Toledo Gezilecek Yerler – Don Kişot’un Kenti

0
139
views
Bizi Paylaş!

Madrid’e yaptığım gezinin bir gününü ayırmak istediğim, çocuklumuzun kahramanı Don Kişot’un şehri Toledo’ya vardığımda binlerce yıllık tarihi ve birçok medeniyete ev sahipliği yapan bu kadim şehir için bir günün yeterli olmayacağına kanaat getirdim. Toledo’da geçirdiğim 4 harika günün ardından daracık sokaklarıyla bir labirenti andıran bu şehirde ortaçağı yaşamak ve tarihin derinliklerine doğru yolculuk yapmak gerçekten muhteşem bir deneyim oldu. Burada Toledo gezilecek yerler ile ilgili her ne kadar bilgi vermeye çalışsam da bu masal şehri anlatmama yeterli değil inanın…

Toledo Gezilecek Yerler
Toledo Gezilecek Yerler

Madrid’de sararmış yaprakların döküldüğü bir sonbahar sabahının ilk ışıklarında bir sinema kuyruğunda beklermiş gibi heyecanla düştüm Toledo yollarına. Aslında Aralık ayı olmasına rağmen Madrid’de bir sonbahar havası hakimdi. Belki de en güzel mevsim bu olsa gerek İspanya gezisi için.

Toledo Gezilecek Yerler
Toledo Gezilecek Yerler

Toledo gezisi için biletimi www.alsa.com sitesinden aldım. Madrid otobüs terminaline yaklaşık bir saat erken varmıştım ve o anda bulunan Toledo otobüsüne bindim. Bu siteden almış olduğunuz biletleri gün içerisinde başka seferlerde kullanabilirsiniz.

Gelmeden önce ismini yalnızca araba ve gitar markası olarak duyduğum bir şehirdi  Toledo… Madrid gezilerinin günübirlik bir destinasyonu olarak bilinen Toledo, aslında başlı başına gezilmesi görülmesi gereken bir şehir.

Toledo Gezilecek Yerler
Toledo Gezilecek Yerler

Toledo, İspanya’nın tarihi ve doğal açıdan hazinelerinden biri gerçekten. Çok farklı doğal konumu ile Targus Nehri‘nin kıvrımlı yapısında kurulan, tarih boyunca farklı kültür ve medeniyetlere ev sahipliği yapmış , aynı zamanda çeşitli mimari tarzdaki güzel ve uyumlu binaları ile eşsiz bir şehirdir.

Zengin Ortaçağ geçmişinde, Toledo, kendi başına Yahudi, Müslüman ve Hıristiyan kültürlerinin hoşgörü ve bir arada bulunmasının bir örneği olan “Toledan Çevirmenler Okulu” aracılığıyla Batı kültürünün beşiklerinden biri olarak kabul edilmektedir.

Toledo’da tarih, sanat, kültürel miras, gastronomi ve el sanatları birbirleriyle o kadar birleşmiştir ki, kiliseler, sinagoglar ve camiler, Hristiyan, Yahudi ve Müslüman gibi üç büyük dinin, yüzyıllarca birlikte yaşamasıyla adeta günümüzdeki savaşlara ve kine meydan okur.

Toledo Tarihi

Madrid‘in 80 km güneyinde, üç yanı Tajo Nehriyle çevrili Şehre Romalılar Toletum, milattan sonraki 8.yüzyılda Müslüman Arap fethinden sonra ise Araplar tarafından Tuleytula ismi verilmiş.

Günümüzde çok önemli bir turizm potansiyeline sahip olan Todelo’ya inanılmaz bir turist akımı UNESCO Dünya Tarihi Mirası Listesi‘ne girmiş 40 İspanya eseri  bu şehirde bulunmaktadır.

Romalı tarihçi Livius eski bir yerleşme olan Toledo’dan küçük, ama konumu açısından müstahkem bir kent olarak söz eder. Yunan ya da Fenike kökenli olan Toledo, MÖ 193’te Romalı general Marcus Filvius tarafından fethedilerek Romalılaştırıldıktan sonra Toletum adını alan kent, zamanla önemli bir Roma kolonisi ve Carpentia’nın merkezi haline gelmiş.

6. yüzyılın ikinci yarısında, Hıristiyanlığı benimseyen şehir 711’de Müslüman Arapların eline geçtikten sonra, ayrıcalıklarını Cordoba’ya kaptırdı.

