Varda Köprüsü – Kapıkaya Kanyonu

0
31
views
Bizi Paylaş!

Adana’da ne yenilir? Adana Mutfağı nasıldır?  sorularına cevap veremem çünkü saymakla, anlatmakla bitmez (Belki bir gün deneyebilirim) ama Adana’da gezilecek yerler neresidir derseniz buna verecek güzel bir cevabım vardır. Adana yemekleri, insanları ve sıcağıyla ünlü olmasının yanında Varda Köprüsü ve Kapıkaya Kanyonu gibi doğal güzelliklere de ev sahipliği yapmaktadır.  Bu güzelliklere canlı şahit olan Çaylak Gezgin ben, kendimi biraz şanslı hissediyorum.

Varda Köprüsü - Alman Köprüsü - Vardaha Köprüsü
Varda Köprüsü – Alman Köprüsü – Vardaha Köprüsü

Varda Köprüsü – Kapıkaya Kanyonu

Adana’nın Karaisalı ilçesi Hacıkırı mahallesi sınırlarında bulunan Kapıkaya Kanyonu ya da diğer bir adıyla Karaisalı Kanyonu buna en güzel örnektir. Muhteşem bir doğal güzellik olan bu kanyon çok kişi tarafından bilinmemektedir. 20 kilometre uzunluktaki bu kanyonda 7 kilometrelik bir yürüyüş parkuru bulunmaktadır. Sıcak havadan bunalan Adana insanları serinlemek ve şehrin kaosundan kurtulmak için soluğu Kapıkaya Kanyonunda alıyor. Kapıkaya Kanyonuna gitmişken görmeden dönülmeyecek bir yer daha var ki, benim için çok anlam taşır. Dağların arasında ağaçların içinden heybetiyle yükselen Varda Köprüsü ya da diğer ismiyle Alman köprüsü.

Varda Köprüsü - Alman Köprüsü
Alman Köprüsü – Vardaha Köprüsü

Varda Köprüsü

Varda Köprüsü, Vardaha Köprüsü, Alman Köprüsü, Koca Köprü bu saydıklarım köprüye verilen isimlerden sadece bir kaçı. Çünkü senelerdir varlığını sürdüren bir yapı. Öyle ki bu köprüyü bütün dünya tanıyor ama kimse tam nerede olduğunu bilmiyor. Neden mi böyle diyorum? Bu köprü 007 James Bond‘u sırtından atan köprü de ondan.  2012 yapımı olan James Bond serisinin Skyfall filminde bazı sahneler bu köprüde çekildi. Daniel Craig köprünün heybetinden o kadar etkilendi ki dublör kullanmak zorunda kaldı. Peki nedir bu köprünün tarihçesi?  Ya da bu kadar heybetli olmasının sebebi nedir? Diye soracak olursanız da hemen anlatayım.

“Ucuz ve ekonomik nasıl gezilir?”

Varda Köprüsü Tarihi

1888 Yılında Osmanlı İmparatoru Sultan 2. Abdülhamit ile Almanya Kralı Kaizer Willheim II tarafından yapılan anlaşmaya göre Bağdat Demiryolu Hattı‘nın inşaatı Almanlara verildi. Sözleşmeye göre Haydarpaşa’dan Bağdat-Halep-Şam’a kadar demiryolu ağı kurulması öngörüldü. Osmanlı’nın asker, eşya ve yolcu taşıması, Almanların da ihtiyaç duyduğu petrol kaynaklarına ulaşması için bu proje planlandı. Haydarpaşa’dan Eskişehir, Konya, Ereğli, Pozantı, Adana güzergahını izleyen Bağdat Demiryolu Hattı’nın en önemli ve zor geçiş noktası olan Belemedik bölgesinde, 1905 yılında Almanlar tarafından 12 kilometre uzunluğunda, 22 tünel açıldı.

