Marakeş Gezilecek Yerler – Pembe Duvarlı Şehir

0
106
views
Bizi Paylaş!

Marakeş, gezginlerin hem sevdiği hem de nefret ettiği bir yer. Ancak, beklentilerinizi buna göre ayarlamanız ve başka hiçbir yerde bulamayacağınız bir yer için kendinizi hazırlamanız gereken yerlerden biri Marakeş… Bu yazımda Marakeş gezilecek yerler nereler aynı zamanda Marakeş ile ilgili bilinmesi gerekenleri de anlatmaya çalışacağım.

Hayal kırıklıklarından kaçınmak için Marakeş’e gitmeden önce Marakeş ile ilgili yapılacakları ve ipuçlarını mutlaka okuyunuz. Umarım siz benim gibi hayalkırıklığına uğramazsınız  ve beğenileriniz daha fazla olur.

Marakeş Gezilecek Yerler, Pembe Duvarlı Şehir
Marakeş Gezilecek Yerler, Pembe Duvarlı Şehir

Marakeş Gezilecek Yerler

Marakeş’de Nerede Konaklanır?

Marakeş’de hostelleri unutun. Konaklamanız kesinlikle kaliteli bir otel olsun. Döndüğünüzde bitten, pireden kaşınmak istemiyorsanız tabi! Medina içerisinde Google Maps çalışmıyor malesef. Sokaklar ise inanılmaz dar. Ehh adres sorduğunuzda da paralı… Bunu Fas’da dikkat edilmesi gerekenler yazımda belirtmiştim. O yüzden Medina dışında bir yerde konaklamanızı tavsiye ederim. Medina’da küçük bir dar sokakta bulunan hosteli bulmam yaklaşık 1,5 saatimi almıştı!

“Fas’da dikkat edilmesi gerekenler”

Marakeş’de Alışveriş

Marakeş’de alışveriş hem eğlenceli hem de bir o kadar sancılı. Satıcıların fiyatının 3’te birini teklif edin. Sonra ortada buluşuyorsunuz zaten. Pazarlık burada sünnet değil adeta farz! Özellikle deri ürünlerinden hoşlanıyorsanız Medina’da birçok alternatif bulabilirsiniz. Ancak mutlaka birkaç yere fiyat sormadan almayın… Daha sonra aldığınız ürünün aynısını yarı fiyatına bulabilirsiniz…

Marakeş Gezilecek Yerler, Pembe Duvarlı Şehir
Marakeş Gezilecek Yerler, Medina

Baharatlar, kokular, yılan oynatıcıları… Satıcılar sizden para koparmak için alttan girip üstten çıkacaklar, bir selam vermeniz yeterli… Bir daha çok zor kurtuluyorsunuz.

Marakeş’de Taksiciler!

Ne yazık ki, Marakeş’teki taksiciler gördüğüm en abartı taksiciler! 70/80 dirheme gidebileceğiniz yerler için sizden 300/400 dirhem talep edebilirler… Taksilerde de pazarlık usulü geçerli. Mutlaka pazarlık yapın binmeden.

Medina

Haritanız, cep telefonu uygulamalarınız hazır mı? Burada hiçbir işinize yaramayacak emin olun. 19 kilometrelik pudra pembesi renkli topraktan yapılmış surlara sarılmış Medina… Fotoğraf tutkunları için bir cennet, boğazına düşkünler için tam bir maden, konfor arayanlar için bir hayalkırıklığı!

Marakeş Gezilecek Yerler, Pembe Duvarlı Şehir
Marakeş Sokak Yemekleri

Ara sokaklarına daldığınızda sizi çıkmaz sokağa çıkaran, Her an bir motosiklet altında kalabilme riskini yaşayacağınız, bunun yanında sokak lezzetlerine doyacağınız, envai çeşit deri ürünlerini bulabileceğiniz çılgınca bir mekan!