Tuleytule olarak anıldığı Emeviler döneminde (712-1085) kentte önemli bir Mustarib yani Arapça konuşan Hıristiyanlar yaşıyordu. Çok geçmeden, İslama karşı bir direniş ve ulusal bağımsızlık merkezi durumuna geldi ve bu durum kanlı bastırmalara, özellikle 797 bastırmasına yol açtı. 10. yy başında, yaklaşık elli yıl boyunca özerk bir Arap devletine merkezlik etti. Ülkeye egemen olan Emeviler, belediyecilik, kültür ve iktisat alanında (Toledo deri ve çelikleri) kentin gelişmesine katkıda bulundular. Toledo’yu ziyaretinizde deri ve çelik ürünlerini mutlaka edinmenizi tavsiye ederim.

Toledo Gezilecek Yerler
Toledo Gezilecek Yerler

11. yüzyılın başında, Córdoba halifesi güçsüzleşince 1085’te León ve Castilla kralı VI Alfonso, Toledo’yu fethetti. Toledo bu tarihten sonra Kastilya’nın en önemli siyasal ve toplumsal merkezi haline geldi. Aynı dönemde kentte Hıristiyan, Arap ve Yahudi kültürleri arasında bir kaynaşma yaşandı. Günümüzde hala bu üç inancın barış içinde yaşadığı görülmektedir Toledo’da.

El Grecco

Ispanya’nın en ünlü ressamlarından El Grecco uzun yıllar Toledo’da yaşamıştır. El Greco olarak bilinen Doménikos Theotokópoulos, hayatının çoğunu İspanya’da geçiren bir Yunan ressamdı. Tamamen kendine özgü bir estetiği benimsemek, eserlerini inanılmaz duygularla, çarpık bedenlerle, dramatik renklerle ve ışık tutucuyla doldurmak için geleneksel Rönesans tarzından ayrılmıştır.

Toledo Gezilecek Yerler

Kültürel özellikleriyle İspanya’yı en iyi temsil eden şehir olarak kabul edilen Toledo, ulusal anıt ilan edilmiştir. Engebeli arazi yapısı nedeniyle çoğu yokuş olan dar ve dolambaçlı sokakların hepsi Zocodover Meydanı‘nda birleşir. Bana bu özelliğinden dolayı biraz İtalya’nın Siena kentini anımsatmıştır.

Zacodover Meydanı (Plaza Zokodover)

Etrafı 18. ve 19. Yüzyıllardan kalma binalarla çevrili olan Zacodover Meyadnı, Toledo’da gezilecek yerler içinde en trajik hikayelerle dolu olan yerdir. Zokodover, Eski Toledo’nun hem tarihi hem de ana meydanıdır. Eski şehrin içine, Katedrale giden trafiğe kapalı ana alışveriş caddesi bu meydandan başlar.

Toledo Gezilecek Yerler
Toledo Gezilecek Yerler

İsmi Arapça “Es-suk-Ad-Davab” (Büyük Baş Hayvan Pazarı) kelimesinden değişerek bugünkü halini almıştır. Çağlar boyunca Toledo’nun çarşısı olarak kullanılan meydan gerek engizisyon öncesi (özellikle 14. ve 15 Yüzyıllarda) gerekse 16. Yüzyılda engizisyon mahkemesi kararları ile binlerce Yahudi, Müslüman ve Hristiyan’ın katledildiği çeşitli şekillerde acımasızca idam edildiği bir meydandır.

Meydanda bir Mac Donalds ve Toledo’nun ünlü badem ezmelerinin satıldığı tatlı dükkanı vardır. Meydandan yukarıya doğru çıkan bir başka sokak ise buraya oldukça yakın konumdaki Alcazar’a çıkar.

San Servando Şatosu

Alcazar’dan Targus Nehrinin karşı tarafına baktığınız zaman San Servando Şatosu’nun muhteşem görüntüsü ile karşılaşacaksınız.

Yerel olarak Castillo de San Servando olarak bilinen San Servando Kalesi’nin, 7. yüzyılda bir Visigothic manastırı olarak kurulduğu varsayılmaktadır. 8. yüzyılın başlarında Toledo, Emeviler tarafından fethedildiğinde manastır, bir Arap kalesine dönüştürüldü.

Toledo Gezilecek Yerler
Toledo Gezilecek Yerler

1085’te Toledo, Kastilya Kralı VI. Alfonso’nun Hristiyan ordusu tarafından fethedilmiş ve yapıyı güçlendirerek yeni bir manastır haline getirilmiştir.

Toledo Katedrali (Catedral de Santa María de Toledo) 

Toledo Katedrali, 13. yüzyıldan kalma İspanya’nın Yüksek Gotik katedrallerinden biridir ve bazı görüşlere göre İspanya’daki Gotik tarzın şaheseri olduğu düşünülmektedir.

