Lviv’de Gidilecek Cafe ve Barlar – Lviv Gezi Rehberi

0
240
views
Bizi Paylaş!

Lviv’de Gidilecek Cafe ve Barlar sözkonusu olduğunda o kadar çok yazmak istediğim yer var ki! Uzun zamandır gezdiğim bu muhteşem şehri tanıtmak için ne yazsam az gelir diye düşündüm hep. Şimdilik en popüler mekanlardan başlamak istedim. Lviv gezilecek yerler dendiğinde ilk akla gelen sadece yeme içme özelliği olan mekanlar olmayıp her biri ayrı bir müze özelliği taşıyan mekanlar burası. Gezdiğinizde sizler de bana hak vereceksiniz.

Lviv'de Gidilecek Cafe ve Barlar
Lviv’de Gidilecek Cafe ve Barlar

Lviv Çikolata Fabrikası

Lviv’in tarihi merkezi, Rynok Meydanında bulunan çikolata fabrikası şehrin gözde mekanlarından biridir. Sokaktan geçerken cam duvarlar aracılığıyla çikolatanın nasıl şekerleme ve farklı figürler haline dönüştüğünü izleyebilirsiniz. Lviv Çikolata Fabrikasının ünü o kadar büyümüş ki, Ukrayna’nın hemen hemen bütün şehirlerinde şubesi bulunuyor. Hatta ülke dışına Bakü’de, Krakow’da bile şube açmışlar.

Lviv gezinizden ayrılmadan önce mutlaka sevdiklerinize Lviv Çikolatalarını hediye olarak götürmenizi tavsiye ederim. El yapımı çikolataların fiyatları ise gerçekten çok uygun. Tane olarak satın almak isterseniz, yaklaşık 7 grivna’dan başlıyor. 1 grivna kaç Tl eder diye sorarsanız işte o kısım dolar dalgalanmasına göre değişebiliyor. 2020 Haziran kuru yaklaşık 3,8 Grivna = 1 TL ye  denk geliyor.

Lviv Çikolata Fabrikası
Lviv’de Gidilecek Cafe ve Barlar – Lviv Çikolata Fabrikası
Lviv Gezilecek Yerler

Hoş bir ortamı bulunun Lviv Çikolata Fabrikası’nın sokak girişi ve en üst katı cafe olarak hizmet vermektedir.

Lviv Kahve imalatı, kahvenin sadece bir içki olmadığını, Lviv atmosferinde doğup yaşayan bir kültür olduğunu düşünür! Dünyanın en iyi kahvesi burada kavrulur ve karıştırılır, sadece bir içki yaratmaz, aynı zamanda neşesiz bir özel iksir yaratır! Hazırlığın temel kurallarını takiben, Lviv Kahve Fabrikasında en iyi duygulara yer verilmektedir. Zihinde duran her düşünce ve ruh hali, orijinal içeceğin beşinci unsurudur.

Lviv’de Gidilecek Cafe ve Barlar – Lviv Chocolate Company

Coffe Manufacture

Aynen bunları söylüyorlar yaptıkları kahve ile ilgili. Lviv Coffe Manufacture, Lviv Kahve Fabrikasına geldiğinizde bu kadar iddialı olduklarına hak vereceksiniz. Burada kahve içmek sadece bir içecek içmekten ibaret değil. Tam anlamıyla bir şov. Sadece içtiğiniz kahveden değil, içerisinde geçirdiğiniz her andan keyif alacaksınız.

Coffe Manufacture, Lviv’in turistik bölgesi olan Rynok Meydanında bulunmaktadır. İçerisine girdiğinizde dehlizlerden geçerek farklı mekanlarda bulacaksınız kendinizi. Kahvenin gerçek tadına varmak için loş mekanlar oluşturulmuş. Lviv’de kesinlikle görülmesi gereken yerlerden bir tanesi.

Lviv'de Gidilecek Cafe ve Barlar -
Lviv’de Gidilecek Cafe ve Barlar – Coffe Manufacture

Lviv Croissant

Her ne kadar Kruvasan bir Fransız yiyeceği olarak bilinse de “Lviv Croissant” da bu lezzetleri tattığınızda sanki bu yiyeceğin Lviv’den doğduğuna inanacaksınız. Son olarak menülerine Dönerli Croissant ekleyen Lviv Croissant’ı Lviv’in hemen hemen her caddesinde her köşebaşında bulmanız mümkündür.

Lviv'de Gidilecek Cafe ve Barlar
Lviv’de Gidilecek Cafe ve Barlar

Lviv Vişne Evi

Burası aslında bir kafe değil. Ancak yolu Rynok Meydanından geçenlerin mutlaka ayaküstü uğradıkları mekanlardan bir tanesi. Kafenin özelliği;  likör desem değil, şarap desem değil vişneden yaptıkları çok farklı bir içecek.

 Lviv'de Gidilecek Cafe ve Barlar
Lviv’de Gidilecek Cafe ve Barlar

İster içeride oturarak tadın, isterseniz dışarıda bulunan masalarda ayaküstü için içeceğinizi. Ancak içerinin havası bambaşka. Soğuk havalarda bile dışarısı dolup taşıyor. Masalarda yer bulmak gerçekten zor. 

