Phaselis Antik Kenti – Antalya Antik Şehirleri

0
31
views
Bizi Paylaş!

Phaselis Antik Kenti

Antalya’da hatta Türkiye’de en çok hayran olduğum antik kentlerden bir tanesi Phaselis Antik Kenti’dir.

Phaselis Antik Şehri

“Olimpos Antik Kenti ile ilgili bilgilere buradan ulaşabilirsiniz”

İ.Ö. 7’nci yüzyılda Rodoslu kolonistlerce Akdeniz’e uzanan küçük bir yarımada üzerinde kurulduğu söylenen Phaselis Antik Kenti Antalya’nın Kemer ilçesine 10 km. uzaklıkta bulunmaktadır.

Phaselis Antik Kenti
Phaselis Antik Kenti

Coğrafi konumu incelendiğine önemli bir liman kenti olan Phaselis, biri yarımadanın kuzeyinde diğeri kuzeydoğuda üçüncüsü ise güneybatı kıyısında olmak üzere üç limana sahiptir.

Limanları, agoraları ve şehir sikkeleri üzerindeki gemi betimlemeleri incelendiğinde, Phaselis’in antik dönemde ticari liman kimliği anlaşılır.

Phaselis Antik Kenti
Phaselis Antik Kenti

Her antik kentin olduğu gibi Phaselis’in de birçok efsanesi bulunmaktadır. Bu efsanelerden yola çıkarak, Kolonistlerin yöre halkına mısır veya kurutulmuş balık karşılığında balık takas ettiği söylenir.

Phaselis kimi zaman Likya kimi zaman Pamfilya bölgesi şehri olarak gösterilir. Gerçekte ise her iki bölgenin sınırları arasında yer almaktadır.

Phaselis Antik Kenti
Phaselis Liman

Şehirde sırasıyla İ.Ö. 5’nci yüzyılda Pers, 4’üncü yüzyılda Kayra Satrabı Mausolos ve nihayet komşu şehir Lmyra’nın Kralı Perikles’in egemenlikleri görülmektedir.  

Phaselis Roma Dönemi

Büyük İskender’in şehri ziyaret ettiğinde altın taçla karşılandığı yine şehrin efsanelerinden biridir. İskender’den sonra birçok kere el değiştiren Phaselis, İÖ. 167’de Likya Birliği‘ne üye olup birlik sikkeleri basar. Bir süre komşu kent Olympos ile korsanların talanlarına maruz kalmasının ardından İ.Ö. 43’de Roma egemenliğine girer ki bu dönem, şehirde yeniden yapılanma ve en az 300 yıl sürecek refahın başlangıcıdır.

Phaselis Antik Kenti
Phaselis Antik Kenti

Şehir 129’da İmparator Hadrian tarafından ziyaret edilir. Güney limandan başlayan ana caddenin girişindeki tek kemerli anıtsal tak bu ziyaretin anısına dikilmiştir.

5 ve 6’ncı yüzyıllar Bizans egemenliğinde geçer. 451’de Kadıköy Konsülü‘ne katılan şehirler arasında yer alır. 7’nci yüzyılda Arap akınlarından sonra 8’inci yüzyılda yeni bir refah dönemi başlar. Phaselis 1158’deki Selçuklu kuşatmasından sonra gerek depremler ve gerekse limanının işlevselliğini kaybetmesi ardından önemini kaybedip 13’üncü yüzyıl başlarından itibaren tamamen terk edilir.

Phaselis Antik Kenti
Phaselis Antik Kenti

Şehirde günümüzde genellikle Roma ve Bizans dönemi kalıntıları görülmektedir. Bunlar şehrin ana aksını oluşturan ve kuzey-güney limanlarını birleştiren ana caddenin iki yanında sıralanmaktadır. Cadde, agora ile tiyatro arasında genişleyerek küçük bir meydan oluşturur. Meydanın güneydoğu köşesindeki basamaklar tiyatro ve akropolise ulaşımı sağlar.

Phaselis Antik Kenti
Phaselis Tiyatro

Tiyatro küçük boyutlu tipik bir Helenistik Dönem tiyatrosudur. Roma döneminde sahne binasının eklendiği, Geç Bizans’ta ise sahne binası duvarının kısmen şehri koruyan yeni surların bir parçası olduğu kalıntılarından anlaşılır.

Ören yerinin girişindeki virajın sağında şehrin eski surlarıyla (İ.Ö. 3’üncü yüzyıl), tapınak veya anıtsal mezar olabilecek temel kalıntılarına rastlanır. Kuzey limanı arkasındaki yamaç ise şehrin mezarlık alanıdır.

Phaselis Antik Kenti
Phaselis Antik Kenti

Su Kemerleri, Agora, Roma Hamamı

Günümüze ulaşan en anıtsal yapı ise su kemerleridir. Şehrin ihtiyacı olan su kuzeydeki tepede yer alan kaynaktan getirilmekteydi. Biri tiyatro karşısında, diğer ikisi güney limana giden ana caddenin sağında olmak üzere üç agora bulunmaktadır. Tiyatronun karşısındaki agoranın içinde bugün Bizans dönemine ait küçük bir bazilikanın kalıntıları yer alır.

Phaselis Antik Kenti
Phaselis Antik Kenti

Şehrin diğer iki önemli kalıntısı ise şehir meydanındaki biri küçük diğeri büyük iki hamam kalıntısıdır. Özellikle küçük hamam kalıntıları Roma Hamamı‘nın ısıtma sistemi hakkında bilgiler verir. Tarihçiler şehrin baş tanrıçasının savaşın ve bilgeliğin tanrıçası Athena olduğunu yazarlar.

Phaselis Antik Kenti
Phaselis Antik Kenti

Henüz bulunmamış Athena Tapınağı ve diğer önemli yapıların bugün ormanla kaplı akropol tepesinde yer aldığı düşünülmektedir.

Phaselis Giriş Ücreti Ne Kadar?

Antalya’nın turizm açısından en hareketli bölgelerinden Kemer’e yakın olmasından dolayı Phaselis’in günümüzde ayrı bir önemi vardır. Ne var ki, böyle bir hazineyi yeterince tanıtıp pazarlamasını yapmaktan yoksun olduğumuzu belirtmeden geçemeyeceğim. Üstelik giriş ücretinin yaklaşık 5 Euro gibi komik bir rakam olduğu düşünüldüğünde…

Phaselis Antik Kenti
Phaselis Sahili

Phaselis’de giriş ücretleri, 2020 yılı için 36 Tl olmakla birlikte müze kart geçmektedir.

Phaselis’e geldiğinizde mayonuzu, bikininizi de getirmeyi unutmayınız.  İskender’in, Hadrian’ın yüzdüğü bu sularda siz de bu zevkten mahrum kalmayınız.

Keyifli ve aylak geziler!       

“facebook sayfamızı beğenmeyi unutmayınız!”

https://www.facebook.com/aylakgezgincom/

Kaynak : https://www.kulturportali.gov.tr/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.