Rabat Gezilecek Yerler – Rabat Gezi Rehberi

0
161
views
Bizi Paylaş!

Yine fotoğraflarına, ünlü (!) yorumcuların, gazetecilerin, gezginlerin yazılarına aldanıp zıplayıp geldiğim yerlerden birisi Rabat… Ben size şiirsel ifadelerden, doğunun mistik havasından değil, gördüklerimi, iyisiyle kötüsüyle anlatmaya çalışacağım bu yazımda. Rabat gezilecek yerler ve bazen güldüğüm kendime, bazen nereden geldim lan buraya dediğim, bazense yok artık! dediklerimi… işte öyle bir şey..

“Rabat Tanıtım Videosu”

Aslında birçok gezgin için önemli olan soru, seyahat edip edemeyeceğiniz veya seyahat edeceğiniz zaman değildir. Asıl olan, “Nereye seyahat edeceğiniz” meselesi. Hayalindeki tatile nereye gitmek istersin? Yoğun bir çalışma temposunun sonunda ofiste rahatlamak için plaj kaçamağınızı nerede geçirmelisiniz? Ahaa işte Fas’da benim için böyle bir hayaldi… Uzun yıllardır gitmeyi düşündüğüm, hayal ettiğim, birçok gezginle hakkında konuştuğum, ülke : Hedef Fas!

Rabat Gezilecek Yerler
Rabat Gezilecek Yerler

Rabat Gezilecek Yerler

Rabat, Fas’ın kuzeybatı kıyısında bulunan Bou Regreg Irmağının denize döküldüğü yerde bulunan, nasıl olduğunu kendimin de anlamadığı (!) UNESCO’nun Dünya Mirası listesinde yer alan, aynı zamanda başkent olan bir şehir. Aslında tam olarak çok keşfedilmemiş bir şehir olan Rabat için kimi rehberler “mutlaka görülmeli” derken, kimilerini de daha geldiği ilk anda dumura uğratan bir şehir…

Rabat Gezilecek Yerler
Rabat Gezilecek Yerler

Türkiye’den Fas uçuşları aşırı pahalı olduğundan dolayı ben biraz dolaşarak, Marsilya tarafından Ryanair ile gelmeyi tercih ettim. Sebebi ise, Türkiye’den yaklaşık 2 bin Tl’ye malolan uçak biletini 300 TL civarında aldım. Dönüşümü ise Tanca’dan Madrid’e yine Ryanair firması ile yaptım.

“Ryanair Ucuz Havayolları ile ilgili bilgi için tıklayınız…”

Aslında Fas’a ilk geldiğimde çoğu insanda olduğu gibi Rabat’ın büyük, sıkıcı ve bunaltıcı bir şehir olacağı izlenimi vardı bende. Ne de olsa ülkenin başkenti. Ancak yanıldığımı geldiğimde anladım… Havaalanında taze indiğimde polis tarafından “Fotoğraf çekmek yassah hemşerim” uyarısıyla karşılaştıktan sonra şehirde bile iki gün gizli gizli fotoğraf çektim…

“Fas’da Dikkat Edilmesi Gerekenler!”

Rabat’ta nerede kalınır?

Booking.com’dan rezervasyon yaptığım otele geldiğimde, bu sefer “rezervasyonunu iptal ettik” cevabını aldım. Niye? neden? Gibi sorular hiçbir şey ifade etmeyince soluğu başka bir otelde almıştım. Farklı dillerde birçok yazıda Fas halkının ne denli misafirperver olduğunu okumuştum ancak yaşadıklarım hepsini yalanlar gibiydi…

Rabat Gezilecek Yerler
Rabat Gezilecek Yerler

Tam Kral 6.Muhammedin sarayının karşı tarafında bir otel bulmuş oraya yerleşmiştim. Tren garına da çok yakın bir mesafede olması Rabat’tan sonra yapacağım gezide gideceğim şehre ulaşımda kolaylık sağlayacaktı.

Rabat’ta ne yenir? Ne içilir?

Fas’a adım attığınız andan itibaren, ülkenin geleneksel baharatlarını ve bitkilerini, sayısız pazardan ve yiyecek tezgahlarından ne kadar uzakta olursanız olun, koklayabileceksiniz! Yemek belki de Fas kültürünün en önemli yanıdır. Burasının en iyi taraflarından bir tanesi, Faslılar Afrika’nın en önemli yemek kültürüne sahip kültürü olarak biliniyor!