Gasova Lampa

Gazyağıyla çalışan lambaları 1853 yılında icad eden Polonya kökenli Lvivli kimyagerler Ignacy Lukasiewicz ve Jan Zeg’in anısına kurulan Gasova Lampa, Lviv’in ender konsept kafelerinden bir tanesidir.

Daha sonraları “Viennesse” yani “Viyana” olarak adlandırılacak olan bu gaz lambaları Lviv sayesinde tüm dünyaya yayılmış. İçeride yaklaşık olarak 500 civarında antika gaz lambası bulunmaktadır.

Lviv'de Gidilecek Cafe ve Barlar
Lviv’de Gidilecek Cafe ve Barlar – Gasova Lampa

Lviv’in Virmenskaya Cd. nde bulunan Restoranın kapısında yer alan mucitlerden birinin masa başındaki bronz heykeli ile oturup sohbet edebilirsiniz. Şaka şaka. Sadece fotoğraf çektirmeniz mümkün.

Dim Legend

Türklerin “Çatısında Araba Olan Kafe” olarak da adlandırdıkları Dim Legend, Rynok Meydanından, Arselan Müzesine çıkan sokakta bulunmaktadır.

Lviv'de Gidilecek Cafe ve Barlar
Lviv’de Gidilecek Cafe ve Barlar

Kafe’nin tepesinde bir araç ve heykel bulunmaktadır. Şans getirdiğine inanlan heykelin şapkasına attığınız bozuk parayı isabet ettirdiğinizde tüm dileklerinizin gerçekleşeceğine dair bir inanç vardır. Tabi ki bütün bunlar Lviv mekanlarının olmazsa olmazı, farklı konseptlerin ürünü.

Lviv'de Gidilecek Cafe ve Barlar
Lviv’de Gidilecek Cafe ve Barlar

Lvivsky Ply’atsky

Lvivsky Ply’atsky Ratusha (Belediye Binası)’nın giriş kapısının tam karşısında bulunmaktadır. Lviv’in kendisiyle özdeşleşen Strudellerinin en hasını burada bulabilirsiniz. Aslında benim favori strudel mekanım Strudel House olmasına rağmen yaklaşık 3 yıldır kapalı bulunmakta. Açılacağı da meçhul bu gidişle.

Ancak Lvivsky Ply’atsky’de de Lviv’in özel franbuazlı, vişneli, ıspanaklı ve ton balıklı strudellerini tatmanızı öneririm.

Masoch Cafe

Lviv’de doğup büyüyen Alman kökenli “mazoşist” eğilimli yazar Leopold von Sacher-Masoc anısına açılan mekan “mazoşizm” teması üzerine kurulu bu mekan özellikle yabancılar tarafından ilginç bulunan bir kafe.

Lviv'de Gidilecek Cafe ve Barlar
Lviv’de Gidilecek Cafe ve Barlar

Kapının girişinde Masoc’un bir heykeli var. Cesareti olanlar ya da meraklı olanlar heykelin cebine elini sokup ne var ne yok bakıyor! Girişte kırbaçlı kızlar sizi karşılıyor daha girer girmez birer şaplak yiyorsunuz… Buraya girdiğinizde her türlü işkenceyi kabul etmiş sayılıyorsunuz… Tabi daha fazla isterseniz sizin isteklerinizi kırmıyorlar!

Poshta (Post Office Cafe)

Poshta Cafe, Rynok Meydanında bulunan yine farklı bir mekan. İçeriye girdiğinizde Lviv’e ait eski kartpostallar, pullar sizi karşılıyor. Aynı zamanda eski bir matbaa olan bu mekan bir kafenin ötesinde müze diyebiliriz.

Lviv'de Gidilecek Cafe ve Barlar
Lviv’de Gidilecek Cafe ve Barlar

Pravda Beer Theatre

Pravda Beer Theatre, Yalnızca Lviv’de değil, Ukrayna’da gerçek biranın adresi. Burası yalnızca bir bira fabrikası değil bugüne kadar gördüğüm pazarlama stratejilerini en iyi uygulayan işletme diyebilirim.

Lviv'de Gidilecek Cafe ve Barlar
Lviv’de Gidilecek Cafe ve Barlar

Aynı zamanda restoran kategorilerinde de değerlendirdiğim Pravda çok farklı menüleri, biraları ve canlı müziği ile Lviv’de number one!

Lviv’de Gidilecek Cafe ve Barlar – Pravda Beer Theatre

пид золотою зиркою

Lviv’de 1826’da bir eczane olarak kurulan ve şuanda restoran ve cafe olarak hizmet veren muhteşem bir işletme пид золотою зиркою… Altın Yıldızların Altında…

Lviv’de gerçekten en şık ve zarif mekanlardan bir tanesi пид золотою зирк. Limon ve vişne likörünü mutlaka tatmalısınız.

https://www.youtube.com/watch?v=h_fQxr0Ipcc&t=27s

Lviv’de Gidilecek Cafe ve Barlar, saymakla, yazmakla bitmez… Özellikle bir işletmeci iseniz Lviv’de gezilecek yerler yanında mutlaka çok farklı konseptlerde bulunan bu cafe ve barları mutlaka incelemenizi tavsiye ederim.

Keyifli ve aylak geziler!

“facebook sayfamızı beğenmeyi unutmayınız!”

https://www.facebook.com/aylakgezgincom/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.