Tanca Gezilecek Yerler – Tanca Gezi Rehberi

0
191
views
Bizi Paylaş!

Tanca Gezilecek Yerler – Tanca Gezi Rehberi

Cebelitarık Boğazı’nı koruyan Tangier, yüzyıllardır Avrupanın Afrika’ya açılan kapısı olmuştur. Kültürler ve etkilerin karışımı Fas’ta benzersiz olan Tanca tarihinin büyük bir kısmında Fas tarafından yönetilmemiştir. Tanca gezilecek yerler ve Tanca gezi rehberini bu yazımda bulacaksınız.

Tanca Gezilecek Yerler – Tanca Gezi Rehberi
Tanca Gezilecek Yerler – Tanca Gezi Rehberi

Tangier, kısmen tuhaf yabancıları, sanatçıları ve casusları çeken yarı-bağımsız bir uluslararası bölge olarak tanımlandığından dolayı her zaman keyifsiz bir cazibe taşıdı tarihte. Şehrin bu keyifsiz ve rahatsız edici haline gelir gelmez tanık olmam tarih boyunca taşıdığı misyonu kanıtlar gibiydi.

Tanca Gezilecek Yerler – Tanca Gezi Rehberi
Tanca Gezilecek Yerler – Tanca Gezi Rehberi

“Fas Hakkında Bilinmesi Gerekenler”

Tangier yıllar boyunca, sanatçılar, şairler ve macera arayan yazarlar tarafından romantikleştirildi. Tangier, birçok gezgin için Afrika’ya açılan bir kapıdır. Cruise gemileri sık sık Atlantik’ten Akdeniz’e giderken buraya demirlediler ve Avrupa’daki gezginler İspanya’dan Tangier limanına hızlı bir feribotla kolayca ulaşım sağladılar.

Tanca Gezilecek Yerler – Tanca Gezi Rehberi
Tanca Gezilecek Yerler – Tanca Gezi Rehberi

Tangier, Afrika ve Avrupa etkilerinin ilginç, kozmopolit bir karışımıdır. Fas’taki birçok şehirde olduğu gibi, eski şehir (Medine) ve yeni şehir  (Ville Nouvelle) bulunmaktadır.

Tanca Gezilecek Yerler

Tangier görülmeye değer mi? Tangier’de ne görebilir ve neler yapabilirsiniz? Bu şehir rehberinde, Tangier’de ziyaret edilebilecek en ilginç yerlere, nerede kalacağınız ve nerede yenileceğine dair öneriler ve şehrin nasıl gezileceği hakkında bilgiler bulacaksınız.

Tanca’ya ilk ayak bastığım andan itibaren aynı Marakeş ve Rabat gibi beni bir yanda hayal kırıklığı bir yanda egzotik havasıyla etkiledi… Sevsem mi sevmesem mi anlayamadığım şehirlerden bir tanesi Tanca. Aslında Şehirden istediğim her şeye sahip: egzotik bir gizem duygusu, ilginç bir tarihi, güzel manzaralar ve el değmemiş plajlar…

Tanca Gezilecek Yerler – Tanca Gezi Rehberi
Tanca Gezilecek Yerler – Tanca Gezi Rehberi

Aynı zamanda, Tangier, Fas kültürünün Kuzey Afrika, İspanya, Portekiz ve Fransa’nın kontrolsüz bir karışımı. Her gün Avrupa’dan Cebelitarık Boğazı’ndan bu şehre feribotlar geçerek Afrika’daki en kozmopolit şehirlerden biri haline geliyor. Avrupa’nın Afrika’yla buluştuğu Şehir Tangier…

“Marakeş Gezi Rehberi”

Tanca Gezi Rehberi

Tangier’de sıkılmadan birkaç gün geçirebilirsiniz. Ziyaret edilecek çok sayıda kültürel, tarihi ve renkli alan var.

Medina

Tangier’in Medine’si hareketli bir yer, sokakları dükkanlar, çayhaneler ve bir liman şehri olduğundan dolayı genelevler ile doludur.

Tangier’de Medine’nin dar sokaklarında dolaşmak ve fotoğraflamak gerçekten keyifli zamanlardı ve şehri gerçekten yakından tanımak istiyorsanız kesinlikle öneririm. Kafa karıştırıcı ve bazen yolunuzu bulmak çok zor olabilir ama bu da maceranın bir parçası.