Doğrudan fırından sıcak, ev yapımı ekmeğe uzatın elinizi! Dilinizde lezzet dansı yapacak şekilde lezzetli ve tatlıyı bir araya getiren lezzetli tajinlerin tadına bakın. Yerel salatalara dalın! Leziz bademli hamur işleri… Özellikle sokak yemekleri bağımlıları burada inanılmaz tecrübeler edinecekler.

Rabat’ta, Tavuk Pastilla ve kuzu Tajine gibi geleneksel Fas yemeklerinin tadını çıkarabilirsiniz. Fiyatlar Türkiye ile yaklaşık olarak aynı. Malum Yuro-Dolar bizde uçtu gitti o yüzden Fas’ın ucuz bir ülke olduğunu aklınızdan çıkartın!

Fas’ta çay dendiğinde akla yeşil çay geliyor ancak bol şekerlisinden ve nanelisinden. Neredeyse bardağın yarısına kadar şeker koyuyorlar o yüzden çay siparişi verdiğinizde şekersiz olacağını önceden söylemelisiniz.

Restoran seçenekleri içerisinde,  geleneksel Fas yemekleri yapan La Koutoubia, deniz ürünleri ile ünlü Al Marsa restoranı tavsiye edebilirim.

Medina

Otele yerleşmem gece yarısını bulduğundan ertesi gün gezime başlayabildim. Rabat’ın sidik kokan sokaklarında ilk düşündüğüm yer Medina idi. Medina yani Eski Şehir, Rabat’ta görülecek yerler içerisinde ilk başta gelmektedir.

Rabat Gezilecek Yerler
Rabat Gezilecek Yerler

Fas şehirlerine yapılan hiçbir gezi, aylak aylak dolaşmak ve Rabat’ın eski şehir merkezinin sokaklarında kaybolmak için zaman ayırmadan tamamlanmış sayılmaz. Ülkenin dört bir yanından egzotik ürünler satan tüccarların tezgahları arasında sıkışan binlerce insan arasında dolaşmak çok heyecan verici aslında. Tabi bu arada cüzdanları da kollamak şartıyla!

Rabat Gezilecek Yerler
Rabat Gezilecek Yerler

Sokaklar milyonlarca renk, koku ve sesle dolu. Rabat bu anlamda Fas’ta bir istisna değil tabii ki ama neyse ki diğer şehirlerin Medine sokaklarında gezinmek çok daha kolay . Marakeş, Fez veya Tanja sokaklarından biraz daha farklı durum.

Rabat Gezilecek Yerler
Rabat Gezilecek Yerler

Medine, el yapımı sabunlardan ahşap heykellere ve aralarındaki herşeye kadar satın almak isteyebileceğiniz her şeye sahip. Eve dönmeden önce arkadaşlarınız veya aileniz için bazı hediyelik eşyalar bulmak için ideal bir yer. Tabii ki pazarlık burada sünnet değil farz! Kesinlikle fiyatın 3’te 1’ini teklif edin ortada buluşacaksınız. Daha sonra aldığınız ürünü başka bir mağazada yarı fiyatına gördüğünüzde bana hak vereceksiniz!

Hassan Tower – Hasan Kulesi

Hassan Kulesi veya Turu Hassan Rabat, Fas’ta tamamlanmamış bir caminin minaresidir. 1195 yılında başlayan kule, cami ile birlikte dünyanın en büyük minaresi, aynı zamanda dünyanın en büyük minaresi olacaktı. 1199’da Sultan Yacoub el Mansour öldü ve camide inşaat durdu.

Rabat Gezilecek Yerler
Rabat Gezilecek Yerler – Hassan Tower

Kule  86 m yüksekliğinde. Caminin geri kalanı da eksik bırakılmış, sadece birkaç duvarın başlangıcı ve 200 sütun yapılmış. Kırmızı kumtaşıyla yapılmış olan kule, cami kalıntıları ve Mohammed V’in modern Mozolesi ile birlikte, Rabat’ta önemli bir tarihi ve turistik kompleks oluşturmaktadır.