Toledo’nun daracık sokaklarının arasına sıkıştırılmış olan bu ihtişamlı Katedralin inşaatına 1226’da Kastilya kralı III. Fernando tarafından başlatılmış ve 1493’te Katolik Krallar döneminde tamamlanmıştır.

Toledo Gezilecek Yerler
Toledo Gezilecek Yerler

İspanya Gotik mimari tarzıyla inşa edilen Katedralde, El Greco’nun El Expolio, Coce Apostoles, Francisco Goya’nın El Prendimiento de Jesus, Tiziano ve Pieter Paul Rubens’ın eserleri sergilenmektedir.

1986 yılında başta Toledo Katedrali olmak üzere şehrin tarihî alanı UNESCO Dünya Miras listesi‘ne girmiştir.

Katedral aynı zamanda Aziz Meryem Ana Katedrali olarak da adlandırılmaktadır.

Toledo Alcazar’ı (Alcazar de Toledo)

İspanya’nın en yüksek bölgesinde yer alan taştan bir tahkimat olan Toledo Alcazar’ı, 3. yüzyılda bir Roma sarayı olarak kullanılmış,  1540’larda Roma İmparatoru Charles I ve oğlu II. Philip tarafından restore edilmiştir.

Toledo Gezilecek Yerler
Toledo Gezilecek Yerler

Alcazar, tarih boyunca, hapishane, saray olarak kullanılmış ve günümüzde askeri müze olarak hizmet vermektedir.

San Juan de los Reyes Manastırı

Bu manastır, Aragon Kralı II. Ferdinand ve Kastilya Kraliçesi I, hem oğulları Prens John’un doğumunu hem de Portekiz Afonso Ordusu’nun Toro Savaşı’ndaki (1476) zaferini anmak için kurulmuştur.

Bu manastıra başlangıçta “San Juan de la Reyna” adı verildi ve Katolik Hükümdarlarının türbesi olarak tasarlandı.

Toledo Gezilecek Yerler
Toledo Gezilecek Yerler

Manastırın inşası, mimar Juan Guas tarafından çizilen planların ardından 1477’de başlamış ve 1504 yılında tamamlanmıştır. 1809’da manastır, Napolyon’un birlikleri Toledo’yu işgalleri sırasında ağır bir şekilde hasar görmüş ve 1835’te terk edilmiş. 1883’te başlayan restorasyon 1967’ye kadar tamamlanmadı.

Santa Cruz Müzesi

İspanya tarihinde önemli bir hastane olarak hizmet vermiş olan Santa Cruz Müzesi aynı zamanda koleksiyonların çeşitliliği ve zenginliği olarak İspanya’daki en önemli il müzelerinden biri olarak kabul edilir.

Toledo Gezilecek Yerler
Toledo Gezilecek Yerler

Müze üç bölümden oluşmaktadır. Bunlardan biri Roma, Vizigot, Arapça ve Mudejar dönemlerinden gelen sergilerle Arkeolojik dönemlere adanmıştır.  Bir diğeri, El Greco‘nun çalışması da dahil olmak üzere 16. ve 17. yüzyıllardan kalma Toledo resimleriyle güzel sanatlara adanmıştır. Üçüncü bölüm ise , yerel işçilik ve popüler kültür öğelerinin sergileriyle Endüstriyel Sanat’a ayrılmıştır.

Toledo Gezilecek Yerler
Toledo Gezilecek Yerler

Antigua Mezquita Sobre el Cristo de la Luz

999’da inşa edilen şimdiki adı,  Sobre el Cristo de la Luz olan, Antigua Mezquita (Eski Camii), Toledo şehrinin en eski ayakta anıtıdır.

Toledo Gezilecek Yerler
Toledo Gezilecek Yerler

Cordoba’nın büyük camisi ile birçok benzerlikleri olan, küçük ama tarih ve sanat açısından çok zengin bir özelliğe sahip Antigua Mezquita, Toledo gezinizde kaçırmamanız gereken bir turistik yerdir.

Pek çok kişi tarafından bilinmeyen İslami Toledo, bu eşsiz binada ayrı bir anlam taşımaktadır. Sonradan kiliseye dönüştürülen yapının hem cami hem de kilise özellikleri Toledo’nun gerçek kimliğini yansıtmaktadır.

Toledo Gezilecek Yerler
Toledo Gezilecek Yerler

“Yaşamak ve öğrenmek güzeI şeyIerdir” demiş Cervantes. Bu kadim şehri yaşamanız ve farklı kültürlerin birarada nasıl barındığını görmeniz dileğiyle…

Aylak Geziler!

“facebook sayfamızı beğenmeyi unutmayınız!”

https://www.facebook.com/aylakgezgincom/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.