Tanca Gezilecek Yerler – Tanca Gezi Rehberi
Tanca Gezilecek Yerler – Tanca Gezi Rehberi

Turistik biblolar, hediyelik eşyalar burada bol miktarda bulunur, eğer Fas’taki tek durağınızsa satın alabilirsiniz. Ancak Fas’ta seyahat etmeye devam etmeyi planlıyorsanız, başka yerlerde daha uygun fiyatları bulacaksınız.

Buradaki satıcılar Fas’ın diğer şehirlerine göre birşey satın almanız için sizi taciz etmiyor ve pazarlık da yapmıyorlar. Hepsi tok satıcı anlayacağınız. Bu yönden Tanca biraz daha farklı gelmişti bana.

Tanca Gezilecek Yerler – Tanca Gezi Rehberi
Tanca Gezilecek Yerler – Tanca Gezi Rehberi Tatlıcı Abdülrezzak Dayı

Grand Socco

Grand Socco, birkaç farklı isimle anılan büyük bir meydan. Yerlilerin adlandırdığı, Souk Ibarra, ya da Place du Grand.  Tangier’deki bu büyük açık meydan muhtemelen ziyaret eden herkes için merkezi bir işaret noktasıdır.

Tanca Gezilecek Yerler – Tanca Gezi Rehberi
Tanca Gezilecek Yerler – Tanca Gezi Rehberi Grand Socco

Grand Socco her zaman hayatın akışının bulunduğu etkinliklerle dolu bir meydan. Geceleri dışarı çıkarsanız, akşamları yürüyüşe çıkan aileler ve kıyafetlerden pamuk şekerden salyangoz çorbalarına kadar her şeyi satan yüksek sesle sokak satıcıları ile dolu büyük kalabalıklar bulacaksınız. Burasını, şehrin herhangi bir yerinden taksiyle veya yürüyerek ulaşmak için kolay bir nokta olarak belirleyebilirsiniz.

York Castle

York Kalesi, Tangier Medine’nin kuzeyindeki Kasbah’ın sarp kayalıklarının tepesinde, 15. yüzyılın sonunda yapılmış bir kaledir. Tangier koyuna bakan devasa mermerli terasından manzara Cebelitarık’tan Trafalgar’a kadar uzanmaktadır.

Tanca Gezilecek Yerler – Tanca Gezi Rehberi
Tanca Gezilecek Yerler – Tanca Gezi Rehberi York Kalesi

Bu eski Portekiz-Mağribi kalesi, İngilizler tarafından 1664’te işgal edilmiş, o dönemki Valileri, Amsterdam’a sürülmüştür.

Sidi Bou Abib Mosque

Sidi Bou Abib Camii, Tangier merkezindeki Grand Socco Medina bölgesine bakan bir camidir. 1917 yılında inşa edilmiş ve çok renkli fayanslarla dekore edilmiştir.

Tanca Gezilecek Yerler – Tanca Gezi Rehberi
Tanca Gezilecek Yerler – Tanca Gezi Rehberi Bou Abib Cami

Sour Al Maâgazine

Faro Meydanı olarak da bilinen Sour Al Magazine, uzun zamandan beri dostların ve özellikle aşıkların buluşma noktası olmuş. Fas’da birçok romantik şarkılar, Tangier’in bu popüler caddesine adanmıştır.

Özellikle yaz aylarında, bu cadde daima liman ve Tangier Körfezi’nin nefes kesici manzarasını izleyen insanlarla doludur. İnsanlar buraya Akdeniz’den sürekli gelen hafif esintinin tadını çıkarmaya da geliyorlar.

Tanca’da Kalınacak Yerler

Marakeş’den Tanca’ya otobüsle geldiğimde inanılmaz bir sağanak yağmur karşıladı beni. Otobüs durağından kalacağım otele yürüyerek yaklaşık 1 saatte varabildim. Tabi ki yine Medina bölgesinde rezervasyon yaptığımdan dolayı oteli bulmak hayli zaman aldı.