Rabat Sahilleri

Rabat ve yakındaki Salé şehri, şehrin gürültüsünden ve telaşından kaçmak ve taze deniz havası solumak isteyenler için güzel sahil şeridine sahiptir.

Rabat Gezilecek Yerler
Rabat Gezilecek Yerler

Rabat’ın bazı plajları da var, ancak başlıcaları yaz aylarında genellikle kalabalık.  Şehrin yaklaşık 13 km güneyinde yer alan daha sakin plajlara gitmek için merkezden bir taksiye binmenizi tavsiye ederim.

Kasbah des Oudaias

Kasbah des Oudaias, Rabat kentinin ilk kez konuşlandığı yer olarak bilinir. Bou Regreg Nehri ve Atlantik Okyanusu‘nun buluştuğu yere bakan bir uçurumun tepesinde yer almaktadır.

Kasbah des Oudaias, Udayas Kasbah’ın tarihi, esasen Rabat’ın erken tarihi olarak adlandırılmaktadır. Şehrin tarihi, 12. yüzyılın başında burada başladı. O zamanlar, Almohad hanedanının bölgesini savunması gerekiyordu ve stratejik bir yerde güçlü bir tahkimat yapmaya karar verdi. Bou Regreg nehrinin kıyısında bulunan Kasbah, şehri korsan gemilerinden ve istilacı kuvvetlerden korumak için ideal bir şekilde yerleştirildi.

Rabat Gezilecek Yerler
Rabat Gezilecek Yerler

Kale’nin günümüzde bulunduğu yer, yerleşim bölgesi olarak yer almaktadır. Buraya “Şehrin içindeki Şehir”de denmektedir. Kasbah des Oudais’e Medine’nin dar sokaklarında dolaşarak gitmenizi tavsiye ederim.  

Rabat Gezilecek Yerler
Rabat Gezilecek Yerler

Surların ve evlerin bir kısmı mavi renkle boyanmış ve bize Fas’ın ünlü mavi şehri olan Chefchaouen’i hatırlatır.

Rabat Gezilecek Yerler
Rabat Gezilecek Yerler

Görkemli geçmişi ile Oudayas Kasbah bugün Rabat’ın en gurur verici özelliklerinden biridir. Tarihi yerleri modern tesislerle mükemmel bir şekilde birleştiren Kasbah, aynı zamanda Rabat’ın en eski binalarından bazılarına ve başkentin en popüler kafelerini ve mağazalarını bulacağınız yere ev sahipliği yapmaktadır.

Andalusian Gardens – Endülüs Bahçeleri

Kasbah des Oudaias girişinin sağından doğrudan devam ettiğinizde, çiçeklere ve yeşilliklere hayranlıkla bakarken dinlenebileceğiniz Endülüs Bahçeleri’ni bulacaksınız. Açıkçası şehrin gürültüsü, keşmekeşliğinden sonra burası tam bir nefes alınacak yer gibi geldi bana. Burdan tekrar çıkıp da leş gibi kokan sokaklara dönmek istemedim. Rabat’ta en beğendiğim yerler içerisindeydi diyebilirim.

Rabat Gezilecek Yerler
Rabat Gezilecek Yerler

Bab Oudaia

Bab Oudaia, Rabat’ın en dikkat çekici manzaralarından ve kesinlikle en güzel dış Mağribi anıtlarından biri olan Kasbah’a açılan ana kapıdır. Kapı, 1195 yılında Almohad Sultan, Yacoub al Mansour tarafından yaptırılmıştır. Amacı, savunmadan çok törenlerin yapılması içindi, Kasbah ve çarşılarına ve yakındaki Sultan sarayına büyük bir giriş yapmak için tasarlanmıştır.

Rabat Gezilecek Yerler
Rabat Gezilecek Yerler

Yazımın başında da değindiğim gibi, Rabat kimi zaman egzotik sokaklarıyla, renkleriyle farklı bir kültür, kimi zaman ise yolda yürürken şaşırdığım, dumura uğradığım çok farklı bir ortam oldu benim için. Kimi zaman keyif aldım kimi zaman kendi kendime söylendim… Yine de güzel bir Aylak Geziydi Rabat benim için… Umarım sizin için de öyle olur…

Rabat Gezilecek Yerler
Rabat Gezilecek Yerler

Keyifli ve Aylak Geziler!

“facebook sayfamızı beğenmeyi unutmayınız!”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.