Jemaa el Fna Meydanı

Jemaa el Fna – Marakeş’te herşeyin bir arada bulunduğu ana meydan, kesinlikle çılgınca diyebilirim buraya! İnsanlar sizi bir şeyler satın almaya ve fotoğraflarını çekmek için para koparmaya yapmaya çalışacaklar. Omuzlarınıza yılan, maymun ve bulabilecekleri her şeyi koyabilirler.

Marakeş Gezilecek Yerler, Pembe Duvarlı Şehir
Marakeş , Jema’el Fna

Ancak bu davranışlar sizi bu meydanın eğlencesinden mahrum etmesin. Kelle paçaya, tajine, farklı farklı tatlılara doyabileceğiniz bir meydan aynı zamanda burası.

Yine de akşamları çok kalabalık olan bu mekanda gezerken, yılan oynatıcılarına, masal anlatıcılarına, kına yakıcılara mutlaka dikkat edin. Kalabalık çoğunlukla tam bir kandırmaca olabiliyor!

Koutoubia Camii

Marakeş’de bulunan Koutoubia Camii, Fas’taki en büyük camidir. Camii, Jami El-Kutubiyah, Kotoubia Camii, Kutubiya Camii, Kutubiyyin Camii ve Kitapçı Camii gibi başka isimlerle de bilinir. Marakeş’in güney-batı medina bölgesinde yer alan Cami, kavisli pencereler, bir seramik şerit, sivri uçlu merdaneler ve dekoratif kemerler ile dekore edilmiştir; bahçeli geniş bir meydanı vardır ve geceleri aydınlatılmaktadır. Yüksekliği 77 metre (253 feet) yüksek olan minarede bir ok ve küreler bulunur. Berber Almohad hilali Yaqub al-Mansour (1184-1199) hükümdarlığında tamamlanmış ve Sevilla Giraldası ve Rabat Hassan Kulesi gibi diğer binalara ilham vermiştir.

Marakeş Gezilecek Yerler, Pembe Duvarlı Şehir
Marakeş Gezilecek Yerler, El Koutubia Cami

Caminin içerisinde fotoğraf çekmek kesinlikle yasak. Daha girmeden cemaat uyarıyor fotoğraf çekemezsiniz diye.

Marakeş Gezilecek Yerler, Pembe Duvarlı Şehir
Marakeş Gezilecek Yerler, El Koutubia Cami

Marakeş Hava Durumu

Aslında Fas gezimden önce tüm planlarımı yapmış, hangi şehirlerin yağmurlu olup olmayacağını araştırmış ve buna göre rotamı Marakeş’e doğru çevirmiştim. Rabat’tan geldiğimde hava gayet iyi görünüyordu. Ne yağmur ne rüzgar! Ancak ikinci gün hava durumu birden değişti ve yağmurda gezmek zorunda kaldım.

Marakeş Gezilecek Yerler, Pembe Duvarlı Şehir
Marakeş Gezilecek Yerler, Pembe Duvarlı Şehir

Pembe Duvarlı Şehir

Neredeyse bin yıl önce kurulan Marakeş, bugünkü Fas’ın en büyük şehirlerinden biri. Sahra Çölü’nün kenarında, karla kaplı Yüksek Atlas tarafından çerçevelenmiş pembe renkli saraylarını barındıran bir kültür. Burada Medina’ya girdiğinizde soluduğunuz atmosferde Avrupa, Afrika ve Orta Doğu karışıyor, birleşiyor, geçmiş ve şimdi birbirinden ayırt etmek çok zor. Ancak hata yapmayın, Marakeş taşlaşmış bir tarih değildir. Bunun yerine, bu asırlık ticaret merkezi, fikirlerin geliştiği ve havayı sarhoş edici ve bazen korkutucu bir enerji ile doldurduğu yaratıcı ve tatlı bir mekandır.

Burası başka şehirlerle, kültürlerle kıyaslayabileceğiniz bir yer değil. Kendinizi yılan oynatıcılarının kimine göre çekici, kimine göre sırnaşık  şakalarını yaparken bulabilirsiniz.

Keyifli, Aylak Geziler!

“facebook sayfamızı beğenmeyi unutmayınız!”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.