Tanca Gezilecek Yerler – Tanca Gezi Rehberi
Tanca Gezilecek Yerler – Tanca Gezi Rehberi

Üstüne üstlük bir de gece olması ve haritanın tam olarak adresleri göstermemesi nedeniyle yine geleneksel adres sorma yöntemini denedim. Medina’da 10/12 yaşlarında bir çocuğa adresi sorduğumda beni götürebileceğini söyledi. Ve yola koyulduk. Yol güzergahında çocukların sayısı 4-5 civarında oldu ve biraz daha büyükçe birisi bize eşlik ederek oteli bulmamıza yardım etti. Tabi ki bu hizmetin bedeli karşılığında 5 Yuro talep ettiler! Olum siz manyakmısınız lan, 5 Yuroya taksiye binerdim diyerek 1 Yuroda anlaştık. Ertesi gün otel bölgesinde gezerken yaklaşık yarım saat aynı bölgede dönüp dolandığımızı anlamam zor olmadı tabii ki!

Tanca Uluslararası Havaalanına Ulaşım

Tangier, özellikle Avrupa’dan gelen günlük uçuşların geldiği uluslararası bir havaalanına sahiptir.

Havalimanından sadece Tangier şehir merkezine taksi ile ulaşabilirsiniz. Bu taksiler terminalin çıkışında olacak ve sabit fiyatlara sahip olacaklar. Havalimanından şehir merkezine gitmek 100 Dirhem.

Tangier’den havaalanına gitmek için şehrin herhangi bir yerinden bir Petit Taxi (mavi olanlar) alabilirsiniz. Bazı taksi şoförleri sizden daha fazla ücret almaya çalışacabilir ancak havaalanına sabit fiyatın da 100 Dirhem olduğunu bilmenizde fayda var. Ben pazarlıkla 70 dirheme bağlamıştım olayı!

Tanca’da Taksi

Tangier’de iki tür taksi vardır (Fas’ta her yerde olduğu gibi), Petits Taxis (küçük taksiler) ve Grands Taxis (büyük taksiler).

Petits Taxis daha küçük arabalar ve yandan sarı bir şerit ile mavi renkli taksilerdir. Şehir içinde kısa mesafelerde ve geceleri % 50 daha fazla ücretli olan taksi çeşidi.

Tangier’de sürekli olarak taksi sıkıntısı olduğundan, içinde yolcuları olan ancak hala boş koltukları olan bir taksiyi durdurup binebileceğinizi aklınızda bulundurunuz.

Grands Taxis, Tangier’den çevre kasaba ve şehirlere veya havaalanından şehir merkezine uzun yolculuklar için kullanılıyor. Tangier’deki Grand taksiler, seksenli yıllarında klima olmayan bej renkli dört kapılı Mercedes’lerdir. Büyük taksi, genellikle Fas’ta paylaşılan bir taksidir.

Yalnızca kendiniz için taksinin tamamını (6 koltuğun tamamı için) ödemediğiniz sürece hareket etmez. Bizdeki dolmuş mantığıyla işlemektedir yani. Feribotla, havaalanında, otobüs duraklarında, tren istasyonunda ve şehirlerdeki daha büyük otellerin önlerinde ve limanda bulunabilirler.

Tangier Mimarisi

Tangier mimarisi ve büyüleyici tarihi ile zengin bir şehir. Hem mimariyi hem de tarihi birleştiren çok özel bir Fas binası türü Riad‘lar, İdrisid Hanedanlığı döneminde görünmeye başlayan tipik Fas binalarıdır. genellikle bahçeli ve çeşmeli kapalı avlulara sahiptir. Yapımlarının dikkat çekici bir özelliği, zellij (Fas fayansları) ile tasarlanmış olmalarıdır.

Tanca Gezilecek Yerler – Tanca Gezi Rehberi
Tanca Gezilecek Yerler – Tanca Gezi Rehberi

Tanca’ya ne zaman gidilmeli?

Tangier’i ziyaret edecek en iyi zaman Eylül-Kasım ve Mart-Mayıs arasıdır. Bu tarihlerde hava gerçekten mükemmel, çok sıcak değil ve turist mevsimi henüz tam başlamamış oluyor. Ayrıca iyi bir fiyata güzel bir riad oda bulmanız mümkün.

