sorgu sualle karşılaşacaksınız. Hükümet adına mı çalışıyorsun? Yeşil pasaportu niçin aldın? Aklınıza ne gelirse! Neyse ki içeriye girmeyi başardım.

Fas Hakkında Genel Bilgi
Fas Hakkında Genel Bilgi

Havaalanından şehir merkezine otobüsler kalkıyor. Ancak taksicilere sorduğunuzda otobüs olmadığını söyleyecekler. Her biri de farklı farklı fiyat verecekler. Ben yine de beklemeyi tercih ettim ve otobüsle şehir merkezinde bulunan otelime doğru hareket ettim.  Çıkışta ise Tanja’dan yaptığım uçuştu yine aynı sorularla karşılaştım ve yaklaşık 2 saat polis tarafından alıkonuldum. Burası Kral Ülkesi!

Fas’da Otel Rezervasyonu

Booking.com’dan rezervasyon yaptığım otele vardığımda bir başka süpriz beni bekliyordu. Resepsiyon rezervasyonumun iptal edildiğini söylediğinde, aha dedim Fas’a geldik! Kim? Niçin? Ne zaman? Hiçbir açıklama yok! Baktım tartışmanın anlamı yok başka bir otel bulup doğru oraya geçtim. Neyse ki rezervasyon yaptığım otelden daha ucuz ve temizdi. Fas’da, otellerde hostellerde çok fazla hijyen aramayın. Bulamazsınız! Bitlenmeden dönerseniz kendinizi şanslı hissedin. Yanınızda mutlaka yeterince para bulundurun çünkü çoğu otel kredi kartı kabul etmiyor. Peşin çalışıyorlar.

Rabat Tanıtım Videosu için tıklayınız…

Gitmeden gezeceğiniz yerleri iyi araştırmanızı öneririm. Online, offline harita ne bulursanız yanınızda mutlaka bulundurun. Çünkü yol sorma burada bahşişe tabi! Vermezseniz 1 km. sizi takip edip taciz ediyorlar. Tarifeyi de kendileri belirliyor. Tanca’da kaldığım otel Medina (Eski Şehir) bölgesindeydi.

Fas’da Adres Sorma!

Gecenin bir vakti bir yandan yağmur bir yandan daracık ve karanlık sokaklarda oteli bulamayınca küçük bir çocuğa sorma gafletinde bulundum. Birden 4-5 kişi oldular. Sokak sokak dolaştırıp yaklaşık yarım saat sonra otele vardık. Taksimetrenin 5 yuro yazdığını söylediklerinde şok olmuştum. Gündüz aynı sokaklarda gezdiğimde otelin etrafında defalarca tur attığımızı anlamış oldum. Bundan sonra adres sormaya tövbe dedim. Fas’da Adres Sakın Sorma!

Fas Hakkında Genel Bilgi
Fas Hakkında Genel Bilgi

Fas Yemek Kültürü

Yeme-içme kültürü gerçekten zengin ve farklı diyebilirim. Tabii ki yine söylüyorum, hijyen takıntınız yoksa! Çünkü ağırlıklı olarak sokak yiyecekleri mevcut. Fas’ın meşhur yemeği Tajin’i denemenizi tavsiye ederim. Aynı zamanda deniz ürünleri de gayet makul fiyatta. Ancak genel olarak Fas kesinlikle ucuz bir ülke değil. Marakeş’de Jemaa el-Fna meydanında bulunan restoranlarda kelle-paça’ya doyabilirsiniz. Hem ucuz hem lezzetli.

Fas İklimi

Hem Akdeniz hem Okyanus ülkesi olan Fas’da üç farklı iklim tipini görmek mümkündür. Akdeniz kıyılarında bol yağışlı Akdeniz iklimi, Atlas Okyanusu kıyılarında, batı rüzgarlarına açık deniz iklimi görülür. Ülkenin orta kesimlerinde, Atlas Dağları ve aralarındaki vadilerde serin bir iklim görülürken, özellikle güneydoğu olmak üzere iç kesimlerde çöl iklimi hakimdir. Ülkenin sıcaklık ortalamaları, kıyılardan iç kesimlere doğru gittikçe artarken,  yağış ortalamaları ise azalma gösterir.