Varda Köprüsü - Alman Köprüsü - Vardaha Köprüsü
Alman Köprüsü – Vardaha Köprüsü

Projenin yapımında Belemedik tren istasyonunda  binlerce Alman ve Türk görev yaptı. Bölgede çalışan Almanlar adeta bir kasaba oluşturdular; hastane, kilise, okul, sinema ve hatta cami inşa ettiler. Bağdat Demiryolu Hattı‘nın bu zorlu aşamasını yıllar süren çalışma sonucu başarıyla tamamlayan Almanlar, Belemedik’teki yüksek bir kesimde bulunan alana mezarlık oluşturarak, buraya hayatını kaybeden vatandaşlarını defnettiler. Bu çalışmalar kapsamında keskin bir vadinin iki ucunu birbirine bağlayarak ulaşımı  daha kolay ve  risksiz hale getirmek  için Varda Köprüsü inşa edilmiş oldu. Varda Köprüsü‘nün inşasından önce geçiş için kullanılan ancak “U” şeklindeki formu nedeniyle bir trenin geçişinde yüksek risk oluşturan bu eski yol Alman Köprüsü‘nün inşaatı tamamlandıktan sonra kullanımdan kaldırıldı. Ancak bugün araç ulaşımı için kullanılan tüneli geçtikten sonra eski yola ait tüneli ve eski köprü ayaklarını görebilirsiniz.

Varda Köprüsü Özellikleri

Gelelim heybetine.  Kargir köprü türünde 3 ana açıklık 4 ana ayak üzerine kuruludur. Uzunluğu 172 m’dir. Yerden orta ayak yüksekliği 99 m’dir. Köprü ayakları çelik mesnet türü olup dış kaplaması taş örme tekniği ile yapılmıştır. Yapım yılı başlangıcı 1905, bitiş tarihi 1912 hizmete açılış tarihi 1916 dır. Köprü ayakları bakımı için de dört adet ayağın içinde bakım merdivenleri mevcuttur.

Varda Köprüsü Hikayeleri

“Ya iyi söylüyorsun hoş söylüyorsun da sabahtan beri köprüye bir sürü isim söyledin var mıdır bunların bir hikayesi?” diye bir şeyler dediğinizi duyar gibiyim. Onu da anlatalım onların da birer hikayesi var.

Almanlar tarafından yapıldığı için ve yapım sürecinde çeşitli nedenlerden ölen 22 kişiden birinin de Alman bir mühendis olduğu için Alman Köprüsü ismini almıştır.

İnşaat esnasında çalışan Alman mühendislerden birinin eşinin Almanya’da ölmesi üzerine mühendisin eşinin ismi olan Verma’nın günümüze kadar Varda’ya dönüşmesiyle Varda Köprüsü ismini almıştır.

Varda Köprüsü - Alman Köprüsü - Vardaha Köprüsü
Varda Köprüsü – Alman Köprüsü – Vardaha Köprüsü

Vardaha Köprüsü

İnşaat esnasında çalışan iki Türk işçisi köprünün ne kadar yüksek olduğunu merak etmiş. Aralarında anlaşarak biri köprünün üstüne diğeri de köprünün altına giderek, köprünün üstünden atılan kerestenin ne kadar sürede yere düşeceğini hesaplamak istemişler. Yukarıdaki keresteyi atmış ve  aşağıdaki arkadaşına ne oldu diye sormuş aşağıdaki “Var daha” demiş. Saymaya devam etmiş. Tekrar ne oldu diye sormuş. Aşağıdaki “Var daha” dedik ya demiş. Bu kereste aşağı doğru süzülürken, varmadı mı daha demiş, diğeri de “Vardaha, vardaha” derken Almanlar koşmuşlar durumu görmüşler, işçiler de meraklarını anlatınca bundan sonra Almanlar da bu köprüye Vardaha demişler.

Varda Köprüsü - Alman Köprüsü - Vardaha Köprüsü
Alman Köprüsü – Vardaha Köprüsü

Rivayetler bunlar. Hangisi gerçek hangisi değildir bilinmez. Ama bana göre bu köprünün ismi “Vardaha Köprüsü” dür. Neden diye soracak olursanız da buraları gezmeme, keşfetmeme katkı sağlayan değerli Fotoğraf Sanatçısı Tarık Kara‘nın cevabı gelir aklıma. Çünkü ne zaman Vardaha Köprüsü’ne fotoğraf çekimi için gitsek hep aynı soruyu sorarım Tarık Kara’ya “Abi tren ne zaman gelecek? Hemen gelir mi ona göre fotoğraf makinesini ayarlayayım.” Tarık Abi’nin cevabı da hep aynıdır “Bekle biraz… Var Daha”

“facebook sayfamızı beğenmeyi unutmayınız!”

https://www.facebook.com/aylakgezgincom/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.