Tanca’da Ücretsiz Rehberler

Tangier’de bol miktarda konuksever ve dost canlısı insanlar bulabilirsiniz. Turistik bir bölgede, özellikle Medina’da olduğunuzda size  ücretsiz bir şeyler teklif edildiğinde dikkatli olmanızda fayda vardır… Daha sonra fazlasını ödemeniz kaçınılmazdır…

Tanca Gezilecek Yerler – Tanca Gezi Rehberi
Tanca Gezilecek Yerler – Tanca Gezi Rehberi

Medine’nin etrafındaki “ücretsiz” rehberli bir tur, büyük olasılıkla bir amcanın biblo dükkanına ya da tur sonunda para talebine yol açacaktır. Ayrıca uzaktan dahi görmek istemediğiniz dükkanları da içerebilir bu tur.  Ücretsiz bir fincan çay, çok fazla halıya, kokuya, baharatlara bakmanıza ve gereksiz zaman harcamanıza neden olabilir…

Ücretsiz kelimesini duyduğunuzda, emin olun ödediğiniz fiyat genellikle normalden daha fazla olacaktır.

Sırt Çantalı Gezginler için Önemli!

Bu bölümde bahsedeceklerimin, özellikle sırt çantalı gezginler için yararlı olacağını düşünüyorum. Tangier’e vardığınızda, otobüs terminali, tren istasyonu veya feribot iskelesinde, birçok “otel ayakçıları” tarafından karşılanacak, oldukça yüksek sesle, nereye gitmek istediğinizi soracaklar. Bu kişilerin çoğu sizi seçtikleri bir otele götürmek için komisyon kazanmak için orada bulunduklarını unutmayın.

Bu, otelin mutlaka kötü bir otel olacağı anlamına gelmez, sadece gitmek ya da bulunmak istemediğiniz bir bölgede konaklayabileceğiniz anlamına gelir; odanızın fiyatı komisyonu kapsayacak şekilde daha yüksek olacaktır veya otel kalite açısından sorgulanabilir olabilir.

Tanca Gezilecek Yerler – Tanca Gezi Rehberi
Tanca Gezilecek Yerler – Tanca Gezi Rehberi

Otel ayakçıları, saf turistleri komisyon kazanacakları bir otele kadar takip etmeleri ve korkutmak için pek çok zekice teknik bulmuşlardır. Hangi otelde yer ayırttığınızı sorabilir ve daha sonra, o otelin dolu olduğunu, taşındığını ya da kötü bir alanda olduğunu açıkça söyleyebilirler. Bazı otel ayakçıları daha da ileri giderek ve hatta otelinizi sizin için aramış gibi telefonla bir otel bulmuş gibi davranacağını mutlaka aklınızda bulundurunuz.

Bu tür yutturmacalara sakın inanmayın. Gelmeden önce, özellikle akşamları geliyorsanız, otel rezervasyonunu mutlaka yaptırınız. Taksiye binerseniz, sizi rezervasyon yaptığınız otele götürmek için ısrar edin. Taksi şoförünüz otelinizin yerini bilmiyormuş gibi yapıyorsa, başka bir taksiye binin. Hatta Medina bölgesinde hiç rezervasyon yaptırmayın. Medina kalmak için değil daha çok gezmek için gerekli bir bölge.

Tanca’dan Ayrılma Vakti

Romalılardan Rolling Stones’a, Yves Saint Lauren’e kadar birçok yazarın, gezginin, ünlünün etkilendiği Tanca’dan etkilenmediğimi söylemek yalan olur aslında. Belki de turizmi tam anlamıyla bilmediklerinden, ya da ülkenin gelir dengesizliğinden kaynaklanan turistlere yaklaşımından dolayı biraz hayal kırıklığı yaşamış olsam da Tanca yine de görülmeye değer.

Birçoklarının dediği gibi “Tanca Afrika değil” fikrine ben de katılıyorum. Fransız, İspanyol, Portekiz sömürgelerinin etkilerini taşıyan nerede olduğunu tam anlamıyla çözemediğim garip bir şehir olarak kaldı benim aklımda…

Keyifli Aylak Geziler!

“facebook sayfamızı beğenmeyi unutmayınız!”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.