Batı rüzgarlarının okyanustan getirdiği yağmur bulutları Atlas Dağlarında yoğunlaştığından, kıyı bölgeleri en çok yağış alan bölgeleridir. Orta Atlaslarla Akdeniz kıyıları arasında bulunan kuzey bölgesinde ülkenin yağışı en bol olan bölgesidir. En iç bölgelerde ise yağışlar hemen hemen yok denecek kadar azdır. Bu bölgelerde kavurucu sıcaklar ve dolayısıyla sıcak, kuru rüzgarlar sürekli görülür. Ülkede yağışların en bol olduğu mevsim, Ekim-Nisan ayları arasıdır. Fas turu planlamalarında bu ayları dikkate almanızda fayda vardır. Kasım-Aralık aylarında hava sıcaklığı yüksek olmasına rağmen öyle bir yağmur yağar ki otel odasında geçirmek durumunda kalabilirsiniz gezinizi.

Fas’da Fotoğraf Çekme

Fotoğrafçılar için Fas tam bir madendir! Farklı giysiler içerisinde olan Berberiler, farklı mimariler, yemek çeşitleri aklınıza ne gelirse. Özellikle Avrupalılar için çok farklı bir kültür olan Fas’da fotoğraf çekmek de bahşişe tabidir. Bu yüzden özellikle kişileri çekerken çok dikkat etmek gerekir. Gizliden çektiğinizde sizi farkederlerse gelip bahşiş isteyebilirler ve bu normaldir. Havaalanı gibi yerlerde ise fotoğraf çekmemeye özen göstermek gerekir. Marakeş’de bulunan El Koutubia Cami’ne boynumda fotoğraf makinası ile daha girerken uyardılar. Bu yüzden iç kısımda fotoğraf çekemedim. Turistlere çok hoşgörülü bir memleket olduğunu söyleyemem.

Fas’da Trafik

Burada kırmızı-yeşil ışıkların ne işe yaradığını hiçbir zaman anlayamadım. Kırmızı ışığa güvenip sakın yola atlamayın, arabaların altında bulabilirsiniz kendinizi… Marakeş tam bir keşmekeş! Yol araç yolu mu? Motosiklet yolu mu yoksa yaya yolu mu anlayamazsınız.

Fas’da nerede nasıl alışveriş yapmalı?

İşte Fas için sayfalarca yazılacak bir konu! Öncelikle burada pazarlık sünnet değil farz!

Özellikle hediyelik eşya mağazalarında kesinlikle verilen fiyatın 3’te birini teklif edin. Kimisi surat asacak, kimisi sizi tersleyecek ancak bu kural kesinlikle geçerli. Satış konusunda çok profesyonel değiller, bir şeyin fiyatını sorduğunuzda satıcı hemen alacakmışsınız gibi düşünüyor. Yahu arkadaş belki piyasa araştırması yapıyoruz… Bazen de pazarlığı onlar başlatıyor. “Sen ne kadar verirsin” şeklinde bir teklifle karşılaştığınızda sakın şaşırmayın. Aynı malı başka bir mağazada yarı fiyatına almanız mümkün Fas’da. Tanca biraz daha pahalı bir şehir diğer şehirlere göre.

Fas Hakkında Genel Bilgi
Fas Hakkında Genel Bilgi

Kral 6.Muhammed

Meşruti monarşi ile idare edilen Fas’da Kral baş tacı! Her ne kadar parlamentosu olsa da kanunlar, uygulamalar tamamen Fas Kralı 6.Muhammed’in keyfiyetine göre. O yüzden Kral hakkında konuşmak, yasaları eleştirmek kesinlikle başınıza iş açabilir. Her na kadar çalkantılı bir hayatı olsa da halkın büyük kısmı Kral’a adeta tapıyor, fotoğraflarını her yerde görmek mümkün.

Fas’da Çay!

Fas’da bizim alışık olduğumuz siyah çayın aksine naneli yeşil çay içiliyor. Bardaklarda hijyen aramayın… Elli kişinin eli değmiş olabilir! Çayı şekerli getiriyorlar. Hatta bardağın yarısına kadar şeker dolduruyorlar. Çay istediğinizde şekersiz olmasını önceden söylemeniz gerekiyor.

Fas gezilecek yerler hakkında bilgi aktarmadan önce Fas hakkında bilinmesi gerekenler neler? bunlar hakkında bilgi vermek istedim. Tabii ki bunlar genel bir görüşü kapsamamaktadır. Sadece benim gözlemlerim. Kültürler, yaşayışlar farklı da olsa, Fas’dan keyif aldığımı söyleyebilirim.

Keyifli ve Aylak Geziler…

facebook sayfamızı beğenmeyi unutmayınız!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.